Archiwum wiadomosci za miesiac czerwiec 2010 rok


News Arcive

Saturday, July 31 2010

W Sewastopolu na Ukrainie otwarto pierwsze muzeum marmolady

Posted by irekw1 on 2010-07-31 18:33:26 CEST

W Sewastopolu , Children's Town Lukmore otworzył pierwsze muzeum marmolady na Ukrainie donosi agencja prasowa Interfax-Ukraina.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W sierpniu temperatura na Ukrainie może osiągnąć nawet 42 stopni Celsjusza

Posted by irekw1 on 2010-07-31 18:27:11 CEST

W sierpniu temperatura na Ukrainie może osiągnąć nawet 42 stopni Celsjusza - alarmują służby meteorologiczne tego kraju. Nowa fala gorąca oczekiwana jest już w niedzielę.

Zgodnie z prognozami najcieplej będzie wówczas w Dniepropietrowsku (wschodnia Ukraina), gdzie słupek rtęci pokaże 41 stopni - podało w piątek Centrum Meteorologiczne w Kijowie. W centrum kraju będzie sucho i upalnie, temperatura utrzyma się tu na poziomie ok. 34 stopni.

W związku z upałami ulice ukraińskich miast polewane są wodą, a niektóre przedsiębiorstwa, wzorem krajów południa Europy, wprowadzają dla zatrudnionych sjestę. Dotyczy to przede wszystkim pracowników firm budowlanych i komunalnych, którzy pracują na świeżym powietrzu.

Według ukraińskiego Centrum Meteorologicznego wysokie temperatury utrzymają się co najmniej do połowy sierpnia.

W Polsce sierpień również będzie gorący. Według prognoz okresowych, będzie sucho i gorąco - do 30 stopni.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, July 30 2010

Mohylew postanowił wyposażyć w kamery wszystkie jednoski milicji.

Posted by irekw1 on 2010-07-30 12:11:13 CEST

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza wyposażyć wszystkie jednostki spraw wewnętrznych w kamery.

Odpowiednie polecenie wydał minister spraw wewnętrznych Anatolij Mohylew, informuje służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Takie środki kontroli zapewnią legalność działań funkcjonariuszy policji na terenie posterunków a rejestracja przez całą dobę będzie dostępna dla członków Rady MSW i podana kontroli odpowiednich służb.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Aresztowano 20 osób za sprzedaż leków przez Internet.

Posted by irekw1 on 2010-07-30 10:13:27 CEST

Dyrektor Departamentu ds. zwalczania handlu narkotykami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Giennadij Liskonog, powiedział że policja zaczęła ponad czterdzieści nowych sprawach karnych dotyczących dystrybucji leków za pośrednictwem Internetu.
Liskonog powiedział, że po uwagach prezydenta Janukowycza o sytuacji w handlu narkotykami na Ukrainie milicja podjęła szereg intensywnych działań mających na celu zwalczanie takich faktów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dziś rano zmarł Nikołaj Mózgowoj

Posted by irekw1 on 2010-07-30 10:11:55 CEST

Dziś rano , 30 lipca , zmarł na zawał serca znany ukraiński piosenkarz i kompozytor Nikołaj Mózgowoj

Nikołaj Piotrowicz urodził się w 1947 roku w regionie Chmielnickim.Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Generalnego Narodowego Pałacu "Ukraina"


Ostatni hołd dla Nikołaja Mózgowoja złożyli muzycy, aktorzy, krewni i przyjaciele zmarłego, jak również Kijowianie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz wzywa do natychmiastowego odnalezienia sprawców zamachu w Zaporożu

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:35:15 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas spotkania na Krymie z szefami i funkcjonariuszami organów ścigania, polecił niezwłoczne zbadanie okoliczności wybuchu w Zaporożu.

Janukowycz spotkał się z szefem SBU Walerijem Choroszkowskim , Prokuratorem Generalnym Oleksandrem Medwiedko i ministrem spraw wewnętrznych Anatolijem Mohylewem . W spotkaniu uczestniczył również szef administracji prezydenta, Siergiej Lewoczkin.Prezydent domagał się, aby siły bezpieczeństwa jak najszybciej wykryły i aresztowały sprawców zamachu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Krymie, w wyniku działań podejmowanych przez urzędników zniszczono starożytny kurhan

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:24:53 CEST

Symferopolska prokuratora rejonowa wszczęła sprawę karną w związku ze zniszczeniem starożytnego kopca pogrzebowego w regionie Symferopolskim (Krym), w wyniku czego Skarb Państwa stracił ponad 1,5 mln UAH.

Symferopolscy urzędnicy "nie zauważyli" w planach kopca o średnicy 40 metrów i wysokości 3 metrów.

"W wyniku takiego działańia, starożytny kurhan (III-XII wiek pne.) został zaorany i obsadzony uprawami. Szkoda dla Skarbu Państwa to ponad pół miliona UAH "

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Ukrainy podpisał Kodeks budżetowy

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:23:53 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał Kodeks budżetowy, poinformowało biuro prasowe prezydenta w czwartek.

Prezydent podpisał również ustawy: "O zmianie niektórych aktów prawnych Ukrainy w związku z przyjęciem Kodeksu Budżetowego Ukrainy ".
Prezydent zawetował ustawę "O zmianie niektórych aktów prawnych Ukrainy w sprawie stosowania umów o podziale produkcji ".

Obie ustawy, a także Kodeks Budżetowy zostały przyjęte przez Radę Najwyższą Ukrainy 8 lipca tego roku

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd nie planuje przeprowadzenia drugiego etapu wzrostu cen gazu

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:14:15 CEST

Ukraiński rząd nie zamierza przeprowadzić drugiej fazy wzrostu cen gazu, i zamierza określić zdolność do wyrównania kosztów taryfy w każdym przypadku, powiedział premier Mykoła Azarow.

Premier powiedział, że już podjął decyzję o utworzeniu Narodowej Komisji ds. Regulacji Taryf dla usług mieszkaniowych i komunalnych, której zadaniem będzie analiza kosztów usług w różnych regionach kraju, w celu ustalenia kosztów i występowania z wnioskami do rządu na pokrycie finansowe tych kosztów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polska odwraca się od Ukrainy?

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:07:04 CEST

Po sukcesie Wiktora Janukowycza Rosja rozpoczęła długofalowy plan "odzyskiwania" Ukrainy. W Polsce nie ma woli politycznej, by przeciwdziałać temu procesowi. W latach 2004-05, gdy Kijów był "na fali", wypadało się z nim przyjaźnić. Dziś Ukraina spowszedniała - pisze w "Tygodniku Powszechnym" politolog dr Andrzej Szeptycki.

Autor przekonuje, że Polska nie może odwracać się od Ukrainy, a nasze zaangażowanie w tym kraju, to nie jest kwestia ukrainofilii polskich elit, ale interesu narodowego.

W latach 2004-05, wypadało się z Ukrainą przyjaźnić. Cel ten jednoczył polskich polityków: w poparcie dla Pomarańczowej Rewolucji zaangażowali się Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Ale z czasem okazało się, że zmiany wymagają czasu, że potrzebna jest praca organiczna, że w kilka lat nie wykorzeni się 70-letniej sowietyzacji - czytamy w "Tygodniku Powszechnym"

Prezydent Lech Kaczyński oraz PiS wychodzili z założenia, że polskie poparcie dla Ukrainy jest wyrazem racji stanu. Dobre stosunki z Ukrainą były wartością samą w sobie. Zdaniem Szeptyckiego, rząd Donalda Tuska ocenia polsko-ukraińską współpracę inaczej: zdaje się sądzić, że współpraca powinna przynosić konkretne efekty, a jeśli to się nie uda – tym gorzej dla stosunków z Ukrainą. Może dlatego polski MSZ od kilku lat więcej uwagi przywiązuje do stosunków z Białorusią, a od niedawna – z Rosją? - zastanawia się politolog.

Jednak zrzucenie winy tylko na Ukraińców pomija polskie błędy. Przede wszystkim, nasza polityka wobec Ukrainy okazała się nieefektywna. Przyjaźń miała w dużej mierze deklaratywny charakter.

Demokratyczna i związana z instytucjami euroatlantyckimi Ukraina umocni bezpieczeństwo Polski. To także element polskiej polityki w ramach Unii: Partnerstwo Wschodnie, które znalazło uznanie w UE – nie ma sensu bez udziału Ukrainy - zaznacza dr Szeptycki.

Więcej w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego"

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dwie koncepcje wykorzystania kredytu MFW

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:05:42 CEST

Członkowie ukraińskiego rządu przedstawili w czwartek dwie, całkowicie odmienne, koncepcje wykorzystania środków z przyznanego dzień wcześniej Kijowowi nowego kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W środę MFW poinformował, że Ukraina otrzyma kredyt typu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy. Środki te będą odblokowywane stopniowo. Natychmiast dostępnych będzie 1,89 mld dol.

Jak oświadczył premier Mykoła Azarow 20 procent kredytu zostanie przeznaczone na pokrycie deficytu budżetowego, a reszta będzie skierowana na reformy gospodarcze, m.in. na programy związane z oszczędzaniem energii.

Z kolei według wicepremiera Serhija Tihipki, zgodnie z warunkami MFW Ukraina dostanie 2 mld dolarów na pokrycie tegorocznego deficytu, a od przyszłego roku "wszystkie koszty będą przeznaczane na uzupełnienie rezerw Narodowego Banku Ukrainy w walutach i złocie".

Kredyt, którego zasady uzgodniono na początku lipca, został zatwierdzony przez Radę Zarządzającą MFW, która uznała, że władze w Kijowie wspierają "program reform i poprawek gospodarczych" - napisano w oficjalnym komunikacie MFW.

Program ten ma na celu "konsolidację finansów publicznych, uzdrowienie systemu bankowego i opracowanie bardziej wydajnych ram polityki monetarnej" - dodano w oświadczeniu Funduszu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Przejeto 1200 kg kokainy w Odessie

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:04:54 CEST

1200-kilogramową partię kokainy przejęła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w porcie morskim w Odessie - poinformowała w czwartek rzeczniczka SBU Maryna Ostapenko.

Kokaina była przemycana na statku, który przypłynął z Ameryki Łacińskiej. Z Ukrainy narkotyk miał najprawdopodobniej trafić do Europy Zachodniej.Wartość skonfiskowanego narkotyku wynosi 180 mln dolarów

W wyniku tej operacji zostało zatrzymanych pięć osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa ( obywateli Rosji, Niemiec, Bułgarii i dwóch Ukraińców).
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosyjscy wojskowi apelują o uwolnienie szefa Służby Celnej Anatolija Makarenki

Posted by irekw1 on 2010-07-30 08:02:25 CEST

W obronie aresztowanego byłego przewodniczącego ukraińskiej Służby Celnej Anatolija Makarenki stanęli rosyjscy wojskowi - koledzy ze służby, wiceadmirałowie Michał Mocak i Anatolij Baglajew, kontradmirał Włodzimierz Makiejew.

Makerenko służył wraz z nimi we Flocie Czarnomorskiej FR i pełnił obowiązki zastępcy dowódcy atomowego okrętu podwodnego.

Rosyjscy wojskowi wystosowali apel do premiera Rosji Władymira Putina prosząc o poparcie starań o uwolnienie i wstrzymanie prześladowania ich byłego kolegi po służbie, Makarenki.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy miesiąc temu zatrzymała byłego szefa Państwowej Służby Celnej Anatolia Makarenkę powiązanego politycznie z frakcją BJuT.
Po aresztowaniu Blok Julii Tymoszenko wystąpił w obronie Makarenki jednak bez żadnego efektu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, July 29 2010

Większość Ukraińców nie wie zbyt wiele o UE

Posted by irekw1 on 2010-07-29 11:22:16 CEST

62% Ukraińców twierdzi, że nie mają żadnego doświadczenia i są słabo poinformowani o UE.

W większości przypadków obywatele nie pamiętają, jak wiele krajów jest poza UE i nie odróżnia UE od innych organizacji międzynarodowych.
Rzecznik KE na Ukrainie, Dawid Stulik stwierdza, że ludzie potrzebują informacji na temat zjednoczonej Europy , ale nie zawsze wiedzą, gdzie można ją znaleźć.

"Z naszego punktu widzenia, Ukraińcy muszą znać podstawowe fakty na temat Unii Europejskiej, zdawać sobie sprawę z mechanizmów podejmowania decyzji, znajomości podziału kompetencji pomiędzy państwami członkowskimi UE i poszczególnymi instytucjami Unii Europejskiej. Ponadto, powinni wiedzieć, jaki rodzaj pomocy UE oferuje Ukrainie" , - mówi Stulik.

Jeśli władze Ukrainy widzą przyszłość Ukrainy w Europie, Ukraińcy powinni wiedzieć więcej na temat europejskich wartości, powiedział Stulik. W jego rozumieniu Unia Europejska to - stowarzyszenie wyjątkowe, które zapewnia pokój w Europie po II wojnie światowej, jak również zapewnia prawa człowieka i dobrobytu gospodarczego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina zostanie członkiem Europejskiej Wspólnoty Energetycznej

Posted by irekw1 on 2010-07-29 11:21:12 CEST

W ciągu najbliższego półrocza Ukraina stanie się członkiem Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, oświadczył premier Ukrainy Mykoła Azarow.

Przewodniczący ukraińskiego rządu poinformował, że Ukraina spełniła wszystkie niezbędne zalecenia wymagane do wstąpienia do Europejskiej Wspólnoty Energetycznej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Moskal może być narażony na zarzuty

Posted by irekw1 on 2010-07-29 10:30:16 CEST

Były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy na Krymie Giennadij Moskal powinnien być postawiony przed sądem, powiedział obrońca praw człowieka i dziennikarz Mark Ben-Naim na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się w stolicy autonomii.

Według dziennikarzy i funkcjonariuszy milicji , którzy zeznawali w tej sprawie, wynika że były szef GU MVD zmuszał ich do fabrykowania postępowań karnych.
Ben-Naim twierdzi, że Moskal zostanie skazany, gdy w 2012 roku wygaśnie jego kadencja jako zastępcy, która obecnie zapewnia mu immunitet.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Język rosyjski stał się oficjalnym językiem w sądach ukraińskich

Posted by irekw1 on 2010-07-29 10:23:59 CEST

Język rosyjski uzyskał status języka urzędowego w postępowaniach prawniczych na Ukrainie.

Reguluje to ustawa "W sprawie systemu sądownictwa i statusu sędziów", która została przyjęta przez Radę Najwyższą w dniu 7 lipca i podpisana we wtorek 27 lipca przez prezydenta Ukrainy Janukowycza.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Blisko 30 nielegalnie pracujących Ukraińców opuści Polskę

Posted by irekw1 on 2010-07-29 10:22:48 CEST

Blisko 30 Ukraińców, zatrudnionych na plantacji pomidorów w Pszczynie (Śląskie), musi opuścić Polskę, bo pracodawca nie dopełnił formalności związanych z ich zatrudnieniem. Problemu by nie było, gdyby chęć przyjęcia do pracy Ukraińców była zgłoszona w urzędzie pracy.

Gdyby właściciel firmy ogrodniczej dopełnił formalności i przed zatrudnieniem Ukraińców zarejestrował w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy, cudzoziemcy mogliby pracować legalnie - wyjaśnił w środę rzecznik śląskiego oddziału Straży Granicznej ppłk Cezary Zaborski.

Fakt niezgodnego z przepisami zatrudnienia obywateli Ukrainy wykryli funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli w pszczyńskim gospodarstwie. Okazało się, że - z punktu widzenia prawa pracy - cudzoziemcy zatrudnieni są zgodnie z procedurami, na legalne umowy o dzieło. Jednak chęć ich zatrudnienia nie została zarejestrowana w urzędzie, co czyni ich pracę nielegalną.

- Taka rejestracja odbywa się niejako automatycznie po zgłoszeniu ze strony pracodawcy i nie jest w żadnym stopniu kłopotliwa. Wynika to z uproszczonej procedury, dającej możliwość podejmowania w Polsce pracy przez obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdowy i Gruzji - wyjaśnił podpułkownik.

Ukraińcy zatrudnieni w Pszczynie wjechali do Polski na podstawie wiz wraz z oświadczeniami o zamiarze zatrudnienia w Polsce, ale wydanymi przez innego pracodawcę. Nie wystarczy to jednak, aby pracować gdzie indziej. Nowy pracodawca powinien wystawić i zarejestrować nowe oświadczenie. Gdy tego nie zrobi, cudzoziemiec świadczy pracę nielegalnie, narażając się na wydalenie z Polski.

Według ppłk. Zaborskiego, w tego typu przypadkach konsekwencje dla obcokrajowców są - zgodnie z ustawą o cudzoziemcach - jednoznaczne i oznaczają konieczność opuszczenia Polski. 29 pracujących w Pszczynie Ukraińców zobowiązano już do dobrowolnego wyjazdu, z zakazem ponownego przyjazdu przez rok. Pracodawcy grozi grzywna.

Z danych Straży Granicznej wynika, że mimo mocno uproszczonej procedury dopuszczającej obywateli Ukrainy do polskiego rynku pracy mnożą się nieprawidłowości w tym zakresie. Choć pracodawcy mają możliwość legalnego i łatwego zatrudnienia cudzoziemców, często nie dopełniają związanych z tym formalnośc.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nie wiadomo kto stoi za wybuchem w swiątyni

Posted by irekw1 on 2010-07-29 08:47:54 CEST

Nie wiadomo kto stoi za zamachem w swiątyni w katedrze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego w Zaporożu na wschodniej Ukrainie, pisze dziś Kommersant-Ukraina.

Według jednego z naocznych świadków wybuch miał miejsce w prawym przednim rogu kościoła. W tym miejscu na ławce siedziała zakonnica , Ludmiła która zmarła od ran." Wizualnie , cały budynek , nie jest zniszczony, dach spadł "- powiedziała zastępca Głównego Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych w Zaporożu Julia Baryszewa.

Według Kommersant-Ukraina wybuch był równoważny z siła wybuchu 500 g trotylu. Policja ocenia zdolność urządzeń wybuchowych na 300-400 g trotylu.Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważa kilka wersji wybuch w zaporowskiej cerkwi, w tym również atak terrorystyczny.

Według rzecznika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Dmitrija Andrejewa eksplozja w której jedna osoba zginęła a osiem zostało rannych jest obecnie badana przez specjalistów kryminalistyki.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina zaciągnęła gigantyczny kredyt

Posted by irekw1 on 2010-07-29 08:46:18 CEST

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zaakceptował przyznanie Ukrainie kredytu typu stand-by w wysokości 15,15 mld dolarów na 29 miesięcy.

Środki te będą odblokowywane stopniowo. Natychmiast dostępnych będzie 1,89 mld dol.

Kredyt, którego zasady uzgodniono na początku lipca, został zatwierdzony przez Radę Zarządzającą MFW, która uznała, że władze w Kijowie wspierają "program reform i poprawek gospodarczych" - napisano w oficjalnym komunikacie.

- Program ten ma na celu konsolidację finansów publicznych, uzdrowienie systemu bankowego i opracowanie bardziej wydajnych ram polityki monetarnej - dodano w oświadczeniu funduszu.

Zmagająca się ze skutkami globalnego kryzysu finansowego Ukraina pilnie potrzebuje nowych kredytów dla podtrzymania gospodarki. Opiewający na 16,4 mld dolarów wcześniejszy program pomocowy MFW został zawieszony pod koniec ubiegłego roku, po wypłaceniu 10,5 mld dolarów - gdy okazało się, że poprzednia ukraińska ekipa rządowa nie realizowała swych obietnic w sprawie dyscyplinowania budżetu.

W ramach zobowiązań podjętych przez Kijów w zamian za finansowanie z MFW Ukraina liczy na deficyt budżetowy w wysokości 5,3 proc. PKB w 2010 roku i przewiduje jego zmniejszenie do 3,5 proc. w roku 2011.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Moskwy zakończył wizytę na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-29 08:45:26 CEST

Udziałem w obchodach 1022. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl zakończył w środę pielgrzymkę po Ukrainie.

Trwała ona dziewięć dni i objęła Kijów, Dniepropietrowsk, Odessę i Krym, gdzie rosyjski duchowny spotkał się z prorosyjskim prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Wizyta wywołała liczne protesty ukraińskich środowisk narodowych, które zarzucają Cyrylowi, iż podobnie jak władze Rosji, dąży do odbudowy tzw. rosyjskiego świata z centrum w Moskwie.

Przeciwko pielgrzymce patriarchy wystąpił także Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, który uważa, iż Cyryl przybył na Ukrainę zaniepokojony rozwojem dialogu międzycerkiewnego, zmierzającego ku powołaniu jednego, niezależnego od Moskwy Kościoła Prawosławnego z centrum w Kijowie.

W środę, ostatniego dnia wizyty na Ukrainie patriarcha Cyryl odprawił mszę świętą w najważniejszym klasztorze prawosławia ukraińskiego i rosyjskiego, Ławrze Kijowsko-Peczerskiej. Wzięło w niej udział ok. trzech tysięcy wiernych i duchownych.

Uroczystości poświęcone rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej odbyły się także w katedrze św. Włodzimierza, najważniejszej świątyni Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Uczestniczyło w nich ok. pięciu tysięcy osób.

Wcześniej, w środę rano Kościół Kijowski informował, że jego wierni, jadący na uroczystości, zatrzymywani są na obrzeżach stolicy przez milicję, a ich autobusy są zawracane.

W specjalnym oświadczeniu Kościół Patriarchatu Kijowskiego podał, iż patrole milicyjne zawracają autobusy z wiernymi zmierzającymi do Kijowa przede wszystkim z obwodów Ukrainy zachodniej. Milicja zaprzeczyła tym doniesieniom.

Wizycie Cyryla na Ukrainie towarzyszyły wzmożone środki bezpieczeństwa. W związku z pielgrzymką w Dniepropietrowsku i Kijowie obowiązywały sądowe zakazy demonstracji.

W poniedziałek, gdy rosyjski duchowny przybył do Kijowa, miejscowa milicja zatrzymała ośmiu członków nacjonalistycznej partii Swoboda, którzy nie zważając na zakaz próbowali zorganizować akcję przeciwko Cyrylowi. Po przesłuchaniu zostali oni zwolnieni.

Do protestu przeciwko zwierzchnikowi rosyjskiego prawosławia doszło także we wtorek. Wzięło w nim udział ok. 100 przedstawicieli środowisk narodowych, którzy zebrali się przed Ukraińskim Domem w centrum stolicy, rozpostarli ogromną niebiesko-żółtą flagę państwową i skandowali "Precz z moskiewskim popem!". Tym razem milicja nie interweniowała.

Wczoraj wieczorem na płycie kijowskiego portu lotniczego «Boryspol» rosyjskiego dostojnika kościelnego pożegnali: metropolita Kijowa i całej Ukrainy Włodzimierz (Sobodan), pierwszy wicepremier Ukrainy Andrzej Klujew, Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Federacji Rosyjskiej na Ukrainie Michał Zurabow i inni.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu

Posted by irekw1 on 2010-07-29 08:44:33 CEST

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi , Cyryl złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i na grobie Nieznanego Żołnierza.

Modlitwa pod pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu była osobistym pragnieniem Cyryla.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polsko - ukraińskie rozmowy o EURO 2012

Posted by irekw1 on 2010-07-29 08:43:44 CEST

Adam Rapacki, podsekretarz stanu w MSWiA spotkał się z płk Wiktorem Ratuszniakiem, wiceministrem spraw wewnętrznych Ukrainy. Tematem rozmów były wspólne przygotowania służb do zapewnienia bezpieczeństwa podczas EURO 2012.

Okazją do wizyty w Polsce delegacji ukraińskiej było Święto Policji. Minister Wiktor Ratuszniak jest zarazem Naczelnikiem Milicji Bezpieczeństwa Publicznego. W polsko-ukraińskich rozmowach uczestniczył również nadinsp. Waldemar Jarczewski - zastępca Komendanta Głównego Policji.

Zarówno dla strony polskiej, jak i ukraińskiej zabezpieczenie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 jest sprawą priorytetową. Minister Ratuszniak zapowiedział zintensyfikowanie ukraińskich przygotowań do organizacji EURO 2012.

Po ostatnich wyborach prezydenckich na Ukrainie została powołana do życia Narodowa Agencja ds. Przygotowania EURO 2012, która zastąpiła Biuro Koordynacyjne spełniające funkcję organu doradczego. Agencja działa bezpośrednio przy prezydencie Ukrainy i zajmuje się całością przygotowań Ukrainy do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, July 28 2010

Zamach w kościele, zginęła zakonnica, wiele osób rannych

Posted by irekw1 on 2010-07-28 19:40:00 CEST

Jedna osoba zmarła, a osiem zostało rannych w wyniku wybuchu, do którego doszło późnym popołudniem w katedrze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego w Zaporożu na wschodniej Ukrainie.

Ofiara śmiertelna to 80-letnia zakonnica, która tak jak pozostałe osiem osób podczas wybuchu znajdowała się w świątyni. Doznała ona poparzeń ciała i kilku złamań. Po przewiezieniu do szpitala zmarła na stole operacyjnym. Wiadomość o śmierci zakonnicy przekazały lokalne media.Eksplozja, która nastąpiła około godziny 15.30 czasu polskiego, była najprawdopodobniej wynikiem zamachu.

- Wybuch ranił dziewięć osób, odwieziono je do szpitala - przekazało wcześniej biuro prasowe delegatury ministerstwa spraw wewnętrznych w obwodzie zaporoskim.

Według rzeczniczki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Maryny Ostapenko ładunek wybuchowy umieszczony był w zawiniątku, które leżało obok wejścia do katedry.Jak podały lokalne media, eksplozja uszkodziła drzwi i okna świątyni, z których wyleciały szyby.W środę na Ukrainie zakończyła się 9-dniowa wizyta zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Spotkała się ona z protestami środowisk nacjonalistycznych.

Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największy jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, uznający zwierzchność Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Zwierzchność Moskwy odrzuca Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, jednak nie są one uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Femen nie daje o sobie zapomnieć

Posted by irekw1 on 2010-07-28 14:22:39 CEST

Działaczki ruchu feministycznego FEMEN wczoraj na Sofijskim placu zorganizowały protest skierowany przeciwko patriarchatowi a w szczególności przeciwko patriarsze Moskiewskiemu Cyrylowi.Jedna z działaczek ruchu w ukraińskim wianku "ukrzyżowała" sie w miejscu gdzie wczesniej odbyła sie uroczysta modlitwa patriarchy Cyryla.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Ługańsku wyrzeźbiono popiersie Janukowycza

Posted by irekw1 on 2010-07-28 14:20:55 CEST

Ługański rzeźbiarz Mikołaj Szmatko wyrzeźbił marmurowe popiersie prezydenta Wiktora Janukowycza. Inspiracją rzeźby był portret rzymskiego cesarza Kaliguli.

Rzeźbiarza Mikołaj Szmatko odtworzył obraz Janukowycza z fotografii. "To jest wynik mojej działalności w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród dzieł, głównym tematem jest nowa elita polityczna kraju.

Autor obiecuje zorganizować prezentację prac dopiero w przyszłym tygodniu. Faktowi, że Wiktor Janukowycz pojawi się jako wizerunek Kaliguli , Mikołaj Szmatko nie zaprzecza . Ma nadzieję, że jego pracę z pewnością doceni nie tylko publiczność, ale również urzędnicy. Być może ujrzą nowe oblicze prezydenta.

Rzeźbiarz Szmatko odzwierciedlił już w marmurze prezydentów Ukrainy Leonida Krawczuka i Leonida Kuczmę a także była premier Julię Tymoszenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spotkanie Rosja -Ukraina- Unia Europejska może wyjaśnić, możliwość wykorzystania rurociągów na południu Ukrainy jako alternatywę dla "South Stream"

Posted by irekw1 on 2010-07-28 13:56:04 CEST

Stwierdzenie takie padło z ust Europejskiego Komisarza ds. Energii Günthera Oettingera który spotka się dziś z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem w Kijowie, powiedział rzecznik prasowy premiera Witalij Łukjanienko.

Według Łukjanienki Oettinger powiedział że "gaz będzie odgrywać bardzo imponujący rolę w koszyku energetycznym Europy w ciągu najbliższych 40 lat."

Ja, jako komisarz ds. energii, zainteresowany jestem w znalezieniu rozwiązania, który będzie bardziej udanym przedsięwzięciem biznesowym, niż "South Stream ". I w tym zakresie , z definicji, nie ma drogi bardziej opłacalnej i niezawodnej od tranzytu przez Ukrainę " - cytował słowa G. Ottingera, Łukjanienko.

Dodał również, że komisarz zaproponował koncepcję trójstronnego szczytu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

"Takie spotkanie , naprawdę, można wyjaśnić tę kwestię"- powiedział komisarz

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Komunisci ukraińscy będą domagać się niższych cen chleba - Symonenko

Posted by irekw1 on 2010-07-28 13:54:40 CEST

Komunistyczna Partia Ukrainy ( KPU ) będzie domagać się obniżenia cen chleba, powiedział przywódca partii i przewodniczący parlamentarnej frakcji Petro Symonenko.

"Będę domagać się obniżenia ceny chleba, i wezwę rząd do podjęcia wszelkich starań, aby to zrobiono. To jest chleb, a nie ziarno " - powiedział P. Symonenko.

Przywódca partii komunistycznej powiedział że, taki krok powinien być jednym z działań wyrównawczych w obliczu rosnących cen gazu dla ludności.

Symonenko wyraził również przekonanie, że zaczynając od ceny chleba, "trzeba obniżać ceny i innych podstawowych artykułów spożywczych i podstawowych towarów. "

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jesienią możliwy wzrost cena chleba

Posted by irekw1 on 2010-07-28 11:27:19 CEST

Minister polityki agrarnej Mikołaj Prysiażniuk nie wyklucza możliwości podwyżki cen na chleb ze zboża nowego urodzaju.

«Z jednej strony jesteśmy zadowoleni, że cena zboża wzrosła, z innej zaś rozumiemy, że są producenci zboża i jest przetwarzająca branża - producenci chleba, którzy nie będą mogli powstrzymać cenowej polityki, ponieważ cena na zboże wzrosła», - powiedział minister.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Komunistyczna Partia Ukrainy jest prawdziwą opozycją polityczną Petro Symonenko

Posted by irekw1 on 2010-07-28 11:26:19 CEST

Według Petra Symonenki Komunistyczna Partia Ukrainy jest prawdziwą opozycją polityczną.

Według niego , opozycja - to pojęcie klasy. " Nie chcemy, zmienić osób fizycznych, ale dążymy do zmiany porządku społecznego. To jest nasz cel strategiczny "- powiedział Simonenko.

Lider ukraińskich komunistów skrytykował również przywódców opozycji.

Według Simonenko " nie chcą, aby zmienić system." " Chcą zająć miejsce Janukowicza i Azarowa , nie są dla nich istotne interesy pracowników, ale ważne sa osobiste interesy kapitału, które reprezentują " - podkreślił szef partii komunistycznej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kluczem do porozumienia w społeczeństwie ukraińskim jest wiara.

Posted by irekw1 on 2010-07-28 11:25:27 CEST

Opinię taką wyraził prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycza w przemówieniu do narodu ukraińskiego z okazji chrztu Rusi-Ukrainy.

Prezydent podkreślił, że chrześcijaństwo zawsze było dla narodu ukraińskiego "życiodajną siłą, która przyczyniła się do przetrwania w trudnych czasach, a Kościół, broniąc ideałów wiary, wzbogaca ducha świętości i pobożności."

Janukowycz wyraził również pogląd, że droga do dobrobytu i pomyślności Ukrainy wiedzie nie tylko poprzez wzrost gospodarczy, ale również poprzez duchowość.

Prezydent pogratulował całemu narodowi ukraińskiego, z okazji Dnia Chrztu Rusi-Ukrainy, które obchodzone jest 28 lipca, w dniu rocznicy św Vladimir.

"To święto zostało przyznane nam przez Boga, Matkę Kościoła i historię, obchodzą je wszyscy chrześcijanie obrządku wschodniego w kraju i za granicą" - czytamy w oświadczeniu Janukowycza.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina nie zamierza wstępować do rosyjskiej organizacji wojskowej

Posted by irekw1 on 2010-07-28 10:21:19 CEST

Ukraina nie zamierza wstępować do Organizacji Kolektywnego Bezpieczeństwa, oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Aleksander Dykusarow.
«Dla prezydenta i rządu jest to oczywiste», – dodał minister i podkreślił, że odpowiednio do ustawy ws. zasad wewnętrznej i zewnętrznej polityki, Ukraina posiada status neutralności, dlatego MSZ będzie przestrzegać zasady neutralności naszego państwa. «To oznacza odmowę udziału Ukrainy w wojskowych i polityczny organizacjach», – powiedział Dikusarow.

