Archiwum wiadomosci za miesiac lipiec 2010 rok


News Arcive

Tuesday, August 31 2010

Milicja analizuje kilka wersji zaginięcia charkowskiego dziennikarza

Posted by irekw1 on 2010-08-31 14:19:33 CEST

MSW analizuje kilka wersji zaginięcia Wasyla Klementiewa, dziennikarza z Charkowa, powiedział zastępca ministra spraw wewnętrznych Wasyl Farynnyk na dzisiejszej konferencji prasowej w Kijowie.

"Analizujemy aż 8 wersji, w tym i taką, że przestępstwa mogli dopuścić się "bohaterowie" jego publikacji. Wczoraj szef MSW wspomniał że w to zaginięcie może być zamieszany ktoryś z pracowników organów ochrony prawa i porządku publicznego. Nie wykluczamy również wersji że Klementiew może żyć", powiedział Farynnyk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Niezwykłe odkrycie na dnie najgłębszego jeziora

Posted by irekw1 on 2010-08-31 14:06:30 CEST

Na dnie jeziora Bajkał w Rosji znaleziono prawdopodobnie legendarne złoto admirała Aleksandra Kołczaka. Naukowcy na dnie najgłębszego jeziora na świecie odkryli świecące się obiekty, które wyglądają jak sztaby złota – poinformował serwis newsru.com.

"Uczestnicy ekspedycji naukowej "Miry na Bajkale" podczas głębokowodnego zanurzenia w rejonie Kolei Krugobajkalskiej odnaleźli błyszczące przedmioty, podobne do złotych płytek" - oświadczył przedstawiciel Fundacji na rzecz zachowania jeziora Bajkał.

W Rosji od kilkudziesięciu lat trwają poszukiwania wielu ton carskiego złota, które zaginęło lub zostało ukryte podczas rewolucyjnej zawieruchy. Wokół skarbu urosła legenda porównywalna z tą o bursztynowej komnacie w Polsce.

Teraz na miejscu pracuje aparat głębokowodny "Mir-2", którym kieruje Jewgirnij Czernjaew.

Admirał Kołczak w czasie wojny domowej w latach 1918-1920 był jednym z przywódców białej armii. Złoto Kołczaka to około 500 ton tego kruszcu oraz srebra i kosztowności, które Kołczak wysłał do Władywostoku, aby uchronić je przed bolszewikami. Złoto miało jechać na wschód koleją transsyberyjską. Cenny depozyt załadowano w 29 wagonów i złoty pociąg wyruszył z Omska na wschód. Skład prowadził też wagony z platyną i srebrem. Ale skrzynie ze skarbem Kołczaka nigdy nie dotarły do Władywostoku.


Admirał Kołczak


Wagony ze złotem zeszły z torów biegnących nad samym jeziorem Bajkał i zatonęły.

Trasa, którą przemieszczał się złoty skład, kontrolowana była przez żołnierzy z Korpusu Czechosłowackiego. To oni mieli również ochraniać transport Kołczaka. Trudno powiedzieć dlaczego, ale pociąg ze skarbem wlókł sie niemiłosiernie. Sama tylko droga do Irkucka, którą w tamtych warunkach można było pokonać w ciągu dziesięciu dni, zajęła pociągowi ponad dwa miesiące. W tym czasie na Syberii rozprzestrzeniało się antykołczakowskie powstanie, armia admirała spychana była coraz bardziej na wschód, bolszewicy się umacniali, a sam admirał tracił poparcie Ententy. W końcu przedstawiciele koalicji wymusili na Kołczaku zrzeczenie się władzy na rzecz generała Denikina i przekazanie pociągu ze złotem pod kontrolę Czechów. Nastąpiło to 27 grudnia na stacji Niżnieudinsk.
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Premier Mykoła Azarow na czele Rady Narodowej ds. stałego rozwoju Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-08-31 14:04:38 CEST

Premier Ukrainy Mykoła Azarow stanął na czele Rady Narodowej ds. stałego rozwoju Ukrainy.

Na nowym stanowisku Azarow zastąpił swoją poprzedniczkę Julię Tymoszenko. Zastępcami Azarowa zostali prezydent Narodowej Akademii Nauk Borys Paton i wiceminister edukacji i nauki Wiktor Iwczenko.

W skład Rady weszło 46 osób. Zadanie instytucji polega na kształtowaniu propozycji wobec stałego rozwoju Ukrainy i ocenie realizacji polityki państwowej w zakresie stworzenia ekonomicznych, socjalnych i ekologicznych podstaw rozwoju.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Femen Naprzód !

Posted by irekw1 on 2010-08-31 14:03:20 CEST

28 i 29 sierpnia 2010 działacze ruchu kobiecego FEMEN wzieli udział w rajdzie Kijów, Czerkasy Kanew wraz z uczestnikami międzynarodowego motofestiwalu "Tarasowa Góra".

Rajd rozpoczęto 28 sierpnia od Kijowa i tego samego dnia przekroczono przejscie w Czerkasach.29 sierpnia Sasza Szewczenko i Inna Szewczenko rozpoztarły flagę przy grobie Tarasa Szewczenki w Kanewie.
Działacze FEMEN wzięli udział w międzynarodowym motofestiwalu "Tarasowa Góra" jako goście wraz z Mistrzem Europy i Ukrainy Witalijem Greczuchowskim i znanym ukraińskim operatorem Siergiejem Michalczukiem.

Na zakończenie festiwalu wybrano Miss "Tarasowej Góry" która wraz z aktywistkami pokazała swoją główną broń - piersi."Taras Grigoriewicz - jest przykładem wielkiego bojownika o wolnośc Ukrainy, którego przykład inspiruje. Jesteśmy dumni, z tego że mamy takie same nazwiska ", - skomentowały inicjatywę działaczki FEMEN Sasza Szewczenko i Inna Szewczenko.


czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińscy pisarze i studenci w Berlinie protestowali przeciwko polityce Janukowicza

Posted by irekw1 on 2010-08-31 11:29:54 CEST

W stolicy Niemiec, Berlinie odbyła się akcja protestu przeciwko łamaniu zasad demokracji na Ukrainie.

Grupa aktywistów pikietowała hotel "Adlon", gdzie przebywał prezydent Wiktor Janukowicz. W akcji protestacyjnej uczestniczyli znani ukraińscy pisarze Sergiusz Żadan i Irena Karpa, którzy rozdawali ulotki z informacją o łamaniu wolności słowa na Ukrainie.
W akcji protestu uczestniczyli także aktywiści Związku Ukraińskich Studentów w Niemczech.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Będzie łatwiej o opiekunkę do dziecka z Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-08-31 11:29:15 CEST

Rząd chce żeby, Ukraińcy szybciej otrzymywali zezwolenia na pracę. Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców będą obowiązywać na stałe.

Rząd chce, żeby uproszczona procedura zatrudniania cudzoziemców ze Wschodu była kontynuowana bez ograniczenia czasowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami może być ona stosowana tylko do końca tego roku. W konsultacjach społecznych są dwa rozporządzenia w tej sprawie. Za ich przygotowanie odpowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).

Pierwszy projekt rozporządzenia przewiduje, że firmy i osoby fizyczne będą mogły zatrudniać Ukraińców, Rosjan, Białorusinów, Mołdawian i Gruzinów według uproszczonej procedury. Polega ona na tym, że przedsiębiorca, który chce, aby u niego pracował cudzoziemiec ze Wschodu, rejestruje jedynie (bezpłatnie) oświadczenie o zamiarze powierzenia mu pracy w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Maksymalnie na podstawie takiego oświadczenia cudzoziemiec może pracować w Polsce przez pół roku w ciągu roku. Czyli po upływie sześciu miesięcy musi wracać do siebie do domu.

W projekcie (co jest nowością) określono, jakie informacje musi poświadczyć przedsiębiorca w oświadczeniu o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. Muszą tam się znaleźć takie dane, jak m.in., że nie ma długów składkowych i podatkowych oraz że nie mógł znaleźć pracowników na lokalnym rynku pracy.

– Przedsiębiorca nie musi przedstawiać dowodów potwierdzających okoliczności, których dotyczy oświadczenie – mówi Hanna Świątkiewicz-Zych, dyrektor departamentu rynku pracy w MPiPS.

To oznacza, że nie musi przedstawiać ksero zamieszczonych np. w gazetach ofert pracy.

Drugi projekt rozporządzenia w sprawie zatrudniania cudzoziemców przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł łatwiej i szybciej go zatrudnić (na przykład Ukraińca) po upływie pół roku. Jeśli po tym czasie pracodawca nadal oferuje mu pracę, musi uzyskać zezwolenie od wojewody. Może je mieć szybciej, bo nie przechodzi tzw. testu rynku pracy. Jest tak wtedy, gdy cudzoziemiec ze Wschodu w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie wniosku o wydanie zezwolenia pracował w tej samej firmie przez co najmniej 3 miesiące. Pracodawca musi także przedstawić w urzędzie wojewódzkim oświadczenie o zamiarze jego zatrudnienia, umowę z cudzoziemcem oraz kopię dokumentów potwierdzających opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne (jeżeli były wymagane w związku z wykonywaniem pracy). czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Berlinie otwarto tablicę poświęconą Lesi Ukraince

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:28:20 CEST

W Berlinie została otwarta tablica wybitnej ukraińskiej poetkki, Lesii Ukrainki, poinformował serwis prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Uroczyste otwarcieodbyło się z udziałem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych K. Hryszczenki, przewodniczącego Izby Reprezentantów Berlina B. Mompera, Ambasadora Ukrainy w Niemczech N. Zarudnego, oraz liczneych przedstawicieli społeczności ukraińskiej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Forbes będzie wydawany na Ukrainie.

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:27:39 CEST

Ukraiński Holding Medialny otrzymał licencję na wydanie na Ukrainie miesięcznika Forbes.

To długoterminowa licencja, która pozwoli nam na wydanie miesięcznika i jego dodatków. Między innymi na Ukrainie będzie ranking najbogatszych ludzi kraju, powiedział szef grupy Ukraińskiego Holdingu Medialnego, Borys Lożkin.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainę powróci skradziony obraz Caravaggia

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:27:01 CEST

Niemcy zamierzają przekazać Ukrainie obraz Caravaggio "Pojmanie Chrystusa", skradziony w 2008 r. z Muzeum Zachodniej i Wschodniej Sztuki w Odessie.Ambasador Ukrainy w Niemczech Natalia Zarudna poinformowała że obraz został skonfiskowany w Niemczach podczas wspólnej operacji policji obu krajów i zostanie przekazany podczas wizyty w Niemczech prezydenta Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kierowca odgryzł palec funkcjonariuszowi drogówki

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:25:46 CEST

Rosyjski kierowca tak rozzłościł się na milicjanta ukraińskiej drogówki, który zatrzymał go za przekroczenie dozwolonej prędkości, że... odgryzł mu kawałek palca - poinformował w poniedziałek departament milicji drogowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Kijowie.

Do incydentu doszło w obwodzie zaporoskim na wschodniej Ukrainie. 48-letni Rosjanin został zatrzymany, ponieważ milicyjny radar pokazał, że w miejscu, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 60 km/h, pędził on aż 197 km/h.Kiedy ukraiński milicjant poprosił kierowcę o okazanie dokumentów i zapowiedział, że wypisze mu mandat, Rosjanin nagle złapał go za rękę i odgryzł mu kawałek palca.

Milicjant trafił do szpitala, a krewkiego kierowcę zatrzymano za napaść na funkcjonariusza.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Budowlańcy pikietowali polski konsulat we Lwowie

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:25:04 CEST

Około 20 pracowników firmy, która budowała nowy konsulat Polski we Lwowie, protestowało w poniedziałek przed jego siedzibą, domagając się dodatkowych pieniędzy za wykonane tam prace - poinformował PAP lwowski konsul generalny Grzegorz Opaliński.