Do Organizacji Kolektywnego Bezpieczeństwie należą: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Armenia, Tadżykistan i Uzbekistan.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl zainicjował uroczystości z okazji chrztu Rusi Kijowskiej

Posted by irekw1 on 2010-07-28 10:19:13 CEST

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi, Cyryl w środę, 28 lipca zainicjował uroczystości z okazji chrztu Rusi Kijowskiej w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej.

Patriarche Cyryla powitało u bram Ławry Kijowsko-Pieczerskiej około trzech tysięcy wiernych, a także przedstawiciele ukraińskiego duchowieństwa.W głównej świątyni Kijowa – katedrze św. Włodzimierza świąteczną msze odprawi zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego patriarcha Filaret. Świąteczne nabożeństwo odbędzie się również w Sewastopolu na Krymie, w cerkwi św. Włodzimierza, wzniesionej nad miejscem, gdzie został ochrzczony książę.

Wieczorem na Polu Śpiewu w Kijowie odbędzie się już tradycyjny koncert rockowy, w którym wezmą udział zespoły: «Bracia Karamazow», «Bumboks», legendarny rosyjski zespól «Woskresienie» i chór Prawosławnego Seminarium Teologicznego w Kijowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz podpisał ustawę "O systemie sądownictwa i statusie sędziów"

Posted by irekw1 on 2010-07-28 10:17:57 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę "O systemie sądownictwa i statusie sędziów", poinformowała kancelaria Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

7 lipca ukraiński parlament przyjął ustawę o systemie sądownictwa i statusie sędziów" , złożony przez Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza

Według zastępcy szefa administracji prezydenckiej , niezwłocznie po wejściu w życie ustawy rozpocznie się proces tworzenia organów samorządu sądowego , który będzie teraz odgrywać kluczową rolę w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości

"Podpisana przez prezydenta Ukrainy ustawa stanowi istotny krok w kierunku integracji Ukrainy w europejskiej przestrzeni prawnej, i mamy nadzieję, że nowe przepisy dotyczące wymiaru sprawiedliwości doprowadzą do nieodwracalnych zmian na lepsze w drodze Ukrainy ku budowie państwa prawnego " - powiedział zastępca szefa Administracji Prezydenta Ukrainy Andrij Portnow.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd oczekuje na rozwój sektora energetycznego przy pomocy inwestorów z UE

Posted by irekw1 on 2010-07-28 10:17:08 CEST

Ukraina ma nadzieję na rozwój sektora energetycznego przy pomocy inwestorów z UE. Z kolei Unia Europejska rozważa możliwość współpracy z Ukrainą w sektorze energetycznym poprzez przyznanie pożyczek i dostarczenie nowych technologii.

Sprawa ta była przedmiotem dyskusji na forum międzynarodowym "Promowanie bezpieczeństwa energetycznego i inwestycji w regionie Morza Czarnego : rola wielostronnej współpracy " , które odbyło się we wtorek w Odessie.

Europejscy eksperci zauważyli ogromny potencjał Ukrainy w alternatywnym źródle energii, a w szczególności energetyki wiatrowej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent podpisał ustawę ws. wyborów do rad

Posted by irekw1 on 2010-07-28 09:27:13 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz podpisał ustawę ws. wyborów do Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymskiej, i przewodniczących wiejskich i miejskich rad.

Ustawa określa sposób organizacji i przeprowadzenia wyborów.
Wybory deputowanych wiejskich rad będą odbywać się według większościowego systemu względnej większości w jednomandatowych okręgach wyborczych.

Wybory deputowanych Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Krymskiej, obwodowych, rejonowych, miejskich, rejonowych w miastach będą odbywać się według mieszanego większościowo-proporcjonalnego systemu.

Wybory przewodniczących rad wiejskich, osiedlowych i miejskich będą odbywać się według większościowego systemu względnej większości w jedynym okręgu jednomandatowym.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl zamierza odwiedzać Ukrainę co roku

Posted by irekw1 on 2010-07-28 09:26:29 CEST

Taką zapowiedź ogłosił rzecznik patriarchatu moskiewskiego w związku z wizytą głowy rosyjskiego prawosławia w Kijowie.

Po raz pierwszy od 19 lat moskiewski hierarcha przewodniczył wczoraj posiedzeniu Świętego Synodu w historycznym soborze św. Zofii – pierwszej katedry Rusi. Wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi spotkała się co prawda z protestami zwolenników niezależności Ukrainy i tamtejszego prawosławia.

Niemniej rozdrobniony charakter zakazanych zresztą incydentów został skwitowany przez patriarchat określeniem „mijająca moda na rozłam” i uznany za prognostyk stopniowego powrotu wiernych do „kanonicznej” Cerkwi. Taki też cel będą miały zapewne doroczne wizyty moskiewskiego patriarchy, który zamierza odwiedzać przy okazji dwie bądź trzy ukraińskie eparchie podlegające jego jurysdykcji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosjanie żałują, że nie wpuścili Owsijenki

Posted by irekw1 on 2010-07-28 09:25:34 CEST

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji żałuje, że odmówiono prawa wjazdu na rosyjskie terytorium ukraińskiemu obrońcy praw człowieka Wasylowi Owsijence - poinformował rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeksandr Dikusarow.

Strona rosyjska na wysokim szczeblu wyraziła żal z tego powodu. (...) Incydent ten uważamy za wyczerpany - oświadczył rzecznik na konferencji prasowej w Kijowie.

Według relacji Dikusarowa sprawa Owsijenki była przedmiotem rozmowy telefonicznej szefa ukraińskiej dyplomacji Kostiantyna Hryszczenki z przedstawicielem MSZ Rosji, została też omówiona na spotkaniu ukraińskiego ambasadora w Moskwie z szefostwem rosyjskiej dyplomacji.

Na stronie internetowej MSZ Rosji nie ma żadnego komunikatu, który dotyczyłby incydentu z Owsijenką.

Owsijenko, który jest obecnie członkiem Ukraińskiej Grupy Helsińskiej, podróżował do Rosji w ub. tygodniu, by wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu w muzeum represji w byłym obozie dla więźniów politycznych we wsi Kuczino w obwodzie permskim. Owsijenko był więźniem tego obozu w latach 1981-1987.

Po przekroczeniu granicy rosyjska straż graniczna oświadczyła, że Owsijenko znajduje się na liście osób niepożądanych w Rosji, i poleciła mu powrócić na Ukrainę.

W poniedziałek ukraińscy obrońcy praw człowieka zwrócili się do prezydenta Wiktora Janukowycza z prośbą o wyjaśnienie, czy między Ukrainą i Rosją nadal obowiązuje tzw. czarna lista osób niepożądanych, które mają zakaz wjazdu na terytorium tych krajów.

Rzecznik ukraińskiego MSZ wyjaśnił we wtorek, że Rosjanie potwierdzili, iż zapewnienia prezydenta Rosji Dmitrija Miediwiediewa o likwidacji czarnych list między dwoma krajami pozostają w sile.

Tzw. czarne listy obywateli Ukrainy z zakazem wjazdu do Rosji oraz Rosjan, którzy nie mają prawa wjeżdżać na Ukrainę, były wynikiem ochłodzenia w stosunkach między Moskwą a Kijowem w czasach rządów poprzedniego, prozachodniego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Ukraińskie służby uznawały za osoby niepożądane: szefa Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego, deputowanego do rosyjskiej Dumy Konstantina Zatulina i mera Moskwy Jurija Łużkowa. Temu ostatniemu w maju 2008 roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zakazała bezterminowo wjazdu na Ukrainę z powodu jego wypowiedzi o statusie Sewastopola. Zakaz ten anulowano na początku czerwca 2010 roku.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, July 27 2010

Patriarcha Cyryl modlił się dla dobra narodu ukraińskiego

Posted by irekw1 on 2010-07-27 14:31:33 CEST

Patriarcha Cyryl w swoim przemówieniu wezwał wszystkich wierzących Ukraińców, "aby modlili się by obniżyć poziom konfrontacji we wszystkich sferach życia publicznego"

Cyryl przyznał, że przed ikoną św Włodzimierza modlił się "o zachowanie jedności narodu ukraińskiego, i przezwyciężenia podziałów , które są tak nadmiernie wykorzystywane dla jakiegoś bezpośredniego politycznego zysku".

Patriarcha Cyryl podziękował metropolicie Władymirowi za wizytę na Ukrainie, która według niego, podniosła ducha narodu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent złożył wyrazy współczucia mieszkańcom Lwowa w rocznicę katastrofy na lotnisku Skniłowskim

Posted by irekw1 on 2010-07-27 13:49:47 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz złożył na ręce mera Lwowa wyrazy współczucia mieszkańcom Lwowa w rocznicę katastrofy na lotnisku Skniłów, wskutek której w 2002 r. zginęło 77 osób, w tym 28 dzieci

Modlę się o to, aby Bóg przyjął ofiar katastrofy do Królestwa Niebieskiego. Niechaj spoczywają w Bogu, – napisał w telegramie prezydent Ukrainy.

Katastrofa lotnicza we Lwowie miała miejsce 27 lipca 2002 w czasie pokazów powietrznych na lotnisku Skniłów (obecnie Port lotniczy Lwów). Podczas akrobacji powietrznych samolot Su-27 zespołu Ukrainian Falcons rozbił się o płytę lotniska. W następstwie katastrofy zginęło 85 osób, a ponad 100 zostało rannych. Zdarzenie uznane zostało jako najtragiczniejsze w historii pokazów lotniczych

Samolot był obsługiwany przez dwóch doświadczonych pilotów. Podczas dokonywania przelotu na niskiej wysokości, samolot zaczął szybko obniżać lot oraz nastąpiło przechylenie na lewą stronę. W tym czasie nastąpiła ewakuacja obu pilotów. W konsekwencji Su-27 zahaczył skrzydłem o ziemię uderzając w tłum widzów. Piloci wyszli z wypadku z niewielkimi obrażeniami i wylądowali w pobliżu samolotu transportowego.

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma publicznie obwiniał wojsko za katastrofę oraz odwołał szefa sił powietrznych Wołodymyra Szkydczenko.24 czerwca 2005 sąd wojskowy skazał pilota Wołodymyra Toponara oraz drugiego pilota Jurija Jehorowa na odpowiednio czternaście i osiem lat pozbawienia wolności. Sąd uznał, że piloci oraz trzej inni urzędnicy wojskowi byli winni niestosowaniu się do nakazów, zaniedbań oraz naruszenia zasad lotu. Dwóch z trzech urzędników zostało skazanych na okres do sześciu lat pozbawienia wolności, ostatni otrzymał cztery lata. Ponadto Wołodymyr Toponar otrzymał nakaz zapłaty 7,2 miliona hrywien ($ 1,42 miliona; € 1,18 miliona) w ramach rekompensaty dla rodzin ofiar, natomiast Jehorow 2,5 miliona hrywien. Instruktor lotów został zwolniony z odpowiedzialności, ze względu na brak dowodów

Po wyroku Toponar ogłosił, że planuje odwołanie się od niego, twierdząc, że wypadek był spowodowany problemami technicznymi oraz nieprawidłowym planem lotów.
To był jasny, słoneczny dzień. Na lwowskim lotnisku zebrały się tłumy. Około 10 tysięcy miłośników powietrznych akrobacji przybyło podziwiać asów ukraińskiego lotnictwa. Pokaz miał uświetnić dwie rocznice: 60-lecia utworzenia 14. Korpusu Ukraińskiego Lotnictwa Wojskowego i 58-lecia wyparcia ze Lwowa Niemców. Na płytę lotniska Skniłów przyszły całe rodziny. Dla publiczności to miała być miło spędzona wakacyjna sobota. I taka była, do godziny 12.52 czasu lokalnego...

Zachwyceni widzowie patrzyli właśnie, jak myśliwiec Su-27 wychodził z zaskakująco brawurowego nurkowania. Po chwili jednak stało się jasne, że samolot już nie wyrówna lotu. Z kokpitu wystrzeliły dwie katapulty z pilotami. Lekko przechylona maszyna jeszcze przez moment leciała bardzo nisko nad przerażonym tłumem. Po kilku sekundach bojowy myśliwiec zahaczył jednym skrzydłem o ziemię i eksplodował. Wybuch ogłuszył publiczność. Kula ognia wielkości dużego domu przypominała rozżarzone słońce. To było piekło. Nad zmasakrowanymi ciałami unosił się czarny dym.

Po katastrofie na lotnisku zapanował chaos. Ludzie byli w szoku. Rodzice szukali dzieci, ranni błagali o pomoc, niektórzy widzowie bez celu biegali wokół miejsca tragedii. Wielu siedziało na ziemi i płakało.

Szybko przyjechała straż pożarna i pogotowie. Po 10 minutach ogień był już ugaszony, a pierwsi ranni trafili do karetek. Mniej więcej po godzinie przez megafon zaczęto wzywać zaginione osoby. Większości śmiertelnych ofiar katastrofy nie można było zidentyfikować.

- Trzeba dziękować Bogu, że samolot upadł w miejscu, gdzie publiczność była rozproszona - relacjonowała Marta Brutkowska, reporterka lokalnej stacji telewizyjnej i świadek tragedii. - Gdyby myśliwiec wybuchł kilkadziesiąt metrów dalej, gdzie ludzie byli bardzo stłoczeni, ofiar mogłoby być znacznie więcej.

Według mediów tak dużej liczby ofiar udałoby się uniknąć, gdyby impreza została zorganizowana zgodnie z przepisami. Największym błędem organizatorów było zezwolenie na wykonywanie akrobacji bezpośrednio nad głowami widzów. Takich lotów już standardowo nie wykonuje się od 1988 roku, kiedy w niemieckiej bazie Ramstein podczas ewolucji akrobatycznych nad lotniskiem zderzyły się odrzutowce Aermacchi MB-339 włoskiej eskadry reprezentacyjnej i jeden z nich spadł na publiczność. Zginęło wówczas 70 osób, a setki odniosły obrażenia. Efektem tamtej tragedii były nowe regulaminy pokazów, między innymi wykluczające przeloty nad głowami widzów. Do soboty smutny rekord zabitych na pokazach lotniczych należał do Ramstein. Takiej tragedii jak na Ukrainie jeszcze w historii akrobacji powietrznych nie było.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz będzie sprawdzić każdy przypadek łamania praw dziennikarzy - spotkanie z Ministrem Spraw Wewnętrznych

Posted by irekw1 on 2010-07-27 13:20:32 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz będzie śledzić każdy fakt naruszenia prawa dziennikarzy śledczych i oczekuje, informowacji o takich sprawach przez szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Anatolija Mohylewa.

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Anatolij Mohylew obiecał również zmniejszenie do konca br. ilości kadry kierowniczej resortu o 50 procent.

Jak zapewnił Mohylew, restrukturyzacja resortu jest planowana od dawna i pilnie potrzebna.

Prezydent podkreślił, że równolegle z reformą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i optymalizacją jej kierownictwa, oczekuje rozwoju nowoczesnych mechanizmów motywowania pracowników i skutecznego działania na rzecz wzmocnienia ochrony socjalnej milicjantów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd nie zmieni decyzji w sprawie wzrostu cen gazu dla ludności

Posted by irekw1 on 2010-07-27 13:09:35 CEST

Premier Mykoła Azarow powiedział, że rząd nie zamierza zmieniać swojej decyzji o podwyżce cen gazu dla ludności.

Pytany przez dziennikarzy podczas briefingu we wtorek w Kijowie, zaprzeczył pogłoskom, że rząd odroczył wykonanie swojej decyzji o podwyżce cen gazu do 15 października.

"Decyzja o podniesieniu taryf dla ludności nie ulegnie zmianie ponieważ jest to jeden z podstawowych warunków naszego porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym " - podkreślił Azarow.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie do 2015 r. planowane jest utworzenie jednej sieci telemedycznej - Ministerstwo Zdrowia

Posted by irekw1 on 2010-07-27 12:57:47 CEST

Na Ukrainie do 2015 r. planowane jest utworzenie jednej sieci telemedycznej obejmującej wiodące instytucje akademickie, Ministerstwo Zdrowia oraz wojewódzkie i centralne szpitale rejonowe, poinformował zastępca ministra zdrowia Basilij Lazorysyniec.

Pierwsze sieci telemedyczne pod patronatem Ministerstwa Zdrowia powstały na Ukrainie w ramach projektu " Mobile Health ", a sponsorowana jest przez "MTS Ukraina".

Sieć pozwoli na zwiększenie dostępności do specjalistycznej opieki medycznej dla mieszkańców regionalnych ośrodków i pacjentów , którzy przyjeżdżają na konsultację z odległych obszarów Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kłopoty finansowe ISD

Posted by irekw1 on 2010-07-27 12:14:30 CEST

Ukraińskiemu koncernowi ISD (Związek Przemysłowy Donbasu) grozi bankructwo. Ministerstwo Sprawiedliwości zajęło już majątek tej firmy.

W ten sposób władze Ukrainy chcą wyegzekwować dług w wysokości 1,7 mld hrywien (ok. 660 mln zł).

Od początku 2010 roku Stocznia Gdańsk nie należy bezpośrednio do ISD. Pozostaje własnością spółki należącej do ukraińskich właścicieli - Siergieja Taruty, Witalija Hajduka i Oleksandra Mkrcztana. Taruta i Mkrtczan są także właścicielami 49,99 proc. akcji korporacji ISD. Dodatkowo na czele Rady Dyrektorów ISD od 2001 r. stoi Siergiej Taruta, Oleg Mkrcztan, jako dyrektor generalny kieruje działalnością operacyjną Grupy ISD.

Ukraińskie władze zajęły już majątki takich zakładów jak Alczewskiego Kombinatu Metalurgicznego, Dnieprowskiego Kombinatu Metalurgicznego i Huty im. W.W. Kujbyszewa w Kramatorsku. Ten ostatni zakład nie jest oficjalnie częścią Grupy ISD. Jest jednak kontrolowany przez jej akcjonariuszy tak samo jak gdańska stocznia.

ISD prowadzi obecnie rozmowy z międzynarodowymi bankami i instytucjami finansowymi, które są wierzycielami spółki o możliwej restrukturyzacji finansowej zadłużenia.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Ukrainy w dalszym ciągu aktywnie pracuje... na Krymie

Posted by irekw1 on 2010-07-27 11:50:27 CEST

Według szefa prezydenckiej administracji Siergieja Lewoczkina Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nadal aktywnie pracuje na Krymie.

"Dziś prezydent Wiktor Janukowycz otrzymał sprawozdania od ministera spraw wewnętrznych Anatolija Mohylewa i szefa Państwowej Straży Granicznej Mykoły Łytwyna" - powiedział w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina Lewoczkin.

Ponadto 3 sierpnia odbędzie się spotkanie pod kierownictwem prezydenta z aktywem administracyjnym i ekonomicznym na Krymie i omawiane bedą perspektywy rozwoju regionu.

Prezydent spotka się równiez z przedstawicielami krymskich tatarów, powiedział Lewoczkin.

Ponadto, na Krymie odbywają się reguralne spotkania pomiedzy prezydentem a ministerem finansów, spraw zagranicznych.
Prezydent planuje także w tym tygodniu wizyty robocze do niektórych obszarów półwyspu krymskiego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nacjonalisci przeprowadzili protest w Kijowie

Posted by irekw1 on 2010-07-27 11:03:49 CEST

Około 80 przedstawicieli "Swobody", Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, UNA-UNSO, Ukraińskiej Partii Ludowej we wtorek przed ukraińskim domem protestowali w związku z wizytą patriarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla na Ukrainie.

W trakcie protestu odbyło się przedstawienie teatralne pod tytułem "Glamurne występy gościnne kremlowskiego kagebisty". Trzech aktywistów , ubranych w maski z portretami Dmitrija Miedwiediewa, Putina i patriarcha Cyryla, które zostały ozdobione insygniami FSB prezentowało wydalenie patriarchy z Ukrainy.Inni protestujący trzymali flagi państwowe i transparenty z tekstem "Cyryl - walizka - Dworzec - Rosja ", "Precz do Moskwy kapłanie".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


FEMEN ma zamiar wejść do rady miasta z gołą piersią

Posted by irekw1 on 2010-07-27 10:19:55 CEST

Działaczki kobiecego ruchu FEMEN mają zamiar wziąśc udział w wyborach samorządowych. Swoim potencjalnym wyborcom obiecują wejść do rady w stroju topless.

Uważamy, że dzisiaj mamy wszelkie możliwości, aby wziąć udział w wyborach lokalnych. Mamy wystarczająco dużo ognia i kreatywności - mówi działaczka ruchu kobiet Inna Szewczenko.

"Oczywiście, będziemy walczyć o prawa kobiet na Ukrainie, tak aby kobiety miały równe szanse. Oczywiście, do tego dołożymy szersze działania, a nie tylko te na ulicy. Jeśli mamy możliwość bycia w Radzie Kijowa, możliwe jest, że będziemy tam z obnażonymi piersiami - powiedziała Inna Szewczenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sekretarz generalny NATO przyjął zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-27 10:06:04 CEST

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyjął zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie powiedział szef misji przy NATO, Igor Dołgow.


Zapytany o udział Ukrainy w NATO na szczycie w Lizbonie , szef misji potwierdził , że Kijów będzie uczestniczył w nim jako partner, który bierze udział w operacji Sojuszu w Afganistanie powiedział polityk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nieznani sprawcy uszkodzili pomnik Heleny Teligi w Babim Jarze

Posted by irekw1 on 2010-07-27 10:05:05 CEST

Do zajścia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nieznane osoby uszkodziły krzyż pamięci w Babim Jarze, ustawiony na cześć zmarłej działaczki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Heleny Teligi.

"Otrzymaliśmy anonimowy telefon że pomnik jest uszkodzony. Gdy przybyliśmy na miejsce zobaczyliśmy że że krzyż był nieco przechylony jakby któś go chciał podkopać, sciąć i przewrócić", powiedział przedstawiciel milicji.


Helena Teliga

Początkowo wandale próbowali sciąć dębowy krzyż zwykłą piłą do metalu, a gdy to się nie udało, postanowili go podpalić.Przypomnijmy, że wiosną tego roku, krzyż Heleny Teligi już próbowano podpalić ale wandale zostali odstraszeni przez przechodniów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Ojczyzna" pozwie NKRE do sądu w sprawie podniesienia taryf za gaz

Posted by irekw1 on 2010-07-27 09:31:36 CEST

Deputowany z BJuT Sergij Własenko złoży do Okręgowego Sądu Administracyjnego miasta Kijowa powództwo z ramienia partii „Ojczyzna” przeciwko Narodowej Komisji ds. Regulowania Elektroenergetyki która to podniosła ceny na gaz dla ludności i taryfy na usługi komunalne.

"Przygotowaliśmy odpowiedni wniosek, ponieważ uchwała NKRE z dnia 13 lipca została uchwalona z istotnymi naruszeniami prawa" – oświadczył Sergij Własenko"Ze względu na to uważamy, że jeżeli sąd podejmie uczciwą i bezstronną decyzję, to anuluje uchwałę NKRE, która ceny na gaz dla ludności podniosła o 50%" - dodał Własenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie odbędzie się pikieta Konsulatu Generalnego Federacji Rosji

Posted by irekw1 on 2010-07-27 09:30:44 CEST

Dziś, 27 lipca lwowska „Swoboda” przeprowadzi pikietę na znak protestu przeciwko wizycie na Ukrainie patriarchy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej we Lwowie.

Patriarcha Cyryl będzie przebywał na Ukrainie do 28 lipca

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tigipko zamierza uzasadnić wzrost cen na usługi komunalne

Posted by irekw1 on 2010-07-27 08:52:00 CEST

Wicepremier Siergiej Tigipko obiecał przedstawić związkom zawodowym dokument uzasadniający wzrost cen na usługi komunalne.

"Tigipko obiecał w ciągu dwóch dni przedstawić dokument uzasadniający wzrost cen na usługi komunalne i taryf gazowych", powiedział wiceprzewodniczący NFPU Grigorij Kabanczenko

Stanowisko związków zawodowych było i pozostaje takie samo "władze powinny opracować i przyjąć jasny plan reform w budownictwie mieszkaniowym i usługach komunalnych", powiedział przedstawiciel Związków Zawodowych Ukrainy, Grigorij Kabanczenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Podwyżka taryf na usługi komunalne spowoduje wzrost inflacji o 5-6%

Posted by irekw1 on 2010-07-27 08:51:21 CEST

Wzrost cen na gaz i podniesienie taryf na usługi komunalne doprowadzi do wzrostu inflacji o 5-6%, powiedział dyrektor Centrum Razumkowa Wasyl Jurczyszyn .

Podwyżka taryf na gaz dla ukraińskich konsumentów, automatycznie doprowadzi do podwyżki cen na mieszkaniowo-komunalne usługi i wpłynie na podwyżkę wszystkich usług zależnych.

"Według naszych szacunków, podwyżka cen na gaz i związana z tym podwyżka cen w najbliższych sferach – bezpośrednio w gospodarce mieszkaniowo-komunalnej, w transporcie – zwiększy indeks inflacji o ok. 5-6 procentowych punktów", powiedział Wasyl Jurczyszyn.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obrońcy praw człowieka pytają, czy mogą wjeżdżać do Rosji

Posted by irekw1 on 2010-07-27 08:50:33 CEST

Ukraińscy obrońcy praw człowieka zwrócili się w poniedziałek do prezydenta Wiktora Janukowycza z prośbą o wyjaśnienie, czy między Ukrainą i Rosją nadal obowiązują tzw. czarne listy osób niepożądanych, które mają zakaz wjazdu na terytorium tych krajów.

Zaniepokojenie na Ukrainie wywołała odmowa wjazdu do Rosji, wydana w miniony piątek Wasylowi Owsijence, członkowi Ukraińskiej Grupy Helsińskiej i więźniowi politycznemu w czasach b. ZSRR.

Jechał on do obwodu permskiego w Rosji, by wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu w muzeum represji, w byłym obozie dla więźniów politycznych we wsi Kuczino, gdzie był więziony w latach 1981-1987. Rosyjska straż graniczna oświadczyła, że Owsijenko znajduje się na liście osób niepożądanych w Rosji, i poleciła mu powrócić na Ukrainę.

Wcześniej prezydenci Rosji i Ukrainy, Dmitrij Miedwiediew i Wiktor Janukowycz zapewniali, że listy osób niepożądanych między obu państwami przestaną obowiązywać. Na tej podstawie w miniony weekend na Krym przyjechał mer Moskwy Jurij Łużkow. Dwa lata temu, w związku z wypowiedziami Łużkowa podważającymi przynależność Sewastopola i Krymu do Ukrainy, ówczesne władze tego państwa uznały go za persona non grata.

Ukraińscy obrońcy praw człowieka zwrócili się Janukowycza, by Kijów zażądał od Moskwy oficjalnego wyjaśnienia w tej sprawie.

Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, July 26 2010

Putin błysnął na Krymie dobrą formą

Posted by irekw1 on 2010-07-26 12:54:23 CEST

W sobotę , 24 lipca , premier Rosji Władimir Putin odwiedził Międzynarodowy zlot motocyklistów na terenie Sewastopola.

Jak podaje dzisiejsze wydanie Kommersant-Ukraina w swoim dzisiejszym artykule "Rower płaszcz i sztylet", Władymir Putin zaskoczył wszystkich swoim imagem.

Jest to niezapomniany widok. Szef rządu osobiście na czele kolumny, w długich, czarnych lakierkach - powiedział specjalny korespondent Andriej Kolesnikow.


Za kierownicą motocykla trójkołowego spółki Lehman Trikes (działa w oparciu o Harley-Davidson ) o wartości 29.000 dolarów rosyjski premier Putin


Autor artykułu zwraca uwagę , że Putin łatwo zeskoczył z motocykla i " sprężystym krokiem, wszedł na scenę, obrazującą stojące w stepach Ukrainy okręty podwodne.

"Mówią, że zwracając się do siebie , motocyklisci często używają słowa "brat"! - zawołał. - Więc pozwólcie mi tak po prostu powiedzieć: dziękuję serdecznie za zaproszenie , bracia! ".Władimir Putin pisze Kommersant , chwalił motocyklistów głównie dlatego, że daje on właścicielowi poczucie wolności. "Rower , motocykl, - to , oczywiście, najbardziej demokratyczna forma transportu". czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Znów podwyżki na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-26 12:30:03 CEST

Od 15 października rosną ceny taryf na usługi mieszkalno-komunalne, oświadczył minister gospodarki Jurij Chiwrycz.

Na pytanie, kiedy zostaną podniesione taryfy, Chiwrycz odpowiedział: "Od 15 października, kiedy rozpocznie się nowy sezon grzewczy. Nie mamy innego wyjścia".

Według słów Chiwrycza, podwyżka ogrzewania i gorącej wody będzie wynosić od 20 do 30% zależnie od regionu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lekarze weterynarii z Ukrainy i UE utworzą strefę buforową wzdłuż granicy z Ukrainą aby przeciwdziałać wściekliznie

Posted by irekw1 on 2010-07-26 11:32:51 CEST

Służby weterynaryjne Ukrainy i Unii Europejskiej rozważają utworzenie wzdłuż granicy z Ukrainą strefy buforowej aby wspólnie walczyć przeciwko wściekliźnie.

Oczekuje się, że działania mające na celu utworzenie takiej strefy buforowej rozpoczną się jesienią tego roku.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Milicja zatrzymała działaczy "Svobody" którzy zamierzali zorganizować protest przeciwko wizycie patriarchy Cyryla

Posted by irekw1 on 2010-07-26 10:31:10 CEST

Sześciu działaczy "Swobody" którzy protestowali w centrum Kijowa przeciwko wizycie patriarchy Cyryla na Ukrainie zatrzymała milicja.

Jak poinformował korespondent Interfax-Ukraina, w poniedziałek rano "OMON" zatrzymał działaczy w pobliżu hotelu Hyatt.

Milicja zagrodziła aktywistom Svobody przejście powołując się na decyzję sądu. Gdy tylko organizatorzy zaczęli wyjmować plakaty, do akcji wkroczył oddział specjalny Berkut, którego funkcjonariusze siłą wciągnęli protestujących do radiowozu.

Pod sobór świętej Zofii, gdzie przebywał patriarcha Moskwy i Wszechrusi, przybyli też aktywiści innych organizacji nacjonalistycznych, którzy zorganizowali tam krótką konferencję prasową.Działacze "Svobody" zostali zatrzymani w związku z naruszeniem zasad o imprezach masowych ,wiecach i demonstracjach.

Wśród zatrzymanych są zastępca szefa kijowskiej "Svobody" Rusłan Andreyko, szef dzielnicy Peczersk Wadim Feszczenko i Eugene Kowalenko.

Ihor Mazur z kijowskiego oddziału UNA - UNSO wytłumaczył, dlaczego wizyta Cyryla budzi opór sił prawicowych: "To telewizyjna propaganda, że wszyscy czekają ze śliną na ustach i na kolanach, aż Cyryl zostanie także patriarchą kijowskim. To duchowa ekspansja Moskwy i kanałów pracujących dla niej".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nacjonaliści ukraińscy będą protestować we wtorek przeciwko wizycie patriarchy Cyryla na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-26 10:29:55 CEST

Nacjonaliści ukraińscy będą protestować we wtorek w Kijowie przeciwko wizycie patriarchy Cyryla na Ukrainie.

"Protest odbędzie się jutro, nie zamierzamy jednak bić się z milicją, by świat zobaczył, jacy źli są ci Ukraińcy i jak nie lubią moskiewskiego popa" - oznajmił dziennikarzom Ihor Mazur z nacjonalistycznej organizacji UNA-UNSO

Ihor Mazur z kijowskiego oddziału UNA - UNSO wytłumaczył, dlaczego wizyta Cyryla budzi opór sił prawicowych: "To telewizyjna propaganda, że wszyscy czekają ze śliną na ustach i na kolanach, aż Cyryl zostanie także patriarchą kijowskim. To duchowa ekspansja Moskwy i kanałów pracujących dla niej".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl przybył do Kijowa

Posted by irekw1 on 2010-07-26 09:28:34 CEST

Dzisiaj rozpoczyna się oficjalna czterodniowa wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla w Kijowie.