"Jest to przedłużenie konfliktu, który rozpoczął się w maju, kiedy wykonawca prac budowlanych, firma Veem-Budserwis niespodziewanie ogłosiła, iż chce dodatkowych, nieprzewidzianych w kontrakcie 8 mln hrywien (ponad 3 mln złotych) wynagrodzenia, oraz przedłużenia okresu robót o kolejnych 146 dni" - powiedział Opaliński.

Nowy konsulat we Lwowie miał być oddany do użytku pod koniec maja, jednak przeszkodził temu spór finansowy między jego wykonawcą a polskimi dyplomatami.

"Wykonawca wstrzymał prace w maju, choć ich tempo i zaawansowanie wskazywały, że placówka może być oddana do eksploatacji w przewidzianym czasie" - powiedział Opaliński.

Firma Veem-Budserwis uważa tymczasem, że należą się jej dodatkowe pieniądze ze względu na wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych wywołany przez światowy kryzys finansowy.

Mimo protestów pracowników firmy wykonawczej, konsul Opaliński oczekuje, że nowa placówka zostanie otwarta do końca bieżącego roku. "Dziś wykonawca na nasze żądanie częściowo opuścił plac budowy. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wydawać w niej wizy dla obywateli Ukrainy" - podkreślił konsul.

Opaliński wyraził jednocześnie ubolewanie, że wykonawca prac budowlanych angażuje w spór swoich pracowników.

Konsulat RP we Lwowie wydaje 95 proc. wiz dla Ukraińców, którzy podróżują do wszystkich państw strefy Schengen.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Opozycyjnym stacjom TV odebrano częstotliwości

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:24:16 CEST

Kijowski administracyjny sąd apelacyjny potwierdził odebranie dodatkowych częstotliwości uważanym za opozycyjne ukraińskim stacjom telewizyjnym 5.Kanał i TVi.

Dyrektor TVi Mykoła Kniażycki określił decyzję sądu jako "pierwszy krok do wprowadzenia cenzury" i zapowiedział apelację.

Administracyjny sąd apelacyjny w Kijowie podjął tę decyzję po wyroku okręgowego sądu administracyjnego z czerwca, zgodnie z którym dodatkowe częstotliwości, przyznane tym dwóm stacjom w styczniu, zostały uzyskane niezgodnie z prawem.TVi i 5.Kanał otrzymały wówczas odpowiednio 33 i 26 częstotliwości.

Postanowienie ukraińskiej rady radiofonii i telewizji ze stycznia zaskarżyła grupa medialna Inter, kontrolowana przez szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałerija Choroszkowskiego.

Po czerwcowej decyzji sądu dziennikarze oskarżyli Choroszkowskiego o dążenie do zniszczenia mediów opozycyjnych wobec prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Angela Merkel pyta Janukowycza o wolność prasy na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:23:31 CEST

Niemiecki rząd ma "kilka pytań" na temat problemów z przestrzeganiem wolności prasy na Ukrainie - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z przebywającym w Berlinie ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Z jednej strony dobrze, że procesy decyzyjne na Ukrainie mają obecnie solidną podstawę, ale z drugiej strony mamy kilka pytań odnośnie do procesów demokratycznych, szczególnie o wolność prasy i słowa. Otwarcie dyskutowaliśmy na ten temat - powiedziała Merkel na konferencji prasowej.

Janukowycz przyznał, że kwestia wolności mediów jest bardzo delikatna, ale - jak zapewniał - on sam jest "najbardziej zainteresowany postępem procesu demokratyzacji na Ukrainie". Jego zdaniem przykładem tych postępów jest przyjęta w poniedziałek przez Radę Najwyższą Ukrainy nowelizacja krytykowanej ustawy o wyborach samorządowych. Znosi ona przepis, który nie dopuszczał do udziału w wyborach lokalnych partii zarejestrowanych krócej niż rok przed głosowaniem.

Zdaniem Janukowycza w międzynarodowych rankingach dotyczących przestrzegania wolności mediów Ukraina nie wypada źle wśród państw postsowieckich. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nowe partie dopuszczone do wyborów samorządowych

Posted by irekw1 on 2010-08-31 09:21:08 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy zmieniła krytykowaną ustawę o wyborach samorządowych, znosząc przepis, który nie dopuszczał do udziału w wyborach lokalnych partii zarejestrowanych krócej niż rok przed głosowaniem.

Nowa ustawa pozwala na udział w zapowiedzianych na koniec października wyborach wszystkim ugrupowaniom politycznym, bez względu na to, jak długo istnieją.

Wcześniej ordynacja wyborcza wykluczała nowe siły polityczne, takie jak partia Silna Ukraina wicepremiera Serhija Tihipki czy Front Przemian byłego przewodniczącego parlamentu Arsenija Jaceniuka.

Dzisiaj zapis ten zmieniono, pozwalając na start w wyborach "wszystkich zarejestrowanych na Ukrainie partii".

Inicjatorem zmiany ordynacji był prezydent Wiktor Janukowycz. Jak mówił wcześniej Jaceniuk, szef państwa nie chciał narażać się w tej sprawie na negatywną reakcję międzynarodową.

Jeśli administracja prezydenta i sam Janukowycz nie usłyszeliby sygnału (od wspólnoty międzynarodowej), że albo ustawa o wyborach lokalnych zostanie zmieniona, albo wybory nie będą uznane, nic by z tego (wprowadzenia zmian) nie wyszło - powiedział w niedawnej rozmowie ze stacją telewizyjną 5.Kanał.

Wybory samorządowe na Ukrainie odbędą się 31 października.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, August 30 2010

Janukowycz spotkał się z Merkel

Posted by irekw1 on 2010-08-30 13:29:04 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przyleciał z jednodniową wizytą do Republiki Federalnej Niemiec gdzie spotkał się z kanclerz Angelą Merkel.

Po części oficjalnej w budynku Kancelarii Federalnej Niemiec rozpoczął się roboczy lunch Janukowycza i Merkel.Janukowycz jest przekonany,że wizytą w Niemczech, otworzy nowe możliwości w stosunkach między dwoma państwami.Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz złożył życzenia Donieckowi z okazji Dnia Górnika i dnia miasta

Posted by irekw1 on 2010-08-30 13:05:15 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył życzenia Donieckowi z okazji dnia miasta i górnika.

"Drodzy mieszkańcy Doniecka! Z całego serca składam wam życzenia z okazji przepięknego święta – Dnia miasta Doniecka. Jest to święto, kiedy każdy mieszkaniec miasta, każdy człowiek, który sercem i duszą, losem i swoimi sprawami przyczynił się do powstania tego miasta, czuje się członkiem jednej dużej rodziny, która nazywa się Donieck. Swoją pracą, talentem, niewyczerpaną energią codziennie dajecie nieoceniony wkład w rozwój rodzimego miasta, a zarazem - w rozwój całej Ukrainy. Wierzę, że zawsze będziecie prawdziwymi gospodarzami swojego miasta, swojego kraju - mądrymi, dbałymi i miłującymi" - czytamy w tekście życzeń Prezydenta Ukrainy

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nowe podręczniki do historii: o Rosji pozytywniej

Posted by irekw1 on 2010-08-30 13:03:55 CEST

Ukraińskie władze rozpoczęły wprowadzanie zmian w podręcznikach historii. Obraz Rosji ma być bardziej pozytywny, a o pomarańczowej rewolucji ma się znaleźć w najlepszym wypadku kilka zdań.

Jak twierdzi Ministerstwo Oświaty nie następuje poprawianie historii, a wprowadzana jest - jak to określono - jej "optymalizacja". Portal "Ukraińska Prawda" przeanalizował treść podręczników do 5. klasy przed i po poprawkach. Akapit o wprowadzaniu władzy radzieckiej na terytorium obecnej Ukrainy zmieniono tak, aby był on delikatniejszy i nie sugerował, że ZSRR nie wypełniało obietnic składanych chłopom i robotnikom. Wykreślono także zdanie o "rozprawie z ukraińskimi patriotami" po 17 września 1939 roku. Z podręcznika wyrzucono także pomarańczową rewolucję, która zakończyła się porażką w 2004 roku obecnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Z innej książki także dla 5. klasy uczeń nie dowie się o tym, że o niepodległą Ukrainę walczyli także żołnierze UPA. Teraz jest to tylko Armia Czerwona.

Autor podręcznika Wiktor Mysan przyznaje, że Ministerstwo Oświaty "zaproponowało" konkretne poprawki, które miały na celu kształtowanie pozytywnego obrazu Rosji. Na przykład z Wojskiem Zaporoskim w XVII i XVIII wieku w nowych podręcznika walczyli jedynie Polacy, a nie Rosjanie.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Chińczycy będą działać na szelfie Morza Czarnego

Posted by irekw1 on 2010-08-30 13:03:07 CEST

Ukraina i Chiny podpisały porozumienie dotyczące wspólnych działań na szelfie Morza Czarnego. Partnerzy planują m.in. budowę centrum logistycznego, co znacząco skróci czas transportu paliwa pomiędzy rynkiem europejskim a azjatyckim.

Interfax-Ukraina powołując się na ukraińskiego deputowanego Walerija Konowaluka podaje, że partnerzy są gotowi zainwestować około 200 mln USD w wydobycie ropy i gazu na szelfie Morza Czarnego. Parlamentarzysta zaznacza, że to dopiero początek wspólnych projektów zakrojonych na szeroką skalę.

Podczas ukraińsko-chińskiego forum międzyregionalnego, które odbyło się 26 sierpnia br. w Kijowie został przedstawiony projekt budowy największego w Europie Wschodniej centrum logistycznego, które ma powstać w Boryspolu (w obwodzie kijowskim).

Walerij Konowaluk podkreśla, że dzięki tej inwestycji rynki Europy i Azji znacząco zredukują terminy dostaw surowców, a Ukraina znajdzie się na liście największych światowych krajów tranzytowych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Władze Ukrainy chcą wzrostu produkcji węgla

Posted by irekw1 on 2010-08-30 13:02:01 CEST

Ukraina chce zwiększyć produkcję węgla. Władze kraju opracowały program skierowany do kopalń państwowych, który zakłada 1,6 proc. wzrost wydobycia paliwa.

Ministerstwo Przemysłu Węglowego Ukrainy opracowało program zakładający, że w tym roku produkcja węgla w kraju wzrośnie o 1,6 proc. do 39 mln ton w porównaniu do 2009 roku.

Według informacji Interfax-Ukraina, który cytuje Jurija Jaszczenko, szefa resortu w lipcu tego roku ukraińskie kopalnie państwowe zwiększyły produkcję węgla o ponad 2 proc. w porównaniu do czerwca br. Władze prognozują z kolei, że wyniki sierpniowe będą lepsze niż udało się osiągnąć w lipcu.

Jurij Jaszczenko przypomina także o obecnym reformowaniu górnictwa. Ukraiński minister zaznacza, że do końca 2015 roku produkcja węgla w kraju ma wzrosnąć do 91,7 mln ton.

Rok temu kopalnie, których głównym udziałowcem jest państwo zmniejszyły produkcję węgla o 7 proc. do ponad 72 mln ton w porównaniu do 2008 roku.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz zwolnił czterech szefów wojsk MSW

Posted by irekw1 on 2010-08-30 09:55:10 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał dekret o dymisji dwóch pierwszych zastępców szefa i jego dwóch zastępców szefa Wojsk Wewnętrznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Teksty rozporządzeń są dostępne na oficjalnej stronie internetowej prezydenta od piąteku.

Prezydent odwołał Stanislaa Lewczenkę ze stanowiska zastępcy szefa - dowódcy Wojsk Wewnętrznych.

Ze stanowiska zastępcy szefa - dowódcę logistyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bogdana Pilopowa.

Ponadto Edward Degtjarew odwołany został ze stanowiska zastępcy szefa - komendanta Logistyki Sił Wewnętrznych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Parlament Ukrainy jest zobowiązany do doprowadzenia do końca reformy konstytucyjnej - Lytwyn

Posted by irekw1 on 2010-08-30 09:54:23 CEST

Parlament Ukrainy jest zobowiązany do doprowadzenia do końca reformy konstytucyjnej, powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn.