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przybył do stolicy Ukrainy wczoraj wieczorem.Program wizyty patriarchy przewiduje wizytę w Soborze Mądrości Bożej, poprowadzenie Synodu Biskupów RCP i wizytę w miejscu budowy katedry Zmartwychwstania. Wcześniej patriarcha Cyryl odwiedził Odessę i Dniepropietrowsk, i spotkał się na Krymie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowiczem.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jaceniuk uważa za niedopuszczalne wypowiedzi Łużkowa w sprawie statusu Sewastopola

Posted by irekw1 on 2010-07-26 09:24:03 CEST

Były minister spraw zagranicznych i obecny poseł frakcji "Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona , lider Frontu zmian ", Arsenij Jaceniuk apeluje do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa , aby podjął środki w celu zapobieżenia wypowiedziom mera Moskwy, Jurija Łużkowa w sprawie statusu Sewastopola.

W liście otwartym Jaceniuk zwraca uwagę Ławrowowi na napastliwy ton niektórych urzędników i polityków z Rosji który próbują zniszczyć przyjazny ton dialogu dwustronnego, i zachęcają obywateli i elity polityczne naszych krajów do działań konfrontacyjnych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Łużkow nie zmienia swojego stanowiska w sprawie Sewastopola.

Posted by irekw1 on 2010-07-26 09:23:19 CEST

Mer Moskwy Jurij Łużkow powiedział, że jego stanowisko w sprawie Sewastopola pozostaje takie samo, a komentarz ukraińskiego ministra spraw zagranicznych, który wyraził sprzeciw wobec wypowiedzi mera Moskwy w sprawie statusu Sewastopola , odzwierciedla stary sposobób myślenia.

" Moje stanowisko w sprawie Sewastopola nie zmieniło się" , powiedział dziennikarzom Jurij Łużkow podczas Dnia Marynarki Wojennej Rosji w Sewastopolu.W maju 2008 r. , burmistrz Łużkow oświadczył, że Sewastopol jako baza marynarki wojennej ZSRR i Rosji nigdy nie zostanie przeniesiona i powinna zostać zwrócony Rosji.

W związku z tym, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakazała wjazdu merowi Moskwy Łużkowowi na Ukrainę. Po dojściu do władzy prezydenta Wiktora Janukowycza zakaz został zniesiony.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińskiego więźnia politycznego i obrońce praw człowieka nie wpuszczono do Rosji

Posted by irekw1 on 2010-07-26 09:05:55 CEST

W nocy z 22 na 23 lipca w Briansku z pociągu który jechał do Moskwy, rosyjscy pogranicznicy wysadzili i odesłali na Ukrainę Wasyla Owsijenkę.

Wasyl Owsijenko jest koordynatorem Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka, byłym więźniem sumienia, który odsiedział w radzieckich obozach i więzieniach ponad 13 lat. Jego nazwisko znalazło się na liście osób, którym zabroniono wjazdu do Federacji Rosyjskiej, poinformował Ukraiński Związek Helsiński.

Wasyl Owsijenko jechał do Kuczyna w obwodzie permskim, do Muzeum Historii Politycznych Represji i Totalizmu, który od 1995 roku działa w pomieszczeniu byłego obozu WS-389/36, gdzie w latach 1981–87 był więziony. Owsijenko został zaproszony przez dyrekcję muzeum do udziału w międzynarodowej konferencji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Chcemy wspólnego uniwersytetu

Posted by irekw1 on 2010-07-26 08:59:51 CEST

Mimo wcześniejszych słów znaczących ukraińskich polityków, tamtejszy rząd podtrzymuje wolę budowy Europejskiego Uniwersytetu Wschodniego. Ukraina przesłała właśnie do Polski zaakceptowaną treść międzypaństwowej umowy i proponuje - Podpiszmy ją we wrześniu.

Po wyborach na Ukrainie na początku lipca pojawiły sygnały stawiające pod znakiem zapytania powołanie do życia uczelni. Stanowisko stracił wicepremier Ukrainy Wołodymyr Semynożenko. To człowiek, który negocjował z polską stroną treść umowy o powołaniu międzynarodowej uczelni w Lublinie, Kijowie i Lwowie. Czołowi politycy rządzącej na Ukrainie Partii Regionów mówili w mediach, że jednym z powodów odwołania Semynożenki była kwestia uniwersytetu.

W "Gazecie" cytowaliśmy ich słowa o "za drogim" i "głupim" pomyśle na uczelnię. Dostało się też UMCS - jedynej polskiej uczelni zaangażowanej w projekt. Mykoła Łewczenko, rzecznik Partii Regionów stwierdził, że międzynarodowy uniwersytet ma powstać na bazie "średniej" polskiej uczelni.

Po naszym artykule polski resort nauki oczekiwał od ukraińskich partnerów oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Z kolei prof. Jan Pomorski, pełnomocnik ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. utworzenia uniwersytetu uspokajał, że odwołanie wicepremiera wynikało z czego innego: - To była wojna frakcji politycznych. Dla nas jest to kłopot formalny, a nie zasadniczy. Z tym że faktycznie odwleka to powstanie uczelni. Słowa wypowiedziane przez kilku deputowanych od razu zostały zdementowane przez rząd - dodawał.

Przyznał jednak, że to Semonyżenko miał pełnomocnictwa do podpisania międzypaństwowej umowy. Skoro stracił stanowisko, to także wszelkie prawa związane z uczelnią.

Teraz ukraiński rząd oficjalnie daje znaki, że nadal jest za powstaniem uczelni. Do resortu nauki właśnie dotarł dokument potwierdzający wcześniejsze uzgodnienia co do uniwersytetu. Jest to treść umowy, którą już bez zastrzeżeń zatwierdziła Ukraina.

Co ważne, w piśmie strona ukraińska potwierdza, że umowę będzie można podpisać już w połowie września. Wtedy Polskę ma odwiedzić premier Ukrainy Mykola Azarow. Jeśli tym razem się uda - takich terminów było już kilka - to po wakacjach sprawą umowy zajmie się polski Sejm. Kwestia uniwersytetu może zostać sfinalizowana do końca tego roku.

W uczelni (jej kampus będzie w Nałęczowie) ma studiować cztery tys. osób. Swoją siedzibę uczelnia będzie miała też w Kijowie, a filię we Lwowie. Studiować tam będą obywatele Polski, Ukrainy i pozostałych państw Partnerstwa Wschodniego - Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii.

Planowane jest utworzenie na uniwersytecie trzech wydziałów, a docelowo studia mają być prowadzone na dziewięciu kierunkach. Na wydziale europeistyki będą to: stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo wschodnioeuropejskie, prawo europejskie, ekonomia, wspólnoty europejskie. Na wydziale informatyki i zarządzania będą dwa kierunki studiów - zarządzanie z administracją oraz informatyka w zarządzaniu. Trzeci wydział - inżynierii i nowych technologii ma prowadzić studia na kierunkach: energetyka jądrowa i odnawialna, inżynieria chemiczna i procesowa.


Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zakaz demonstracji w dniu wizyty rosyjskiego patriarchy

Posted by irekw1 on 2010-07-26 08:59:02 CEST

Władze Dniepropietrowska na wschodniej Ukrainie wydały zakaz demonstrowania w dniu wizyty w tym mieście zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla.


Dniepropietrowsk, do którego przybędzie on w sobotę, jest drugim po Odessie punktem jego 9-dniowej pielgrzymki na Ukrainie. Miejscowa opozycja zapowiedziała w piątek, że mimo zakazu do protestu przeciwko Cyrylowi dojdzie.

"Ta wizyta nie ma charakteru religijnego, lecz polityczny i państwowy. My mamy swojego patriarchę, rozpoczął się proces zjednoczenia Cerkwi i nie należy temu przeszkadzać" - oświadczył Anatolij Skorynski, szef Ukraińskiej Partii Ludowej w obwodzie dniepropietrowskim.

Zdaniem ukraińskich komentatorów wizyta Cyryla na Ukrainie straciła religijny charakter właśnie w piątek, kiedy moskiewski patriarcha spotkał się z ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Do ich rozmów doszło na Krymie, gdzie szef państwa spędza urlop. Spotkanie to nie było wcześniej planowane, lecz Cyryl zmienił trasę swej podróży, by wręczyć Janukowyczowi medal św. Włodzimierza, jedno z najwyższych odznaczeń nadawanych przez Rosyjski Kościół Prawosławny.

Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największy jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, w którego posiadaniu znajdują się dwa najsłynniejsze klasztory - Ławra Peczerska i Poczajowska.

Zwierzchności Moskwy nie uznają zaś Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Oba jednak nie są uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spotkanie patriarchy Cyryla z Janukowyczem

Posted by irekw1 on 2010-07-26 08:58:05 CEST

W piątek, Janukowycz przyjął w swej letniej rezydencji na Krymie zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla.

Spotkanie to nie było wcześniej planowane, lecz Cyryl zmienił trasę swej podróży po Ukrainie, by wręczyć Janukowyczowi medal św. Włodzimierza, jedno z najwyższych odznaczeń nadawanych przez Rosyjski Kościół Prawosławny.Cyryl podróżuje po Ukrainie w ramach 9-dniowej pielgrzymki. Odwiedził już Odessę i Dniepropietrowsk, skąd następnie uda się do Kijowa. Ukraińskie środowiska narodowe uważają, że wizyta ta nosi charakter polityczny, a nie religijny.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Putin dziękuje Janukowyczowi za ocieplenie stosunków

Posted by irekw1 on 2010-07-26 08:56:58 CEST

Premier Rosji Władimir Putin wyraził wdzięczność prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi za ocieplenie w stosunkach między obu krajami. Putin mówił o tym w sobotę na Krymie, dokąd przyjechał na niedzielne obchody Dnia Rosyjskiej Marynarki Wojennej.

"Jutro rosyjscy i ukraińscy marynarze będą świętować razem tak, jak razem były nasze dwa narody na przestrzeni wielu stuleci" - oświadczył Putin na zlocie motocyklistów w Sewastopolu, który odwiedził przed spotkaniem z Janukowyczem.

"Ogromne podziękowania za to chcę złożyć kierownictwu Ukrainy, a przede wszystkim prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi. Dziękuję mu i za decyzję w sprawie Floty Czarnomorskiej i za atmosferę, którą buduje w stosunkach między bratnimi narodami Rosji i Ukrainy" - podkreślił Putin.

Sewastopol jest główną bazą stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zgodnie z wcześniejszymi umowami miała ona opuścić Krym w 2017 r., jednak po dojściu do władzy uważanego za prorosyjskiego Janukowycza zgodził się on na wydłużenie tego okresu do co najmniej 2042 roku. W zamian za to Kijów uzyskał obniżkę cen importowanego z Rosji gazu.Po spotkaniu z motocyklistami Putin udał się do krymskiej letniej rezydencji Janukowycza, gdzie ukraiński prezydent spędza urlop. Tematem ich rozmowy była gospodarka.

"Musimy połączyć wysiłki Ukrainy i Rosji, by podnieść poziom rozwoju gospodarczego naszych krajów" - powiedział Janukowycz.

Prócz Putina w sobotę na Krymie był także mer Moskwy Jurij Łużkow, który w ciągu ostatnich dwóch lat miał zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy. Zakaz ten wydały poprzednie władze w Kijowie w odpowiedzi za jego oświadczenie z maja 2008 r., że Sewastopol powinien być zwrócony Rosji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwowianin nowym ukraińskim ambasadorem w Polsce

Posted by irekw1 on 2010-07-26 08:55:20 CEST

Nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce został Markijan Malski, dziekan wydziału stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Lwowskiego - podała w sobotę administracja ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Malski zastąpi na tym stanowisku poprzedniego ambasadora Ołeksandra Mocyka, który w czerwcu został najwyższym dyplomatycznym przedstawicielem Kijowa w Stanach Zjednoczonych.

56-letni Malski jest doktorem ekonomii i magistrem prawa. Włada językiem polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim.

Nowy ambasador Ukrainy w Polsce jest żonaty i ma dwóch dorosłych synów.

Według znawców ukraińskiej sceny politycznej kandydatura Malskiego na ambasadora w Warszawie była promowana przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyna Hryszczenkę.

Wcześniej wśród innych kandydatur na to stanowisko wymieniano także Serhija Hermana, męża wpływowej wiceszefowej administracji prezydenta Janukowycza Hanny Herman, który jest zawodowym dyplomatą i pracował już w Polsce.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pielgrzymka do Zaporoża

Posted by irekw1 on 2010-07-26 08:54:32 CEST

Osiem dni w stepach południowo-wschodniej Ukrainy – tak można krótko opisać pieszą pielgrzymkę do Zaporoża, która tradycyjnie przed pierwszą niedzielą sierpnia wyrusza z Melitopola. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jan Sobiło, wikariusz generalny diecezji charkowsko-zaporoskiej, wydarzenie to nabiera charakteru zarówno międzynarodowego, jak i ekumenicznego.

„W pielgrzymce idzie przede wszystkim młodzież z terytorium naszej diecezji, ale z każdym rokiem więcej jest też ludzi spoza diecezji – powiedział ks. Sobiło. – Byli uczestnicy z Polski, Słowacji i innych krajów. Powoli robi się to pielgrzymka międzynarodowa. Nie jest ona zbyt liczna, dlatego że są pewne trudności, jednakże jest to wydarzenie barwne. Uczestnicy śpią wyłącznie w namiotach, nie zachodzą do domów. Jest to osiem dni przebytych w stepach południowo-wschodniej Ukrainy. Ludzie, którzy tam mieszkają, widzą, że chrześcijanie potrafią razem się modlić, ponieważ w tej pielgrzymce idą nie tylko katolicy obrządku łacińskiego, ale też grekokatolicy i prawosławni. Inni, patrząc na nas, widzą, że jest możliwe, aby chrześcijanie razem się modlili, i że jesteśmy wszyscy dziećmi jednego Ojca. Stąd też wymowny rys owego pielgrzymowania do świątyni Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu” – dodał wikariusz generalny diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Rozpoczynająca się 25 lipca pielgrzymka z Melitopola odbywa się już po raz trzynasty z rzędu.

(rv/aw, © Radio Vaticana 2010)

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Koniec manewrów na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-26 08:53:40 CEST

Na Ukrainie zakończyły się manewry Sea Breeze 2010. Ich tematem była walka z piractwem. W manewrach wzięlo udział 25 okrętów, 13 samolotów oraz 2,5 tysiąca żołnierzy z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Polski i 10 innych krajów, w tym Gruzji, Mołdawii i Niemiec.

Jednym z głównych zadań, które relizowali żołnierze, było odbicie statku porwanego przez piratów oraz likwidacja ich bazy położonej na wybrzeżu.

Umiejętności nabyte w czasie ćwiczeń będą wykorzystane przez ukraińskich żołnierzy w praktyce. W najbliższym czasie kilkudziesięciu oficerów zostanie skierowanych do Zatoki Adeńskiej, gdzie będą brali udział w prawdziwej walce z piratami.

Manewrom Sea Breeze towarzyszyły protesty przeciwników NATO. Ich organizatorami były prorosyjskie organizacje polityczne działające na Ukrainie.

Ćwiczenia Sea Breeze są organizowane od 1997 roku - w latach 2006 i 2009 nie odbyły się z powodu protestów antyzachodnich sił na Ukrainie, w tym rządzącej obecnie Partii Regionów. W tym roku ugrupowanie Wiktora Janukowycza zgodziło się na organizację ćwiczeń.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, July 23 2010

Ukraina nie uzna niepodległosci Kosowa

Posted by irekw1 on 2010-07-23 10:01:30 CEST

Ukraina nie zmieni stanowiska w sprawie Kosowa w związku z decyzją Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości uznającego niepodległość Kosowa.

Były wiceminister spraw zagranicznych, a obecnie zastępca dyrektora Centrum im . Razumkowa Walerij Czałyj przyznaje, że orzeczenie sądu , nawet jeśli jest tylko wskazówką, spowoduje że niepodległość Kosowa uzna więcej krajów. Jednak na tej liście Ukrainy nie będzie.

"Sytuacja na Ukrainie stała się podstawą interesów narodowych, ważna jest integralność kontynentu europejskiego. Istnieje zbyt wiele separatystycznych problemó i punktów zapalnych , więc jak sądzę Ukraina zajęła właściwą pozycji - nie uznawać Kosowa - i jest mało prawdopodobne , aby to zmienić "- powiedział Czałyj w wywiadzie dla "Komiersanta".

Ponadto, żaden z ekspertów gazety nie odważył się powiedzieć, czy orzeczenie sądu w Hadze może być katalizatorem dla rewitalizacji separatystycznych nastroi , zwłaszcza na Krymie.

8 października Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło wniosek Serbii o przekazanie sprawy niepodległości Kosowa do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Zgromadzenie Ogólne zwróciło się do Trybunału o "wyrażenie opinii doradczej w następującej kwestii: Czy jednostronna deklaracja niepodległości ogłoszona przez Tymczasowe Instytucje Samorządu Kosowa jest zgodna z prawem międzynarodowym".

Pomimo, że "opinia doradcza" Trybunału formalnie nie ma mocy wiążącej, jest jednak autorytatywną wykładnią prawa międzynarodowego i ostateczne potwierdzenie legalności lub nielegalności zachowań będących jej przedmiotem. Ze 192 możliwych głosów, za wnioskiem głosowało 77 państw, przeciw 6, wstrzymały się 74, a nie głosowało 35.

Deklaracja niepodległości Kosowa, ogłoszona w lutym 2008 roku nie stanowi naruszenia prawa międzynarodowego - orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. - Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oznajmił niemal natychmiast szef MSZ w Belgradzie Vuk Jeremić. Dodał, że nie ma takich okoliczności, które sprawiłyby, że Serbowie pogodzą się z utratą swojej prowincji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kolejny tytuł doktorski dla patriarchy Cyryla

Posted by irekw1 on 2010-07-23 09:49:33 CEST

Podczas wizyty patriarchy Moskiewskiego Cyryla do Dniepropietrowska minister nauki i edukacji Ukrainy Dmitrij Tabacznik wręczy Cyrylowi tytuł honorowego doktora nauk Dniepropetrowskiego Uniwersytetu.

Ceremonia odbędzie się podczas spotkania patriarchy z studentami uczelni 24 lipca.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spinki do mankietów od patriarchy

Posted by irekw1 on 2010-07-23 09:36:19 CEST

Przebywający z wizytą duszpasterską na Ukrainie patriarcha moskiewski i Wszech Rusi Cyryl podarował burmistrzowi Odessy Eduardowi Hurwicowi spinki do koszuli ze swymi inicjałami i książkę o swoim życiu.

Poinformował o tym 21 lipca sam obdarowany w rozmowie z miejscową agencją „Kontekst Priczernomorje”. Jednocześnie zaznaczył, że swemu gościowi wręczył kopię pomnika Woroncowa.

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) otrzymał również honorową odznakę burmistrza „Odessa”. Według głowy miasta, odznaczenie to przyznaje się obywatelom innych państw, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój tego portu czarnomorskiego. Został on ustanowiony na mocy rozporządzenia burmistrza z 26 grudnia 2008. Jako pierwsi odznakę tę otrzymali polski reżyser filmowy Krzysztof Zanussi oraz rosyjski pisarz i dziennikarz Arkadij Lwow. Patriarcha jest trzecią osobą, nagrodzoną tym odznaczeniem.

Odznaka „Odessa” składa się z dwóch części, pokrytych srebrem i błękitną, półprzezroczystą emalią. Na jednej części przedstawiono fragment Woroncowskiej Latarni Morskiej, pokryty cyrkonitem i symbolizujący światło, drugą część tworzy błękitny okrągły medal, w którego środku znajduje się kula ziemska z południkami i równoleżnikami pomnika księcia de Richelieu.

Źródlo KAI

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wielki Głód to nie ludobójstwo - Soldatenko

Posted by irekw1 on 2010-07-23 09:34:19 CEST

Walerij Sołdatenko, nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy, zapowiada rewizję oceny Wielkiego Głodu, który dotknął Ukrainę w latach 1932-1933. Według Sołdatenki, nie można go traktować jako ludobójstwa, można mówić tylko o "zwykłym głodzie".

Stanowisko Walerija Sołdatenki nie powinno zaskakiwać, jeśli weźmiemy pod uwagę, że zrobił on karierę naukową jako historyk Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego i w swoich publikacjach bronił wielu decyzji komunistycznych władz.

Gdy został w tym tygodniu powołany na stanowisko szefa IPNU, od razu pojawiły się komentarze, że będzie to oznaczać rewizję dotychczasowej działalności Instytutu, i te przypuszczenia szybko się potwierdziły. - W tej złożonej kwestii Instytut Pamięci Narodowej Ukrainy powinien szukać konkretnych, a nie propagandowych rozwiązań - zaznaczył Walerij Sołdatenko. Jego zdaniem, IPNU ma zasadniczo zmienić podejście do tej tragedii narodu ukraińskiego na podstawie zebranych faktów, a nie "zleceń politycznych". - Jeśli obiektywnie patrzeć na głód 1933 roku, to nie można go definiować jako ludobójstwa dokonanego na narodzie ukraińskim - uważa prezes IPNU. Sołdatenko powołuje się na to, że w 1989 roku pisał projekt uchwały KC Komunistycznej Partii Ukrainy na temat Wielkiego Głodu na podstawie dokumentów archiwalnych. I utrzymuje, iż na podstawie tych faktów można było mówić tylko o "zwykłym głodzie bez wszelkich motywacji politycznych". Innymi słowy, nie można twierdzić, iż Wielki Głód został celowo wywołany przez Józefa Stalina i komunistów, aby przyspieszyć kolektywizację ukraińskiej wsi. Pochłonął on co najmniej 7 milionów ofiar. Prezes Sołdatenko twierdzi ponadto, że nie będzie wykorzystywał tej tragedii, aby obarczyć inne narody winą za ludobójstwo (mając zapewne na myśli Rosjan), czytamy w "Naszym Dzienniku".

Żródło: Nasz Dziennik

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rzeź psów przed Euro 2012

Posted by irekw1 on 2010-07-23 09:29:15 CEST

Na Ukrainie dokonuje się eksterminacji bezdomnych psów. Zwierzęta są odstrzeliwane lub trute. Zabite psy wrzucane są do dołów na wysypiskach. W niektórych miastach stosuje się przenośne krematoria. Sprawą, w związku z mającymi odbyć się na Ukrainie mistrzostwami Europy w piłce nożnej zainteresowało się UEFA

- W Kijowie i innych miastach do eksterminacji stosuje się truciznę, powodującą długie i bolesne konanie zwierząt. Oficjalnie grzebie się psy w masowych grobach, nazywając to "metodą mineralizacji gleby". Przedstawiciele organizacji broniących praw zwierząt na Ukrainie donoszą, że proceder, na który przeznaczane są ogromne środki, jest mocno skorumpowany - większość środków przeznaczanych na ten cel jest rozkradanych, co powoduje uśmiercanie zwierząt bez zachowania jakichkolwiek procedur, po najniższych kosztach - można przeczytać na stronie STOP mordowaniu psów na EURO 2012! na portalu Facebook.

Jak podaje dziennik "Siewodnia" w samym Kijowie jest ponad 50 tys. bezdomnych psów. Zwierząt jest na tyle dużo, że stwarzają zagrożenie dla mieszkańców. W mieście zwierzęta są odstrzeliwane i trute.Podobnie wygląda sytuacja w innych miastach Ukrainy. W reportażu ukraińskiej telewizji z miasta Lisiczańsk można zobaczyć mobilne krematorium, w którym palone są zwłoki psów.

Według władz miasta, jest to "ekologiczny sposób radzenia sobie z zagrożeniem wścieklizną". Według ich informacji w 2008 roku 194 mieszkańców Lisiczianska zostało pogryzionych przez psy z wścieklizną.

Z mordowaniem psów walczą ukraińscy i polscy obrońcy praw zwierząt. Przewodnicząca Stowarzyszenia Obrony Praw Zwierząt "SOS" Tamara Tarnawska podkreśla, że konieczne jest wybudowanie większej ilości schronisk dla bezdomnych zwierząt. Dyrektor schroniska dla zwierząt w Kijowie Olga Drozdowa przyznaje, że z powodu przepełnienia takich placówek, bezdomne psy są odławiane, sterylizowane i ponownie wypuszczane na ulice.

- Mamy tylko dwa schroniska, które są przepełnione - powiedziała Drozdowa. - Potrzebna jest budowa co najmniej trzech takich placówek i kilku tymczasowych, gdzie zwierzęta będą poddane sterylizacji i trafią albo do domów, albo do schroniska.

Polscy obrońcy praw zwierząt z fundacji "SOS dla zwierząt" stworzyli grupę na Facebooku i internetową petycję , mającą trafić do ukraińskich władz, PZPN i UEFA.

Dyrektor UEFA EURO 2012 Martin Kallen zwrócił już się w związku z tym do strony ukraińskiej, aby zainteresowała się tym problemem. Na rozwiązania "humanitarne" brakuje jednak na Ukrainie pieniędzy. Koszt budowy sieci schronisk, które mogłyby przyjąć tyle bezpańskich zwierząt wyniósłby bowiem kilkadziesiąt milionów hrywien.

Źródło Gazeta Wyborcza

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukrainiec podejrzany o zabójstwo Polaka zatrzymany na Syberii

Posted by irekw1 on 2010-07-23 09:24:12 CEST

Iwan Doliński, podejrzany o zabójstwo Polaka w Paryżu w 2001 roku, został zatrzymany na Syberii - poinformował rosyjski wymiar sprawiedliwości. Władze rosyjskie zastanawiają się nad ekstradycją Ukraińca do Francji

Obywatel Ukrainy, poszukiwany międzynarodowym listem gończym, został zatrzymany podczas rutynowej kontroli w Tiumeniu na Syberii - poinformowała lokalna prokuratura cytowana przez agencję Interfax. We Francji grozi mu od 30 lat więzienia do dożywocia.

"Doliński przyjechał do Paryża w 1999 roku z zamiarem wstąpienia do Legii Cudzoziemskiej. Nie udało mu się, ale został w Paryżu, gdzie pracował nielegalnie odnawiając mieszkania" - podaje źródło Interfaxu.

W lutym 2001 roku wspólnie z kolegą zamordował dwie osoby, Polaka i Francuza. Następnie uciekł z Francji na Syberię.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl został doktorem honoris causa Akademii Odesskiej

Posted by irekw1 on 2010-07-23 09:21:09 CEST

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl podczas swojej wizyty na Ukrainie otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Odesskiej.

Doktorat honoris causa został przyznany patriarsze Cyrylowi za "kształtowanie zasad moralnych, narodów słowiańskich ".Patriarcha Cyryl , dziękując za przyznanie stopnia doktora w krótkim przemówieniu powiedział że " prawo jest sposobem na ochronę wartości moralnych".

Po ceremonii , Prymas odwiedził kościół Świętej Męczennicy Tatiany przy Odeskiej Akademii.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Aresztowano kolejnego urzędnika Tymoszenko

Posted by irekw1 on 2010-07-23 09:20:28 CEST

Sąd Rejonowy Kijowa wydał nakaz aresztowania na dwa miesiące byłego zastępcy Energetycznego Urzędu Celnego Państwowej Służby Celnej Tarasa Szepitki.

Jak powiedział zastępca Prokuratora Generalnego Wiktor Pszonka, Szepitce zarzuca się nadużywanie służbowego stanowiska i kradzież 11 mld metrów sześciennych gazu. To już trzeci urzędnik z byłego rządu Julii Tymoszenko aresztowany w tej sprawie.

Wcześniej aresztowano byłego szefa Państwowej Służby Celnej Anatolia Makarenkę i byłego wiceprzewodniczącego państwowej firmy Naftogaz Igora Didenkę.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, July 22 2010

Prokurator Generalny Ukrainy potwierdził że o morderstwo Gongadzego jest oskarżony tylko Pukacz.

Posted by irekw1 on 2010-07-22 13:16:09 CEST

Prokurator Generalny Aleksander Medwedko potwierdza że w sprawie morderstwa dziennikarza Georgija Gongadze, jest tylko jeden podejrzany, były szef Wydziału nadzoru MSW - Pukacz.

W tej chwili oskarżony jest tylko Pukacz, innych podejrzanych nie ma, powiedział Medwedko.

Ciało Gongadzego odnaleziono 3 listopada 2000 w lesie 70 kilometrów od Kijowa, koło Taraszczy. Ciało pozbawione było głowy. Rodzina odmówiła uznania tego ciała za ciało Georgija. Milicja i prokuratura bardzo nieudolnie prowadziły śledztwo, starając się zacierać ślady zbrodni

Jego żona Myrosława wraz z dwójką dzieci uzyskała azyl polityczny w USA.

16 września 2000 - ostatni dzień, w którym widziano Gongadzego żywego - jest powszechnie uznawany jako dzień jego pamięci, nie ma jednak sądowego werdyktu o okolicznościach jego śmierci.

15 marca 2008 oficerów uczestniczących w jego zabójstwie: płk Mykołę Protasowa, płk Wałerija Kostenkę i mjr Ołeksandra Popowycza skazano na kary odpowiednio 13, 12 i 12 lat więzienia. Podejrzany gen. Ołeksij Pukacz został schwytany 22 lipca 2009. Dwóch kolejnych podejrzanych zmarło - ówczesny minister spraw wewnętrznych Jurij Krawczenko popełnił samobójstwo, strzelając sobie dwukrotnie w głowę, zaś Ihor Honczarow zmarł w szpitalu na zawał serca w 2003

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tajlandia kupi ukraińskie transportery opancerzone

Posted by irekw1 on 2010-07-22 13:15:18 CEST

Władze Tajlandii planują kupić dla swojej armii 121 ukraińskich transporterów opancerzonych na kwotę 142,5 mln dolarów.

Szef armii tailandzkiej generał Anupong Paochinda zdecydował się na zakup 121 transporterów opancerzonych od Ukrainy. Armia otrzymała już pozwolenie ministerstwa na zakup.

Trzy lata temu tajlandzka armia zamówiła na Ukrainie 96 transporterów opancerzonych BTR-3E1 za 123 mln. dolarów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie związki zawodowe będą protestować przeciw nowym taryfom na gaz

Posted by irekw1 on 2010-07-22 10:34:15 CEST

22 lipca we Lwowie na placu obok pomnika Tarasa Szewczenki Stowarzyszenie Związków Zawodowych Obwodu Lwowskiego zorganizuje wiec w związku z podniesieniem taryf na gaz przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

Własną opinię w sprawie taryf przedstawią członkowie związków zawodowych i pracodawcy Lwowszczyzny. Protest rozpocznie się o godz. 17.00.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Narodowy Bank odmawia stymulowania pożyczek i skraca czas trwania kredytu stabilizacyjnego.

Posted by irekw1 on 2010-07-22 09:50:13 CEST

Zgodnie z dokumentem NBU № 327 rozporządzenie zostało zatwierdzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności systemu bankowego.

Zgodnie z nowymi zasadami, stawka odsetek od kredytu stabilizacyjnego jest zmienna : jego wielkość zależy od odsetek rocznych, przy stopie dyskontowej plus dwa punkty procentowe.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz w piątek spotka się z patriarchą Cyrylem ,a w sobotę - z premierem Rosji Putinem.

Posted by irekw1 on 2010-07-22 09:49:33 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w dniu 23 lipca spotka się z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem a 24 lipca - z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem powiedział w czwartek agencji "Interfax-Ukraina " szef służb prasowych administracji prezydenckiej Denis Iwanesku

Według niego, w piątek prezydent Ukrainy spotka się z szefem rosyjskiego Kościoła prawosławnego patriarchą Cyryłem który odwiedza obecnie Ukrainę.
W sobotę, Wiktor Janukowycz spotka się z Władimirem Putinem , który odwiedzi Ukrainę z roboczą wizytą.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ministerstwo Obrony planuje aby do roku 2015 zmniejszyć liczebę żołnierzy o 15-20%

Posted by irekw1 on 2010-07-22 09:48:46 CEST

Ministerstwo Obrony planuje aby do roku 2015 zmniejszyć liczebę żołnierzy o 15-20%, pozbyć się nadmiernego uzbrojenia, budynków, itd.

Działania takie przewiduje koncepcja reformowania sił Zbrojnych Ukrainy w okresie do 2015 roku, poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Podwyżki ceny gazu dla ludności nie pomogą reformie sektora gazowego - eksperci

Posted by irekw1 on 2010-07-22 09:14:15 CEST

"Każdy rząd jest po prostu skazany na reformy w sektorze gazowym. To co się dzieje dzisiaj, jest wyrwane z kontekstu , ponieważ reformy w sektorze gazowym nie zawsze są związane ze wzrostem cen gazu" - powiedział podczas konferencji prasowej w Kijowie były komisarz prezydenta Ukrainy d/s międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego Bogdan Sokołowski.

Według B. Sokołowskiego wyższe ceny gazu ziemnego dla ludności w pewnym stopniu poprawią sytuację w Naftohazie Ukrainy", ale nie na długo.

Reformy sektora gazowego i wzrost cen są wyrwane z kontekstu i jesienią lub wiosną rząd będzie musiał znów podnieść ceny gazu.

Według dyrektora Instytutu Transformacji Społeczeństwa Olega Soskina , rząd podnosząc ceny gazu o 50% doprowadzi do upadku małych przedsiębiorstw. "Jest to kompletne załamanie się klasy średniej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. One tego nie przetrwają " - powiedział , podkreślając , że wzrost taryf gazu zwiększy koszty produkcji w małych i średnich przedsiębiorstwach o co najmniej 40% .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińska milicja aresztowała obywatela Mołdowy, który sprzedał w Czerniowcach córkę

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:39:45 CEST

W Czerniowicach milicja aresztowała 30 letniego obywatela Mołdowy, który sprzedał swoją 9 letnią córkę mieszkańcowi miasta za 60.000 UAH

Dziewczyna, po przeprowadzonych badaniach lekarskich została umieszczona w regionalnym schronisku dla dzieci.

Ustalono, że obywatel Mołdawii już dwa razy wcześniej był poddany do odpowiedzialności karnej na terytorium Ukrainy za popełnienie kradzieży z włamaniem na terenie regionu Czerniowce.

Mężczyzna został aresztowany i przedstawiono mu zarzuty z Artykuł 149 kodeksu karnego (handel ludźmi).

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szef ukraińskiego Stowarzyszenia Muzeów apeluje aby powstrzymać się od przekazywania dziedzictwa kulturowego kościołom i organizacją religijnym.

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:39:09 CEST

Ukraina powinna powstrzymać się od przekazywania skarbów dziedzictwa kulturowego kościołom i organizacją religijnym ,powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Muzeów, były prezes Kijowsko-Pieczerskiej Ławry Siergiej Krolewec .

"Nie potrzebujemy aby były prowadzone takie działania. W kościele nie ma żadnych specjalistów , którzy mogliby uratować dziedzictwo kulturowe, które zostanie przejęte"- powiedział na konferencji prasowej w Kijowie w środę.

"Myślę, że powinniśmy powstrzymać się od takich transferów " - powiedział Siergiej Krolewec.

Na Ukrainie nie ma mechanizmu monitorowania miejsc dziedzictwa kulturowego , które są w użyciu organizacji religijnych i kościołów zakończył Krolewec.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Izraela zamierza odwiedzić Ukrainę w tym roku.

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:38:16 CEST

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Konstanty Hryszczenko podczas oficjalnej wizyty w Izraelu przekazał prezydentowi Szymonowi Peresowi zaproszenie od prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowicza do złożenia wizyty na Ukrainie.

Ze swojej strony prezydent Izraelu potwierdził zamiar wizyty na Ukrainie jeszcze do końca bieżącego roku.

Podczas spotkania strony wysoko oceniły poziom politycznego dialogu i współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami i omówiły zagadnienia aktualnej dwustronnej współpracy pomiędzy Ukrainą i Izraelem w ramach międzynarodowych organizacji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Izrael i Ukraina podpisały porozumienie w sprawie systemu bezwizowego

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:37:29 CEST

Ministrowie Spraw Zagranicznych Ukrainy i Izraela podpisali porozumienie międzyrządowe w sprawie zniesienia wiz dla obywateli , którzy korzystają z paszportów Ukraińskich i Izraelskich.

21 lipca podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Ukrainy Konstantin Hryszczenko w Izraelu zostało podpisane porozumienie, podało informację MSZ Ukrainy.

Obecnie koszt wydania wizy dla obywateli Ukrainy to około 17 $ ,a dla obywateli Izraela na Ukrainie - to wysokość od 30 dolarów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


II Światowy Kongres Bojków na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:05:53 CEST

Tuż za naszą wschodnia granicą na terenie ukraińskiej części Bieszczadów odbędzie się zjazd Bojków – reprezentantów grupy etnicznej, która niegdyś licznie zamieszkiwała przedwojenne Bieszczady. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 27 lipca – 1 sierpnia 2010r. m.in. w Husnem, Komarnikach, Boryni i Turce

Program II Światowego Kongresu Bojków na Ukrainie

24.07.2010 – zawieszenie flagi i zapalenie znicza kongresowego na górze Pikuj


24-29.07.2010 – pochód ze zniczem przez Husne Wyżne, Wysocko Wyżne, Komarniki, Wysocko Niżne, Borynię do Turki. W trakcie pochodu program folklorystyczny przygotowany przez ośrodki kultury poszczególnych wsi. W pochodzie mogą brać udział turyści i zainteresowani kulturą Bojków.


29-31.07. 2010 – Turka : konferencje, prezentacje, warsztaty, upamiętnienia. Codziennie o godz. 19.00 (18.00 czasu polskiego) koncerty w Turce na Majdanie im. Szewczenki.


01.08.2010 – Jawora k/ Turki godz. 13.00 (12.00 czasu polskiego) „Spiwocze Pole” - Koncert Folklorystyczny „Widłunia Bojkiwskoho Kraju”; godz. 19.00 zakończenie Kongresu.
Dojazd: pociąg z Sanoka o godz. 6.44 i11.39 na trasie: Nowy Zagórz – Ustrzyki Dolne – Krościenko – Chyrów. Następnie marszrutki z Chyrowa do Starego Sambora, następnie pociąg i marszrutki na trasie: Sambor – Jawora – Turka – Borynia – Husne Wyżne.

Źródło bieszczady.pl

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Najwięcej uczelni wykładających język polski jest na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:05:04 CEST

Największa liczba uczelni, w których prowadzone jest nauczanie języka polskiego w formie lektoratu lub kierunku polonistyka znajduje się w Europie. Na Ukrainie jest ich najwięcej - 24. Najmniej - po jednej, w Danii, Grecji, Holandii, Irlandii i Macedonii.

Dane zebrano na przełomie 2009 i 2010 roku przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem polskich placówek konsularnych i dyplomatycznych. Zaprezentowano je podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Zastępca przewodniczącego komisji Joanna Fabisiak oceniła, że uczelnie prowadzące język polski poza granicami naszego kraju "to swego rodzaju ambasady polskości". - Dlatego powinny wzbudzać zainteresowanie uczniów kulturą Polski, uczyć języka i (...) uświadamiać, jak ogromny jest wkład Polaków w budowanie kultury europejskiej. To kolejny naukowy powód do dumy dla każdego Polaka, który mieszka za granicą - mówiła.

Z zaprezentowanych informacji wynika, że najwięcej uczelni, w których można uczyć się języka polskiego, znajduje się na Ukrainie. Jest ich 24, uczy się tam ponad 2,5 tys. studentów. Na drugim miejscu pod względem szkół wyższych, w których nauczany jest język polski, jest Francja - jest ich tam 15 (ok. 800 osób uczy się języka polskiego). 14 uczelni znajduje się we Włoszech (395 uczniów), 13 - w Rosji (502 osoby), 12 w Niemczech (ok. 740 osób).

Tylko po jednej uczelni wykładającej język polski znajduje się w Danii, Grecji, Holandii, Irlandii i Macedonii oraz - wśród państw b. ZSRR - w Azerbejdżanie, Kazachstanie, Kirgizji i Uzbekistanie. Wśród krajów Azji najwięcej uczelni nauczających polskiego jest w Japonii - 12, po jednej m.in. w Korei Południowej i Mongolii. Dwie uczelnie prowadzące zajęcia z języka polskiego są w Egipcie, jedna w Izraelu, siedem w Kanadzie, dwie w Brazylii, jedna w Argentynie, Australii i Nowej Zelandii.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Premier Azarow obiecuje szybką kolejkę na lotnisko w Boryspolu

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:03:18 CEST

Przed Euro 2012 powstanie szybka kolejka, która połączy Kijów z głównym lotniskiem Ukrainy w podstołecznym Boryspolu - oświadczył w środę szef ukraińskiego rządu, Mykoła Azarow.

"Chcemy zbudować tam linię szybkiego tramwaju, albo pociągu. Na razie opracowujemy dokumentację, która pozwoli zrealizować ten projekt w ciągu roku. Przed Euro 2012 wszystko będzie gotowe" - oznajmił premier.

Obecnie, w miesiącach wakacyjnych, dojazd samochodem do położonego ok. 35 km od centrum Kijowa lotniska w Boryspolu zajmuje ok. godziny. Gorzej jest po wakacjach, kiedy ulice miasta są zakorkowane.

Z Kijowa do Boryspola można dostać się dziś wyłącznie własnym samochodem, taksówką, bądź autobusem.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rewolucja technologiczna podczas Euro 2012

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:02:40 CEST

Wicepremier Ukrainy do spraw Euro 2012, Borys Kołesnikow w wywiadzie dla jednej z ukraińskich gazet zdradził, że mecze Mistrzostw Europy, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie będzie można zobaczyć w technologii 3D.

- Jestem pewien, że mecze będą dostępne w 3D. Inne pytanie: Ile telewizorów w tym formacie jest na Ukrainie? Jeśli ktoś taki ma, to świetnie, ale miliony jeszcze nie mają. Dlatego przede wszystkim należy zadbać, aby jakość sygnału była doskonała. Jeśli będzie więcej możliwości, będzie jeszcze lepiej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Media na Ukrainie są cenzurowane

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:01:57 CEST

Na Ukrainie występują przypadki cenzury w mediach - oświadczył sekretarz generalny organizacji Reporterzy bez Granic Jean-Francois Julliard w opublikowanej rozmowie z gazetą "Kommiersant-Ukraina

Odnoszę wrażenie, że informacje, krytykujące obecne władze, bywają przemilczane - powiedział Julliard.

Podkreślił jednocześnie, że choć cenzura na Ukrainie nie jest narzucana przez władze państwowe, to powinny one być bardziej otwarte dla mediów. Dotyczy to - wskazał - przede wszystkim prezydenta Wiktora Janukowycza.

- Prezydent powinien zająć w tej sprawie wyraźne stanowisko i zdjąć z siebie wszelkie podejrzenia o próby wpływania na media - powiedział sekretarz Reporterów bez Granic.

Julliard wyraził zaniepokojenie faktem, że na Ukrainie występuje ścisły związek między polityką a mediami, a właściciele środków masowego przekazu zajmują wysokie stanowiska państwowe.

W tym kontekście wymienił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałerija Choroszkowskiego, będącego jednocześnie właścicielem grupy medialnej Inter, w skład której wchodzi m.in. stacja telewizyjna o tej samej nazwie.

- Mamy tu do czynienia z prawdziwym konfliktem interesów - podkreślił sekretarz Reporterów bez Granic.

Delegacja tej organizacji złożyła kilkudniową wizytę na Ukrainie, by sprawdzić informacje o powrocie cenzury, o czym alarmowali wcześniej ukraińscy dziennikarze. Ich zdaniem, wzmożona kontrola nad mediami nastała, gdy do władzy doszła ekipa obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rośnie napięcie na linii Kiszyniów - Moskwa

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:01:13 CEST

Pełniący obowiązki prezydenta Mołdawii Michai Ghimpu ponowił apel do Rosji, by wycofała swoje oddziały z Naddniestrza - separatystycznego regionu Mołdawii. Apel ten wywoła zapewne irytację Moskwy.

Ghimpu, który jest też przewodniczącym parlamentu, skierował apel do Rosji wczoraj na konferencji międzynarodowej w Genewie - poinformowała jego służba prasowa.

- To, że Mołdawia jest najbiedniejszym krajem w Europie, jest wynikiem nie tylko nieprzeprowadzenia reform demokratycznych we właściwym czasie, lecz także tego, że w części kraju stacjonuje armia okupacyjna i jej sprzęt - powiedział Ghimpu. Oskarżył też siły rosyjskie o jawne wspieranie separatystycznej polityki Naddniestrza, co, jego zdaniem "tworzy strefę niestabilności nie tylko w Mołdawii, lecz i dla całej Europy".

Naddniestrze - terytorium zdominowane przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) - zostało połączone z Mołdawią w roku 1940 w ramach Mołdawskiej SRR. W 1991 roku region wypowiedział posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło sobie niemal całkowitą niezależność. W regionie stacjonuje - jako rosyjskie siły pokojowe - ok. 1200 żołnierzy.

W czerwcu Ghimpu zirytował Moskwę, gdy wydał dekret uznający 28 czerwca za "dzień okupacji sowieckiej". To właśnie tego dnia w roku 1940 ZSRR - wykorzystując podpisany z Niemcami pakt Ribbentrop-Mołotow - zażądał od Rumunii natychmiastowego opuszczenia znajdujących się wówczas w jej granicach Besarabii i północnej Bukowiny. Władze radzieckie połączyły następnie większą część Besarabii z Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką. W ten sposób powstała Mołdawska SRR. Pozostałą część Besarabii wraz z Bukowiną wcielono bezpośrednio do Ukraińskiej SRR.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie spada liczba rozwodów

Posted by irekw1 on 2010-07-22 08:00:31 CEST

W ostatnim półroczu na Ukrainie rekordowo spadła liczba rozwodów - powiedział ukraiński minister sprawiedliwości Ołeksandr Ławrynowycz.

Od początku bieżącego roku na rozwód zdecydowało się prawie 58 tys. par, czyli o 16 proc. mniej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym i aż 32 proc. mniej niż w podobnym okresie 2007 roku - poinformował.

Według resortu sprawiedliwości najbardziej trwałe związki małżeńskie tradycyjnie występują na Ukrainie zachodniej. Najlepsza sytuacja panuje w obwodzie zakarpackim, gdzie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy na jeden rozwód przypadały trzy śluby.

O ile w większości ukraińskich obwodów na jeden rozwód notowano średnio od 1,5 do 2 zawartych małżeństw, to w położonych na zachodzie obwodach rówieńskim, iwano-frankiwskim, lwowskim i wołyńskim w pierwszym półroczu br. przypadło statystycznie 2,5 ślubu.

Ogółem od początku 2010 r. na Ukrainie doszło do 99 tys. ślubów - głosi komunikat ministerstwa sprawiedliwości.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, July 21 2010

Putin spotka się na Krymie z Janukowyczem

Posted by irekw1 on 2010-07-21 11:47:41 CEST

Premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin spotka sie na Krymie z Janukowyczem w dniach 24-25 lipca.

Władimir Putin spotka się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, który obecnie przebywa na Krymie. Spotkanie rosyjskiego premiera i szefa państwa ukraińskiego odbędzie się bez udziału prasy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl poświęcił największą katedrę w Odessie

Posted by irekw1 on 2010-07-21 11:10:16 CEST

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi , Cyryl w środę poświęcił zrekonstruowaną katedrę Przemienienia Zbawiciela , na Placu Katedralnym w Odessie.

W liturgi nabożeństwa uczestniczyło ponad 3 tys. osóbW 1936 r. kościół został zniszczony. Rząd radziecki planował zorganizować w tym miejscu park rozrywki, a w części głównego ołtarza umieścić WC. Dopiero interwencja akademika Władimira Fiłatowa spowodowała że w miejsce ołtarza została zainstalowana fontanna z marmuru oraz duży wazon w formie kwiatu. Po renowacji katedry w 2005 roku fontanna została przeniesiona w miejsce publicznego na Placu Katedralnym.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd Ukrainy jest gotowy do rozpoczęcia wypłat odszkodowania dla ofiar powodzi na zachodniej częsci ukrainy.

Posted by irekw1 on 2010-07-21 10:49:09 CEST

Rząd Ukrainy kończy obliczenia strat spowodowanych powodzią w zachodnich regionach kraju i jest gotowy do rozpoczęcia wypłat odszkodowczych ofiarom powodzi , powiedział premier Mykoła Azarow otwierając posiedzenie rządu w Kijowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Azarow zabronił finansowania zakupu samochodów dla urzędników z środków skarbu państwa

Posted by irekw1 on 2010-07-21 10:48:36 CEST

Premier Ukrainy Mykoła Azarow zwrócił uwagę szefów ministerstw i departamentów na niedopuszczalne nadużycie środków budżetowych oraz zakazał finansowania zakupów nowych pojazdów z środków skarbu państwa.

Zwracam się do członków Rady Ministrów , szefów ministerstw i departamentów z poleceniem nie wydawania pieniędzy na zakup nowych samochodów, mebli, remont biura, itd", powiedział Azarow.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowicz spotka się z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem

Posted by irekw1 on 2010-07-21 10:47:47 CEST

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl spotka się z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowiczem.

Oświadczenie takie wydał wicepremier Ukrainy Wiktor Tichonow

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rozpoczęła się pielgrzymka patriarchy Cyryla

Posted by irekw1 on 2010-07-21 08:28:43 CEST

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl rozpoczął we wtorek wizytę na Ukrainie. W czasie dziewięciodniowej pielgrzymki odwiedzi Odessę, Dniepropietrowsk i Kijów.

Protesty przeciwko przyjazdowi Cyryla zapowiedzieli już ukraińscy nacjonaliści, a Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, który nie uznaje zwierzchności Moskwy, orzekł, iż wizyta ta ma charakter polityczny.

Cyryl tymczasem ma zamiar przewodniczyć w Kijowie posiedzeniu Świętego Synodu rosyjskiej Cerkwi, na którym będzie prawdopodobnie omawiana kwestia zjednoczenia dwóch głównych działających na Ukrainie Kościołów prawosławnych.Kościół prawosławny na Ukrainie jest podzielony ze względów historycznych. Największy jest Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, w którego posiadaniu znajdują się najsłynniejsze klasztory - Ławra Peczerska i Poczajowska.

Zwierzchności Moskwy nie uznają zaś Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Oba jednak nie są uznawane za kanoniczne przez Kościoły prawosławne w świecie.

Patriarcha Cyryl przybył na Ukrainę po raz trzeci w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Poprzednią pielgrzymkę do tego kraju odbył na przełomie lipca i sierpnia ub.r. Wtedy to jego wizycie towarzyszyły protesty środowisk nacjonalistycznych.

Nacjonaliści występowali także przeciw przyjazdowi Cyryla na inaugurację obecnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w lutym bieżącego roku. Janukowyczowi zarzucano wówczas, iż przyjmuje błogosławieństwo z rąk zwierzchnika zagranicznego, a nie własnego Kościoła.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Instytut Pamięci Narodowej w rękach komunistów zamieni się na instrument rehabilitacji totalizmu - Włodzimierz Wiatrowycz

Posted by irekw1 on 2010-07-21 08:16:28 CEST

Szefem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Rada Ministrów mianowała komunistę Walerija Soldatenkę. Komunistyczna Partia Ukrainy monopolizowała historyczną pamięć, zarazem kontrolując archiwa Ukrainy.

W przekazanym mediom oświadczeniu Wiatrowycz wyraził zaniepokojenie, iż kwestie pamięci narodowej w jego kraju całkowicie przeszły pod kontrolę komunistów, którzy są parlamentarnymi sojusznikami prorosyjskiej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza. Przedstawiciel partii komunistycznej kieruje także ukraińskimi archiwami państwowymi.

"Odbyła się monopolizacja narodowej pamięci przez jedną polityczną partię, przedstawiciele której stoją dziś na czele Państwowego Komitetu Archiwów i Instytutu Pamięci Narodowej. Niebezpieczeństwo widzimy w tym, że ta polityczna siła – Komunistyczna Partia Ukrainy, jest spadkobierczynią tych, którzy odznaczali się systemową polityką niszczenia narodowej pamięci, przestępstwami przeciwko ludzkości i organizowaniem Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932–1933.", powiedział historyk Włodzimierz Wiatrowycz, który zajmuje się odtajnianiem dokumentów NKWD.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dyrektorem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej został były działacz komunistyczny

Posted by irekw1 on 2010-07-21 08:15:34 CEST

Dyrektorem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej został wybrany członek Ukraińskiej Akademii Nauk, historyk, Walerij Soldatenko.

Walerij Soldatenko urodził się w obwodzie donieckim. Od 1976 r. do 1984 r Soldatenko był pracownikiem Instytutu Historii Komunistycznej Partii przy Centralnym Komitecie Komunistycznej Partii Ukrainy – w Oddziale Instytutu Marksizmu-Leninizmu.

W latach 1984–1988 był szefem Katedry Historycznej przy Kijowskiej Wyższej Szkole Partyjnej (KPZR)

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wizyta Patriarchy Cyryla jest kolejnym ogniwem stopniowego opanowania Ukrainy przez Rosję - W. Parubij

Posted by irekw1 on 2010-07-21 08:14:47 CEST

Taką opinię przedstawił deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji Nasza Ukraina – Ludowa Samoobrona Andrij Parubij.

"Ta wizyta według zbiega się z wizytami Prezydenta Miedwiediewa, i ma raczej nie duchowy, a polityczny cel zaspokojeniach pewnych geopolitycznych dążeń Rosji, w szczególności, chęć przywrócenia Ukrainy do strefy wpływu Rosji zarówno w zakresie politycznym, wojskowym, jak i duchowym" - powiedział Parubij.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, July 20 2010

Janukowycz nie podjął jeszcze decyzji , czy przerwać urlop ze względu na wizyte Cyryla

Posted by irekw1 on 2010-07-20 11:32:40 CEST

Czas i miejsce spotkania prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z patriarcha Cyrylem jest w dalszym ciągu przedmiotem dyskusji.

"Pytanie czy do spotkania dojdzie i określenie miejsca spotkania jest w dalszym ciagu otwarte", powiedział rzecznik prasowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina wykorzysta doświadczenie Republiki Południowej Afryki w ramach przygotowań do Euro -2010

Posted by irekw1 on 2010-07-20 11:31:33 CEST

Wiceprzewodniczący Rady Ministrów w sprawie Euro-2012 Boris Kolesnikow powiedział, że na Ukrainie w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy 2012 wykorzystane zostaną doświadczenia z Republiki Południowej Afryki, który była gospodarzem Mistrzostw Świata w lecie br.

Według niego, organizacja Mistrzostw Świata w Republice Południowej Afryki była na najwyższym poziomie. Delegacja ukraińskich obserwatorów przyglądała sie organizacji mistrzostw przez RPA, i zbierała doświadczenie które z powodzeniem można zastosować w kraju.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Gabinet Ministrów Ukrainy przeznaczył na odbudowę klasztoru 15.500.000 hrywien

Posted by irekw1 on 2010-07-20 10:56:10 CEST

Gabinet Ministrów Ukrainy przeznaczył ponad 15.500.000 hrywien w odbudowę Ławry Kijowsko- Pieczerskiej.

Są to środki które mają zostać wykorzystane na wyeliminowanie sytuacji nagłych występujących na terane Ławry.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Katerina Juszczenko nie ma zamiaru uczestniczyć w życiu politycznym

Posted by irekw1 on 2010-07-20 10:39:17 CEST

Żona prezydenta Ukrainy Kateryna Juszczenko zaprzeczyła pogłoską jakoby miała zostać przewodniczącą partii "Nasza Ukraina".

Juszczenko powiedziała że chce pracować w instutucie imienia jej męża.

Mówi się, że żona prezydenta Wiktor Juszczenki rozpoczęła własną karierę polityczną i ma zamiar zostać przewodniczący partii "Nasza Ukraina", podał kilka dni temu taką informacje ukraiński dziennikarz.


Katerina Juszczenko wraz z Marią Kaczyńską

Była pierwsza dama nie wyklucza, że informacja podana przez ukraińskiego dziennikarza (Pichowszeka) została "opłacona", i stwierdza że jest to fałszywa pogłoska której celem miało być - "zasianie niezgody i nieufność w szeregach partii "Nasza Ukraina" .

"Nie planuję wziąć udziału w życiu politycznym, a tym bardziej prowadzić żadnej politycznej siły" - mówi Katerina Juszczenko. "Przez pięć lat prezydentury mojego męża , pozwoliłem sobie wypowiadać się na tematy związane z zagadnieniami gospodarczymi. Dzisiaj chciałabym powrócic do zawodu - czyli ekonomia i finanse", zakończyła Katerina Juszczenko

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rekordowe upały na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-20 08:56:52 CEST

Stolica Ukrainy, Kijów, walczy z rekordowymi upałami. Według meteorologów tak ciepło nie było tu od 129 lat. Temperatura wyniosła w cieniu 35,3 stopnia Celsjusza - podał szef ukraińskiego centrum meteorologii Mykoła Kulbida.

- Nadchodzące dwa tygodnie nie przyniosą znaczących zmian temperatury. Upały będą trwać nadal - powiedział Kulbida, który nie wykluczył, że słupek rtęci może podnieść się nawet do 40 stopni.

Chroniąc się przed upałami, Ukraińcy wyjeżdżają za miasto. W tych dniach ulice Kijowa są prawie puste. Ludzie, którzy pozostają w mieście, ochładzają się wentylatorami i klimatyzatorami, czego nie wytrzymują sieci energetyczne.

Wywołana przez podwyższone zużycie prądu awaria objęła dwie ogromne dzielnice Kijowa i trwała prawie pięć godzin.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina odkłada reformy podatkowe

Posted by irekw1 on 2010-07-20 08:56:12 CEST

Parlament Ukrainy przyjął uchwałę o przeprowadzeniu krajowych konsultacji w sprawie projektu Kodeksu Podatkowego, co oznacza przesunięcie możliwości przyjęcia nowego Kodeksu Podatkowego na wrzesień 2010 r.

Ukraiński parlament, dążąc do spełnienia celów wyznaczonych Ukrainie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, przyjął jednak cięcia budżetowe w celu redukcji deficytu budżetowego. Przyjęte cięcia budżetowe obejmują łącznie sumę 2 mld USD i mają doprowadzić do zmniejszenia deficytu poniżej 5 % PKB z obecnych 5,3 % i szczególnie odczuwalne będą dla projektów inwestycyjnych związanych z rolnictwem i górnictwem.
W celu ograniczenia państwowych dotacji dla posiadanego przez państwo energetycznego giganta Naftogaz, parlament już w pierwszym czytaniu przyjął ustawę o ustanowieniu organu nadzorującego i regulacyjnego dla taryf i opłat za wodę, energię elektryczną i gaz. Przewiduje się, że dotacje dla Naftogazu wyniosą w tym roku 1 % PKB.

Reformy podatków pośrednich, zawarte w nowym Kodeksie Podatkowym, obejmują propozycje stopniowego zmniejszania stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 25 % do 17 %, a także stawki podatku od towarów i usług z 20 do 17 %.

Źródło Międzynarodowy Serwis Podatkowy

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Cyryl dąży do zjednoczenia ukraińskiego prawosławia

Posted by irekw1 on 2010-07-20 08:55:30 CEST

Patriarcha Cyryl przybywa dziś na Ukrainę. Odwiedzi Kijów, Odessę i Dniepropietrowsk.

Współpracownicy Cyryla tłumaczą, że jego wizyta jak zwykle ma charakter duszpasterski. Innego zdania jest głowa Cerkwi patriarchatu kijowskiego, czyli nieuznającej zwierzchnictwa patriarchatu moskiewskiego. Filaret zaapelował do Cyryla, by nie wygłaszał politycznych oświadczeń, które mają na celu „duchowe zjednoczenie Rosji, Ukrainy i Białorusi”.

Sam patriarcha Cyryl w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Inter mówił, że „Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród”. Chwalił ekipę Janukowycza za pozytywne zmiany. „Już teraz widać stabilizację polityczną, wzrost wskaźników gospodarczych, rozwój stosunków Ukrainy ze światem, z najbliższymi sąsiadami, w tym z Rosją, Europą i USA”.

Otoczeniu patriarchy udało się namówić radnych Kijowa, by przed jego wizytą zmienili część ulicy Mazepy na Monastyrską. Ulica przylegała do Ławry Peczerskiej, siedziby Cerkwi patriarchatu moskiewskiego na Ukrainie.

Wizyta będzie trwać dziewięć dni. Kulminacją wizyty patriarchy Cyryla będzie udział w uroczystościach w Kijowie z okazji rocznicy Chrzestu Rusi w dniu 28 lipca.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Wołyniu, w Ołyce niszczeje zamek Radziwiłłów

Posted by irekw1 on 2010-07-20 08:23:41 CEST

Architektoniczne arcydzieło z XVI wieku zamek Radziwiłłów rozpada się na naszych oczach. Sciany pokrywa grzyb, a dachy przeciekają, alarmuje agencja Interfax - Ukraina.

Obecnie w zamku mieści się szpital psychiatryczny. W szpitalu psychiatrycznym przebywa 370 osób, głównie chorych psychicznie przestępców z całej Ukrainy.

Trzeba natychmiast wymienić wszystko : okna, drzwi , ściany, stropy, dach. "To ogromne fundusze , których nie posiadamy powiedział naczelny lekarz szpitala psychiatrycznego № 2 Walentin Lisjuk.
Mury zamku wytrzymywały niegdyś zmasowany obstrzał artyleryjski, jednak nie są w stanie przetrzymać niegospodarności i obojętności tutejszej administracji - komentuje szef resortu zdrowia obwodu wołyńskiego Ihor Waszczeniuk.

Ołyka (ukr. Олика) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie (obwód wołyński), na wschód od Łucka, dawna rezydencja magnaterii polskiej.

Wzmiankowana była już w 1149 r. Niegdyś ruska osada, dawna stolicą księstwa. Prawa miejskie otrzymała w 1654 r. Ołyka leży nad Putyłówką (dopływ Horynia), na wschód od Łucka.

Należała do Kiszków, a od 1533 r. do Radziwiłłów. Od 1589 aż do 1939 r. stanowiła stolicę ordynacji Radziwiłłów.

Ołykę spalili Kozacy raz w roku 1648 a po raz drugi pod dowództwem Iwana Bohuna w maju 1651 r. , jednak właściciele niezwłocznie ją odbudowali, uzyskując w 1654 r. prawa miejskie. W XIX w. bogaciła się na handlu zbożem i drewnem.

Podczas I wojny światowej pod Ołyką wojska rosyjskie i austriackie stoczyły zaciekłą bitwę. Za II Rzeczpospolitej istniała wiejska gmina Ołyka.

W Ołyce zachowały się wspaniałe zabytki dawnej świetności miasta – obecnie wszystkie niemal w ruinie. Zgrupowane są wokół zadrzewionego placu, będącego niegdyś rynkiem miasta.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Wszechrusi Cyryl nie spotka sie z Janukowyczem

Posted by irekw1 on 2010-07-20 08:22:49 CEST

Jego świętobliwości patriarcha Moskiewy i Wszechrusi Cyryl nie przewiduje spotkania z prezydentem Wiktorem Janukowiczem.

"Kwestia spotkania patriarchy Cyryla i prezydenta Wiktora Janukowicza była omawiana, ale niestety prezydent nie będzie obecny w Kijowie w czasie wizyty patriarchy Cyryla, a więc spotkanie nie odbędzie się", – powiedział zarządzający sprawami Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, przewodniczący komisji ds. organizacji wizyty na Ukrainie patriarchy Cyryła, arcybiskup Metrofan.

Wizyta będzie trwać dziewięć dni. Kulminacją wizyty patriarchy Cyryla będzie udział w uroczystościach w Kijowie z okazji rocznicy Chrzestu Rusi w dniu 28 lipca.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wiktor Juszczenko wspiął sie na Howerle

Posted by irekw1 on 2010-07-20 08:22:08 CEST

W sobotę były Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wraz z przyjaciółmi i członkami partii "Nasza Ukraina" wspiął się na najwyższy szczyt Ukrainy – Howerle.

Po przejściu na emeryturę i odejściu z politycznego Olimpu Wiktor Juszczenko prawie przestał pojawiać się publicznie, ale wciąż podtrzymuje jedną z tradycji:W sobote wszedł na Howerlę i zajadał sie czosnkiem.


Byłemu prezydentowi towarzyszył także były szef Służby Bezpieczeństwa Walentij Nalywajczenko, który najprawdopodobniej będzie następcą Juszczenki na stanowisku prezesa partii.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, July 19 2010

Przelotne opady deszczu , grad i burze spodziewane są na Krymie, ostrzega Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych.