Łytwyn wyrazili potrzebę nowelizacji Konstytucji "należy przyjąć taki dokument (w formie poprawek do Konstytucji lub w nowym wydaniu ustawy zasadniczej ), który pozwoli nam na realizację ambitnych planów, o które dziś się rozchodzi". " Jest oczywiste, że musimy wziąć pod uwagę realia i problemy światowe , przed którymi stoi polityka zagraniczna Ukrainy " , - powiedział Wołodymyr Łytwyn.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sunday, August 29 2010

FEMEN:Wiec poparcia dla wolności słowa

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:53:10 CEST

26 sierpnia Wiec poparcia dla Kanału 5 i TVI w Kijowie26 sierpnia Wiec poparcia dla Kanału 5 i TVI, czyli urok akcjonalizmu pod Kijowskim Sądem Apelacyjnym.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Łapówki za miejsce w akademiku

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:37:37 CEST

Nie jest łatwe życie studenta na Ukrainie. Na przykład żeby dostać miejsce w kijowskim akademiku trzeba zapłacić łapówkę w wysokości od 300 do 500 hrywien, czyli 100 - 170 złotych. Kierownictwo może też w zamian zażądać pewnej usługi na rzecz akademika.

Mieszkania w ukraińskiej stolicy nie należą do najtańszych, dlatego studentom zależy, aby zdobyć miejsce w akademiku. Rocznie kosztuje ono co najmniej 2800 hrywien, czyli około tysiąca złotych. Ta suma nie obejmuje nieoficjalnych - tak zwanych - "dobrowolnych" opłat, które trzeba zapłacić. Można je zastąpić barterem - zamiast płacić student może zamontować nowoczesne okna, kupić kuchenkę gazową do wspólnej kuchni bądź zamontować nowe drzwi.

Studenci mówią, że władze nie kwapią się do remontowania akademików, zamiast tego dwupiętrowe łóżka zastępuje się trzypiętrowymi. Oficjalnie odżegnują się także od łapówek za miejsce w akademikach.

IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie otwarto pierwszy terminal do Euro 2012

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:36:53 CEST

W Charkowie na Ukrainie otwarto pierwszy terminal do Euro 2012. Budowa jest prywatną inicjatywą miejscowego biznesmena Ołeksandra Jarosławskiego.

Ołeksandr Jarosławski zainwestował w projekty związane z Mistrzostwami około 200 milionów dolarów w ciągu dwóch lat. Jak podkreśla, nowy terminal, podobnie jak oddany wcześniej stadion, przybliża miasto do Euro 2012. "Każdy element jest ważny, a takie wydarzenie, jak otwarcie terminalu, jest istotne nie tylko dla Euro 2012, ale też mieszkańców Charkowa" - powiedział właściciel klubu Metallist w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Dyrektor Euro 2012 Martin Kallen zaznaczył, że terminal jest ważnym krokiem w przygotowaniach do Mistrzostw. "To bardzo przyjemny, otwarty terminal. W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy dokładnie zobaczymy, jak wszystko działa. On w pełni wystarczy na potrzeby Charkowa i będzie służył 10 - 15 lat" - podkreślił.

Nowy terminal ma przyjmować 800 tysięcy pasażerów rocznie. W czasie Euro 2012 powstanie dodatkowy tymczasowy terminal. Z kolei w starym ma zostać zorganizowany skansen w stylu radzieckim, gdzie w barze pasażer będzie mógł wypić szklankę wódki z ogórkami.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosjanie są gotowi obniżyć ceny gazu sprzedawanego Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:35:34 CEST

Warunkiem jest jednak połączenie Gazpromu z ukraińskim operatorem sieci gazowych firmą Naftohaz.

Prezes rosyjskiego giganta Aleksiej Miller powiedział, że rozmowy o połaczeniu dwóch przedsiębiorstw są zaawansowane. Obydwie strony rozmawiają o tym, jakie projekty mogłyby być realizowane przez wspólną firmę. Rosjanie podkreślają, że w przypadku fuzji Gazpromu i Naftohazu, Ukraińcy mogliby otrzymywać gaz w takiej samej cenie, jak odbiorcy rosyjscy, czyli 60 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Nie jest to cena rynkowa, a ustalana przez państwo.

W pierwszym kwartale podstawowa cena rosyjskiego paliwa wynosiła 330 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Od tej sumy należy odjąć zniżkę w wysokości 30 procent, jednak nie przekraczającą stu dolarów. Wprowadzono ją na 10 lat w kwietniu w zamian za przedłużenie terminu stacjonowania rosyjskiej floty czarnomorskiej na Krymie do 2042 roku. W tym tygodniu szef ukraińskiego rządu oświadczył, że Kijów jest zainteresowany w zmianie rosyjsko-ukraińskich umów gazowych.

Połączenie Gazpromu i Naftohazu jest pomysłem premiera Władimira Putina. Według ukraińskich mediów, w wyniku ewentualnej fuzji obydwu firm, Ukraińcy mogliby liczyć na 6 procent akcji we wspólnym przedsiębiorstwie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Krakowie

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:34:34 CEST

Dziewiętnaście lat temu Ukraina ogłosiła swoją niepodległość. W czwartek, 25 sierpnia, marszałek Marek Nawara uczestniczył w obchodach tego najważniejszego Święta Narodowego Ukrainy w Willi Decjusza.

Tegoroczne obchody zostały zorganizowane po raz pierwszy przez nowego Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie, Witalija Maksymenko.


fot. Joanna Jaroszek, na zdj. konsul Witalij Maksymenko i marszałek Marek Nawara


24 sierpnia 1991 Ukraina oderwała się od Związku Radzieckiego i proklamowała swoją niepodległość. Ten wybór naród ukraiński potwierdził w referendum, które odbyło się 1 grudnia 1991 roku. Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 roku.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Z Janukowyczem można rozmawiać- Wałęsa

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:32:51 CEST

Konflikt między władzami Ukrainy a skarżącymi się na naciski mediami można rozwiązać drogą dialogu, a prezydent Wiktor Janukowycz jest człowiekiem, który potrafi wysłuchiwać argumentów - uważa były prezydent RP Lech Wałęsa.

"W wielu sprawach nie zgadzam się z waszym prezydentem, ale jeśli przyjedziecie do niego z argumentami, poszukacie rozwiązań zgodnych z prawem, to uzyskacie pozytywną reakcję" - powiedział Wałęsa w wywiadzie dla stacji telewizyjnej TVi, który przytaczają w piątek ukraińskie media.

Były polski prezydent przypomniał, że poznał Janukowycza w trakcie wyborów prezydenckich 2004 roku, kiedy starł się on z ówczesnym, prozachodnim kandydatem na szefa państwa Wiktorem Juszczenką. Fałszerstwa wyborcze, których dopuszczał się wówczas faworyzujący Janukowycza obóz władzy, zakończyły się wydarzeniami, znanymi jako pomarańczowa rewolucja.

"Poznałem go (Janukowycza), kiedy miał problemy, gdy nie uznano wyników wyborów na jego korzyść i kiedy mógł sięgnąć po wariant siłowy. On już wydał takie rozporządzenie, ale w tym momencie posłuchał Wałęsy i skasował swoją decyzję. Bardzo mi się to spodobało. Jest to polityk, który potrafi słuchać dobrych argumentów" - podkreślił Wałęsa. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


SBU przesłuchuje rozmówców zagranicznych dziennikarzy

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:31:42 CEST

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przesłuchuje ludzi kontaktujących się z zagranicznymi dziennikarzami - zaalarmował w piątek korespondent niemieckiej gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller.

Informację o tym, że SBU wypytuje o działalność Schullera jego ukraińskich rozmówców, dziennikarz przekazał niezależnej gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".

"O ile mi wiadomo, ludzie (rozmówcy Schullera) byli przesłuchiwani tylko na Ukrainie i byli to wyłącznie obywatele ukraińscy. Żaden organ nie starał się odnaleźć mnie w Niemczech" - powiedział korespondent

Wyjaśnił, że SBU trafiła do jego rozmówców na podstawie artykułu, w którym zostali wymienieni z nazwiska.

SBU zaprzeczyła jego doniesieniom i oświadczyła, że działalność Schullera jej nie interesuje.

"SBU nie prowadziła żadnych działań wobec korespondenta Schullera podczas jego pobytu na terytorium Ukrainy" - mówi oświadczenie służby.

Jak zauważył komentator "Ukrainskiej Prawdy" Mustafa Najem, rewelacje Schullera pojawiły się tuż przed zaplanowaną na poniedziałek wizytą prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Niemczech.

W czerwcu ukraińskie służby ponad osiem godzin przetrzymywały na podkijowskim lotnisku Boryspol niemieckiego politologa Nico Langego, szefa ukraińskiego biura niemieckiej fundacji im. Konrada Adenauera.

Politolog miał wówczas usłyszeć od SBU, że nie wjedzie na Ukrainę. Źródła dyplomatyczne twierdziły, że zatrzymano go z powodu podejrzeń o próby ingerowania w wewnętrzne sprawy tego państwa. Miało to polegać na prowadzonych przez Langego próbach zjednoczenia ukraińskiej opozycji.

Ostatecznie, po interwencji władz niemieckich i ukraińskich, Lange otrzymał zgodę na wjazd na Ukrainę.
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pomożemy Polsce i Ukrainie w organizacji Euro

Posted by irekw1 on 2010-08-29 19:30:39 CEST

Na początku tego roku prezydent UEFA, Michel Platini dał Ukrainie dwa miesiące czasu na zniwelowanie opóźnień w pracach związanych z przygotowaniem Euro 2012, które odbędzie się w Polsce i na Ukrainie. Kłopoty naszych sąsiadów związane były z recesją i problemami polityki wewnętrznej kraju.

Na czwartkowej konferencji prasowej Platini przyznał, że "ultimatum już nie istnieje", gdyż Ukraińcy rozwiązali w większej części problemy zarówno z budową dróg, jak i stadionów. Francuz dodał jednak, że zarówno Polska jak i Ukraina zwracała się do UEFA z prośbą o pomoc doradców i dodatkowe wskazówki organizacyjne.

- W Charkowie na Ukrainie organizowanych jest kilkanaście lotów dziennie, jednak w dniu meczu będzie przygotowanych aż sto - entuzjazmował się. - Oczywiście, że pomożemy w organizacji obu krajom, a także drużynom, które wezmą udział w tym święcie sportowym - zaznaczył Francuz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, August 26 2010

Herman twierdzi, że trzeba powstrzymać zniesławienie szkolnictwa wyższego na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-26 19:24:45 CEST

Zastępca szefa Administracji Prezydenta Ukrainy, Anna Herman zwróciła się do szefa państwa Wiktora Janukowycza, aby pomógł zatrzymać dyskredytację szkolnictwa wyższego.

Na spotkaniu Rady humanitarnej gdzie obecny był prezydent, A. Herman która jest sekretarzem Rady, zaapelowała do Wiktora Janukowycza : " Chciałabym prośić aby prezydent użył swojego prestiżu i przyczynił się do powstrzymania procesu dewaluacji słowa "uniwersytet".

Herman wyjaśniła, że na Ukrainie, jest już jeden uniwersytet który naucza fryzjerów, i dyplomatów.

Herman zauważyła, że nie ma nic przeciwko tym specjalizacjom, ale każdy z nich ma swoje miejsce i poziom.

"Problem jest w tym, że te uczelnie są finansowane ze środków publicznych" - podkreśliła A. Herman.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina rozpoczęła dostawy oleju słonecznikowego do Chin

Posted by irekw1 on 2010-08-26 19:16:05 CEST

Ukraina, która jest największym światowym eksporterem oleju słonecznikowego, rozszerzyła wywóz tego produktu na terytorium Chin, powiedział dyrektor generalny stowarzyszenia " Ukroliyaprom Stepan Kapszuk.