Posted by irekw1 on 2010-07-19 12:21:28 CEST

Na Krymie w ciągu najnbliższych dwóch dni nalezy spodziewać się radykalnego pogorszenia warunków atmosferycznych, podaje serwis prasowy Generalnej Dyrekcji Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

Według służb prasowych , od 19 do 20 lipca na terytorium autonomii krymskiej można spodziewać się ulewnych deszczy, gradu, burzy. Wiatr może osiągnąć prędkość 15-20 m / sek.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bez Ukrainy UE przekształci się w getto - Hryszczenko

Posted by irekw1 on 2010-07-19 12:15:52 CEST

Taka opinię przedstawił minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko w artykule dla tygodnika "Dżerkało Tyżnia".

Jeśli Unia Europejska postawi kropkę na perspektywie eurointegracji Ukrainy, to znaczy, że postawi kropkę na europejskiej idei jako takiej.

"To oznaczałoby transformację UE z demokratycznego lidera na demokratyczne getto, odosobnione od reszty kontynentu" - powiedział szef MSZ.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Straż graniczna uniemożliwiła wywóz złomu ze strefy Czarnobylskiej

Posted by irekw1 on 2010-07-19 12:14:44 CEST

W nocy w sobotę, Straż Graniczna z Żytomierza uniemożliwiła wywóz złomu ze strefy skażonej Czarnobyla i zatrzymała dwóch obywateli Ukrainy.

Jak się okazało , mężczyźni ci byli już kilkakrotnie zatrzymywani przez funkcjonariuszy straży granicznej i milicji za przestępstwa administracyjne. Zatrzymani, odmówili złożenia wyjaśnień.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydenci Gruzji i Białorusi spotkali się na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-19 12:13:54 CEST

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaprosił swojego białoruskiego kolegę Aleksandra Łukaszenkę aby odwiedził Gruzję.

Łukaszenka otrzymał zaproszenie kilka dni temu podczas spotkania z Saakaszwilim, które odbyło się na terytorium Ukrainy. Oficjalnie o tym spotkaniu nie informowano nikogo. Białoruski prezydent powiedział, że to spotkanie "nie było skierowane przeciw komuś", powiedział Łukaszenko.

Podczas krótkiego spotkania prezydenci Gruzji i Białorusi omówili aktualną sytuację w swoich krajach.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tigipko : ukraińsko-gruzińska współpraca gospodarcza ma wielki potencjał.

Posted by irekw1 on 2010-07-19 10:19:45 CEST

Ukraina jest zainteresowana dalszym rozwojem stosunków dwustronnych z Gruzją , która jest jej nieodzownym partnerem w regionie basenu Morza Czarnego, powiedział wicepremier Siergiej Tigipko.

"Istnieje obiektywna potrzeba, aby ukraińsko-gruzińskie stosunki były bardziej pragmatyczne i koncentrowały się na części handlowej i gospodarczej" - podkreślił S. Tigipko podczas swojej dwudniowej podrózy do Gruzji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Noc Kupały w Dubiczach

Posted by irekw1 on 2010-07-19 10:15:02 CEST

Puszczanie wianków, ognisko oraz kwiat paproci - tego nie mogło zabraknąć podczas Nocy Kupały. W sobotę wieczorem na zalew Bachmaty w Dubiczach Cerkiewnych zjechali się Ukraińcy z Podlasia, ale nie tylko.

"Na Iwana na Kupała" - impreza jak co roku przyciągnęła do Dubicz Cerkiewnych wiele osób. Wszyscy chcieli tą najkrótszą noc w roku spędzić zgodnie ze starodawnym obyczajem.

Noc Kupały nierozerwalnie kojarzy się ze śpiewem. Śpiewano wyłącznie pieśni o miłości i o poszukiwaniach swojej drugiej połowy.

Jak powiedziała Elżbieta Tomczuk z zespołu Ranok - Tych pieśni to już prawie nie można zapisać na Podlasiu, zniknęły już bardzo dawno. Były to pieśni, które śpiewano przy rozpalaniu ogniska, gdy skakano przez ognisko, puszczano wianki.

Tej nocy wianki też były. Okazałe, plecione z żywych kwiatów. Zrobienie takiego wianka zajmuje nawet kilka godzin. Według dziewczyn - warto.

Ale na młodych chłopców oprócz łapania wianków czekało jeszcze jedno zadanie - znalezienie legendarnego kwiatu paproci. Zakwita raz w roku, właśnie podczas Kupały. Ale czy na pewno istnieje?

Jak zapewnia Andrzej Artemiuk, przewodniczący Związku Ukraińców Podlasia - Oczywiście, że istnieje. To nadaje sens tej imprezie, temu świętu. To jest chyba jakaś taka metafizyczna pogoń za lepszym, za nadzieją.

Noc Kupały w Dubiczach Cerkiewnych po raz piętnasty zorganizował Związek Ukraińców Podlasia i Urząd Gminy w Dubiczach Cerkiewnych.

Źródło Małgorzata Bazyluk, Obiektyw

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Reporterzy bez granic" spotkają się z parlamentarzystami.

Posted by irekw1 on 2010-07-19 09:50:36 CEST

We Wtorek, 20 lipca o godzinie 11:00 delegacja "Reporterów bez granic" spotka się z parlamentarzystami.

W spotkaniu wezmą udział parlamentarzyści Kondratiuk , Katerinczuk , Wladimir Zubanow , ze strony organizacji "Reporterzy bez granic" - sekretarz generalny organizacji , Jean Francois Zhulyar , szef Europejskiej Grupy "Reporterzy Bez Granic" Elsa Vidal .

Delegacja organizacji praw człowieka oceni sytuację w wolność słowa na Ukrainie. Po wizycie "reporterów" opublikowane zostanie sprawozdanie na temat międzynarodowego przestrzegania wolności słowa w kraju.

Przypomnijmy, że w czerwcu rząd USA wyraził zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie w tym zakresie. Europejska Federacja Dziennikarzy wyraziła również zaniepokojenie ze względu na skargi dotyczące cenzury i ograniczenia wolności słowa w ukraińskich mediach

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosjanie zdecydowali się kupić sześć ukraińskiej stoczni

Posted by irekw1 on 2010-07-19 09:48:56 CEST

Ukraińskie przedsiębiorstwa stoczniowe oraz Ministerstwo Polityki Przemysłowej potwierdziło zainteresowanie rosyjskich holdingów zakupem ukraińskich aktywów stoczniowych.

Podkreślono jednakże, że konkretnych rozmów na temat integracji z rosyjską firmą jeszcze nie przeprowadzono.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nowe próby zmiany konstytucji, to tylko brak odpowiedzialności i kłótnie, powiedział Krawczuk.

Posted by irekw1 on 2010-07-19 09:31:58 CEST

Prezydent Ukrainy (1991-1994) Leonid Krawczuk skrytykował dzisiejsze władze za kolejną próbę zmiany konstytucji dla własnej wygody w obecnej politycznej sytuacji, powiedział to podczas uroczystego posiedzenia parlamentu z okazji obchodów 20-lecia uchwalenia Deklaracji o Suwerenności Ukrainy.

Zdaniem pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy, jak tylko wyrosła teza o tym, że konstytucja z 1996 roku jest lepsza, to od razu powstała chęć jej przywrócenia. "

Ale zaproście tu prezydenta Kuczmę i zapytajcie, dlaczego on w 2004 roku, mając taką cudowną konstytucję z własnej woli i inicjatywy złożył w Radzie Najwyższej projekt nowej konstytucji – nie prezydencko-parlamentarnej, ale parlamentarno-prezydenckiej", – powiedział były prezydent.

„Nowe próby zmiany konstytucji, to tylko brak odpowiedzialności i kłótnie”, - podkreślił Leonid Krawczuk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Moskwy zauważył pozytywne zmiany w życiu ukraińskiego społeczeństwa

Posted by irekw1 on 2010-07-19 09:30:55 CEST

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl uważa, że od momentu jego ostatniej wizyty w lutym bieżącego roku na Ukrainie ustabilizowała się polityczna sytuacja.

"Już tearz widać stabilizację polityczną, wyrównanie ekonomicznych wskaźników, rozwój stosunków ze światem, z najbliższymi sąsiadami, w tym z Rosją, Europą i USA", powiedział patriarcha Cyry.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl uważa za oczywiste znaczne jakościowe zmiany w życiu ukraińskiego społeczeństwa, jednocześnie zaznacza że jest to tylko jego osobisty pogląd.

"Chciałbym zobaczyć i odczuć to, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie. Mówiąc krótko, dosyć pozytywnie oceniam rozwój Ukrainy w ostatnich miesiącach", powiedział patriarcha Cyryl.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zmiany personalne w NBU dadzą nowy impuls rozwoju systemu bankowego - szef Narodowego Banku Ukrainy.

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:41:16 CEST

Zmiany personalne w zarządzie Narodowego Banku Ukrainy (NBU) dadzą nowy impuls rozwoju systemu bankowego, powiedział szef Narodowego Banku Ukrainy Wołodymyr Stelmach.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz wyznaczył komisarza d/s monitorowania działalności SBU

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:40:41 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wyznaczył Aleksieja Obala do kontroli nad działalnością Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)

Odpowiedni dekret został podpisany przez prezydenta w piątek.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Europa jest gotowa udzielić Ukrainie w latach 2011-2013 10 mln euro na rozwój polityki regionalnej.

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:39:59 CEST

Unia Europejska jest gotowa wesprzeć Ukrainę w rozwoju polityki regionalnej , nie tylko technicznie , ale również finansowo. , powiedział komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn na wspólnej konferencji prasowej z ministrem budownictwa i rozwoju regionalnego Ukrainy Wołodymyrem Jacubą.

Johannes Hahn zauważył, że polityka rozwoju regionalnego jest jednym z głownych priorytetów UE i głównym celem tej polityki jest wyeliminowanie różnic między regionami.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na "Reporterów bez granic" w Kijowie nikt nie czeka, ponieważ prezydent i urzędnicy są na urlopie.

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:38:39 CEST

Zastępca przewodniczącego Administracji Prezydenta Anna Herman nie będzie przerywać swojego urlopu aby spotkać się z przedstawicielami francuskiej organizacji "Reporterzy bez granic", poinformowała sama szefowa gabinetu Prezydenta Janukowycza, Anna Herman.

"Przebywam w górach. nie będę mogła spotkać się", – powiedziała Anna Herman.
Delegacja "Reporterzy bez granic" będzie przebywać na Ukrainie w dniach 19-21 lipca.

W Administracji Prezydenta przedstawicieli organizacji poinformowano że prezydent Wiktor Janukowicz również nie będzie mógł z nimi spotkać, ponieważ przebywa na urlopie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy mają do nas pretensje o Euro

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:18:57 CEST

Michel Platini znowu pisze list. Tym razem do prezesa ukraińskiego związku piłki nożnej FFU Hryhorija Surkisa. Niedawno UEFA interesowała się sprawą korupcji w polskiej piłce, teraz zaniepokoiła się niepewną sytuacją polityczną w kraju naszych sąsiadów. Z kolei posłowie do ukraińskiej Rady Najwyższej oburzeni są postawą polskiego Ministerstwa Sportu. Uważają, że za ich plecami staramy się przekonać UEFA do zabrania meczów Euro 2012 dwóm ukraińskim miastom

Poseł Wołodymyr Stretowicz z partii Nasza Ukraina Ludowa Samoobrona zarzucił Polakom, że nie postępują fair. "Zobaczyli, że futbol to dobry interes, i ustami ministra sportu złożyli donos do UEFA, że mogą przyjąć Euro 2012 w sześciu miastach, a niespokojna Ukraina w dwóch. Nieładnie to jakoś wychodzi. Przepraszam was, panowie, ale staraliśmy się o to razem" - zakończył po polsku Stretowicz.

Do dyskusji włączył się także wicepremier Iwan Wasiunyk, który z ramienia rządu koordynuje przygotowania do mistrzostw. "Mam nadzieję, że UEFA zachowa równe proporcje, wybierając w maju miasta, w których odbędzie się Euro 2012" - powiedział Wasiunyk. "Kolejne dwa miesiące zadecydują, które cztery miasta ukraińskie zostaną wskazane na organizatorów mistrzostw".

Polska strona zdecydowanie odrzuca te oskarżenia. "Nie wiem, skąd taka temperatura w sprawie współpracy z Polską w ukraińskim parlamencie" - dziwi się szef spółki PL 2012 Marcin Herra.

Ukraina uważa, że chcemy jej odebrać Euro

"Dwa tygodnie temu spotkaliśmy się z wicepremierem Iwanem Wasiunykiem i szefem ukraińskiego sztabu przygotowań Ilią Szewliakiem. Ustaliliśmy trzyletni plan wspólnych przygotowań. Mam z Szewliakiem co tydzień telekonferencję. Pracujemy razem, wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy, podkreślamy, że to projekt polsko-ukraiński. I to nie Polska, ale UEFA będzie podejmowała decyzje. Żaden nasz potajemny lobbing nie wchodzi w grę, bo przedstawiciele UEFA są na bieżąco ze wszystkim. Zdecyduje stopień zaawansowania budowy stadionów, przepustowość lotnisk, liczba miejsc w hotelach oraz transport i komunikacja w ramach miast. To są elementy codziennej analizy UEFA. Impreza ma się odbyć na ośmiu stadionach, a już na początku ubiegłego roku ustalono, że każda ze stron będzie przygotowywała po sześć obiektów. O tym, jaki to będzie podział, symetryczny czy niesymetryczny, przekonamy się w maju. Zapewniam, że Polacy nic nie knują za plecami Ukraińców" - powiedział Herra.

Szef FFU Hryhorij Surkis wezwał ukraiński parlament do przyjęcia uchwały mówiącej o poparciu w stu procentach przez państwo projektu Euro 2012. Opowiedział też dziennikarzom o liście, który otrzymał z UEFA.

"Pytanie o polityczną stabilizację na Ukrainie jest jak najbardziej zasadne" - przyznał Surkis. "Dla UEFA jest to jedna ze strategicznych kwestii. Dlatego wiele aspektów procesu przygotowań do turnieju powinno być odpolitycznionych".

Wasiunyk podkreślił, że UEFA nie może mieć większych pretensji do Ukrainy. "Wszystkie cele postawione nam w 2008 r. zrealizowaliśmy zgodnie z planem. W spokoju czekamy na kwietniową wizytę Michela Platiniego i majowy wybór czterech miast gospodarzy. Jestem pewny, że minimum cztery miasta spełnią wszelkie oczekiwania UEFA" - powiedział.

Rywalizacja między miastami na Ukrainie jest równie ciekawa jak w Polsce. Można już w stu procentach stwierdzić, że Euro 2012 na pewno nie odbędzie się w Odessie, która jest zdecydowanym outsiderem wśród kandydatów. Zabójczy finisz prezentuje za to Charków, który mógłby zabrać turniej Lwowowi.

"Według mnie Charków w tej chwili wyprzedza wszystkie inne miasta Ukrainy, ale nie oznacza to, że miasto ma zagwarantowany wybór do grona organizatorów mistrzostw" - powiedział Surkis, który po raz pierwszy od dłuższego czasu pochwalił także Lwów."W tym mieście wszystkie prace toczą się wreszcie według planu" - zauważył.

Pytanie, które miasta obok pewniaków - Kijowa i Doniecka - dostaną mistrzostwa.

Źródło Dziennik

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kard. Angelo Bagnasco we Lwowie

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:16:01 CEST

Swoją wizytę na Ukrainę kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch i arcybiskup Genui, rozpoczął ze Lwowa, gdzie 17 lipca przewodniczył Mszy św. w bazylice metropolitalnej.

Abp lwowski Mieczysław Mokrzycki w słowie powitalnym złożył kard. Bagnasco podziękowanie za pomoc, jaką Kościół we Włoszech świadczy Kościołowi na Ukrainie. ,,Jesteśmy obecni na całej Ukrainie - zaznaczył metropolita lwowski. - Konferencja Episkopatu Włoch każdego roku przeznacza pomoc na Ukrainę. Za to jesteśmy wdzięczni. Wyrażając naszą wdzięczność, pragniemy zapewnić o naszej wdzięcznej pamięci modlitewnej za Kościół we Włoszech, za cały Kościół, wspominając i dziękując wszystkim naszym dobrodziejom" - mówił abp Mokrzycki.

Kard. Bagnasco w swojej homilii powiedział, że sprawować Najświętszą ofiarę prastarej historycznej lwowskiej katedrze jest dla niego wielką radością oraz powodem dla wielkiej dumy dlatego, że ten kościół katedralny był otwarty zawsze, nawet podczas ciężkich bolesnych czasów prześladowań komunistycznych. ,,Ta bazylika jest świadkiem bolesnych historii, świadkiem modlitw ale także świadkiem nadziei wielu pokoleń ludów tutaj mieszkających" - zaznaczył kard. Bagnasco.

Podkreślił, że Kościół Katolicki na Ukrainie rozkwita na nowo. Dziękował też katolikom na Ukrainie, zwłaszcza we Lwowie za świadectwo ich odwagi, świadectwo wiary, świadectwo życia. ,,Kościół we Włoszech jest bliski wam - mówił arcybiskup Genui. - Cieszę się bardzo, że mogę modlić się z wami i za was. Wasza modlitwa jest bardzo żywa" - dodał.

Życzył aby Matka Boża Łaskawa była naprawdę Królową serc wiernych. ,,Idziemy naprzód zjednoczeni w jednym Kościele. Kościele, który jest oparty na fundamencie Piotra naszych czasów, na fundamencie papieża. Idziemy do przodu w jednym Kościele, który jednoczy nas w jednej wierze" - powiedział włoski hierarcha.

Ze Lwowa w asyście kard. Lubomyra Huzara, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego kard. Angelo Bagnasco odbył do sanktuarium Maryjnego Zarwanicy na Podolu, gdzie jako reprezentant Ojca Świętego Benedykta XVI będzie uczestniczył w uroczystych nabożeństwach dla uczestników ogólnoukraińskiej pielgrzymki grekokatolików do Matki Bożej Zarwanickiej. Według informacji kurii eparchii (diecezji) tarnopolsko-zborowskiej w Zarwanice oczekują do 100 tys. pielgrzymów z Ukrainy i za granicy, w tym z Polski.

Źródło KAI

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraiński rząd zrezygnował z pierwszej od 2007 r. aukcji obligacji na rynkach zagranicznych

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:12:17 CEST

Rząd planował sprzedaż papierów wartych 2 mld USD. Zrezygnował jednakze z tego gdy zapoznał się z oczekiwaniami inwestorów.

Rząd chciał by rentowność obligacji była większa niż 9 proc. W piątek po południu rentowność ukraińskich obligacji siedmioletnich wynosiła jedynie 7, 48 proc.

Nie chcieliśmy pieniędzy po takiej cenie. Nasza sytuacja nie jest aż tak trudna, byśmy musieli pożyczać na takich warunkach – stwierdził ukraiński wicepremier Serhij Tyhypko. Dodał, że rząd może w tym roku jeszcze raz spróbować sprzedać obligacje za granicą.

Rząd ma wystarczające środki, by pokryć deficyt budżetowy, ale prawdopodobnie będzie musiał pożyczyć więcej pod koniec roku. Ukraina za kilka miesięcy zwróci się więc znowu do inwestorów i będzie próbowała sprzedać im obligacje o mniejszej rentowności – mówi Olena Bilan, główna ekonomistka kijowskiej firmy Dragon Capital.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Deszcz nagród dla "Magicznego drzewa" na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-19 08:06:41 CEST

"Magiczne drzewo" zostało obsypane nagrodami na 18-tym Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Arteku na Ukrainie.

Film zdobył aż sześć nagród: Nagrodę dla Najlepszego Filmu, tytuł "Najbardziej Zachwycającego Filmu", Nagrodę dla Najlepszej Aktorki dla Mai Tomawskiej, Nagrodę dla Najlepszego Aktora dla Adama Szczegóły, Nagrodę Specjalną Radia Dziecięcego z Rosji za Najlepszą Muzykę dla Krzesimira Dębskiego oraz Dyplom Festiwalu za wyrazistą grę młodych wykonawców.

Nagrody zostały przyznane prze Wielkie Dziecięce Jury, w którego skład weszło 3600 dzieci, przebywających w Arteku na letnich wakacjach. Festiwal odbywał się w dniach 3 - 11 lipca.

Są to już kolejne międzynarodowe nagrody dla "Magicznego drzewa", po wyróżnieniach w Chicago, Finlandii, Nowym Jorku, Taipei, Norwegii, Czechach i ostatnio w Niemczech. Film, wyprodukowany przez Studio Lunapark i TVP, opowiada historię rodziny, do której trafia magiczne, czerwone krzesło, spełniające wszystkie życzenia każdego, kto na nim siedzi.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, July 16 2010

Wzmocnienie współpracy między Ukrainą a CSTO oznaczać będzie większe zbliżenie z Rosją - Grycenko.

Posted by irekw1 on 2010-07-16 11:37:07 CEST

Wzmocnienie współpracy pomiędzy Ukrainą i Organizacją Traktatu Zbiorowego Bezpieczeństwa ( CSTO) oznaczać będzie większe zbliżenie z Rosją, powiedział szef parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony Grycenko.

Grycenko powiedział, że nie widzi powodu do zmiany formatu współpracy z CSTO . Jego zdaniem , współpraca Ukrainy z CSTO na tym etapie jest wystarczająca aby śledzić na bieżąco rozwój sytuacji w krajach tej organizacji, i aby zrozumieć kierunek ich doktryny obrony i wymiany doświadczeń.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Działaczki Femen za kąpiel w fontannie zostały skazane na karę grzywny.

Posted by irekw1 on 2010-07-16 11:36:25 CEST

Sąd Rejonowy im Szewczenki w Kijowie skazał dziś na karę grzywny w wysokości 119 uhr za niewłaściwe zachowanie dwie działaczki ruchu Femen.

Trzecia z nich otrzymała ostrzeżenie "za naruszenie zasad prowadzenia spotkań".

W czwartek, działacze ruchu kobiecego Femen na Placu Niepodległości zorganizowali protest przeciwko odłączeniu ciepłej wody w stolicy i zwiększenie wskaźników użytkowych. Półnagie dziewczyny wykąpały się w fontannie , machając transparentem " Nie ma wody w kranie - kąpać się na Majdanie".Działaczki ruchu Femen zamierzają odwołać się od decyzji sądu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pożar w parkingu w Charkowie zniszczył 10 samochodów

Posted by irekw1 on 2010-07-16 11:34:45 CEST

W Charkowie, na parkingu w nocy w piątek co najmniej 11 samochodów uległo spaleniu. Nie było ofiar w ludziach.

w wyniku pożaru w samochodach wybuchła benzyna a w jednym z nich butla z gazem. Odłamki szkła rozrzucone zostały w odległości 10-15 , a nawet 20 metrów " - powiedział I. Lupandin.

Przyczyna pożaru jest obecnie ustalana przez śledczych, powiedział asystent szefa Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych Ukrainy, Igor Lupandin.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz obiecał że nie zapomni o nieodpowiedzialności władz

Posted by irekw1 on 2010-07-16 09:33:14 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaapelował do rodaków z okazji 20-tej rocznicy ogłoszenia Deklaracji o państwowej suwerenności Ukrainy.


"Jako prezydent państwa, jestem gwarantem Konstytucji, jestem pełen determinacji aby nieodpowiedzialność rządu na zawsze odeszła w przeszłośc", oświadczył Janukowycz.

Janukowycz podkreślił, że 20 lat temu naród ukraiński dał sygnał aby Ukraina wybrała dobrą drogę w przyszłośc.

Prezydent zauważył również, że dziś Ukraina otrzymała długo oczekiwaną stabilność polityczną a reformy systemowe doprowadzą do zrównoważonego rozwoju społeczno- gospodarczego.

"Nie zapominajmy – wszystkie poprzednie próby otrzymania suwerenności kończyły się jej utratą. Jednocześnie należy pamiętać, że w składzie Związku Radzieckiego, chociaż i w warunkach ograniczonej suwerenności, Ukraina założyła podstawy ekonomicznej i kulturalnej potęgi, bez której przyszła niepodległość była by niemożliwa. Rozmaicie można oceniać ten okres, ale niezaprzeczalne jest jedno: to – nasza historia, i przepisywać ją nie pozwolimy nikomu. Europejska perspektywa, rozwój strategicznych stosunków z centrami światowej polityki, w tym z Federacją Rosyjską, zapewnią nam ekonomiczny rozkwit i socjalny postęp. Więc godnie kontynuujmy sprawę, rozpoczętą dwadzieścia lat temu", powiedział Janukowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko powiedziała, że obecny system władzy narusza Deklarację o państwowej suwerenności Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-07-16 09:23:55 CEST

Przywódca partii " Ojczyzna " Julia Tymoszenko uważa, że rząd Ukrainy narusza deklarację w sprawie suwerenności państwa. Ośidczyła to to dziś na konferencji prasowej w Kijowie.

"Jestem przekonana , że dzisiejsza władza łamie prawie każdy punkt deklaracji w sprawie suwerenności państwa. Ta władza pójdzie w zapomnienie, a deklaracja w sprawie suwerenności państwa będzie żyć i będzie podstawą do dalszego umacniania naszego państwa " - powiedziała Julia Tymoszenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Milicja aresztowała działaczki FEMEN za kąpiel w fontannie

Posted by irekw1 on 2010-07-16 09:10:37 CEST

Milicja aresztowała trójkę działaczy organizacji FEMEN podczas kampanii na Placu Niepodległości poinformowała sekretarz prasowy ruchu Tatiana Kozak.


Według jej słow w stosunku do trójki działaczek Aleksandry Szewczenko, Hanny Gucoł i Żeni Krazman użyto siły, wciągnieto je do samochodu i zostały przewiezione na komisariat.

Dziewczyny zostały oskarżone z artykułu 153 i 173 o zakłócaniu porządku.

To nie pierwszy protest ukraińskich feministek przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi. W dniu wyborów prezydenckich półnagie aktywistki "Femen" pojawiły w jego lokalu wyborczym w proteście przeciwko "gwałceniu państwa" przez polityków.
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina obchodzi dwudziestolecie deklaracji o suwerenności

Posted by irekw1 on 2010-07-16 09:05:31 CEST

Dzisiaj , 16 lipca , upływa 20 lat od przyjęcia deklaracji w sprawie suwerenności państwa Ukraińskiego.

Z tej okazji odbyła się dzisiaj uroczysta sesja Rady Najwyższej. W uroczystości wzięli udział zaproszeni przez premiera Azarowa goście i politycy poprzednich kadencji.

W sali znajduje się była premier Julia Tymoszenko , i były prezydent Ukrainy, Leonid Krawczuk.

Deklaracja w sprawie suwerenności państwa Ukraińskiego została przyjęta w dniu 16 lipca 1990 roku

Ukraina ogłosiła niepodległość 22 sierpnia 1991 roku, gdy w Moskwie nastąpił zamach stanu twardogłowych komunistów chcących za wszelką cenę utrzymać istnienie Związku Radzieckiego. Dwa dni później ukraiński parlament zapowiedział referendum w sprawie niepodległości. W grudniu 1991 roku za niepodległością opowiedziało się ponad 90 proc. Ukraińców.

Ukraina jest republiką demokratyczną z wielopartyjnym systemem politycznym. Władzą wykonawczą na Ukrainie jest Rząd Ukrainy natomiast władzę ustawodawczą sprawuje parlament Ukrainy.

Krótko po ogłoszeniu niepodległości w 1991 roku, Ukraina przygotowała nową konstytucję oraz przyjęła wielopartyjny system. Oprócz tego Ukraina zaadoptowała cywilne i polityczne prawa dla mniejszości narodowych. Nowa demokratyczna konstytucja weszła w życie 28 czerwca 1996 roku. Zapewnia ona podstawowe prawa człowieka.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz nie chce do NATO

Posted by irekw1 on 2010-07-16 08:22:00 CEST

Prezydent Wiktor Janukowycz podpisał ustawę o zasadach polityki wewnętrznej i zewnętrznej wykluczającą wejście Ukrainy do NATO. Tymczasem ugrupowanie władzy Partia Regionów zaczęła mówić o ściślejsze współpracy z kontrolowaną przez Rosję Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Zmiany w ustawie o zasadach polityki wewnętrznej i zewnętrznej zaproponował Wiktor Janukowycz. Wykreślono z jej poprzednio obowiązującej wersji z 2003 roku punkt o członkostwie w NATO. W nowelizacji znalazł się jednak zapis o udziale Ukrainy w "ogólnoeuropejskich i regionalnych systemach bezpieczeństwa".

Tymczasem przedstawiciele rządzącej Partii Regionów coraz częściej mówią o ściślejszej współpracy z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Kierowniczą rolę pełni w niej Rosja, a w jej skład wchodzą też Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgizja, Tadżykistan i Uzbekistan. W zasadach działania ODKB zapisano między innymi, że agresja na którekolwiek z państw układu będzie potraktowane jako atak na całą organizację. Doradca prezydenta Ołeksandr Kuźmuk twierdzi, że Ukraina powinna ściślej z nią współpracować, miedzy innymi dołączyć się do budowanego przez nią systemu obrony przeciwrakietowej.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina musi wydać na infrastrukturę jeszcze minimum 1,85 mld dolarów

Posted by irekw1 on 2010-07-16 08:21:11 CEST

Na dokończenie przygotowań do Euro2012 na Ukrainie trzeba będzie wydać jeszcze co najmniej 1,85 mld dolarów – wynika z szacunków ukraińskiego rządu. Choć nasz wschodni sąsiad tkwi wciąż w ogromnych kłopotach gospodarczych, to jego władze twierdzą, że zdążą ze wszystkimi przygotowaniami i nie zabraknie im pieniędzy.

Wśród inwestycji na Ukrainie, które muszą być dokończone przed Euro2012, najwięcej środków pochłonie dokończenie budowy stadionów – 700 mln dol. Kolejne 500 mln dol. trzeba wydać na budowę pasów startowych na lotniskach w Doniecku, Lwowie i Charkowie. Z kolei nowe terminale w portach lotniczych w Kijowie, Doniecku i Lwowie będą kosztować między 450 a 500 mln dol. Na infrastrukturę pozwalającą pasażerom na dostanie się do samolotów trzeba natomiast wydać 200-250 mln dol.

W sumie wydatki, które Ukraina musi jeszcze ponieść na przygotowania do Euro2012, wynoszą 1,85-1,95 mld dol. Dla kraju, którego dziura budżetowa wyniosła w zeszłym roku 11,5 proc. PKB, a gospodarka skurczyła się w tym samym okresie o 15,1 proc., sfinansowanie tak wielkich wydatków infrastrukturalnych może być sporym problemem.

Ukraińskie władze nie mają jednak żadnych wątpliwości, że uda im się przygotować do organizacji mistrzostw. Jak wynika z wypowiedzi Borysa Kołesnikowa, wicepremiera Ukrainy odpowiedzialnego za przygotowania do Euro2012, rząd w celu sfinansowania wszystkich niezbędnych inwestycji planuje jeszcze w tym roku gigantyczne emisje długu.

Ze stanu przygotowań zadowolona jest jak na razie również UEFA. „UEFA jest generalnie usatysfakcjonowana poziomem przygotowań w krajach goszczących imprezę, nawet mimo paru opóźnień w budowie infrastruktury ze względu na niestabilność polityczną na Ukrainie i fatalne warunki pogodowe w trakcie minionej zimy” – napisali przedstawiciele organizacji w odpowiedzi na pytania zadane przez agencję Bloomberg.

Niektórych obserwatorów przygotowań Ukrainy do Euro2012 martwi mimo wszystko fakt, że kraj w którym standard życia wynosi mniej niż połowę poziomu Szwajcarii i Austrii (organizatorzy Euro 200cool.gif, wydaje tak duże sumy pieniędzy na imprezę sportową.

Podobne głosy słychać było zresztą już w RPA. Władze tego kraju na same stadiony potrzebne do organizacji niedawno zakończonego mundialu wydały ok. 2,1 mld dol., a według organizacji humanitarnych lepiej byłoby przeznaczyć te środki na budowę domów dla 12 milionów mieszkańców RPA, którym brakuje dachu nad głową.

Źródło Forsal

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


PKM Duda sprzeda majątek spółek ukraińskich za 3,5 mln USD brutto

Posted by irekw1 on 2010-07-16 08:20:17 CEST

Polski Koncern Mięsny Duda zawarł umowę ramową ze szwedzką spółką Alpcot Agro na sprzedaż majątku swoich ukraińskich spółek zależnych - Pieprzyk Rogatyn oraz Rosan-Agro. Łączna maksymalna kwota transakcji wyniesie max. 3,50 mln USD brutto.