Wcześniej głównym dostawcą oleju słonecznikowego na chiński rynek była Argentyna.

W bieżącym roku gospodarczym (wrzesień 2009 - sierpień 2010) eksport oleju słonecznikowego z Ukrainy będzie większy o 2,5-2,6 mln ton w porównaniu do roku 2008/2009.

Zapotrzebowanie rynku krajowego w olej słonecznikowy szacuje się na prawie 500 tysięcy ton rocznie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zaginiony dziennikarz, Wasyl Kłymentiew, prawdopodobnie nie żyje

Posted by irekw1 on 2010-08-26 19:07:07 CEST

Ukraińskie MSW uważa, że redaktor naczelny charkowskiej gazety "Nowy Styl" Wasyl Kłymentiew, który zaginął 11 sierpnia, nie żyje i mógł być zabity przez ludzi z organów bezpieczeństwa, dlatego śledztwo przekazano z Charkowa do Kijowa.


"Mamy podejrzenia, że w jego śmierć mogą być zaangażowani przedstawiciele organów bezpieczeństwa i dlatego sprawa przechodzi pod kontrolę centrali" - oświadczył minister Anatolij Mohylow na konferencji prasowej w czwartek w Kijowie.

"Mamy wiele podstaw, by uważać, że dziennikarz zginął. Przy zbieraniu wstępnych materiałów znaleźliśmy wiele krytycznych artykułów jego autorstwa, które dotyczą szeregu urzędników obwodu charkowskiego" - wytłumaczył minister.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Platini: cztery stadiony na Ukrainie, cztery w Polsce

Posted by irekw1 on 2010-08-26 19:05:00 CEST

Szef UEFA Michel Platini powiedział w czwartek w Monako, że przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy 2012 przebiegają w dobrym tempie i wyraził przekonanie, iż mecze EURO 2012 odbędą się na czterech polskich i czterech ukraińskich stadionach.

Zdaniem Platiniego wątpliwości może ewentualnie budzić stan przygotowań dwóch stadionów na Ukrainie. "Zakładamy, że będą cztery stadiony w Polsce i cztery na Ukrainie, a w październiku ustalony już będzie ostateczny terminarz rozgrywek" - powiedział.

Po przeprowadzonych wiosną kontrolach Michel Platini w kwietniu wyznaczył ukraińskim organizatorom dwumiesięczny termin na nadrobienie zaległości w przygotowaniach. W czwartek oświadczył zaś, że niektóre kłopoty wynikają z faktu, iż oba kraje nie mają doświadczeń w organizacji tak wielkiej imprezy.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dymisja trenera Markewicza

Posted by irekw1 on 2010-08-26 11:58:12 CEST

Ukraina przyjęta dymisję selekcjonera Mirona Markewicza. Najpoważniejszym kandydatem do przejęcia kadry Ukrainy wydaje się być Sven-Goran Eriksson

W środę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie komitetu wykonawczego Federacji Futbolu Ukrainy (FFU), na którym przyjęto dymisję selekcjonera Mirona Markewicza.

Szkoleniowiec, który pracę z kadrą łączył z obowiązkami trenera Metalista Charków, swoją decyzję umotywował problemami klubu. Komisja dyscyplinarna FFU uznała, że mecz charkowian z Karpatami Lwów w kwietniu 2008 był ustawiony i pozbawiła ich dziewięciu punktów. Markewicz powiedział, że czuje się niewinny, ale nie ma moralnego prawa dalej pracować z kadrą.

W meczach z Polską i Chile (4 i 7 sierpnia) Ukraińców poprowadzi drugi trener Jurij Kalitwincew. Jeśli drużyna nie zaprezentuje się korzystnie, to wówczas FFU poszuka nowego selekcjonera.

Najpoważniejszym kandydatem wydaje się być Sven-Goran Eriksson. Szwed od czerwca, gdy prowadzona przez niego reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej odpadła z mundialu, pozostaje bez pracy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kijów i Moskwa przygotowują porozumienie w sprawie korzystania z urządzeń nawigacyjnych i hydrograficznych na Krymie

Posted by irekw1 on 2010-08-26 11:57:25 CEST

Ukraina i Rosja zamierzają przystąpić do przygotowania umowy o korzystaniu z urządzeń nawigacyjnych i hydrograficznych na Krymie, powiedział przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych FR, A. Babikin.

Według niego, ukraińska i rosyjska strona będzie odbywać regularne spotkania odpowiednich grup roboczych w sprawie wykorzystania obiektów nawigacyjnych i hydrograficznych, które dzierżawi Flota Czarnomorska Rosji.

"Jesteśmy wraz ze swoimi kolegami ukraińcami na etapie, kiedy istnieje plan do przygotowania umowy, która obejmuje procedury podziału liczby obiektów, które są w leasingu floty rosyjskiej na Krymie ", - powiedział A. Bawikin .

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin zauważył, że w ogóle strony rozważają kilka projektów umów w sprawie Floty Czarnomorskiej, które w przyszłości mogłaby zostać podpisane. "Obecnie badamy wiele umów, liczba projektów, które są uważane jako osiągnięte, czyli trzynaście - to za mało" - podkreślił.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Femen przeciwko wizycie kibiców tureckiego Galatasara.

Posted by irekw1 on 2010-08-26 10:31:40 CEST

Działacze ruchu "Femen" są przekonani że przybycie tureckich kibiców na mecz z "Karpatami" przyczyni się do wzrostu prostytucji i turystyki seksualnej we Lwowie.

Jesteśmy przekonani, że przybycie tureckich fanów na mecz z " Karpatami" doprowadzi do wzrostu prostytucji i turystyki seksualnej we Lwowie. Turcja jest od dawna strefą niewolnictwa seksualnego dla ukraińskich kobiet. Turcy są głównymi odbiorcami usług seksualnych na Ukrainie. Według naszych statystyk, zebranych wraz z Instytutem im. T. Szewczenki, 52 % młodych ukraińskich dziewcząt ma nieprzyzwoite stosunki z Turkami.Mamy nadzieję, że dobrze znany na całej Ukrainie i we Lwowie patriotyzm położą kres wizytą fanów pseudofutbolowych, dla których piłka nożna - tylko wygodny pretekst do wizyt i prostytucji.

Nie potrzebujemy takich kibiców! Źądamy ochrony ukraińskich dziewcząt od "dzikiej hordy ".

25 sierpnia, o 12:45 do Lwowa przyleciał turecki klub sportowy Galatasara, mający siedzibę w Stambule.

Mecz rewanżowy pomiędzy Lwowskimi "Karpatami" a tureckim "Galatasarajem" odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia, o 21:45 na stadionie "Ukraina" we Lwowie.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wskazano 10 kluczowych projektów na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-26 10:02:15 CEST

Budowa morskiego terminala do odbioru skroplonego gazu ziemnego ( LPG) o pojemności 10 mld cu . m rocznie , budowę kolektorów słonecznych i elektrowni wiatrowych o mocy 2 GW , i ustanowienie krajowych sieci informacji i komunikacji opartych na technologii 4G były jednymi z dziesięciu kluczowych projektów krajowych na Ukrainie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Howerli odnowiono "Tryzuba"

Posted by irekw1 on 2010-08-26 10:01:18 CEST

Uszkodzoną w maju tego roku na Howerli kompozycję "Tryzub" odnowiono z okazji 19 rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę.


Ważącą 135 kilogramów kompozycję rzeźbiarską umieszczono ponownie na górze.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Program prezydenta Janukowycza i jego portret w szkołach

Posted by irekw1 on 2010-08-26 08:17:51 CEST

Program prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza wraz z jego portretem trafi do szkół w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie kraju - zaalarmowały w środę ukraińskie media.

Zgodnie z postanowieniem obwodowych władz oświatowych informacje o działalności prezydenta zostaną umieszczone na specjalnych tablicach, które mają stanąć w szkołach na stałe.

Tablice te opatrzone będą hasłem Janukowycza z jego kampanii wyborczej "Ukraina dla ludzi" - czytamy w rozporządzeniu kuratorium obwodowego, rozesłanym szkołom jeszcze w lipcu.

W dokumencie tym wiceszef kuratorium Leonid Olefin wytłumaczył, że tablice są potrzebne ze względu na "konieczność podwyższenia stopnia informacji politycznej w społeczeństwie".

"Jednym z głównych kierunków działalności oświatowej jest edukacja społeczności uczniowskiej i rodziców" - czytamy.

Prócz programu Janukowycza i jego portretu na szkolnych tablicach mają być umieszczane analizy "socjalno-politycznych problemów rozwoju społeczeństwa ukraińskiego", a także prezentowane "główne kierunki działalności prezydenta, rządu i dniepropietrowskiej administracji obwodowej".

We wtorek, w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, Janukowycz opowiedział się za rozszerzeniem kompetencji swego urzędu, co pozwoliłoby na szybsze reformy w kraju.

Szef państwa chciałby, aby Ukraina, w której obowiązuje dziś system parlamentarno-prezydencki, stała się państwem o systemie prezydencko-parlamenarnym, jakim była za czasów prezydenta Leonida Kuczmy.

Była premier Julia Tymoszenko, dziś w opozycji wobec Janukowycza, nazwała go w odpowiedzi tyranem i dyktatorem, który dąży do przejęcia pełni władzy w kraju.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nowy trener reprezentacji Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-08-26 08:16:45 CEST

Jurij Kałytwyncew został w środę tymczasowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Ukrainy, zastępując na tym stanowisku Myrona Markewicza.

"Jurij Kałytwyncew został jednogłośnie wybrany tymczasowym selekcjonerem naszej reprezentacji" - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Ukraińskiej Federacji Piłkarskieja.

Urodzony w byłym ZSRR 42-szkoleniowiec przyjął obywatelstwo ukraińskie w 1995 roku. Jako piłkarz występował m.in. w Dynamie Kijów, z którym zdobył cztery tytuły mistrza kraju w latach 1995-1998. W 2000 roku zakończył karierę piłkarską.

W roli szkoleniowca poprowadził kadrę Ukrainy U-19 do tytułu mistrzów Europy w 2009 roku. Ostatnio pełnił obowiązki asystenta selekcjonera dorosłej reprezentacji.

Dotychczasowy opiekun drużyny narodowej Myron Markewicz złożył kilka dni wcześniej dymisję na znak protestu wobec decyzji ukraińskiej federacji, która odebrała prowadzonemu przez niego zespołowi Metalista Charków dziewięć punktów. To kara za ustawienie spotkania ligowego z Karpatami Lwów (obie ekipy straciły tyle samo punktów) z 19 kwietnia 2008 roku.

- Ta decyzja skompromitowała federację. Sumienie nie pozwala mi pracować w organizacji, która umyślnie niszczy klub z Charkowa - powiedział Markewicz, cytowany przez oficjalną stronę internetową Metalista.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, August 25 2010

Ukraina nie ograniczy eksportu zboża - Mykoła Prysiażniuk

Posted by irekw1 on 2010-08-25 14:31:45 CEST

Ukraina nie ograniczy eksportu zboża. Na razie nie ma takiej konieczności - oświadczył w środę ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Prysiażniuk.

Szef resortu nie wykluczył, że kwoty na eksport zboża mogą zostać wprowadzone w przyszłości, co będzie zależało od rozmiarów eksportu.

Zapowiedź ograniczenia eksportu zboża z Ukrainy padła w ub. tygodniu. Minister Prysiażniuk tłumaczył wtedy, iż wynika to z troski o zapewnienie "bezpieczeństwa
żywnościowego" kraju.

Dodał wówczas, że kwoty mogą wynosić łącznie 2,5 mln ton ziarna.

Ewentualne ograniczenie eksportu miało dotyczyć pszenicy na paszę, jęczmienia i żyta.

Ukraina jest jednym z największych światowych producentów zboża. Według gazety "Dieło" do 16 sierpnia w kraju zebrano 28,7 mln ton zboża i roślin strączkowych, a na własne potrzeby Ukraina potrzebuje 5,5 mln ton.