"Na podstawie umowy ramowej, strony zobowiązały się do podjęcia działań mających na celu przeniesienie przez podmioty zależne Emitenta: spółki Pieprzyk Rogatyn sp. z o.o. z siedzibą w Rogatyniu, Ukraina oraz Rosan - Agro sp. z o.o. z siedzibą w Pidgoroddia - Ukraina na rzecz podmiotu zależnego od Alpcot, posiadanych przez nie składników majątkowych" - czytamy w komunikacie.

W szwedzkie ręce trafią m.in.: prawa do budynków (elewatora zbożowego oraz magazynu), wyposażenia budynków, wyposażenia magazynów zbożowych, urządzeń i maszyn rolniczych oraz innych aktywów, a także tytułu prawnego do nieruchomości położonych na Ukrainie.

"W celu wykonania umowy ramowej, strony zobowiązały się zapewnić zawarcie przez ich podmioty zależne w ciągu roku od dnia jej podpisania szeregu umów mających na celu wykonanie jej postanowień, w tym dotyczących sprzedaży środków trwałych, przeniesienia tytułu prawnego do nieruchomości, przeniesienia własności maszyn i urządzeń rolniczych.

"Łączna uzgodniona na podstawie umowy ramowej kwota ww. transakcji wyniesie maksymalnie 3.504.000 USD brutto (tj. łącznie z podatkiem VAT zgodnie z prawem ukraińskim)" - czytamy dalej.

Zbycie majątku firm na Ukrainie stanowi element programu restrukturyzacji operacyjnej pod nazwą "DUDA 2012", której zarys zarząd przedstawił w maju.

"Zawarcie umowy z Alpcot Agro AB jest konsekwencją realizacji przez Zarząd planu restrukturyzacji Grupy Kapitałowej PKM Duda poprzez sprzedaż aktywów nie osiągających satysfakcjonującego poziomu rentowności. Restrukturyzacja, poprzez Program DUDA 2012, ma na celu optymalizację struktury Grupy Kapitałowej, poprawę efektywności zarządzania jej majątkiem oraz inwestowanie środków w obszary strategiczne dla działalności biznesowej PKM Duda" - powiedział członek zarządu spółki Dariusz Formela, cytowany w komunikacie.

W kwietniu PKM Duda sprzedał ukraińską spółkę zależną Przedsiębiorstwo Filialne "Ekspres" za 12,13 mln hrywien.

PKN Duda miał 7,80 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 44,85 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 333,68 mln zł wobec 386,23 mln zł rok wcześniej.

Źródło Bankier

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Gigantyczne podwyżki na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-16 08:08:07 CEST

50-procentowa podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych na Ukrainie doprowadzi również do wzrostu cen ogrzewania i ciepłej wody - oświadczył minister gospodarki komunalnej Jurij Chiwrycz. - Prognozujemy, że opłaty za ciepło i wodę wzrosną o 20-25 procent - powiedział.

Władze Ukrainy podały, że 1 sierpnia wejdzie w życie podwyżka cen gazu dla odbiorców indywidualnych. Jak tłumaczono, krok ten jest niezbędny dla uzyskania nowej pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Decyzję o podwyżce skrytykowały związki zawodowe, które zapowiedziały, że zaskarżą ją w sądzie. Narodowe Forum Związków Zawodowych Ukrainy (NFPU) uważa, że plany wzrostu cen gazu naruszają konstytucyjną zasadę, która zakazuje podejmowania decyzji pogarszających warunki życia ludności.

Była premier Julia Tymoszenko, która dziś jest w opozycji, podkreśliła tymczasem, że podwyżka stawek za gaz to dowód porażki polityki gospodarczej ekipy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

- Kiedy Janukowycz opowiada o postępującej stabilizacji gospodarki, to jakie ma moralne prawo, by przy takich emeryturach i wypłatach podnosić o połowę ceny gazu dla ludności? - pytała.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył wcześniej, że to niepopularne posunięcie ma na celu redukcję deficytu budżetowego, aby zapewnić krajowi nowy kredyt w wysokości 14,9 mld dolarów. Jego przyznanie mają rozpatrzyć pod koniec lipca władze MFW.

Podwyżka cen dotyczy ok. 18 mld metrów sześciennych gazu zużywanych rocznie przez odbiorców indywidualnych do gotowania i ogrzewania domów. Ukraina co roku zużywa 47-50 mld metrów sześciennych tego paliwa.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Firma TUI Travel podpisała umowę na 84,4% pokoi hotelowych.

Posted by irekw1 on 2010-07-16 08:06:58 CEST

Firma TUI Travel Plc ( Wielka Brytania ), która jest oficjalnym operatorem przygotowujący infrastrukturę hotelową dla gości biorących udział w Mistrzostwach Europy w 2012 roku podpisała umowę na 13.128 pokoi w hotelach w Kijowie , Doniecku, Lwowie i Charkowie.

"Zgodnie z wymogami UEFA miasta w których odbędą się mecze przyjmuja na siebie zapewnienie obsługi pokojów hotelowych do liczby 15.555 miejsc hotelowych w kategorii "trzy" "cztery "" pięć gwiazdek", powiedziała główny specjalista z Krajowej Agencji ds. przygotowania i przeprowadzenia końcowej części Euro-2012 Natalia Marczenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Stopa bezrobocia na Ukrainie w czerwcu 2010 roku spadła do 1,4%

Posted by irekw1 on 2010-07-16 08:06:01 CEST

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na Ukrainie w maju 2010 spadła do 398.700 osób poszukujących pracy, co stanowi 1,4% osób w wieku produkcyjnym, podał Państwowy Komitet Statystyczny.

W styczniu i lutym tego roku, stopa bezrobocia rejestrowalnego wyniosła 1,9 % w marcu - 1,8 % w kwietniu - 1,6% w maju - 1,5%

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, July 15 2010

Azarow przyznał 125 mln uhr. na zakończenie budowy Artystycznego Muzeum Narodowego "Chudożnij Arsenał".

Posted by irekw1 on 2010-07-15 13:16:52 CEST

Gabinet Ministrów udzielił 125 mln hrywien kredytu na zakończenie Budowy Kulturalno - Artystycznego Muzeum Narodowego "Chudożnij Arsenał" (Arsenał Artystyczny), w radzie której zasiada były Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

W Marcu 2010 Roku były Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko poprosił Wiktora Janukowycza o 300 mln hrywień na zakończenie budowy "Arsenału Artystycznnego".

Były Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przyznał Arsenałowi Artystycznnemu status muzeum narodowego w 2010 roku.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Do końca września, rząd przygotuje jasny plan podniesienia wieku emerytalnego

Posted by irekw1 on 2010-07-15 13:16:13 CEST

Rząd Ukrainy przygotowuje plan reformy systemu emerytalnego który przewiduje podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 lat, powiedział wicepremier Ukrainy Serhij Tigipko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Od początku roku na Ukrainie 64 osób zatruło się grzybami

Posted by irekw1 on 2010-07-15 13:00:03 CEST

Od początku roku na Ukrainie 64 osób zatruło się grzybami w tym siedmioro dzieci. Jest to prawie dwukrotny wzrost zatruć w porównaniu do zeszłorocznego okresu podało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy

W regionie Doniecka od początku roku zanotowano 18 przypadków zatruć w Odessie - 9 , Lugansku - 8, w Chmielnickim i Czerkaskim - 6 , Winnickim - 5, Żytomierskim i Nikołajewskim i Chersonskim - po - 2.

Na Krymie , Dniepropietrowsku , Lwowie , Tarnopolskim i Czernihowskim po 1 przypadku zatrucia grzybami.

Na Ukrainie istnieje około 80 rodzajów potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia grzybów, z czego 20 z nich stanowi zagrożenie dla życia ludzi.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


77% mieszkańców obwodu lwowskiego uważa Stepana Banderę za bohatera Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-07-15 12:36:22 CEST

Podczas badania opinii publicznej w obwodzie lwowskim 7% respondentów poparło projekt odwołania dekretu przyznającego tytuł Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze.

77 % ankietowanych wyraziło swój negatywny stosunek do projektu, a 16 % nie miało zdania w tej sprawie, podała pracownia badań socjologicznych "Ranking".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Deputowani do rady najwyższej otrzymali po 38 tysięcy uhr. jako premie urlopową.

Posted by irekw1 on 2010-07-15 12:35:23 CEST

Letnie wakacje dla posłów ukraińskiego parlamentu będą kosztować podatnikom około 17 milionów hrywien: 450 parlamentarzystów otrzymało po 38 tysięcy hrywien premii urlopowej.

W zeszłą sobotę, 10 lipca, Rada Najwyższa zakończyła swoją szóstą sesję. Otwarcie 7 sesji nastąpi dopiero 7 września. W okresie szóstej sesji, która trwała od 2 lutego do 10 lipca, parlamentarzyści uchwalili tylko 135 ustaw.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Niedostateczne dofinansowanie armii osłabia morale wojsk ukraińskich - eksperci

Posted by irekw1 on 2010-07-15 12:34:39 CEST

Niewystarczające dofinansowanie Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatnich latach prowadzi do utraty gotowości bojowej wojska i negatywnie wpływa na morale , prognozują ukraińscy eksperci wojskowi.

Roczne zapotrzebowanie Sił Zbrojnych Ukrainy to 17 mld. UAH, szacuje szef badań w Centrum Badań Armii Siergiej Zgurec.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy zdobyli Puchar Świata w grach komputerowych

Posted by irekw1 on 2010-07-15 12:17:55 CEST

Premier Ukrainy Mykoła Azarow spotkał się z Ukraińcami, którzy wygrali mistrzostwa świata w grach komputerowych.

" Dla Ukrainy jest to wysoki wynik i miłe zaskoczenie , że nasz zespół został mistrzem świata " - powiedział premier ukraińskiego rządu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Katerina Juszczenko rozpoczęła własną karierę polityczną i chce stanąć na czele Partii Nasza Ukraina

Posted by irekw1 on 2010-07-15 12:17:14 CEST

Katerina Juszczenko (Czumaczenko) rozpoczęła własną karierę polityczną , której celem jest prezesura w Partii Nasza Ukraina, napisał dziennikarz Wiaczesław Pichowszek.

"Źródła w Kijowie i w Waszyngtonie są zgodne co do tego że Katarzyna Czumaczenko debatami na BBC World News rozpoczęła własną karierę polityczną", – pisze Pichowszek

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Partia Ojczyzna nie zmieni swojej nazwy

Posted by irekw1 on 2010-07-15 12:16:35 CEST

Partia Ojczyzna nie zmieni swojej nazwy i weżmie udział w wyborach pod swoją nazwą, powiedziała Julia Tymoszenko."Partia Ojczyzna pójdzie na wybory samodzielnie i pod własna nazwą, którą ma już od 11 lat" – oświadczyła Tymoszenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bitwa bioenergoterapeutów - show o tragedii smoleńskiej

Posted by irekw1 on 2010-07-15 08:39:26 CEST

W popularnym ukraińskim programie "Bitwa bioenergoterapeutów" wyemitowano fragment konferencji, podczas której bioenergoterapeuci zgadywali, co znajduje się w zamkniętym pudełku przed nimi. "Tu są szczątki samolotu, w którym rozbił się prezydent Polski" - podpowiedział uczestnikom dziennikarz portalu "Medianiania" Dmytro Swiatnenko - informuje "Rzeczpospolita".

Konferencja w Kijowie była elementem sporu wokół legalności działań bioenergoterapeutów. Część ukraińskich deputowanych chce ich zakazania twierdząc, że takie praktyki są szkodliwe.

Stacja STB, emitująca "Bitwę bioenergoterapeutów", najprawdopodobniej chciała udowodnić, że bioenergoterapeuci naprawdę mogą mieć wyjątkowe zdolności. Z artykułu umieszczonego na stronie programu można się dowiedzieć, że mistyfikacja się udała. "Bioenergoterapeuci od razu odczuli energetykę pochodzącą z pudełka. Powiedzieli, że jest to przedmiot związany ze śmiercią wielu ludzi. Zdumiewające, ale mieli rację. Znajdowały się tam szczątki nieszczęśliwego samolotu, którym leciał prezydent Polski i jego małżonka" - czytamy w artykule.

Czy w programie rzeczywiście użyto szczątków Tu-154? - To był zwykły kawałek żelaza, który przyniosłem ze sobą na prośbę organizatorów. To był telewizyjny show - tłumaczy gazecie Swiatnenko.

Psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Kamil Sijko, ocenia, że działania stacji STB to zwykła pogoń za zyskiem i tanią sensacją. Czy przekroczono w programie granicę? - W naszym pojęciu tak. Ale inne narodowości tak ostro tej tragedii mogą nie odbierać - mówi.


Więcej w dzisiejszej Rzeczpospolitej


Źródło: "Rz"

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Krytykowana zapowiedź 50-procentowej podwyżki cen gazu

Posted by irekw1 on 2010-07-15 08:35:15 CEST

Władze ukraińskie zapowiedziały wprowadzenie od 1 sierpnia 50-procentowej podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych. To jedna z bolesnych, lecz, zdaniem władz, niezbędnych decyzji w celu uzyskania pożyczki MFW. Decyzję krytykują związki zawodowe.

Premier Ukrainy Mykoła Azarow oświadczył w środę, że niepopularne posunięcie (podwyżka cen gazu) ma na celu redukcję deficytu budżetowego, aby zapewnić krajowi nowy kredyt w wysokości 14,9 mld dolarów. Jego przyznanie mają rozpatrzyć pod koniec lipca władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Podwyżka cen dotyczy ok. 18 mld metrów sześciennych gazu zużywanych rocznie przez odbiorców indywidualnych do gotowania i ogrzewania domów. To, jak pisze Reuters, znaczna część 47-50 mld metrów sześciennych gazu zużywanego przez Ukrainę każdego roku.

Azarow podkreślił, że rząd, który jest zaangażowany w zwalczanie biedy w kraju, poszerzy listę najbiedniejszych gospodarstw, kwalifikujących się do pomocy socjalnej w częściowym pokryciu odpłatności za gaz.

Narodowe Forum Związków Zawodowych Ukrainy (ukr. NFPU) ma zamiar zaskarżyć w sądzie decyzję rządu o podwyżce cen gazu. Zdaniem tego forum plany podwyższenia cen gazu naruszają konstytucyjną zasadę, która zakazuje podejmowania decyzji, które pogarszają warunki życia ludności.

Zdaniem NFPU podwyżka cen gazu dla ludności jest nieuzasadniona, bo mieszkańcy Ukrainy używają gazu rodzimego, a nie importowanego.(PAP)


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie powstała pierwsza elektrownia kogeneracyjna zasilana biogazem

Posted by irekw1 on 2010-07-15 08:33:18 CEST

Położona niedaleko Kijowa mleczarnia należąca do firmy Ukrainian Milk Company zakończyła niedawno pomyślną, dziewięciomiesięczną eksploatację pierwszej ukraińskiej biogazowej elektrowni kogeneracyjnej. Paliwem dla elektrociepłowni jest biogaz pozyskany z nawozu 4 tysięcy krów, który jest spalany w silniku gazowym.

W elektrociepłowni zainstalowano kogeneracyjny silnik gazowy Jenbacher w wykonaniu kontenerowym. Elektrociepłownia o mocy elektrycznej 625 kWe i cieplnej 686 kWt pozwala zastąpić 1,2 mln m3 gazu ziemnego rocznie, dzięki czemu przewidywane oszczędności w emisji CO2 sięgają 18 tys. ton.

Firma Ukrainian Milk Company dzięki otrzymanej koncesji, w oparciu o tzw. „zieloną” taryfę zatwierdzoną przez ukraiński rząd, nadmiar wyprodukowanej energii sprzedaje do sieci. Pierwszy etap eksploatacji elektrociepłowni miał miejsce w czasie najsurowszej zimy ostatniego 20-lecia, gdy temperatura utrzymywała się na poziomie od -25°C do -30°C. Jak zapewnia ukraińska firma, pomimo niskich temperatur biogazownia funkcjonowała na dobrym poziomie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, July 14 2010

W Iwano-Frankowsku dopuszczono sie aktu wandalizmu na pomniku Jezusa Chrystusa.

Posted by irekw1 on 2010-07-14 12:29:39 CEST

W Iwano-Frankowsku 7 lipca dopuszczono sie aktu wandalizmu na pomniku Chrystusa, poinformował burmistrz Iwano-Frankowska.

Skradziono 5 marmurowych płyt okalających pomnik. Obenie trwają już prace nad przywróceniem pomnika do stanu poprzedzającego zniszczenie.


Zdewastowany pomnik Jezusa Chrystusa w Iwano-Frankowsku
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Iwano-Frankowsku odbędą się uroczystości z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem

Posted by irekw1 on 2010-07-14 12:20:25 CEST

18 lipca w Iwano-Frankowsku odbędą się uroczystości z okazji obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem poinformowała służba prasowa Rady Miejskiej Iwano-Frankowska.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz.13.00 przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie odbędzie się wielka impreza historyczno-rozrywkowa.

Program przewiduje występy znanych historyków, przedstawicieli władz i organizacji społecznych, koncert artystycznych zespołów, wystawy, gry, rozrywki, konkursy. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane kopie sztandarów ukraińskich (ruskich pułków), które brały udział w tej sławnej bitwie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szef KPU mieszka w domu wartym ponad 1,5 mln dolarów

Posted by irekw1 on 2010-07-14 12:14:59 CEST

Przewodniczący Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) Piotr Symonenko publicznie ogłasza informacje o sobie jakoby był jedynym który walczy z oligarchami jednak jego majątek prawie niczym nie różni się od majątku ukraińskich milionerów.

Dom szefa KPU jest położony pod Kijowem, we wsi Horenka. Naprzeciwko majątku rośnie sosnowy las, sam budynek znajduje się na zboczu wzgórza. Według danych sołectwa, działka zajmuje 1, 37 ha powierzchni. Wartość jej na dzień dzisiejszy wynosi ok. półtora miliona dolarów.

Oficjalnie właścicielem majątku jet syn Symonenki - Andrzej, który, wprawdzie, według słów sąsiadów tu nie mieszka. Natomiast mieszkańcy wsi, często spotykają tu Piotra Symonenkę i jego młodą żonę podaje portal społeczny "Sprzeciw Ukrainy".


Petro Symonenko Mykołajowicz


Petro Symonenko Mykołajowicz, ukr . Petro Миколайович Simonenko (Ur. 1 Sierpnia 1952 W Doniecku) - ukraiński polityk lewicowy, od 1994 nieprzerwanie deputowany do Rady Najwyższej.

Z wykształcenia inżynier elektromechanik. Od Lat 70-tych pracował w Komsomole i aparacie partyjnym. Od 1993 pełni funkcję I sekretarza Komunistycznej Partii Ukrainy. W 1994, 1998, 2002, 2006 i 2007 uzyskiwał mandat poselski z listy KPU. W 1999 ubiegał się o Urząd prezydenta Ukrainy, z wynikiem 22,24 % głosów . W 2004 zajął czwarte miejsce, otrzymując niespełna 5% poparcia .

P. Symonenko - jest radykalnym przeciwnikiem członkostwa Ukrainy w NATO, jest również sceptycznie nastawiony co do potrzeby integracji europejskiej i przystąpienia do WTO.
Jest zwolennikiem bliższych stosunków z Rosja. Ostro sprzeciwiał się prezydenturze Wiktora Juszczenki. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina zamierza podpisać memorandum z MFW do końca tego tygodnia

Posted by irekw1 on 2010-07-14 10:24:09 CEST

Rząd Ukrainy zamierza do końca tego tygodnia podpisać nowy protokołu w sprawie polityki gospodarczej i finansowej oraz list intencyjny o współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW ), powiedziała wiceminister finansów Tatiana Efimenko.

Według niej , Ukraina oczekuje ,na pierwszą transzę kredytu z MFW w ramach nowego programu współpracy kredytu stand-by w wysokości ponad 10 miliardów hr ( około $ 1,3 mld EUR) .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ceny na gaz ziemny dla konsumentów wzrosną o 50%

Posted by irekw1 on 2010-07-14 09:40:31 CEST

Detaliczne ceny na gaz ziemny dla ukraińskich konsumentów od 1 sierpnia 2010 roku wzrosną o 50%, poinformowała Narodowa Komisja ds. Regulacji Energetyki


Dotychczasowa cena na gaz ziemny (483,6 hr) dla abonentów, którzy zużywają nie więcej niż 2,5 tys. metrów sześciennych gazu na rok wzrośnie do 725,4 hr. za 1 tys. metr sześcienny.

Odbiorcy, którzy zużywają nie więcej niż 12 tys. metrów sześciennych gazu na rok będą musieli zapłacić 2248,2 hrn.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Julia Tymoszenko zaskarży do Sądu Konstytucyjnego ustawę ws. wyborów samorządowych

Posted by irekw1 on 2010-07-14 09:39:42 CEST

Blok Julii Tymoszenko (BJuT) zaskarży do Sądu Konstytucyjnego ustawę ws. wyborów samorządowych.

W zeszła sobotę parlamentarna koalicja w tradycyjny dla siebie sposób – prawie nie czytając – uchwaliła ustawę ws. wyborów samorządowych. Ta ustawa jest końcem wolnych wyborów w kraju. Ją raczej należy nazywać ustawą ws. wyborów samorządowych Partii Regionów i kilku jej partii-satelitów. Wybory 31 października – to nie gra według zasad, to gra na korzyść jednej z politycznych sił. Ten antydemokratyczny dokument – jest jeszcze jedna cegła do zbudowania na Ukrainie dyktatury klanu Janukowycza, dyktatury bezprawia i mafii kryminalnej, poinformowała w wydanym oświadczeniu służba prasowa BJuT.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie oficjalnie zostało zarejestrowanych 400 tysięcy bezrobotnych.

Posted by irekw1 on 2010-07-14 09:38:58 CEST

Na dzien 1 lipca 2010 roku w rejestrze urzędu pracy zarejestrowano 411,2 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy.

233,3 tys. to kobiety bez pracy, 177,9 tys. to mężczyźni.

Liczba wolnych miejsc pracy to 79,7 tys.

Najpopularniejsze zawody które cieszą się popytem na rynku to ślusarz, tokarz, kierowca, kucharz, sprzedawca ekonomiści, lekarze, prawnicy i inni.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, July 13 2010

Janukowycz nie stawił sie w sądzie w sprawie Wielkiego Głodu

Posted by irekw1 on 2010-07-13 12:45:39 CEST

Rozprawę przeniesiono na prośbę skarżącego - mieszkańca miasta Chmielnicka Wołodymyra Wołosiuka na dzień 27 lipca w związku z tym że prezydent nie stawił się na posiedzeniu sądu.

Wołodymyr Wołosiuk zwrócił Się do Sadu Rejonowego miasta Kijowa z wnioskiem w którym prosi aby zobowiązano Prezydenta Wiktora Janukowycza do publicznych przeprosin za negację uznania Wielkiego Głodu za ludobójstwo.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ekspozycja OUN-UPA zostanie usunięta z Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Posted by irekw1 on 2010-07-13 12:44:30 CEST

Z Narodowego Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Kijowie zostanie usunięta wystawa o działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Ma to nastąpić w odpowiedzi na interpelację parlamentarnej frakcji Komunistycznej Partii Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W ciagu tego półrocza w MSW zmieniono blisko 600 kierowników

Posted by irekw1 on 2010-07-13 11:52:44 CEST

W ciągu pierwszego półrocza w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych zmieniono 578 pracowników, zajmujących kierownicze stanowiska, powiedział zastępca ministra spraw wewnętrznych Sergiusz Popkow podczas dzisiejszego posiedzenia kolegium resortu spraw wewnętrznych.

Wiceminister Pokow nie ma żadnych wątpliwości że praca milicji potrzebuje przejścia na jakościowo inny poziom.

«Szczególną uwagę skupiono na kwestii jakościowego kompletowania kadr i to się udało», – powiedział Popkow

Według jego słów, zostało zastąpionych 578 pracowników w tym 92 kierowników w centralnym aparacie, i 35 w regionalnych oddziałach.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obecny rząd jest zaangażowany w zabójstwo ex-szefa Narodowego Banku Wadima Hetmana - Juszczenko

Posted by irekw1 on 2010-07-13 10:34:31 CEST

Były Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział, że osoby zaangażowane w zabójstwo ex-szefa Narodowego Banku Ukrainy Wadyma Hetmana, są obecnie u władzy.

"Zbrodnia nie zostaną rozwiązana, dopóki nie udzielimy pełnej odpowiedzi na to, z czyich ust wyszeło polecenie zabić".

Tak długo jak ludzie zaangażowani w morderstwa, nadal wyznaczają kierunki w strukturach sądowych lub administracyjnych, pytanie " gdzie jest morderca ? "jest retoryczne " - powiedział były prezydent , podkreślając jednocześnie, że nie ma wątpliwości, że jest to polityczne zabójstwo, zorganizowane przez władze.

11 lipca 2005 dekretem Prezydenta Ukrainy W. Hetman został pośmiertnie odznaczony tytułem Bohatera Ukrainy. W 2006 r. nazwano jego imieniem ulicę w Kijowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prawie o jedna trzecią wzrosła liczba przestępstw na Ukrainie - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Posted by irekw1 on 2010-07-13 10:33:43 CEST

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało, że wzrost przestępstw w pierwszej połowie 2010 r. wystąpił we wszystkich regionach.

"Sytuacja operacyjna w kraku jest trudna. Prawie jedna trzecia wzrostu liczby odnotowanych przestępstw wystąpiła bez wyjątku we wszystkich regionach " - powiedział wicepremier, minister spraw wewnętrznych Siergiej Popkow, w trakcie przedłużającego się posiedzenia zarządu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych we wtorek w Kijowie.

Zaznaczył jednak, że wzrost przestępstw wynika z faktu, że o 2,5 razy wzrosła liczba zgłoszonych kradzieży.
Popkow podkreślił również, że co drugie zgłoszone przestępstwo pozostaje nierozwiązane i z obecnej sytuacji należy "wyciągnąć wnioski".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz otrzymał najwyższe odznaczenie koscielne na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-13 10:32:54 CEST

Prezydent Janukowycz otrzymał najwyższą nagrodę Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Metropolita Kijowa i całej Ukrainy Włodzimierz dokonał dekoracji szefa państwa
Janukowycz otrzymał również ikone Włodzimierza Zbawiciela. Janukowycz otrzymał wyróżnienie z okazji swoich 60-tych urodzin które przypadły 9 lipca

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Anatolij Holowin został wybrany nowym Przewodniczącym Sądu Konstytucyjnego Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-07-13 08:31:51 CEST

Sąd Konstytucyjny wybrał dzisiaj na swojego przewodniczącego Anatolija Holowina.

Decyzję podjęto podczas poniedziałkowych zamkniętych obrad sądu. Do czasu mianowania Anatolij Holowin pełnił stanowisko zastępcy przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego.

Nie potwierdziły sie dotychczasowe spekulacje że sedzia Sergiusz Wynokurow ma największe szanse na objęcie stanowiska przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego.

Dotychczasowy przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Andrzej Stryżak, ustąpł ze stanowiska, ze względu na koniec jego kadencji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd przeznaczył 10 mln UHR na likwidację skutków powodzi w Iwano-Frankowsku

Posted by irekw1 on 2010-07-13 08:31:10 CEST

Gabinet przyznał z funduszu rezerwowego budżetu państwa 10 mln uhr na pomoc materialną dla zagrożonej ludności oraz w celu dokonania natychmiastowych działań w celu likwidacji skutków klęsk żywiołowych, które miały miejsce na terytorium Iwano-Frankowska.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd podjął decyzje kadrowe

Posted by irekw1 on 2010-07-13 08:30:38 CEST

Gabinet Ministrów Ukrainy podjął szereg decyzji kadrowych w sprawie powołania nowych członków i zastępców.

Według informacji podanej w poniedziałek do publicznej wiadomości na stronie internetowej Rady Ministrów, rząd powołał na szefa Państwowej Agencji d/s narodowego dziedzictwa kulturowego, Andrzeja Winogranowskiego.

Wiceministerem Kultury i Turystyki Ukrainy został Jurij Artemenko , zastępcą szefa Państwowej Służby Celnej Ukrainy - Giennadij Georgienko , zastępcą szefa Państwowej Agencji kontroli - Ukrainiec Natalia, pierwszym Zastępcą szefa ukraińskiego Państwowego Komitetu ds. Gospodarki Wodnej - Michael Jacuk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Protest przeciwko prostytucji

Posted by irekw1 on 2010-07-13 08:07:07 CEST

Najbardziej znana na Ukrainie feministyczna organizacja „Femen” postanowiła zaprotestować przeciwko przymykaniu oczu przez władze kraju na problem prostytucji.

Zdaniem organizatorek protestu prostytucja jest poważnym problem, a organizacji Euro 2012 spowoduje, że Ukraina stanie się krajem turystyki seksualnej. - Zarówno rząd jak i UEFA nie robią nic aby temu przeciwdziałać – apelują dziewczyny.

Zdaniem „Femen” potrzeby jest społeczny program, który pomoże zwalczyć prostytucję. Organizatorki protestu chcą również, aby na biletach sprzedawanych na Euro 2012 były informacje o tym, że prostytucja jest na Ukrainie nielegalna.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Euro 2012 tylko w Polsce? Ministerstwo Sportu dementuje

Posted by irekw1 on 2010-07-13 07:59:30 CEST

UEFA poważnie zastanawia się nad powierzeniem organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej tylko Polsce. Ten scenariusz jest mało prawdopodobny, ale realny. Tym niemniej Ministerstwo Sportu i Turystyki w oficjalnym oświadczeniu zdementowało te informacje.

Jeśli chodzi o Ukrainę, tam sytuacja wygląda dramatycznie - powiedział na antenie TOK FM minister sportu Adam Giersz.

Z tego powodu włodarze europejskiego futbolu zastanawiają się już nie tylko nad planem B (zmniejszenie liczby miast organizatorów na Ukrainie), ale także nad planem C, według którego Euro 2012 zorganizowałaby wyłącznie polska strona.

UEFA, która w kwestii przygotowań nie ma żadnych zastrzeżeń do naszego kraju, ma wyznaczyć Ukrainie nowe nieprzekraczalne terminy dotyczące głównych inwestycji.

Tymczasem Ministerstwo Sportu i Turystyki postanowiło oficjalnie zdementować pojawiające się informacje na ten temat, wydając oficjalne oświadczenie.

Ministerstwo Sportu i Turystyki informuje:

Ministerstwo Sportu i Turystyki stanowczo dementuje pojawiające się w mediach informacje jakoby wspólna organizacja UEFA Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie była zagrożona. Jednocześnie informujemy, że według aktualnej oceny UEFA potwierdzonej na czerwcowym posiedzeniu Komitetu Sterującego w Nyonie, piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku odbędą zgodnie z założeniami w czterech polskich i ukraińskich miastach.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, July 12 2010

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy aresztowała byłego zastępcę szefa firmy Naftogaz - Igora Didenkę.

Posted by irekw1 on 2010-07-12 10:11:44 CEST

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali byłego zastępcę dyrektora firmy Naftogaz Ukraina Igora Didenkę.

Didenkę zatrzymano w związku z «licznymi nadużyciami gospodarczymi».
11 czerwca, szef SBU Walerij Choroszkowski oświadczył, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła dochodzenie ws. narażenia skarbu państwa na straty w związku z decyzją Sądu Arbutrażowego w Sztokholmie odnośnie pozwu firmy RosUkrEnergo przeciwko państwowej firmie Naftogaz Ukraina.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rompuy zaprosił Tymoszenko do odwiedzenia Brukseli i chwalili ją za pracę rządu na drodze ku integracji europejskiej Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-07-12 10:05:42 CEST

W piątek Julia Tymoszenko podczas spotkania z przewodniczącym Rady UE Hermanem van Rompoy omawiali kwestie związane z euroatlantyckimi aspiracjami Ukrainy jak również sprawy związane z polityką zagraniczną.

Tymoszenko powiedziała przewodniczącemu Rady UE że uważa integrację Ukrainy z Unią Europejską jako strategiczny cel.