W związku z katastrofalną suszą wcześniej zakaz eksportu zboża do 31 grudnia wprowadziła Rosja. Rząd tego kraju nie wyklucza, że zakaz będzie przedłużony na przyszły rok.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Femen swiętował Dzień Niepodległości

Posted by irekw1 on 2010-08-25 12:29:54 CEST

Działaczki ruch kobiecego "Femen" tak świętowały Dzień Niepodległości w Kijowie.Jeżdząc motocyklami dziewcząta skandowały: " Niepodległość - to my !",

"Niepodległość - wolność słowa i wypowiedzi, równe szanse i perspektywy rozwoju. Cieszymy się, że pomimo represji, my, naród ukraiński, nie poddajemy się i sprawdzamy się jako należący do "rodziny Kozackiej ", a nie do bandyckiego potomstwa. Ciało i dusza FEMEN należy tylko do niepodległej Ukrainy ! " - powiedziała Ola Szewczenko, działaczka FEMEN i opiekun programu zwalczania turystyki seksualnej i prostytucji "Ukraina - nie burdel ! ".
"Kobiety chcą być wolne od prezydenta od władzy, od wszystkich. My, kobiety powiniśmy być wolne", powiedziała Ola Szewczenko.

Dziewczyny zostały zatrzymane przez oddział "Berkuta" i przewiezione na posterunek milicji.
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 1


Ukraina ma zamiar dokonać rewizji umowy gazowej z Rosją

Posted by irekw1 on 2010-08-25 11:17:14 CEST

Ukraina ma nadzieję, na zmianę umów gazowych z Rosją. Zostało to stwierdzone przez premiera Mykołę Azarowo, podczas otwiercia posiedzenia rządu.

"Chcemy zmienić bardzo niekorzystne dla Ukrainy porozumienie z Rosją, i przekonać naszych rosyjskich kolegów że trzeba to zrobić "- powiedział Azarow.

Premier po raz kolejny skrytykował poprzedni rząd za podpisanie nie do przyjęcia dla ukraińskiej gospodarki umów gazowych z FR.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prokuratura Generalna potwierdziła zatrzymanie byłego zastępcy ministra obrony narodowej.

Posted by irekw1 on 2010-08-25 11:15:51 CEST

Sąd w Kijowie nakazał aresztowanie na okres dwóch miesięcy, byłego pierwszego zastępcy ministra obrony Ukrainy Walerija Iwaszczenkę, powiedział rzecznik Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurij Bojczenko.

Były minister oskarżony jest z art. 364 ( nadużycie władzy i stanowiska) kodeksu karnego Ukrainy.

Jest to już trzecie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zatrzymanie urzędnika z otoczenia Juli Tymoszenko, które - zdaniem jej zwolenników - ma osłabić jej obóz.

Źródła w Kijowie utrzymują, że obecne władze Ukrainy nie odważą się jednak zaatakować samej Tymoszenko, lecz uderzą w jej najbliższego współpracownika, byłego wicepremiera Ołeksandra Turczynowa.

Media twierdzą, że śledczy starają się wyciągnąć od aresztowanych zeznania, które pogrążą właśnie Turczynowa.

- Samej Tymoszenko nikt nie ruszy. Wszyscy rozumieją, że byłoby to jej na rękę. Ale uderzenie w Turczynowa będzie dla niej silnym ciosem. Przecież to on jest głównym organizatorem (działań) Tymoszenko - mówi cytowany przez tygodnik "Fokus" anonimowy informator ze służb specjalnych.Jest to już trzecie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zatrzymanie urzędnika z otoczenia Juli Tymoszenko, które - zdaniem jej zwolenników - ma osłabić jej obóz.

Źródła w Kijowie utrzymują, że obecne władze Ukrainy nie odważą się jednak zaatakować samej Tymoszenko, lecz uderzą w jej najbliższego współpracownika, byłego wicepremiera Ołeksandra Turczynowa.

Media twierdzą, że śledczy starają się wyciągnąć od aresztowanych zeznania, które pogrążą właśnie Turczynowa.

- Samej Tymoszenko nikt nie ruszy. Wszyscy rozumieją, że byłoby to jej na rękę. Ale uderzenie w Turczynowa będzie dla niej silnym ciosem. Przecież to on jest głównym organizatorem (działań) Tymoszenko - mówi cytowany przez tygodnik "Fokus" anonimowy informator ze służb specjalnych.

W czerwcu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) aresztowała byłego szefa Służby Celnej Anatolija Makarenkę oraz byłego wiceprezesa państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Ihora Didenkę. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dzieło reform na Ukrainie dopiero się zaczyna - Janukowycz

Posted by irekw1 on 2010-08-25 11:13:38 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że prace nad przeprowadzeniem reform systemowych na Ukrainie dopiero się zaczynają.

"To nasze pierwsze kroki - które są tylko warunkiem wstępnym dla rozpoczęcia reform systemowych ... Ta praca dopiero się zaczyna" - powiedział Janukowycz w czasie obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie we wtorek.

Prezydent podkreślił również, że reformy będą mieć charakter systemowy i obejmą wszystkie sfery życia narodowego. "Ich cel - to przekształcenie Ukrainy w demokratyczne i pewne rozwoju państwo opiekuńcze " - powiedział Prezydent Ukrainy.

"Humanizacja społeczeństwa, modernizacja gospodarki, osiągnięcie europejskich standardów życia - są to trzy zadania, które postawiliśmy sobie do realizacji w najbliższej przyszłości" - podkreślił prezydent Janukowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Obradujący w Przemyślu kongres chce, by Ukraina zacieśniła z Polską współpracę.

Posted by irekw1 on 2010-08-25 09:08:45 CEST

Obradujący w Przemyślu kongres chce, by Ukraina zacieśniła z Polską współpracę. To nowość w stanowisku grupy, która np. jeszcze niedawno domagała się od rządu polskiego wypłaty odszkodowań za „akcję Wisła”.

– Rola Polski jako adwokata Ukrainy w jej aspiracjach europejskich jest bardzo ważna – przekonywał delegatów Światowego Kongresu Ukraińców były ambasador Ukrainy w Polsce Dmytro Pawłyczko. Kongres, który zrzesza kilkadziesiąt organizacji ukraińskich z całego świata, po raz pierwszy obradował w Polsce.

Jeszcze cztery lata temu kongres rozsyłał pisma do Rady Europy, OBWE, UE i ONZ, że rząd RP odmawia potępienia, przeproszenia i wypłacenia odszkodowań za „akcję Wisła”. Mimo tego, że już w 1990 roku Senat RP potępił akcję. Sprawa została zakończona w 2007 roku, gdy prezydenci Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko wydali wspólne oświadczenie potępiające akcję “Wisła”, a Ukraińcom przetrzymywanym w obozie w Jaworznie przyznano renty socjalne.

Teraz Ukraińcy nadal chcą prowadzić politykę historyczną. Ale już nie w opozycji do Polski, ale razem z Polską. Jedną z takich spraw, o których była mowa w Przemyślu, jest pamięć o głodzie na Ukrainie, który gnębił kraj w latach trzydziestych dwudziestego wieku.

Ukraińcy chcą przypomnieć historię w Parlamencie Europejskim i domagają się, by głód uznać za ludobójstwo. Domagają się także, by świat zwócił uwagę na stosunki ukraińsko-rosyjskie. - Rosja nie może nas traktować jak swoją własność - mówią członkowie Światowego Kongresu Ukraińców.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Miedwiediew życzy Ukraińcom pomyślności

Posted by irekw1 on 2010-08-25 09:07:29 CEST

Rosyjski prezydent z okazji ukraińskiego Dnia Niepodległości przesłał życzenia prezydentowi Ukrainy. - Dobrego zdrowia i sukcesów - napisał.

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, rosyjski prezydent Dimitrij Miedwiediew złożył życzenia dla narodu ukraińskiego. Według komunikatu rosyjskiej ambasady w Kijowie Miedwiediew wyraził nadzieję, że jego spotkanie z Janukowyczem, zaplanowane na jesień tego roku posłuży wzmocnieniu dobrych stosunków między oboma krajami. Zdaniem rosyjskiego prezydenta, więź między Rosją i Ukrainą ma duże znaczenie dla stabilizacji na kontynencie europejskim. Miedwiediew przypomniał też piękne karty, w jakie obfituje kilkusetletnia historia wzajemnych relacji obu krajów.

Prezydent Rosji życzył również Ukraińcom dużo pomyślności, a Janukowyczowi dobrego zdrowia i sukcesów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, August 24 2010

Referendum w sprawie niepodległości Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-08-24 19:51:28 CEST

Ukraińcy chcą żyć w niepodległym państwie, choć są świadomi, że należy w nim jeszcze wiele zmienić. Dziś Ukraina obchodzi 19. rocznicę ogłoszenia niepodległości.

Według sondażu Centrum Razumkowa, jeżeli dzisiaj odbyłoby się referendum w sprawie niepodległości Ukrainy, to "za" byłoby dwie trzecie Ukraińców. To jeden z najwyższych wskaźników w prowadzonych od 10 lat badaniach. Wyższy był jedynie w sierpniu 2005 roku. Jednocześnie Ukraińcy są przekonani, że w porównaniu z 1991 rokiem jakość ich życia pogorszyła się, a na niepodległości wiecej stracili niż zyskali.

Według politologa Wołodymyra Fesenki, badani nie są zadowoleni ze stanu rozwoju własnego kraju. "I to jest poważny negatywny sygnał dla rządzących, bowiem teraz głównym problemem Ukrainy jest właśnie nieefektywna władza" - podkreślił politolog.

Według innego sondażu, Centrum imienia Horszenina, połowa Ukraińców chciałaby, aby za 20 lat Ukraina nadal była całkowicie niezależnym państwem. Jedna czwarta widzi swój kraj w sojuszu z Rosją, a co piąty Ukrainiec - w składzie Unii Europejskiej.

Źródło IAR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz chce więcej władzy

Posted by irekw1 on 2010-08-24 19:48:09 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opowiedział się za rozszerzeniem kompetencji swego urzędu, co - jego zdaniem - pozwoliłoby na szybsze reformy w kraju.

- Widzę Ukrainę jako państwo ze stabilnym systemem politycznym i gotów jestem zaproponować społeczeństwu jego formułę. Jest to silny prezydent, posiadający wszystkie praktyczne instrumenty koordynacji, kontroli i realizacji kluczowych reform - oświadczył dziś Janukowycz podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.

Wśród innych, sprzyjających przemianom czynników, szef państwa wymienił silną koalicję rządową oraz wpływową opozycję, a także odpowiedzialną i profesjonalną władzę wykonawczą.

- W tym celu musimy znacząco udoskonalić konstytucję - powiedział Janukowycz.

Zgodnie ze zmianami w konstytucji, które weszły w życie z początkiem 2006 r., Ukraina jest państwem o systemie parlamentarno-prezydenckim. Dla poszerzenia pełnomocnictw prezydenta, czyli przywrócenia systemu prezydencko-parlamentarnego, należałoby skasować tzw. reformę konstytucyjną z 2004 r., do czego potrzeba głosów co najmniej 300 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Janukowycz, który objął urząd prezydencki w lutym, wygłosił swe pierwsze przemówienie z okazji Dnia Niepodległości na centralnym placu ukraińskiej stolicy, Majdanie Niepodległości.

W odróżnieniu od poprzednika, Wiktora Juszczenki, który w podobnych posłaniach skupiał się na odbudowie tożsamości narodowej Ukraińców, obecny szef państwa mówił przede wszystkim o ustanowieniu gospodarczej niepodległości Ukrainy.

- Prawdziwa niepodległość oparta jest właśnie na tym fundamencie - podkreślił.

Uważany za polityka prorosyjskiego Janukowycz oświadczył przy tym, że celem ukraińskiej polityki jest integracja europejska. Jak zaznaczył, "wysoki poziom stosunków" między Ukrainą i Rosją nie tylko nie przeszkadza temu procesowi, lecz nawet mu pomaga.

Obchody 19. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy władze tego państwa rozpoczęły dziś od udziału w mszy świętej w jednym z głównych miejsc prawosławia ukraińskiego, Ławrze Kijowsko-Peczerskiej.

Klasztor ten podlega Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego.

Uroczystą mszę z okazji Dnia Niepodległości odprawiono we wtorek także w katedrze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który nie uznaje zwierzchności Moskwy. W świątyni tej za niepodległość Ukrainy modlili się przedstawiciele prozachodniej opozycji, z byłą premier i rywalką Janukowycza w wyborach prezydenckich, z Julią Tymoszenko na czele.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Niepodległości nikt nam już nie odbierze"

Posted by irekw1 on 2010-08-24 13:36:06 CEST

Mija 19. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę. 24 sierpnia 1991 roku Ukraina oderwała się od Związku Radzieckiego. Ten wybór potwierdzili Ukraińcy w referendum 1 grudnia 1991 roku, a Polska dzień później jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy.

Pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Leonid Krawczuk powiedział Polskiemu Radiu, że największym sukcesem jest trwałość państwa ukraińskiego.

Kuczma


Przede wszystkim mamy ukraińskie państwo i to jest najważniejsze. Mamy nowe pokolenie ludzi, które żyje i myśli inaczej niż w Związku Radzieckim. Budujemy gospodarkę narodową, obiekty strategiczne, rozwiązujemy problemy, z którymi w ZSRR nie mogliśmy się zmierzyć.

Leonid Krawczuk podkreśla jednak, że przez 19 lat niepodległości nie wszystko udało się osiągnąć, o czym dawniej marzył.


Kuczma

Nie udało się mieć jednego ukraińskiego narodu, efektywnych władz i budować Ukrainy zgodnie z interesem całego społeczeństwa, bo takiego nie ma. Nie udało się określić kierunków w polityce zagranicznej ani pojednać mieszkańców wschodu i zachodu kraju. Nie udało się pokonać biedy, korupcji i nieefektywnego zarządzania". Zdaniem Leonida Krawczuka, przed Ukrainą wiele pracy, ale niepodległości jej już nikt nie odbierze.

Leonid Krawczuk był prezydentem Ukrainy w latach 1991 - 1994. Po nim urząd głowy państwa objął na dwie kadencje Leonid Kuczma.


Profesor Bohdan Hud, dyrektor Instytutu Integracji Europejskiej z Uniwersytetu Państwowego we Lwowie uważa, że 19 lat niepodległej Ukrainy to wiele straconych szans.


Bohdan Huk

Profesor Bohdan Hud powiedział Polskiemu Radiu, że Ukraina mogła osiągnąć równie wiele, co Polska, ale się nie udało. Ekspert podkreśla, że pomimo tych opinii, niepodległość Ukrainy nie jest zagrożona, bowiem jest ona podmiotem prawa międzynarodowego.


Bohdan Huk

Komentatorzy na Ukrainie zwracają uwagę, że za rządów prezydenta Wiktora Janukowycza Ukraina jest zagrożona dominacją Rosji. Chodzi między innymi o podpisanie umowy przedłużającej stacjonowanie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie, w zamian za tańszy gaz. Według ekspertów, stacjonowanie rosyjskich wojsk ogranicza suwerenność Ukrainy.

Źródło Polskie Radio

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko zapewnił Ukraińców że Ukraina nie zaczyna się od Janukowycza

Posted by irekw1 on 2010-08-24 12:49:28 CEST

Lider Naszej Ukrainy Wiktor Juszczenko wzywa Ukraińców aby postrzegali Dzień Niepodległości jako największe święto narodowe kraju.

Juszczenko podkreślił, że dla niego Dzień Niepodległości Ukrainy nie jest zwykłym świętem. Jest to największe święto Ukraińców w ciągu ostatnich 450 lat, od czasów Bohdana Chmielnickiego. Poraz pierwszy od 450 lat Ukraińcy mogą powiedzieć "My Ukraińcy mamy własne państwo", powiedział Lider "Naszej Ukrainy".

Jednocześnie Juszczenko zauważył, że nasz kraj nie ma 19 lat, ale ponad tysiąc. "My, Ukraińcy, z Rusi Kijowskiej. My - jedno z najstarszych państw europejskich powiedział były prezydent . Lider "Naszej Ukrainy", powiedział, że jest dumny z tych 19 lat niepodległości.

Juszczenko jest jednoczesnie zadowolony, że każdego roku za Ukraińców uważa się coraz więcej naszych rodaków. " Wracamy do korzeni , ponieważ stanowią one narod "- powiedział przywódca "Naszej Ukrainy".

Zwrócił uwagę, że ukraińskie społeczeństwo musi zrozumieć, że bez demokracji i wolności słowa nie może być suwerenności kraju .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kierownictwo kraju wzięło udział w modlitwie w Pieczerskiej Ławrze

Posted by irekw1 on 2010-08-24 12:48:36 CEST

Z okazji Dnia Niepodległości, Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, premier Mykoła Azarow, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Łytwyn wzieli udział w modlitwie która odbyła się w Kijowsko-Pieczerskiej Ławrze.

Nabożeństwo poprowadził Prymas Ukraińskiego Kościóła Prawosławnego, metropolita Wołodymyr.


Kierownictwo kraju wzięło udział w modlitwie w Pieczerskiej Ławrze


Ponadto, prezydent, przedstawiciele rządu i parlamentu złożyli kwiaty pod pomnikiem wybitnych ukraińców - Tarasa Szewczenki i Mychajła Hruszewskiego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


24 sierpnia Dzień Niepodległości

Posted by irekw1 on 2010-08-24 08:30:28 CEST

W 2010 roku nasze państwo (Ukraina) świętuje dziewiętnastą rocznicę ogłoszenia niepodległości. W tym uroczystym dniu naród ukraiński oddaje należny szacunek temu historycznej wagi wyborowi, który został dokonany 24 sierpnia 1991 roku, kiedy to Rada Najwyższa proklamowała niepodległość Ukrainy.

To wzniosłe wydarzenie stało się swego rodzaju punktem, z którego rozpoczęła się historia nowoczesna naszego kraju oraz jego ciekawa i trudna współczesność. Wspominamy również tych, którzy aktami heroizmu, ofiarą własnego życia, przełomowymi czynami, siłą ducha oraz niezłomną wiarą doprowadzili do wprowadzenia w życie niepodległości. To właśnie dzięki tym ludziom powstawała historia tworzenia ojczyzny, przepełniona nieustającą walką, odwiecznym dążeniem naszego narodu do wolności oraz pragnieniem Ukraińców do życia w przyjaźni, zgodzie oraz pokoju, zarówno ze swoimi sąsiadami, jak i innymi państwami świata. Od czasów Rusi Kijowskiej aż po dzień dzisiejszy, Ukraina dążyła do budowy jednolitego społeczeństwa, u podstaw którego leży głęboka kultura duchowa naszych przodków, szacunek względem człowieka i obywatela, przynależność Ukraińców do rodziny narodów europejskich.Z ufnością patrzymy w przyszłość: dojrzewa nowe pokolenie Ukraińców, urodzonych już w niepodległym państwie, którzy doceniają zasady demokratyczne i nie wyobrażają sobie innego życia. Dla nich pojęcia tak jak „wolność słowa”, „prawo wyboru”, „wartości demokratyczne”, „swoboda wyznaniowa” są czymś więcej, aniżeli zwykłymi regułami konstytucyjnymi – jest to ich filozofia życia w młodym kraju europejskim.

2010 rok stał się istotnym dla Ukrainy: wolne, demokratyczne wybory prezydenckie potwierdziły dążenie narodu ukraińskiego do przezwyciężenia długotrwałych, wewnątrzpaństwowych konfrontacji politycznych oraz położyły podwaliny pod solidne zarządzanie krajem.

Po raz pierwszy od kilku lat stworzono efektywną władzę, w której prezydent i premier są jednogłośni, ukształtowano profesjonalny, zdolny do działania rząd oraz koalicję parlamentarną, które dbają o umocnienie Ukrainy na pozycji silnego, europejskiego państwa-lidera o rosnącej gospodarce, wysokimi standardami socjalnymi życia oraz pragmatyczną polityką zagraniczną, która chroni sprawy narodowe Ukraińców.

W krótkim czasie został przygotowany przez nowy rząd oraz zatwierdzony przez Radę Najwyższą Narodowy Plan Rozwoju Ekonomicznego i Społecznego na 2010 rok. W pierwszej kolejności są w nim uwzględnione działania konieczne do usunięcia skutków kryzysu finansowo-ekonomicznego na Ukrainie. Zatwierdzono główne kierunki polityki budżetowej na rok 2011, a kolejny budżet zostanie sporządzony na podstawie nowego Kodeksu Budżetowego.

Z inicjatywy prezydenta W.Janukowycza rozpoczęto realizację Programu reform gospodarczych na lata 2010-2014 „Zamożne społeczeństwo, konkurencyjna gospodarka, efektywne państwo”, który ukierunkowany jest na modernizację kraju. Stworzono Komitet ds. Reform Ekonomicznych, którego zadaniem jest kompleksowa, ogólnokrajowa realizacja strategii reformowania tego sektora.

Poprawiły się warunki współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Naszemu państwu udało się odzyskać ich zaufanie oraz wzmocnić swój autorytet na arenie międzynarodowej, którego utrata była efektem długotrwałej deprecjacji ekonomicznej, powstałej wskutek światowego kryzysu finansowego.

Stopniowo odbudowuje się gospodarka ukraińska, przejawiając pozytywne tendencje przyrostowe. W roku bieżącym kwietniowa deflacja, odnotowana po raz pierwszy w 2006 roku, stanowiła 0,3%. PKB za pierwsze półrocze 2010 roku, w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 roku, wzrósł o 6,3%. Rozmiar produkcji przemysłowej w okresie styczeń-czerwiec 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, zwiększył się o 12%. Ilość eksportu towarów i usług za I półrocze 2010 r. zwiększyła się o 30,6%, a importu – o 25,8%.

Polityka zagraniczna Ukrainy staje się coraz bardziej efektywnym narzędziem do realizacji oraz ochrony spraw narodowych państwa na arenie międzynarodowej.

W ciągu poprzednich miesięcy Ukrainie udało się ustanowić stosunki ze swoimi partnerami strategicznymi (UE, Federacja Rosyjska oraz USA) na statecznym, pragmatycznym poziomie.

Kontaktom z Unią Europejską nadaje się duże znaczenie. Dziś ich głównym celem jest pełna realizacja dualistycznej zasady podobieństwa politycznego i integracji ekonomicznej, stworzenie strefy wolnego handlu oraz wprowadzenie trybu bezwizowego.

Relacje Ukrainy z Federacją Rosyjską, na obecnym etapie, służą obu państwom jako narzędzie realnego wyjaśnienia istotnych kwestii: pomyślnie rozpoczęto proces demarkacji granic, zapoczątkowano nowy wymiar zgodnej współpracy opartej na zasadach pragmatycznych, wzrasta wskaźnik obustronnej wymiany towarów.

Stany Zjednoczone Ameryki, jak i pozostali członkowie wspólnoty międzynarodowej, wysoko oceniły decyzje naszego państwa dotyczące pozbycia się rezerw wysoko wzbogaconego uranu. Dzięki temu, Ukraina zrobiła kolejny krok w celu wzmocnienia systemu światowego bezpieczeństwa. Ożywienie kontaktów wysokiego szczebla pomiędzy Kijowem i Waszyngtonem świadczą o obopólnej chęci pogłębiania współpracy na wszystkich płaszczyznach.

Nowy impuls otrzymało partnerstwo Ukrainy z kluczowymi partnerami w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Ważnym krokiem w kierunku wznowienia działań dyplomatycznych naszego państwa było uchwalenie przez Radę Najwyższą Ukrainy prawa dotyczącego zasad polityki wewnętrznej oraz zagranicznej Ukrainy, którego projekt został wniesiony przez prezydenta W.Janukowycza.