Podczas spotkania Hermanem van Rompoy zaprosił Julię Tymoszenko do odwiedzenia Brukseli.
Liderka BJuT przyjęła zaproszenie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Przygotowaniem nowego traktatu o strefie wolnego handlu, będzie jednym z tematów kolejnego szczytu WNP

Posted by irekw1 on 2010-07-12 10:04:43 CEST

[b]Prezydenci sześciu państw WNP zgodzili się na kontynuowanie prac nad nowym traktatem o strefie wolnego handlu. [b]

" Ustalono, że w dalszym ciągu prowadzone będą aktywne prace nad nowym traktatem o strefie wolnego handlu , aż do rozpatrzenia tej kwestii na następnym posiedzeniu Rady szefów państw "- czytamy we wspólnym oświadczeniu jaki wydali członkowie nieformalnego spotkania przywódców państw Wspólnoty w Jałcie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydenci krajów WNP na konferencji w Jałcie potwierdzają zamiar aktywnego uczestnictwa w projektach infrastrukturalnych.

Posted by irekw1 on 2010-07-12 10:03:57 CEST

Prezydenci sześciu państw WNP zamierzają kontynuować wymianę poglądów na temat rozwoju międzynarodowych korytarzy transportowych i tworzenie nowych miejscowości i rekreacyjnych ośrodków medycznych w krajach Wspólnoty Narodów , czytamy we wspólnym oświadczeniu wydanym podczas nieformalnego spotkania szefów krajów WNP który odbywa się w Jałcie.

"Potwierdzamy zamiar aktywnego uczestnictwa w realizacji ważnych projektów infrastrukturalnych " - napisano w oświadczeniu.

W nieformalnym spotkaniu , które odbyło się w sobotę w Livadia Palace w Jałcie , udział biorą prezydenci Rosji , Ukrainy, Białorusi , Armenii, Azerbejdżanu i Kazachstanu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kresowianie zorganizowali akcję w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Posted by irekw1 on 2010-07-12 10:03:17 CEST

W 50 miejscowościach w Polsce odbyła się w niedzielę akcja upamiętniająca zamordowanych na Wołyniu latem 1943 r. przez Ukraińską Armię Powstańczą Polaków, Żydów, Ormian i Ukraińców. Akcję sceptycznie oceniają przedstawiciele Forum Polsko-Ukraińskiego, według których to błąd, że w uroczystościach zabraknie przedstawicieli Ukrainy.

Akcja pod hasłem "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary", którą współorganizował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, polegała na zapaleniu o godz. 21 zniczy w oknach domów w całej Polsce. Wcześniej o godz. 12 w 50 miejscowościach zapłonęły znicze pod pomnikami i tablicami upamiętniającymi ofiary UPA z 1943 r.

- To jest akcja całości środowisk Kresowian i ich potomków. Jak co roku chcemy upamiętnić tragiczny los ofiar zbrodni na Wołyniu - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Przypomniał, że w niedzielę 11 lipca 1943 r. nastąpiło apogeum ludobójstwa na Kresach (znane później jako Krwawa Niedziela); tego dnia oddziały UPA zaatakowały ponad 100 miejscowości zamieszkałych przez Polaków, większość z nich zginęła w kościołach w czasie mszy.


Dlaczego bez środowisk ukraińskich?

Do akcji sceptycznie podchodzą przedstawiciele Forum Polsko-Ukraińskiego, wskazując, że brakuje w niej reprezentantów strony ukraińskiej. - Lepiej by było, gdyby ta akcja była organizowana w porozumieniu z środowiskami ukraińskimi - powiedział przewodniczący Rady Forum, Henryk Wujec.

Według niego, należy także pamiętać o ofiarach ukraińskich, które ginęły z rąk Polaków. - Nie można tylko pamiętać o swoich ofiarach, tylko trzeba pamiętać o jednych i drugich. Uważam, że tą drogą trzeba iść, by tę sprawę jakoś łagodzić i rozwiązywać. To nie jest tak, że tylko jedna strona jest winna - dodał Wujec.

Również członek Rady Forum Polsko-Ukraińskiego Paweł Kowal uznał, że udział Ukraińców w uroczystościach upamiętniających ofiary Wołynia byłby dobrym rozwiązaniem. Zaznaczył jednak, że inicjatywa ta - ze względu na słabą świadomość zbrodni wołyńskiej szczególnie wśród młodych Polaków - jest potrzebna.

Źródło IAR/PAP/GW

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, July 08 2010

Waszyngton wspiera Kijów w dążeniu do zbliżenia z UE - John Tefft

Posted by irekw1 on 2010-07-08 13:43:55 CEST

Ambasador USA na Ukrainie John Tefft powiedział , że Waszyngton wspiera Kijów w dążeniu do zbliżenia z UE.

Popieramy dążenia Ukrainy do zbliżenia z Unią Europejską. Mamy nadzieję , że negocjacje te będą kontynuowane pomyślnie, gdyż służy to interesom Ukrainy - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie w czwartek.

Ambasador USA na Ukrainie John Tefft powiedział również że USA popierają negocjacje z MFW.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlament uchwalił Kodeks Budżetowy

Posted by irekw1 on 2010-07-08 13:43:02 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła dziś Kodeks Budżetowy Ukrainy.

Parlamentarzyści postanowili po przyjęciu ustawy podzielić ją na dwie części. Czyli będzie “czysta” ustawa ws. Kodeksu Budżetowego i oddzielna ustawa ws. wniesienia odpowiednich zmian do innych ustaw, w związku z uchwaleniem Kodeksu Budżetowego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd Ukrainy zamierza zmniejszyć deficyt budżetowy do 6,3%

Posted by irekw1 on 2010-07-08 13:42:20 CEST

Parlament zatwierdził zmniejszenie deficytu do 6,3% lub 3650000000 USD. Wniosek taki jest zawarty w rządowym projekcie zmian do budżetu państwa na rok 2010 , który jest już zarejestrowany w Radzie Najwyższej ( № 6673 ).

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlament nie poparł ustawy zakazującej rządowi spłatę zadłużenia spółki " Naftogaz Ukraina".

Posted by irekw1 on 2010-07-08 11:04:25 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy odmówiła poparcia projektowi opozycji ws wprowadzenia zakazu wykorzystania środków budżetowych na spłatę zadłużenia spółki " Naftogaz Ukrainy" dla spółki RosUkrEnergo . Parlament w czwartek nie poparli zarówno projekt uchwały jak i ustawy jako takiej.

Za ustawą zakazującą wsparcia z budzetu dla Naftohazu głosowało 185 z 437 deputowanych zarejestrowanych w systemie głosowania.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie szef SBU Choroszkowski odznaczył weteranów UPA

Posted by irekw1 on 2010-07-08 08:10:33 CEST

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walerij Choroszkowski spotkał się z weteranami Ukraińskiej Powstańczej Armii we Lwowie

Przewodniczący SBU powiedział, że weterani UPA wniesli wielki wkład w walkę o niepodległość Ukrainy, a także wezwał wszystkich do zgody i porozumienia. "Nastał czas, by zapomnieć o kłótniach i nieporozumieniach przeszłości" - powiedział. "Musimy żyć dziś, w nowych realiach, i budować przyszłość, wykorzystując doświadczenie naszych dziadków i pradziadków. Chodzi nie tyle o ideologię, a o patriotyzm i miłość do swojego kraju".

Pod koniec spotkania kierownik SBU wręczył zółnierzom UPA pamiątkowe odznaki i przekazał niektórym z nich znalezione w archiwach KGB akta które ich dotyczyły.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rada Europy zauważyła postępy Ukrainy w wypełnianiu zobowiązań - Ministerstwo Sprawiedliwości

Posted by irekw1 on 2010-07-08 08:06:41 CEST

Rada Europy zwraca uwagę na szybki postęp nowych władz ukraińskich w sprawie sposobów realizacji zobowiązań podjętych w ramach członkostwa w organizacji, podało taką informację w środę, biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy.

Biuro prasowe podkreśla, że podczas swojej wizyty w Strasburgu A. Ławrynowicz odbył serię spotkań roboczych z Sekretarzem Generalnym Rady Europy Thorburn Jaglandem , szefem Komisji Weneckiej Giannim Buquicchio, prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Jeanem-Paulem Costa .

W trakcie wizyty, osiągnięto porozumienie w sprawie priorytetów prezydencji ukraińskiego Komitetu Ministrów (maj - listopad 2011 r.) .

Odbyło się również kilka rozmów z urzędnikami Rady Europy w sprawie reformy systemu sądownictwa Ukrainy, jak również omówiono rozpoczete reformy sądownictwa w kraju.

UE pozytywnie oceniła na ogólny kierunek reform systemu sądownictwa , zainicjowany przez nowy rząd.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent zaproponował parlamentowi aby ratyfikował ukraińsko-rosyjską umowę ws. demarkacji granicy

Posted by irekw1 on 2010-07-08 08:05:54 CEST

Prezydent Wiktor Janukowicz wniósł w parlament projekt ustawy ws. ratyfikacji porozumienia między Ukrainą i Federacją Rosyjską o demarkacji ukraińsko-rosyjskiej granicy państwowej.

Nie podano niestety żadnych szczegółów dotyczących wspomnianej ustawy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zmiany w budzecie w ramach umowy z MFW

Posted by irekw1 on 2010-07-08 07:14:28 CEST

Ukraina zapowiedziała w środę ograniczenia finansowe niezbędne do otrzymania 14,9 mld dolarów w ramach umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Wicepremier Serhij Tihipko powiedział, że rząd ma zamiar zredukować deficyt budżetowy o 17 mld hrywien (2,15 mld dolarów) i podjąć niepopularne działania, w tym podnieść ceny energii dla wewnętrznych odbiorców.

Deficyt budżetowy wyniesie 54 mld hrywien, czyli 4,99 proc. PKB - powiedział Tihipko dziennikarzom. Wcześniej ukraińskie władze obiecywały MFW, że w zamian za nowy kredyt sprowadzą tegoroczny deficyt budżetowy do poziomu 6 proc. produktu krajowego brutto.

Finansowe wyrzeczenia Ukrainy są uważane za niezbędne dla ostatecznego zatwierdzenia nowego programu MFW dla Kijowa, który uzgodniono już w zasadzie w miniony weekend.

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Kijowie poinformowała w sobotę o uzgodnieniu z rządem Ukrainy kredytu stand-by w wysokości 14,9 mld dolarów na 2,5 roku. Porozumienie rozpatrzą pod koniec lipca władze funduszu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, July 07 2010

Prezydent Janukowycz zaprosił Komorowskiego do złożenia wizyty na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-07 14:18:40 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz pogratulował Bronisławowi Komorowskiemu wyboru na stanowisko Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

W liście Wiktor Janukowycz zaproponował prezydentowi Polski aby odbył jako jedną z pierwszych zagranicznych wizyt podróż na Ukrainę. Wiktor Janukowycz wyraził nadzieję, że ta wizyta stanie się decydująca w ukraińsko-polskich stosunkach

Wiktor Janukowycz w liscie do Prezydenta RP Komorowskiego napisał, że współczesne ukraińsko-polskie stosunki rozwijają się dynamicznie we wszystkich zakresach, cechuje je tradycyjna przyjaźń, wzajemne poparcie i porozumienie.

“Strategiczne partnerstwo pomiędzy dwoma państwami sprzyja wzmocnieniu dobrobytu i rozkwitu naszych narodów, a także jest ważnym czynnikiem wspierania stabilności i bezpieczeństwa na europejskim kontynencie” – zaznaczył Janukowycz.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że wysoko ceni praktyczną pomoc i wsparcie przyjacielskiej Polski w realizacji europejskiej drogi Ukrainy. Janukowycz wyraził przekonanie, że przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej w drugim półroczu 2011 roku pozwoli jeszcze bardziej zbliżyć Ukrainę do standardów członkostwa w UE.

Prezydent Wiktor Janukowycz życzy Bronisławowi Komorowskiemu mocnego zdrowia, energii i nowych osiągnięć dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej, a przyjacielskiemu polskiemu narodowi – pokoju, dobra i rozkwitu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlament nie poparł rezolucji w.s zwolnienia ministra energetyki i szefa Służby Bezpieczeństwa

Posted by irekw1 on 2010-07-07 14:17:55 CEST

Rada Najwyższa nie zgodziła się z propozycją zwolnienia ministra paliwa i energetyki Jurija Bojki.

Parlamentarzyści nie poparli również propozycji aby wnieść na porządek dzienny uchwałę ws. zwrócenia się do prezydenta Janukowucza odnośnie zwolnienia szefa Służby Bezpieczeństwa Walerija Choroszkowskiego

Projekt uchwały został zainicjowany przez posłów Bloku Julii Tymoszenki w związku z decyzją Sztokholmskiego Sądu Arbitrażowego w sprawie zwrotu przez Ukrainę 5,4 miliarda dolarów firmie RosUkrEnergo.

Projekt uchwały poparło jedynie 157 posłów. Partia Regionów, komuniści i Blok Lytwyna nie odali ani jednego głosu poparcia za uchwaleniem wspomnianej decyzji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraiński MSZ ma nadzieję na wzmocnienie stosunków polsko- ukraińskich po wyborach Komorowskiego na prezydenta.

Posted by irekw1 on 2010-07-07 14:06:36 CEST

Ukraiński MSZ ma nadzieję, że zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Polsce Bronisława Komorowskiego nada nowy impuls wzmacniający polsko-ukraińskie partnerstwo strategiczne - powiedział w komentarzu do Interfax - Ukraina" dyrektor ds. Polityki Informacyjnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych , Oleg Wołoszyn .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko pogratulowała " wielkiemu przyjacielowi Ukrainy" Komorowskiemu, wyboru na prezydenta Polski .

Posted by irekw1 on 2010-07-07 14:06:00 CEST

Wiem, jak wielkim przyjacielem Ukrainy jest Komorowski, - podkreśliła Tymoszenko

Tymoszenko była w Krakowie w przeddzień głosowania i "była w stanie odczuć to, czego oczekują od prezydenta, mieszkańcy Polski - atmosferę spokoju i nadziei. "

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nieformalny szczyt WNP odbędzie się w sobotę na Krymie, Miedwiediew potwierdzili swój udział - Lewoczkin

Posted by irekw1 on 2010-07-07 14:05:14 CEST

W sobotę, 10 lipca na Krymie odbędzie się nieformalny szczyt szefów państw WNP , powiedział szef Administracji Prezydenta Ukrainy Serhij Lewoczkin.

"Dokładny skład uczestników zostanie ustalony w najbliższych dniach, ale prezydent Dmitrij Miedwiediew potwierdził swój udział " - powiedział dziennikarzom w środę w Kijowie Lewoczkin.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dzis zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Posted by irekw1 on 2010-07-07 08:27:24 CEST

W środę, 7 lipca, odbędą się przedterminowe obrady Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, podczas której może zapaść decyzja o dymisji szefa Ministerstwa Obrony Michała Jeżela.

Pretekstem do dymisji ministra jest niezadowolenie Prezydenta Wiktora Janukowicza z pracy ministra obrony, a konkretnie zła sytuacja w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

W czasie wizyty na Krym w dniach 2-4 lipca prezydent wizytował wojskowe lotnisko Belbek pod Sewastopolem gdzie zapytał się ile samolotów startuje z lotniska. Z udzielonej odpowiedzi wynikało że z 20 myśliwców brygady lata tylko jeden samolot.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Czarna lista linii lotniczych

Posted by irekw1 on 2010-07-07 08:16:56 CEST

Komisja Europejska zaktualizowała czarną listę przewoźników, którzy nie spełniają norm bezpieczeństwa i mają zakaz lądowania na europejskich lotniskach. Do listy został dopisany przewoźnik z Surinamu. Rozszerzony zakaz obejmuje też irańskie linie - Iran Air. Skreślono natomiast dwie linie lotnicze z Indonezji. Na liście znajduje się ponad 270 przewoźników, głównie z Azji i Afryki.

Czarną listę utworzono kilka lat temu na podstawie szczegółowych kontroli przeprowadzonych na europejskich lotniskach. Sprawdzany był stan maszyn i wyszkolenie pilotów. Wykaz przewoźników, którzy nie spełniają norm bezpieczeństwa, jest co kilka miesięcy aktualizowany. Kolejne niebezpieczne linie lotnicze są dopisywane, a te, które udowodnią, że poprawiły standardy, wykreślane.

Teraz Komisja Europejska dopisała do listy przewoźnika z Surinamu w związku z serią wypadków, którym uległy samoloty Blue Wing Airlines. Po kontrolach przeprowadzonych w Iranie przez unijnych ekspertów Bruksela zdecydowała też, że rozszerzy ograniczenia nałożone na irańskie linie Iran Air. Zabroniła więc lądowania na lotniskach w całej Unii Europejskiej samolotów typu Airbus A320, oraz Boeing B727 i B747 należących do tej floty. omyślnie kontrolę przeszły natomiast dwie linie lotnicze z Indonezji i dlatego zostały skreślone z czarnej listy. Z Europy obecnie jest na niej tylko jeden przewoźnik z Ukrainy, to Ukrainian Mediterran.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina nie potrzebuje $15 miliardów od MFW - Julia Tymoszenko

Posted by irekw1 on 2010-07-07 08:14:39 CEST

Ukraina nie potrzebuje kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 15 miliardów dolarów – powiedziała liderka BJuT Julia Tymoszenko.

"Kiedy chcą 15 miliardów, to już dokładnie wyliczyli, że udzielą pożyczki "Naftogazowi" - uważa Tymoszenko.

Piękna Julia przypomniała, że jej rząd "w ferworze kryzysu, w najtrudniejszych chwilach wziął 4,7 miliarda dolarów". "To było wtedy, kiedy cały świat ekonomicznie i finansowo zawalił się".

"Jeśli w czasie kryzysu wystarczyło nam 4,7 miliarda dolarów, to po co 15 milionów kiedy, jak mówią, gospodarka już staje na nogi?", powiedziała liderka BJuT.

"Kredyt MFW jest potrzebny, ale nie na to, żeby oddać 5,4 miliarda skorumpowanej grupie, i nie po to, żeby potem te 5,4 miliarda oddawać kosztem pieniędzy państwa" - oświadczyła.

"Powiem tylko że pieniądze otrzymane od MFW to koszt troszkę większy od 2%. A 4 miliardy dolarów, które otrzymał rząd Mykoły Azarowa od Rosji, to 6,7%" - zakończyła julia Tymoszenko

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, July 05 2010

Obroty handlowe między Rosją i Ukrainą za okres 4 miesięcy wzrosły o 86% - Putin

Posted by irekw1 on 2010-07-05 13:53:02 CEST

Problemy w stosunkach rosyjsko-ukraińskich znikają , powiedział premier Władimir Putin.

W okresie styczeń-kwiecień 2010 r. wzajemne obroty handlowe wzrosły o 86% i osiągnęły 10 miliardów dolarów "- powiedział Putin na posiedzeniu Prezydium RF rządu.

"Dzięki nowemu prezydentowi i rządowi Ukrainy, osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom kontaktów międzypaństwowych "- powiedział premier . "Jesteśmy za usunięcim sztucznych barier, które utrudniają konstruktywną współpracę " - powiedział.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja jest zainteresowana integracją z Ukrainą w dziedzinie inżynierii jądrowej , a także korzystania z Ukrainskich stoczni - Putin

Posted by irekw1 on 2010-07-05 13:52:18 CEST

Rosja jest zainteresowana integracją z Ukrainą różnych struktur swojej gospodarki, w szczególności inżynierii jądrowej, powiedział premier Władimir Putin.

"Jesteśmy gotowi do skorzystania z możliwości ukraińskich zakładów budowy maszyn, do wykonywania i modernizacji energetyki jądrowej w naszych gospodarkach i na rynkach krajów trzecich "- powiedział premier na posiedzeniu prezydium rządu.

Putin powiedział również, że "Rosja jest zainteresowana w przemyśle stoczniowym do korzystania z Ukrainskich stoczni, nie tylko w celach naprawczych , ale również dla koprodukcji statków."

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlamenty Ukrainy i Serbii podpisały umowę o współpracy

Posted by irekw1 on 2010-07-05 13:51:33 CEST

W poniedziałek spotkali się w Kijowie przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn i szef Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbskiej Slavica Djukic - Dejanovic.

Podczas briefingu po spotkaniu przewodniczący parlamentu Serbii, powiedział, że podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, podpisał dokument w sprawie współpracy między parlamentami Ukrainy i Republiki Serbskiej.

"Chcę powiedzieć, że mamy uzgodnione, z wyjątkiem zwykłej współpracy w ramach naszych parlamentów, także rozwój współpracy w sektorach gospodarki i innych branż, które są bardzo ważne dla obu naszych krajów " - powiedział S.Dzhukich - Dejanovic .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukrainiec na liście zbrodniarzy poszukiwanych przez Interpol

Posted by irekw1 on 2010-07-05 12:37:25 CEST

Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnej (Interpol) opublikowała na swojej witrynie internetowej oficjalne informacje i zdjęcia przestępców poszukiwanych w operacji Infra-Red. Na liście figuruje obywatel Ukrainy Oleg Szestak, urodzony w 1955 roku.


Oleg Szestak


Lista zawiera ponad 100 niebezpiecznych przestępców.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 1


We wrześniu na Ukrainę przyjadą Condoleezza Rice i Michaił Gorbaczow

Posted by irekw1 on 2010-07-05 12:24:34 CEST

We wrześniu Ukrainę odwiedzą była sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice a także pierwszy i ostatni Prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow i wezma udział V sympozjum światowych liderów politycznych.

Na sympozjum wygłoszone będą wykłady i omawiane problematyczne kwestie dotyczące krajów byłego ZSRR przy udziale znanych uczonych i politologów

Na Ukrainie uczestnicy sympozjum spędzą trzy dni. Na pokładzie statku «Silver Wind» odwiedzą Jaltę, Sewastopol, Odessę i Perwomajsk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Premier Mykoła Azarow z zadowoleniem ocenił wyniki wizyty H. Clinton na Ukrainie.

Posted by irekw1 on 2010-07-05 12:13:24 CEST

Premier Ukrainy Mykoła Azarow z zadowoleniem ocenił wyniki wizyty na Ukrainie, sekretarz stanu Hillary Clinton , stwierdzając, że wizyta ta to potwierdzenie nawiązania partnerstwa między krajami.

Jednocześnie Azarow podkreślił, że w polityce zagranicznej Ukrainy udało się ustabilizować stosunki nie tylko z USA , a także z Unią Europejską i Rosją.

Azarow powiedział również że w poniedziałek, ukraińska delegacja udała się do Brukseli, aby kontynuować rozmowy na temat utworzenia strefy wolnego handlu z UE

Szef ukraińskiego rządu zwrócił uwagę na gotowość Ukrainy do rozwoju wzajemnie korzystnych stosunków z innymi sąsiadami i partnerami , wyrażając nadzieję, że wizyta w serbskim parlamencie będzie wzmocnieniem współpracy pomiędzy krajami.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińskia fregata weźmie udział w paradzie Floty Czarnomorskiej z okazji Dnia Marynarki Wojennej.

Posted by irekw1 on 2010-07-05 12:12:28 CEST

Patrol statków Floty Czarnomorskiej wziął udział w paradzie okrętów marynarki wojennej Ukrainy na cześć floty krajowej , która to obchodzona była w Sewastopolu 4 lipca.

Dowództwo Floty Czarnomorskiej Rosji ma nadzieję, że w nowych warunkach i w nowej sytuacji politycznej stosunki Ukrainy i FR będą wzmacniać się i rozwijać, a Sewastopol na zawsze pozostanie centrum aktywnej współpracy floty FR i Sił Wojskowo-Morskich Ukrainy, powiedział pełniący obowiązki dowódcy Floty Czarnomorskiej FR wiceadmirał Aleksander Trojan, występując w Sewastopolu z okazji Dnia Floty Ukrainy 4 lipca.

Złożywszy ukraińskim kolegom życzenia z okazji ich święta, Aleksander Trojan podkreślił, że "wojskowi marynarze naszych państw mają wspólne historyczne korzenie, tradycje i szlachetne cele". "W ciągu wieków Rosjanie i Ukraińcy w trudną godzinę stawali razem w obronie rodzimej ziemi, we wspólnej walce z wrogiem wzmacniała przyjaźń i pomoc wzajemna naszych narodów" - podkreślił Aleksander Trojan.

W odpowiedzi strona rosyjska zaproponowała Ukrainskiej marynarce aby przysłała swój statek na paradę Floty Czarnomorskiej z okazji Dnia Marynarki Wojennej. - powiedział W. Trukchaczew rzecznik MW Ukrainy.

Według niego, dowództwo Sił Morskich Ukrainy już zdecydowało, że honorowe miejsce w paradzie okrętów będzie reprezentować fregata "Hetman Sahaidaczny" .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko : opozycja zwróci się do MFW aby nie udzielił kredytu Janukowyczowi

Posted by irekw1 on 2010-07-05 09:15:32 CEST

Opozycja będzie zachęcać aby MFW nie udzielił kredytu obecnemy rządowi ukraińskiemu, ponieważ będzie on użyty do spłaty zadłużenia w wysokosci 54 mln dolarów przez RosUkrEnergo .

Jak stwierdziła liderka BJuT , była premier Julia Tymoszenko w kanale TV w niedzielny wieczór, w poniedziałek opozycja podejmie odpowiednie kroki aby MFW nie udzielił kredytu rządowi.

"W poniedziałek odbędzie sie nadzwyczajne spotkanie opozycji gdziw wystosowany będzie list otwarty do MFW aby nie dawał pieniędzy Janukowyczowi które on zamierza wykorzystać na spłatę długów RosUkrEnergo" - powiedziała Tymoszenko.

Julia Tymoszenko zauważyła, że opozycja domaga się natychmiastowego zawieszenia i ścigania szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walerija Choroszkowskiego , Ministra Paliw i Energii Jurija Bojko i prezesa Naftogazu Ukrainy " Eugena Bakulina . Powiedziała , że opozycja natychmiast wprowadzi do Parlamentu odpowiedni projektów decyzji w sprawie ich zwolnień .

Ponadto, Julia Tymoszenko stwierdziła, że opozycja przedstawi Parlamentowi projekt ustawy zakazującej prowadzenia postępowania przeciwko Ukrainie przez sąd arbitrażowy w Sztokholmie i wyśle wszystkie materiały dotyczące tej decyzji do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Konsul Generalny Rosji we Lwowie nazwał wystawę "Lwów 1939–1941" prowokacją.

Posted by irekw1 on 2010-07-05 09:01:55 CEST

Ambasador RP Jacek Kluczkowski otworzył przed lwowskim ratuszem foto wystawę "Lwów 1939–1941", która obrazuje życie różnych wspólnot narodowych Lwowa między początkiem II Wojny Światowej i początkiem wojny radziecko-niemieckiej.

Koordynator wystawy, Ola Hnatiuk, zaprosiła na otwarcie wystawy ambasadora RP na Ukrainie Jaceka Kluczkowskiego, zastępcę mera Lwowa W. Kosiwa, Konsula Generalnego RP we Lwowie G. Opalińskiego, dyrektora Przedstawicielstwa Amerykańskiego Zjednoczenia Żydów byłego Związku Radzieckiego M. Szejcheta i Konsula Generalnego Rosji we Lwowie J. Huzejewa, który wystąpił z otwartą polemiką z obecnymi historykami i społecznikami Lwowa, uważając wystawę za prowokacyjną, a wypowiedzi polskich gości – nazwał szowinistycznymi.

Według słów Mejlacha Szejcheta, ta wystawa jest początkiem dialogu o Holocauście nie tylko nazistowskim, a i tym który przyniosła do Galicji władza radziecka.

Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej we Lwowie Jewhen Huzejew podał w wątpliwość prawdziwość danych, przedstawionych w materiałach wystawy.

Wystawa «Lwów 1931–1941» we Lwowie będzie eksponowana przez dwa tygodnie. Następnie będzie gościć w Warszawawie, Krakowie, Wrocławiu. Zdaniem historyka Jarosława Hrycaka, było by dobrze zademonstrować tę wystawę również w Kijowie, Charkowie i Doniecku.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Balcerowicz o koniecznych reformach na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-05 08:36:25 CEST

Leszek Balcerowicz przekonuje, że Ukraina musi jak najszybciej przeprowadzić trzy główne reformy. Powinny one objąć sektor energetyczny, emerytalny, a także zakłady państwowe, które należy sprywatyzować.

Leszek Balcerowicz, który odwiedził Kijów, powiedział Polskiemu Radiu, że trzy reformy, o których mówi znacznie poprawią stan ukraińskiej gospodarki, a tym samym polepszą sytuację zwykłych Ukraińców. Zdaniem byłego wicepremiera, należy rozpocząć od sektora energetycznego, gdzie obecnie zaniżone ceny i subsydia państwowe powodują ogromne marnotrawstwo surowców. Konieczna jest także prywatyzacja ogromnej liczby zakładów państwowych. "Jedyna skuteczna reforma przedsiębiorstw państwowych to jest ich prywatyzacja. Każde inne sposoby to są bajki o dobrym socjalizmie" - powiedział ekonomista. Leszek Balcerowicz podkreślił, że na razie rządzące od czterech miesięcy ukraińskie władze nie rozpoczęły reform.

W czasie wizyty w ukraińskiej stolicy Leszek Balcerowicz spotkał się, między innymi, z wicepremierem Serhijem Tihipką oraz Iryną Akimową z Administracji Prezydenta. Obydwoje są zwolennikami reform.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińska milicja drogowa ostrzega Polaków

Posted by irekw1 on 2010-07-05 08:34:45 CEST

Ukraińska milicja drogowa ostrzega Polaków przed fałszywymi patrolami wyłudzającymi pieniądze. Najczęściej, na przykład w obwodzie żytomierskim, oszuści żądają kupna talonów ekologicznych.

Oszuści noszą mundury podobne do milicyjnych, mają także podobnie oznakowane samochody. Dlatego nawet Oleh Siryj z kierownictwa milicji drogowej przyznaje w rozmowie z Polskim Radiem, że odróżnienie legalnych funkcjonariuszy od przebierańców jest trudne dlatego, że nawet jeżeli poprosimy o dokumenty mogą one być łudząco podobne do milicyjnych. Wszystko to sprawia, że ofiarami oszustów padają najczęściej obcokrajowcy - Polacy, Rosjanie i Białorusini.

Milicjanci podkreślają, że w razie jakichkolwiek wątpliwości kierowca może zignorować patrol, zatrzymać się przy najbliższej stojącej przy drodze grupie funkcjonariuszy bądź też komisariacie. W niektórych regionach Ukrainy można też próbować dodzwonić się z telefonu komórkowego na alarmowy numer 112.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


RosUkrEnergo znów może sprzedawać gaz na Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-07-05 08:32:22 CEST

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie wydał decyzję o przywróceniu możliwości pośrednictwa RosUkrEnergo w sprzedaży rosyjskiego gazu na Ukrainę do 2030 r.

Według sądu ukraiński Naftohaz nie miał prawa unieważniać umowy z RosUkrEnergo dotyczącej pośrednictwa w sprzedaży gazu do Europy i na Ukrainę, która miała obowiązywać w latach 2005 – 2030. RUE miało dostarczać na granicę Rosji z Ukrainą rocznie 10 mld m sześc gazu.

„Rz” przypomina, że RosUkrEnergo został usunięty z rynku w styczniu 2009 r. przez ówczesną premier Ukrainy Julię Tymoszenko, a Naftohaz przejął 11 mld m sześc. gazu. należącego do tej firmy. To już druga wygrana RUE przez Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie. 8 czerwca nakazał on Ukrainie zwrot RUE odebranego w 2009 r. gazu. Ukraiński rząd uznał tą decyzję za niewykonalną i obarczył winą za całą sprawę Julię Tymoszenko. Ukraińska służba bezpieczeństwa prowadzi już śledztwo w tej sprawie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina proponuje nowy gazociąg z Rosji do Europy

Posted by irekw1 on 2010-07-05 08:29:53 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował w piątek budowę nowego gazociągu z Rosji do Europy, przez terytorium ukraińskie.

Nasza koncepcja sugeruje powołanie joint venture z udziałem państw UE, Rosji i Ukrainy, w celu budowy prowadzącego przez terytorium ukraińskie gazociągu, który zapewniłby dostawy dodatkowego gazu do Europy - powiedział Janukowycz w Kijowie po spotkaniu z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

- Nasze kalkulacje pokazują, że ta idea może być konkurencyjna i atrakcyjna - zapewnił. Dodał, że Kijów oczekuje na reakcję Rosji i UE. Nie podał żadnych szczegółów technicznych proponowanego gazociągu.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że ukraińska propozycja pojawiła się w czasie, gdy zaawansowane są już projekty Gazociągu Północnego i Gazociągu Południowego, omijających Ukrainę.