Zgodnie z tym prawem, harmonijne zestawienie wewnętrznej równowagi polityczno-gospodarczej z zagranicznym kierunkiem pragmatycznym Ukrainy ma być wstępem do jej ciągłego rozwoju jako demokratycznego państwa europejskiego, na podstawie nadrzędności prawa oraz zapewnienia obywatelom swobód konstytucyjnych. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz złożył Ukraińcom życzenia z okazji Dnia Niepodległośći.

Posted by irekw1 on 2010-08-24 08:29:13 CEST

Prezydent Wiktor Janukowycz złożył życzenia Ukraińcom z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. "Rozumiem, że droga, którą wybraliśmy, jest bardzo trudna i bardzo skomplikowana. Ale nie ma innej drogi do prawdziwej wolności i prawdziwej niepodległości", powiedział prezydent.


Prezydent Wiktor Janukowycz złożył życzenia Ukraińcom z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

"Drodzy moi rodacy, ze szczerego serca pozdrawiam was z okazji wielkiego święta – Dnia Niepodległości Ukrainy. 19 lat temu z dużą nadzieją i wiarą przyjęliśmy wezwanie doli – weszliśmy na drogę tworzenia i rozbudowy własnego niezależnego państwa. Cechą dzisiejszego czasu, kiedy przechodzimy już do 20-tego roku Niepodległości, jest to, że władza robi wszystko żeby Ukraina była ekonomicznie niepodległa. Bo prawdziwa niepodległość bazuje właśnie na tym fundamencie. Program reform to program budowy ekonomicznie niezależnego Ukraińskiego państwa. To program stworzenia takich podstaw niepodległości według których "ukraińskie niezależne państwo" – to nie piękne słowa, a styl życia całego ukraińskiego ludu".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


19 lat temu Uktaina odzyskała niepodległość

Posted by irekw1 on 2010-08-24 08:28:09 CEST

Mija 19. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę. 24 sierpnia 1991 roku Ukraina oderwała się od Związku Radzieckiego. Ten wybór potwierdzili Ukraińcy w referendum 1 grudnia 1991 roku, a Polska dzień później jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy.

Pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Leonid Krawczuk powiedział, że największym sukcesem jest trwałość państwa ukraińskiego. Jego zdaniem, na Ukrainie pojawiło się nowe pokolenie ludzi, myślących inaczej niż w Związku Radzieckim. Leonid Krawczuk podkreśla jednak, że przez 19 lat niepodległości nie wszystko udało się osiągnąć, o czym dawniej marzył. - Nie udało się mieć jednego ukraińskiego narodu, pojednać mieszkańców wschodu i zachodu kraju. Nie udało się pokonać biedy, korupcji i nieefektywnego zarządzania - powiedział.

Jego zdaniem, porażką ukraińskiej demokracji jest też brak konkretnego kierunku w polityce zagranicznej. W opinii Leonida Krawczuka, przed Ukrainą jest wiele pracy, ale niepodległości jej już nikt nie odbierze.

Leonid Krawczuk był prezydentem Ukrainy w latach 1991-1994. Po nim urząd głowy państwa objął na dwie kadencje Leonid Kuczma.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Jak Polacy śpiewają ukraiński hymn?

Posted by irekw1 on 2010-08-24 08:27:07 CEST

Ukraińska stacja telewizyjna Inter emituje filmiki wideo, na których przedstawiciele 14 mniejszości narodowych śpiewają hymn Ukrainy w swoich językach. Obok Polaków, są to między innymi Rosjanie, Białorusini, Węgrzy, Rumuni, Ormianie, Żydzi, Gruzini czy Romowie.We wszystkich 14 klipach mniejszości narodowe życzą Ukrainie wszystkiego najlepszego z okazji święta niepodległości.

Stanisław Kostecki, prezes Związku Polaków na Ukrainie, film z ukraińskim hymnem zaśpiewanym po polsku odebrał z rozbawieniem.

- Ja się nie obraziłem i choć uważam, że wykonywanie hymnu narodowego w innym języku jest profanacją, to pomysł ten uznaję za zabawny - powiedział.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie znacznie spadło poparcie dla ugrupowania władzy

Posted by irekw1 on 2010-08-24 08:25:43 CEST

Na Ukrainie znacznie spadło poparcie dla ugrupowania władzy - Partii Regionów. Na jej czele stoi premier Mykoła Azarow.

Według sondażu kijowskiego Centrum Razumkowa, o ile jeszcze w maju na Partię Regionów gotowych było głosować 41 procent Ukraińców, to teraz zaledwie 28 procent, czyli o 1/3 mniej. Nieznacznie, w granicach błędu statystycznego, spadło też poparcie dla głównej siły opozycji - Bloku Julii Tymoszenko.

W wyborach do Rady Najwyższej mogłaby ona liczyć na 13,7 procent głosów. Niewiele mniej, bo 12 procent Ukraińców, gotowych jest poprzeć partię Silna Ukraina, której szefem jest uznawany za liberała i reformatora wicepremier Serhij Tihipko.

W opublikowanym w sobotę innym sondażu, Centrum Razumkowa zanotowało znaczny spadek poparcia dla prezydenta Wiktora Janukowycza i rządu premiera Mykoły Azarowa.

W ostatnim czasie ukraińskie władze były zmuszone do niepopularnych kroków, między innymi, podwyższenia cen gazu i zapowiedzi podwyższenia wieku emerytalnego kobiet. Zostały one dokonane pod naciskiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i mają na celu zreformowanie ukraińskiej polityki gospodarczej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ograniczenie eksportu zbóż przez Ukrainę bez większego wpływu na polski rynek

Posted by irekw1 on 2010-08-24 08:24:45 CEST

Ewentualne ograniczenie eksportu zbóż przez Ukrainę w niewielkim stopniu wpłynie na polski rynek zbożowy. Tak uważają nasi eksperci. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu ukraińskiego, decyzja dotycząca sprzedaży ziarna za granicę ma zapaść pojutrze. Wcześniej Rosja postanowiła wstrzymać eksport zboża do końca roku.

Zdaniem szefa Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, profesora Andrzeja Kowalskiego, nie powinniśmy się obawiać gwałtownych zmian, gdyż nasz eksport ziarna ze Wschodu stanowi tylko kilka procent. Zboże w ilości 2 do 3 milionów ton importujemy przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej.

Profesor Kowalski sceptycznie ocenia determinację rządów Rosji i Ukrainy co do dalszego wstrzymania eksportu zbóż. Wątpliwości ma również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Przypomina, że jeszcze niedawno w gronie producentów niepokojono się, jak duże zapasy Rosji i Ukrainy wpłyną na światowy rynek. Jego zdaniem, rosyjska decyzja i ukraińskie zapowiedzi to efekt gry zmierzającej do podwyżki cen.

Ceny pszenicy w Polsce wzrosły w ciągu dwóch miesięcy w granicach 40 procent i wynoszą około 700 złotych za tonę. Zdaniem ekspertów, zdecydowały o tym głównie prognozy zmniejszenia plonów o kilkanaście procent, a nie informacje płynące z Rosji. Czy ukraińskie zapowiedzi spowodują, że ziarno stanie się jeszcze droższe? Dyrektor biura Izby Zbożowo-Paszowej w Warszawie Maciej Tomaszewicz uważa, że polski rynek już zareagował na ograniczenia dostaw ze Wschodu. Reakcja była podobna do skali importu, a ten jest niewielki. Tomaszewicz przypomina, że Rosja wprowadzając embargo na eksport zbóż zapowiedziała, że po żniwach, a więc po miesiącu do półtora, ponownie dokona analizy sytuacji i ewentualnie wznowi sprzedaż ziarna.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukrainiec prowadził w Lublinie nielegalny gabinet dentystyczny

Posted by irekw1 on 2010-08-24 08:23:52 CEST

Brud, brak dezynfekcji narzędzi dentystycznych i zardzewiałe urządzenia – w takich warunkach byli leczeni pacjenci nielegalnego gabinetu dentystycznego przy ul. Kasprowicza w Lublinie. Prowadzącemu gabinet 46-letniemu Ukraińcowi grozi więzienie.

Informację o niezgodnej z prawem działalności dostali policjanci. Wraz z pracownikami sanepidu w piątek skontrolowali lokal. - Powiadomiono nas, że na parterze domu jednorodzinnego przy ul. Kasprowicza w Lublinie jest prowadzona nielegalna praktyka dentystyczna – informuje Anna Smarzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W piątek policjanci i pracownicy sanepidu udali się na miejsce. Biorąc pod uwagę normy sanitarno-epidemiologiczne gabinet w ogóle nie powinien działać.

- Kiedy kontrolujący weszli do gabinetu ścięło ich z nóg – relacjonuje Paweł Policzkiewicz, dyrektor lubelskiego sanepidu. - W gabinecie nie była przeprowadzana dezynfekcja urządzeń i narzędzi dentystycznych. Stare zardzewiałe narzędzia były przemywane wodą i płynem. Wszędzie panował brud. Nie było jednorazowych rękawiczek, ani maseczek. W lokalu był stary sterylizator, który nie spełniał warunków sanitarnych.

Sanepid nie ukarał jednak "dentysty”. – Nie nałożyliśmy żadnego mandatu ponieważ prowadzący gabinet mężczyzna nie jest obywatelem Polski – dodaje Policzkiewicz.

Sprawę wyjaśnia policja. 46-letni mężczyzna został zatrzymany. W sobotę usłyszał dwa zarzuty. – Pierwszy dotyczy udzielania świadczeń dentystycznych bez uprawnień. Drugi – stosowania produktów leczniczych bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu – dodaje przedstawicielka policji.

Mężczyźnie grozi rok więzienia i grzywna.

Właścicielka domu, w którym mieścił się gabinet nie chce rozmawiać z dziennikarzami. Twierdzi, że i tak narobiła sobie już problemów.

Zatrzymany Ukrainiec już wcześniej prowadził podobny gabinet dentystyczny. Działał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie.

Źródło Dziennik Wschodni

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, August 20 2010

Wysadzono w powietrze samochód administratora lotniska Borispol

Posted by irekw1 on 2010-08-20 12:38:03 CEST

W środę, 18 sierpnia wysadzono w powietrze samochód Land Rover, który należał do administratora lotniska Borispol

"Wersja przypadkowego wybuchu została wykluczona. Co więcej, możemy stwierdzić, że ciało, które znaleziono na miejscu zamachu, należy do zamachowca. On nie był sam. Jego towarzysz uciekł samochodem. Znamy jego numery i markę, ogłośiliśmy poszukiwania, powiedział szef służby prasowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mikołaj Żukowski.Według informacji podanych przez Zukowskiego, milicja rozważa kilka wersji tego, co się stało. Pierwsza odnosi się do działalności właściciela samochodu. Według drugiej wersji, zamachowcy wysadzili w powietrze samochód przez pomyłkę.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ministerstwo Edukacji rozpoczęło dostawy podręczników do regionów - Tabacznik

Posted by irekw1 on 2010-08-20 12:30:32 CEST

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło dostarczać do domów podręczniki szkolne, powiedział minister Dmitry Tabachnik.

"Dzisiaj rozpoczęliśmy wysyłkę pierwszej partii podręczników: konieczne jest ustalenie harmonogramu ich realizacji "- powiedział w zarządzie Ministerstwa Edukacji Tabacznik.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Nakaz aresztowania byłego ministra gospodarki

Posted by irekw1 on 2010-08-20 11:53:37 CEST

Władze Ukrainy wydały nakaz aresztowania byłego ministra gospodarki Bohdana Danyłyszyna, który oskarżony jest o nadużycia, gdy był członkiem rządu Julii Tymoszenko - powiadomiła prokuratura generalna w Kijowie, nie podając dalszych szczegółów.

Media ukraińskie informują, że były minister jest podejrzany o spowodowanie strat dla państwa w wysokości 4,5 mln hrywien (560 tys. dolarów).Jak zauważa agencja Reutera Danyłyszyn jest najwyższej rangi urzędnikiem ostatniego rządu Tymoszenko, wobec którego wysunięto zarzuty natury kryminalnej.