Rosja pokrywa jedną czwartą europejskiego zapotrzebowania na gaz. W zeszłym roku tranzytem przez Ukrainę przepłynęło 96 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Kijów i Moskwa mają jednak długą historię "wojen gazowych", które zakłócały dostawy tego surowca do Europy.

Reuters zwraca jednak uwagę, że do sporów o ceny gazu dochodziło w okresie bardzo napiętych stosunków między Kremlem a prozachodnim prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Stosunki te znacznie poprawiły się jednak, gdy Juszczenkę zastąpił w lutym Janukowycz, postrzegany jako polityk o wiele bardziej lojalny wobec Moskwy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


MFW udzieli Ukrainie kredytu, ale są warunki

Posted by irekw1 on 2010-07-05 08:28:24 CEST

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Kijowie poinformowała o uzgodnieniu z rządem Ukrainy kredytu stand-by w wysokości 14,9 mld dolarów na 2,5 roku. Porozumienie rozpatrzą pod koniec lipca władze funduszu.

Jak poinformował szef misji Tanos Arvanitis, porozumiano się w sprawie programu ekonomicznego, który mógłby otrzymać wsparcie na sumę równowartości 14,9 mld dolarów. Celem tego programu jest wzmocnienie stabilności fiskalnej i finansowej Ukrainy i postęp we wdrożeniu reform strukturalnych.

Jak głosi komunikat misji MFW, oczekuje się, że Rada Dyrektorów MFW rozpatrzy kwestię kredytu pod koniec lipca, po przyjęciu przez Kijów zmian dotyczących budżetu i sektora finansowego.

Zmagająca się ze skutkami globalnego kryzysu finansowego Ukraina pilnie potrzebuje nowych kredytów dla podtrzymania gospodarki. Opiewający na 16,4 mld dolarów wcześniejszy program pomocowy MFW został zawieszony pod koniec ubiegłego roku, po wypłaceniu 10,5 mld dolarów - gdy okazało się, że poprzednia ukraińska ekipa rządowa nie realizowała swych obietnic w sprawie dyscyplinowania budżetu.

Nowe władze z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele obiecały MFW, że w zamian za nowy kredyt sprowadzą tegoroczny deficyt budżetowy do poziomu 6 proc. produktu krajowego brutto.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, July 02 2010

Janukowycz spotkał się z nowo mianowanym Ambasadorem Ukrainy w Rosji Jelczenką

Posted by irekw1 on 2010-07-02 14:17:49 CEST

Prezydent Janukowycz spotkał się z nowo mianowanym ambasadorem Ukrainy w Rosji Jelczenką, pionformowało biuro prasowe prezydenta.

Wiktor Janukowycz wyraził przekonanie, że działania nowego ambasadora Ukrainy w Rosji "będzie efektywne i skuteczne. Kluczem do tego jest doświadczenie V. Jelczenki jako zawodowego dyplomaty i urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Drzwi do NATO pozostają otwarte dla Ukrainy - Hillary Clinton

Posted by irekw1 on 2010-07-02 14:07:20 CEST

Drzwi do NATO pozostają otwarte dla Ukrainy, ale decyzja o wstąpieniu musi być podjęta samodzielnie, powiedziała sekretarz stanu Hillary Clinton

"Chcę powiedzieć wyraźnie : Ukraina jest suwerennym i niepodległym państwem, które ma prawo do własnych sojuszników. Drzwi do NATO pozostają otwarte dla Ukrainy, ale musicie zdecydować się," - powiedziała Clinton na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Konstantinem Griczenką w piątek w Kijowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


USA mają nadzieję, że Ukraina będzie otrzymywać dalszą pomoc od MFW w celu dalszych reform - Clinton

Posted by irekw1 on 2010-07-02 14:06:01 CEST

USA mają nadzieję, że Ukraina będzie otrzymywać dalszą pomoc od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu dalszych reform gospodarczych.

"Wiemy, że rozpoczeły się reformy które kontynuujecie. Cieszymy się i mamy nadzieję , że Ukraina wkrótce otrzyma zgodę z MFW, aby kontynuować ten proces" - powiedziała sekretarz stanu Hillary Clinton na spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Konstantinem Griczenką w Kijowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlament przyjął ustawę o zasadach polityki wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy. Ukraińskie NIE dla Nato

Posted by irekw1 on 2010-07-02 09:45:55 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy wczoraj późno w nocy uchwaliła ustawę ws. zasad wewnętrznej i zewnętrznej polityki. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 259 deputowanych z z 279 obecnych na sali.

Nowa ustawa określa zasady wewnętrznej polityki Ukrainy w zakresie rozbudowy państwowości, rozwoju samorządów i stymulacji rozwoju regionów, kształtowania instytutów społeczeństwa obywatelskiego, narodowego bezpieczeństwa i obrony.

Ustawa przewiduje między innymi, że Ukraina, jako europejskie państwo nie należące do żadnego bloku prowadzi otwartą zewnętrzną politykę i pragnie współpracy z wszystkimi zainteresowanymi partnerami, unikając zależność od oddzielnych państw, grup państw lub międzynarodowych struktur.Z ustawy usunięto ostatecznie punkt mówiący o uczestnictwie Ukrainy w strukturach NATO.
Usunięcie tej pozycji spowodowało oburzenie opozycji.
Jednocześnie, Ukraina nadal będzie dążyć do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej.

Wcześniejsza ustawa z 2003 roku głosiła, że priorytetem dla interesów narodowych Ukrainy jest uzyskanie członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. Wykreślenie w nowej ustawie słów o NATO zaproponował parlamentowi prezydent Wiktor Janukowycz.

Dokument wskazuje również na potrzebę reform i rozwoju krajowego systemu szkolnictwa wyższego i nauki, wprowadzenie zasad i standardów procesu bolońskiego w instytucjach szkolnictwa wyższego na Ukrainie.

Około 400 poprawek zaproponowanych przez prozachodnią opozycję, w znacznej mierze dotyczących utrzymania natowskich ambicji wśród priorytetów polityki kraju, zostało odrzuconych w czwartkowym głosowaniu przez większość popierającą rząd i prezydenta. Debata w Radzie Najwyższej trwała ponad pięć godzin.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wybory samorządowe na Ukrainie 31 października

Posted by irekw1 on 2010-07-02 08:39:44 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy podjęła decyzję o przeprowadzeniu 31 października 2010 roku wyborów samorządowych.

W głosowaniu nad projektem wzieło udział 247 posłów z 428 zarejestrowanych na sali obrad parlamentu.

Z Partii Regionów uchwałę poparło 169 posłów,
Blok Julii Tymoszenko – 20 posłów,
Blok Nasza Ukraina – Ludowa Samoobrona – 9 posłów,
Komunistyczna Partia Ukrainy – 26 posłów
Blok Litwina – 19 posłówZa uchwałą głos swój oddało także 4 posłów bezpartyjnych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Kijowski i całej Rusi-Ukrainy Filaret ostrzega Cyryla przed politycznymi oświadczeniami na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-07-02 08:26:59 CEST

Ukraińska Prawosławna Cerkiew (patriarchatu kijowskiego) ostrzega zwierzchnika Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Cyryla przed składaniem politycznych oświadczeń podczas swojej kolejnej wizyty na Ukrainie

Patriarcha oświadczył, że Ukraińska Prawosławna Cerkiew nie może protestować przeciwko przyjazdowi Cyryla na Ukrainę z wizytą do wiernych swojego Kościoła. Jednak - jak powiedział Filaret - przebieg i wyniki dwóch poprzednich wizyt Cyryla na Ukrainie pokazały, że nie są to wizyty duszpasterskie, lecz mają charakter polityczny i promują koncepcję tak zwanego "ruskiego mira".

Koncepcja ta przewiduje zjednoczenie Rosji, Białorusi i Ukrainy w jedynym duchowym obszarze. "Pod tym ładnie brzmiącym szyldem kryje się cesarska idea pozbawienia Ukrainy państwowości i niepodległości" – powiedział Filaret oraz dodał, że w taki sposób Ukrainie zostaną narzucone idee politycznej jedności z Rosją.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bank Światowy wątpi w cele budżetowe Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-07-02 08:20:24 CEST

Bank Światowy ogłosił w czwartek, że wątpi w ogłoszony przez Ukrainę deficyt budżetowy na poziomie 5,3 proc. PKB. Bank, którego zdaniem deficyt wyniesie przynajmniej 8 proc., wezwał Ukrainę do wprowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej.

Kwestia deficytu i fiskalnej polityki jest jedną z najważniejszych kwestii na Ukrainie, która prowadzi obecnie rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na temat udzielenia jej ewentualnej pożyczki w kwocie 19 mld dol. Obecnie w Kijowie przebywa misja MFW, która bada sytuację budżetową Ukrainy.

- Oceniamy, że w budżecie na bieżący rok poziom deficytu jest niedoszacowany, głównie z powodu zbyt optymistycznej prognozy przychodów - czytamy w komunikacie BŚ. Według Banku deficyt sektora finansów publicznych Ukrainy wyniesie przynajmniej 8 proc. PKB, nie wliczając w to strat poniesionych przez państwowy Naftogaz i kosztów rekapitalizacji banków. Tymczasem rząd Ukrainy zakłada, że tegoroczny deficyt wyniesie maksymalnie 5,3 proc. PKB.

Bank wezwał w komunikacie Ukrainę do wprowadzenia bardziej restrykcyjnych działań, które poprawią sytuację budżetu. Wśród proponowanych rozwiązań BŚ zalecił Ukrainie m.in. zmiany w systemie emerytur, podniesienie cen energii dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a także wyeliminowanie części ulg podatkowych.

Analitycy wskazują jednak, że prezydent Wiktor Janukowycz i koalicyjny rząd Mykoły Azarowa z Partii Regionów niechętnie zdecydują się na te działania i przeprowadzą je najwcześniej jesienią, po zaplanowanych na październik wyborach samorządowych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, July 01 2010

MSZ przypomniało dyplomatom o regułach pracy obcych organizacji pozarzadowych

Posted by irekw1 on 2010-07-01 14:32:06 CEST

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostrzegło dyplomatów z Niemiec, USA, Polski i Rosji, że działalność na Ukrainie organizacji pozarządowych (NGOs) koordynowanych przez te przedstawicielstwa powinna być zgodna z zadaniami statutowymi organizacji.

Informuje o tym dziennik "Kommiersant-Ukraina", powołując się na służby prasowe MSZ w Kijowie.

Oznajmiły one, że takie organizacje, jak ukraińska Fundacja Widrodżenija (Odrodzenie), polska Fundacja im. Stefana Batorego, niemieckie fundacje im. Friedricha Eberta i Konrada Adenauera, "stale okazują istotną pomoc dla licznych pożytecznych społecznie inicjatyw regionalnych i ogólnoukraińskich". Jednocześnie przedstawiciele MSZ "zwrócili uwagę szefom przedstawicielstw dyplomatycznych USA, Rosji, Niemiec i Polski na wagę bezwzględnego przestrzegania przez organizacje pozarządowe ich zadań statutowych i prawodawstwa Ukrainy".

Cytowany przez "Kommiersanta" jeden z uczestników spotkań powiedział, że "nie była to moralizatorska rozmowa, ale dialog". Jak podaje gazeta, odbyły się oddzielne spotkania z przedstawicielami każdej z placówek dyplomatycznych. Według dziennika dyplomaci odebrali je jako raczej przyjacielskie niż profilaktyczne.

Gazeta informuje, powołując się na źródła, że głównym celem spotkania było przedstawienie stanowiska strony ukraińskiej w sprawie zatrzymania na lotnisku w Kijowie szefa ukraińskiego biura Fundacji im. Konrada Adenauera, politologa Nico Langego. Według tych źródeł punkt widzenia MSZ jest następujący: "popieranie przemian demokratycznych na Ukrainie i udział w polityce ukraińskiej to dwie różne rzeczy".

Lange w minioną sobotę spędził osiem godzin na kijowskim lotnisku, ponieważ nie chciano go wpuścić na Ukrainę. Pozwolono mu na wjazd po interwencji władz niemieckich. Lange powiedział "Kommiersantowi", że było to nieporozumienie i że nie widzi w incydencie podtekstu politycznego.

Źródła dyplomatyczne cytowane przez gazetę informują, że zatrzymano go z powodu podejrzeń o próby ingerowania w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Lange według tego źródła "faktycznie występował w charakterze konsultanta politycznego" i prowadził próby zjednoczenia ukraińskiej opozycji. Anna Herman, wiceszefowa administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza oznajmiła, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy miała podstawy do zatrzymania Langego. Nie wyjaśniła, na czym polegały podejrzenia wobec niego.

Według "Kommiersanta" w wyniku incydentu pod znakiem zapytania stanęła planowana wizyta Wiktora Janukowycza w Niemczech. Na początku czerwca Berlin informował, że odbędzie się ona w najbliższym czasie, teraz strona niemiecka oznajmiła o konieczności uzgodnienia jej daty.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


PKB Ukrainy wzrósł w I kw. 2010 o 4,9 proc.

Posted by irekw1 on 2010-07-01 14:29:08 CEST

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy wzrósł w I kwartale 2010 r. o 4,9 proc. rdr, po spadku w IV kw. 2009 o 6,8 proc. - poinformował w czwartek w komunikacie Państwowy Komitet Statystyczny w Kijowie

W III kw. ub. roku ukraiński PKB spadł o 16,0 proc. rdr, a w II o 17,8 proc.

Bank Światowy prognozuje, że w 2010 r. ukraińska gospodarka wzrośnie o 3,5 proc. Na 2011 r. szacowany jest wzrost PKB o 4,0 proc., a 2012 - o 5,0 proc.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Deputowany Rady Najwyzszej Anatolij Matwijenko , wniósł odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego Ukrainy w sprawie Stepana Bandery.

Posted by irekw1 on 2010-07-01 14:22:13 CEST

Deputowany Rady Najwyzszej Anatolij Matwijenko , wniósł odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego Ukrainy w sprawie uznania jako nielegalnego dekretu prezydenta o przyznanie tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze.

"Spekulacje wokół roli Stepana Bandery - człowieka, który oddał życie za ukraińską państwowość - w historii Ukrainy nie mogą nie budzić odrazy" - oświadczył Anatolij Matwijenko.

Zdaniem deputowanego Matwienki, decyzja Donieckiego Sądu Administracyjnego była wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Matwienko tak uzasadnia potrzebę dokonania rewizji decyzji w trybie postępowania odwoławczego. Po pierwsze, Doniecki Trybunał , rozpatrując wniosek, naruszył wymogi artykułu 19 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Paragraf 3 niniejszego artykułu wyraźnie i jednoznacznie określa że "sprawy administracyjne w trybie odwołania aktów prawnych Prezydenta Ukrainy są rozpatrywane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wlaściwy dla jurysdykcji terytorialnej , który obejmuje miasto Kijow", - powiedział Matwijenko.

Ponadto, według A. Matwijenki , nie ma podstaw do odstąpienia od dekretu prezydenta Juszczenki, a mianowicie - stwierdzenie Sądu w Doniecku że Bandera nie posiadał ukraińskiego obywatelstwa jest sprzeczne z artykułem 3 ustawy o nagrodach państwowych.

"W artykule 3 Ustawy o nagrodach państwowych zawarte jest stwierdzenie że tytuł Bohatera Ukrainy, nagrody państwowe zgodnie z artykułem 5 ustawy o nagrodach państwa mogą być przyznane obywatelom Ukrainy i bezpaństwowcom i cudzoziemcom, w tym również pośmiertnie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


SBU nie potwierdza , ani nie zaprzecza informacją na temat podejrzeń o szpiegostwo Langego.

Posted by irekw1 on 2010-07-01 12:34:20 CEST

W kręgach politycznych i dyplomatycznych mówi się, że zatrzymanie na lotnisku Borispol szefa ukraińskiego przedstawicielstwa Fundacji Konrada Adenauera Nico Langego może wynikać z podejrzeń o szpiegostwo lub lobbing dla gazety opozycyjnej.

Według gazety "Siegodnia", w "kręgach zbliżonych do bezpieczeństwa krąży plotka, że SBU podejrzewa Langego o szpiegowską działalności na terytorium Ukrainy! " .

Nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć prawdziwości tej informacji ", powiedziała Marina Ostapenko rzeczniczka SBU.

Sam Lange powiedział dziś, że po raz pierwszy usłyszał o temacie szpiegoskim dziś. Według niego , wciąż nie otrzymał oficjalnego wyjaśnienia od ukraińskich urzędników w związku z jego zatrzymaniem. On sam nadal wierzy , że jest to zwykłe nieporozumienie .

Wczoraj, 30 czerwca, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wezwało ambasadora Ukrainy gdzie wyrażono niezadowolenie Berlina w związku z zatrzymaniem Nico Langego.Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na osobiste polecenie Miedwiediewa, Rosja przekaże Ukrainie 70 ton pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych w powodzi

Posted by irekw1 on 2010-07-01 12:09:52 CEST

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew polecił Ministerstwu Sytuacji Nadzwyczajnych dostarczyć Ukrainie pomoc w celu likwidacji skutków powodzi.


Rosyjskie ministerstwo sytuacji nadzwyczajnych wyśle dziś dwoma samolotami transportowymi Ił- 76, około 70 ton pomocy humanitarnej dla dotkniętej przez powódź Ukrainy.

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji dostarczy ładunek pomocy humanitarnej w postaci generatorów elektrycznych aby zapewnienić oświetlenie W rejonach poszkodowanych, Koce, wodę i namioty - poinformował rzecznik biura prasowego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych FR.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zmarł wybitny filozofii i znawca kultury Ukrainy Siergiej Krimsky

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:58:09 CEST

W Wieku 81 lat zmarl filozofii i znawca kultury Ukrainy Siergiej Krimsky.

S. Krimsky urodził się 2 czerwca 1930 w Donieckim Donbasie, był członkiem New York Academy of Sciences. Od 1957 roku pracował w Instytucie Filozofii którego później został szefem.

Autor ponad 200 prac naukowych, w tym - 10 monografii na temat problemów metodologii nauki i kultury. Autor książek filozoficznych, "Filozoficzne zmysły śledczej" (2003), "Duchowość wzywa XXI wiek" (2003), "Pod podpisania Sofia" (200cool.gif, "Reflections Morning" (2009).

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rada Najwyższa powołała komisję śledczą w sprawie działalności RosUkrEnergo

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:51:31 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy powołała tymczasową komisje śledczą w sprawie decyzji sądu arbitrażowego w Sztokholmie ogłoszoną w dniu 8 czerwca br. a dotyczącą zarzutu nieuczciwych działań RosUkrEnergo i odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych

Decyzja ta została poparta przez 238 z 433 deputowanych

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz zobowiązał szefa MSW do nauki języka ukraińskiego

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:44:17 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas spotkania z szefami organów ścigania zwrócił uwagę ministrowi spraw wewnętrznych Mohylewowi który rozpoczął swój raport w języku rosyjskim

"Daję ci dwa miesiące, abyś nauczył się języka ukraińskiego ", - powiedział W. Janukowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina przygotowuje się do obchodów 1025 -lecia chrztu Rusi Kijowskiej

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:40:18 CEST

Obchody 1025 lecia chrztu Rusi Kijowskiej odbędą sie na Ukrainie w lipcu 2013 roku.

Wynika to z przyjętego planu działania na rzecz przygotowania do obchodów 1025 -lecia chrztu Rusi Kijowskiej , zaakceptowanym na posiedzeniu ukraińskiego rządu w środę, poinformowała służba prasowa Gabinetu Ministrów Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Janukowycz mianował swojego przedstawiciela przy UE

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:33:06 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał dekret mianujący Kostiantyna Jelisiejewa przedstawicielem Ukrainy przy Unii Europejskiej ".

Kostiantyn Jelisiejew zajmował dotychczas stanowisko zastępcy ministra spraw zagranicznych Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Państwowa Służba Celna walczy z korupcją: zwolniono 1249 celników

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:28:19 CEST

Na zamkniętym posiedzeniu kolegium Państwowej Służby Celnej Ukrainy (PSCU), 30 czerwca, we Lwowskim Urzędzie Celnym przeprowadzono masowe zwolnienia - przeniesienia.

Kierownictwo PSCU wyraźiło swoje niezadowolenie z pracy Lwowskiego Urzędu Celnego w kontekście walki z korupcją. W wyniku tego, zwolniono większość kierowników przejść granicznych znajdujących się w gestii Lwowskiego Urzędu Celnego.

Rotacja objęła ok. 86% urzędników pracujących na przejściach w Krakowcu, Mościskach, Rawie Ruskiej, Sokalu, Brodach, Nowojaworowsku, Drohobyczu, Stryju i Lwowskim lotnisku.

Bezprecedensem jest to, że na przejście w Krakowcu skierowano do pracy 25 absolwentów Akademii PSCU w celu "przerwania korupcyjnych schematów".

Ogólnie zwolniono łącznie 1249 celników w całym kraju.

Źródło ZiK

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na urodziny Janukowicza zaproszono 9 prezydentów

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:12:43 CEST

Prezydent Wiktor Janukowicz będzie obchodził swoje urodziny w państwowej rezydencji "Zorza", na krymskim przylądku Foros

Wśród zaproszonych gości jest prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew chodz dokładnie nie wiadomo czy przybedzie.

Wśród zaproszonych gości są prezydenci Białorusi, Kazachstanu, Mołdowy, Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Armenii.

Nie wykluczono również, że na uroczystości przybędą p.o. prezydenta RP Bronisław Komorowski i premier Turcji Recep Erdogan.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rada Najwyższa powołała komisję śledczą w sprawie cenzury w mediach

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:07:52 CEST

Rada Najwyższa powołała tymczasową komisję śledczą do zbadania naruszeń przez media i dziennikarzy jak i zarówno administracji państwowej wolności słowa na Ukrainie.

Komisja jest uprawniona do badania przypadków ingerencji władz publicznych i samorządu terytorialnego, urzędników w mediach, wywierania nacisków na wolność słowa na Ukrainie.
Ponadto komisja bedzie sie zajmowała ochroną praw dziennikarzy śledczych i sprawnej akredytacji dziennikarzy.

Komisji przewodniczy członek frakcji Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona Irina Gieraszczenko i dziewięciu deputowanych , proporcjonalnie reprezentujących wszystkie frakcje Rady Najwyższej .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz jest oburzony , że w internetowych sklepach można kupić narkotyki

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:07:15 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wzywa organy ścigania do podjęcia działań zmierzających do zwalczania nielegalnego handlu środkami odurzającymi.

Szczególnie niepokojąca jest sytuacja z rozprzestrzenianiem się w narkotyków na Ukrainie, zwłaszcza wśród nieletnich. Czuję że działania karne organów ścigania podjete w celu zwalczania i zapobieganiu tego zła są niewystarczające powiedział na spotkaniu z szefami organów ścigania i innych agencji rządowych w czwartek w Kijowie prezydent Wiktor Janukowycz.Na spotkaniu prezydent wykazał szereg leków narkotycznych i psychotropowych które zakupiła w jego imieniu Administracja Prezydenta za pośrednictwem sklepów internetowych.

Prezydent podkreślił, że spotkanie odbyło się z jego własnej inicjatywy. Według niego , wynikiem spotkania musi być plan działania i bezkompromisowa walkę z przestępczością i handlem narkotykami.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


BJuT odblokował mównicę

Posted by irekw1 on 2010-07-01 11:06:37 CEST

BJuT odblokował mównicę i prezydium parlamentu a deputowani zajeli miejsca na sali.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jeszcze w lipcu Ukraińcy z Przemyśla mają dostać Dom Narodowy

Posted by irekw1 on 2010-07-01 10:25:47 CEST

Jeszcze w tym miesiącu społeczność ukraińska ma otrzymać gmach Domu Narodowego przy ul. Kościuszki. Tak w wywiadzie dla portalu Zahid stwierdził prezydent Przemyśla Robert Choma.

Decyzję w tej sprawie radni przemyscy podjęli we wrześniu ub. roku. W zamian za Dom Narodowy miasto otrzyma od skarbu państwa miasta nieruchomości dawnego Klubu Garnizonowego. Wówczas skarb państwa przekaże DN Ukraińcom.

Na przeszkodzie stanęły jednak sprawy formalne. Jedna z rodzin, która zajmowała mieszkanie w DN, nie chciała dobrowolnie zgodzić się na zamianę mieszkania i wyprowadzkę. Obecnie problem jest już rozwiązany.

W wypowiedzi dla Zahid Choma stwierdził, że zaraz po tym, jak Ukraińcy przejmą budynek, wystąpi do mera Lwowa z prośbą o przekazanie nieruchomości dla działających w tym mieście polskich organizacji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie od 1 lipca wzrosła akcyza na piwo i wyroby tytoniowe

Posted by irekw1 on 2010-07-01 09:56:46 CEST

Ukraina od 1 lipca podniosła stawki podatku akcyzowego na piwo o 23,3 %, a wyrobów tytoniowych - o około 30%.

Zgodnie z ustawą № 6337, przyjętą przez Parlament w dniu 20 maja tego roku podatek akcyzowy na piwo z drugim półroczu tego roku wzrosł o 0,14 UAH za litr - do 0,74 UAH / litr.

Ustawa zwiększa również specyficzny podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe: papierosy z filtrem, tytoń do palenia, tytoń do produkcji przemysłowej, tabakę.

Dokument przewiduje również zwiększenie od 1 lipca do 7,2 razy opłaty za szczególne korzystanie z wód - do 21,6 UAH / cu . m dla wód powierzchniowych i 25,2 USD / cu . m - dla wód podziemnych.

Wzrost akcyzy na piwo i wyroby tytoniowe zwiększy wpływy do budżeto o 9 mld USD rocznie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja jest gotowa do zbudowania i rozmieszczenia na Ukrainie 15 nowych okrętów wojennych dla Floty Czarnomorskiej

Posted by irekw1 on 2010-07-01 09:23:23 CEST

Federacja Rosyjska w ramach unowocześnienia swojej floty jest gotowa do zbudowania przez przemysł stoczniowy 15 nowych okrętów wojennych przeznaczonych dla Floty Czarnomorskiej stacjonyjącej na Krymie.

niosek taki został przedstawiony na posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa w czasie obrad ukraińsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej.

Propozycja jest obecnie analizowana przez strone ukraińską, jednakże dochodzą informacje jakoby strona ukraińska potwierdziła swoją gotowość do wzięcia udziału w projekcie naprawy statków floty i recyklingu przestarzałej infrastruktury rosyjskiej Floty Czarnomorskiej stacjonującej na Krymie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


BJuT znów zablokował mównicę w Radzie Najwyzszej

Posted by irekw1 on 2010-07-01 09:05:05 CEST

Deputowani Ludowi z frakcji BJuT znów zablokowali trybunę i prezydium parlamentu Rady Najwyższej.

Około 20 deputowanych z frakcji BJuT zablokowało krzesłami wejscie do prezydium i rozwieśili plakaty z napisami "Wolność patriocie Makarence", "Janukowicz + Firtasz + Choroszkowski = gazowa mafia", "Bandytom – pieniądze, gaz i władzę, patriotom – więzienie".

Nasza frakcja w pierwszej kolejności będzie domagać się wyjaśnienia okoliczności nielegalnego przetrzymywania Anatolija Makarenki , jak również przedstawienia konsekwencji które czekają Ukrainie po wydaniu decyzji sądu w Sztokholmie (sprawa RosUkrEnergo - Naftohaz). Od przedstawionych informacji zależeć będzie ciąg dalszych prac Rady Najwyższej - powiedział wiceprzewodniczący BJuT, Siergiej Sobolew .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szuchewycz ponownie wybrany przywódca UNA - UNSO

Posted by irekw1 on 2010-07-01 08:20:37 CEST

Jurij Szuchewycz ponownie został wybrany liderem ukraińskiego Zgromadzenia Narodowego - Ukraińskiej Republiki Ludowej Samoobrony ( UNA - UNSO ).

Decyzje podjeli jednomyslnie delegaci Kongresu UNA - UNSO , który odbył się w Kijowie w środę.
Jurij Szuchewycz, ukr. Юрій Романович Шухевич (ur. 1933 we Lwowie) - ukraiński działacz polityczny.

Syn Romana Szuchewycza, dowódcy UPA. Uzyskał wykształcenie średnie. W latach 1948-1968 więziony jako członek rodziny wroga narodu, w 1972 powtórnie uwięziony, zwolniony w 1989. W więzieniu stracił wzrok.

W latach 1991-1994 przywódca nacjonalistycznej organizacji UNA-UNSO, później wycofał się z czynnego życia politycznego.

W roku 2002 razem z grupą ukraińskich nacjonalistów wystosował list skierowany do władz polskich i ukraińskich, w którym domagał się przeniesienia Cmentarza Orląt do Polski, fragment listu "Niech spoczywają w Bogu na lwowskiej ziemi ci, którzy zginęli za niepodległą Ukrainę i niepodległą Polskę. Ale Panteon triumfu niech z czasem zostanie przemieszczony do Polski".

19 sierpnia 2006 został nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.

W 2010 r. wybuchł skandal związany z dopłatą do emerytury dla Jurija Szuchewycza. Przed wyborami, kandydująca na urząd prezydenta Ukrainy Julia Tymoszenko przeznaczyła dla niego zapomogę "za specjalne zasługi" w wysokości 10 tysięcy hrywien (stała zapomoga dla Bohaterów Ukrainy wynosi 158 hrywien). Szuchewycz zapowiedział, że ją zwróci, a ten gest określił mianem przekupstwa

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Służby milczą na temat zatrzymania Lange

Posted by irekw1 on 2010-07-01 08:09:59 CEST

W ukraińskim MSZ odbyło się spotkanie przedstawicieli ambasad Polski, Niemiec, Rosji i Stanów Zjednoczonych dotyczące działalności na Ukrainie zagranicznych fundacji

W sobotę na stołecznym lotnisku w Boryspolu przez kilka godzin przetrzymywano kierownika kijowskiego biura Fundacji Adenauera Nico Lange z powodu zastrzeżeń ze strony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Przebieg spotkania znany jest tylko z oświadczenia MSZ. Uczestnicy rozmów mieli być poinformowani o tym, że działające na Ukrainie organizacje pozarządowe mają przestrzegać ukraińskiego prawa. Jednocześnie podkreślono wkład zagranicznych fundacji w rozwój demokracji.

Jednak ani MSZ, ani SBU nie skomentowały dotąd incydentu, do którego doszło w sobotę. Kierownik ukraińskiego biura Fundacji Adenauera Nico Lange przez 8 godzin nie był wpuszczany na terytorium Ukrainy. Pomogła dopiero interwencja zagranicznych dyplomatów. Sam Nico Lange przypuszcza, że powodem sankcji mogła być jego krytyczna wypowiedź dotycząca działalności Wiktora Janukowycza.

Od czasu objęcia przez niego stanowiska prezydenta coraz częściej słychać głosy o naruszeniu na Ukrainie swobód obywatelskich, przede wszystkim wolności słowa. Według portalu gazeta.ua, dziś minister rozwoju regionalnego Wołodymyr Jacuba obrzucił dziennikarzy wulgaryzmami, gdy próbowali zadać mu pytania przed posiedzeniem rządu.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wpadki Janukowycza

Posted by irekw1 on 2010-07-01 08:07:16 CEST

Wizyta prezydenta Sri Lanki w Kijowie obfitowała we... wpadki. Do jednej z nich doszło już podczas uroczystego powitania Mahindy Rajapaksy przez prezydenta Wiktora Janukowycza.

Mahinda Rajapaksa jest drugim - po Dmitriju Miedwiediewie - prezydentem, który odwiedził Kijów. Jednak już w czasie powitania na dziedzińcu Administracji Prezydenta, Wiktor Janukowycz nie odoczekał do zakończenia hymnu Sri Lanki a od razu ruszył wzdłuż gwardii honorowej. W tej sytuacji orkiestra zrezygnowała z wykonania hymnu Ukrainy.

Później, w czasie spotkania ukraińskich i lankijskich biznesmenów z udziałem obu prezydentów, pomylili się specjaliści przygotowujący tablicę informacyjną. Błędy były nie tylko w angielskim słowie "co-chaired", ale także w ukraińskim wyrażeniu "jego wysokość".

Sam Wiktor Janukowycz także ma kłopoty z językiem państwowym i często popełnia błędy, wpisując się do ksiąg pamiątkowych czy wypełniając dokumenty. Znany jest także z pomyłek geograficznych - zdarzało mu się na przykład pomylić Czarnogórę z Kosowem.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0