Do tej pory zatrzymano dwóch jej byłych współpracowników - dawnego szefa służb celnych oraz dyrektora w koncernie energetycznym Naftohaz. Wobec samej Tymoszenko wznowiono w maju sprawę o korupcję z 2004 roku.

Tymoszenko, jedna z bohaterek pomarańczowej rewolucji z końca 2004 roku, przegrała w lutym obecnego roku walkę o stanowisko prezydenta Ukrainy z prorosyjskim Wiktorem Janukowyczem.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Ukrainy złoży wizyty w Polsce i Francji

Posted by irekw1 on 2010-08-20 11:51:46 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odwiedzi jesienią Polskę - podało MSZ w Kijowie. Data wizyty, odłożonej po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest obecnie ustalana. Na początek października planowana jest też wizyta Janukowycza we Francji

Ponadto prezydenci Białorusi, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier przyjadą do ukraińskiego Truskawca, by wziąć udział w otwarciu X Międzynarodowego Forum Ekonomicznego 7 października - podała agencja Interfax-Ukraina.

Sądzimy, że jesienią odbędzie się oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce - oświadczył szef departamentu polityki informacyjnej MSZ Ołeh Wołoszyn. Zauważył, że nowy prezydent Polski Bronisław Komorowski "jest poważnie nastawiony na aktywną i pragmatyczną współpracę z Ukrainą". Podkreślił, że "Polska, tak jak i wcześniej, pozostaje najbardziej konsekwentnym partnerem Ukrainy w Europie".

Jak dodał, wizyta Janukowycza we Francji będzie poświęcona współpracy obu krajów w sferze energetyki, rolnictwa, kwestii dążeń Ukrainy do Europy i wiz. Mamy wielką nadzieję, że strona francuska będzie nastawiona bardziej konstruktywnie i będzie popierać nas w szybszym uproszczeniu reżimu wizowego - oświadczył przedstawiciel MSZ.

Informację o uczestnictwie liderów państw środkowoeuropejskich w forum w Truskawcu podała strona internetowa administracji rejonu drohobyckiego. Forum odbywa się w dniach 7-8 października pod hasłem: "Współpraca transgraniczna - spojrzenie w przyszłość". Poświęcone będzie współpracy m.in. w sferach bankowości i turystyki.

Nie udało się potwierdzić w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego informacji o jego udziale w Forum Ekonomicznym w Truskawcu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zaginął redaktor gazety krytykującej siły bezpieczeństwa

Posted by irekw1 on 2010-08-20 11:51:01 CEST

Milicja ukraińska poszukuje redaktora charkowskiej gazety "Nowy Styl", Wasyla Kłymentiewa, który zaginął 11 sierpnia - poinformował w czwartek szef MSW Ukrainy Anatolij Mohylow.

Jak pisze agencja Reutera, gazeta zajmowała się korupcją i znana była z krytykowania organów bezpieczeństwa. Milicja bierze pod uwagę - wśród innych wersji - że zaginięcie redaktora ma związek z jego pracą - powiedział szef MSW.

Krewni dziennikarza zaalarmowali milicję 12 sierpnia wieczorem. Ustalono, że poprzedniego dnia Kłymentiew oddalił się samochodem w nieznanym kierunku wraz z niezidentyfikowanym mężczyzną. 17 sierpnia w łódce na zbiorniku wodnym na rzece Doniec odnaleziono telefon komórkowy z kartą SIM należącą do redaktora "Nowego Stylu". Trwa przeszukiwanie okolicy.

Jak przypomina Reuters, media na Ukrainie w ostatnim czasie mówią o nasilonej cenzurze i atakach na dziennikarzy, w tym napaściach fizycznych. Niepokój z powodu ograniczania wolności mediów na Ukrainie wyrażają też organizacje międzynarodowe, m.in. Reporterzy bez Granic.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, August 19 2010

Chrystus ze swoją nauką nie ulega zmianie

Posted by irekw1 on 2010-08-19 12:19:11 CEST

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa "górą cudów" nazwał Grabarkę w czasie czwartkowych uroczystości Przemienienia Pańskiego, połączonych z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. "Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka" - mówił.

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa "górą cudów" nazwał Grabarkę w czasie czwartkowych uroczystości Przemienienia Pańskiego, połączonych z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. "Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka" - mówił.

"Świat dzisiejszy stoi przed wieloma wyzwaniami, człowieka współczesnego niepokoją wojny, nienawiść, terroryzm, narkomania, patologie i kryzysy: duchowy, moralny i ekonomiczny. Wszystko to zobowiązuje nas do prezentowania stanowiska zgodnie z nauką Cerkwi" - mówił abp Sawa. "Chrystus ze swoją nauką nie ulega zmianie, on zawsze jest ten sam, dzisiaj i na wieki" - podkreślił.

Metropolita przypomniał w okolicznościowym orędziu znaczenie Grabarki dla prawosławia w Polsce i za granicą. Przywołał okoliczności pierwszego cudu w tym miejscu, gdy w 1710 roku, w czasie epidemii, okoliczni mieszkańcy udali się w to miejsce i doznali uzdrowienia.Na świętej dla prawosławia Górze Grabarce trwają główne obchody święta Przemienienia Pańskiego. Boskiej Liturgii przewodniczy patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. W swoim wystąpieniu nawiązał on do znaczenia życia monastycznego, mniszek i mnichów. Udzielił patriarszego błogosławieństwa narodowi polskiemu, Polsce życzył "rozwoju i dobrobytu i aby jej wkład w losy europejskie był zawsze drogocenny i owocny".

Uroczystości ku czci Przemienienia Pańskiego rozpoczęły się w środę 18 sierpnia wieczorem. Uroczystemu nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej i metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.Główna Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00 na polowym ołtarzu przed monastyrem św. Marii i Marty. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysta procesja wokół cerkwi, poświęcenie owoców i nowego Domu Pielgrzyma, który będzie służył przybywającym w to miejsce. Udział w Święcie Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce jest głównym punktem jego pobytu w Polsce

Święto Przemienienia Pańskiego co roku gromadzi na Grabarce tysiące prawosławnych z całej Polski i zagranicy. To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła prawosławnego w Polsce. W tym roku wierni prawosławni obchodzą 300. rocznicę cudu na Grabarce.Święta Góra znana jest szczególnie dzięki cudom, które miały miejsce na początku XVIII wieku, kiedy to miejscowa ludność dzięki modlitwie w tym miejscu została wybawiona z szalejącej zarazy. Od tamtej pory tradycją stało się ustawianie krzyży wokół cerkwi, która znajduje się na górze. Wierni przynoszą swoje krzyże modląc się o pomyślność dla siebie i swojej rodziny, a także o spokój dusz swoich zmarłych. W okolicy płynie też cudowne źródełko, w którym z okazji święta poświęcana jest woda. Wierni obmywają się wodą, zabierają ją też do domów.

Źródło Wiara.pl

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prawosławni świętują na "wzgórzu krzyży"

Posted by irekw1 on 2010-08-19 12:16:52 CEST

Na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie) rozpoczęły się główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. W tym roku połączone są z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu.

Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I wraz ze zwierzchnikiem Cerkwi w Polsce metropolitą Sawą. Według policji w uroczystości bierze udział ok. 5-6 tys. osób, ale wiernych wciąż przybywa. Na drogach dojazdowych do sanktuarium i na parkingach nie ma na razie większych utrudnień.

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa nazwał Grabarkę "górą cudów". - Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka - mówił.

Metropolita przypomniał w okolicznościowym orędziu znaczenie Grabarki dla prawosławia w Polsce i za granicą. Przywołał okoliczności pierwszego cudu w tym miejscu, gdy w 1710 roku, w czasie epidemii, okoliczni mieszkańcy udali się w to miejsce i doznali uzdrowienia.

- Świat dzisiejszy stoi przed wieloma wyzwaniami, człowieka współczesnego niepokoją wojny, nienawiść, terroryzm, narkomania, patologie i kryzysy: duchowy, moralny i ekonomiczny. Wszystko to zobowiązuje nas do prezentowania stanowiska zgodnie z nauką Cerkwi - mówił abp Sawa. - Chrystus ze swoją nauką nie ulega zmianie, on zawsze jest ten sam, dzisiaj i na wieki - podkreślił. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rzecznik prasowy Juszczenki powiedziała, że Janukowycz nie został poinformowana o tym, co dzieje się w kraju.

Posted by irekw1 on 2010-08-19 12:15:37 CEST

Rzecznik byłego prezydenta Wiktora Juszczenki Irina Wannikowa jest zdania, że obecny prezydent, Wiktor Janukowycz nie został poinformowana o tym, co dzieje się w kraju, komentując złożenie w środę przez kanal telewizyjny TVI wniosku o nadawane.

"Albo on ( prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ) jest przebiegły, lub chce przeoczyć oczywiste fakty, które zagrażają wolności słowa " - powiedziała Wannykowa, wyrażając przekonanie, że "głód informacji" wokół Janukowycza jest skutkiem planowej polityki.


Irina Wannikowa


Rzecznik byłego prezydenta uważa, że los telewizji publicznej teraz zależy od społeczeństwa i poziomu świadomości społecznej która jest dziś równa "zeru" .

Według Wannykowej, 26 sierpnia, kiedy nastąpi spotkanie Odwoławczego Sądu Administracyjnego w Kijowie, który zadecyduje o losie częstotliwości i licencji dla TVI i "Kanału 5" będzie "sądnym dniem dla Ukrainy i demokracji".

Biuro prasowe Janukowycza nie zgadza się z tym oświadczeniem. Rzecznik administracji prezydenta Denis Iwanesko powiedział dziennikarzom w czwartek, że Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz otrzymuje i zna wszystkie niezbędne informacje o sytuacji na Ukrainie i za granicą.

Według jego oświadczenia, Prezydent Janukowycz posiada wszystkie niezbędne informacje, które otrzymuje z kilku niezależnych źródeł, w tym oświadczenia dotyczące sytuacji w wolność słowa na Ukrainie.

"Dlatego, ograniczenie prezydentowi dostępu do informacji nie jest możliwe " - powiedział Dmitrij Iwanesko.

Komentując oświadczenie Wannykowej stwierdził:

"Sytacja taka była prawdopodobnie w czasie gdy urzędował Juszczenko. Irina Wannikowa przedstawiała selektywną informację prezydentowi Juszczence. Teraz sądzi innych na własną rękę. Dlatego też uważamy, że praktyki selektywnego informowania Prezydenta, który był z nią, zachowały się jeszcze" - powiedział D. Iwanesko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Cenzury na Ukrainie nie ma – Herman

Posted by irekw1 on 2010-08-19 12:13:23 CEST

Zastępca szefa Administracji Prezydenta Anna Herman oświadczyła, że cenzury w Ukrainie nie ma.

"Powiem wam szczerze - nie widzę cenzury na Ukrainie. Kiedy czytaliśmy artykuł jednej ostrej dziennikarki mówiący o tym, że w administracji prezydenckiej nie ma informacji to byliśmy bardzo ucieszeni jej obiektywnością", - powiedziała Herman.


Anna Herman


Herman uważa, że wszystkie rozmowy o naciskach na wolnośc słowa – to próba niesumiennych oponentów próbujących oczernić Janukowycza w oczach Zachodu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


18 sierpnia w historii

Posted by irekw1 on 2010-08-19 08:53:56 CEST

18 sierpnia w histori

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


BJuT proponuje wprowadzenie moratorium na podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet

Posted by irekw1 on 2010-08-19 08:44:07 CEST

Julia Tymoszenko zamierza ogłosić moratorium na podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet.

Odpowiedni projekt ustawy został zarejestrowany w Radzie Najwyższej w środę.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwowszczyzna podpisała memorandum o współpracy z Związkiem Ukraińców w Polsce

Posted by irekw1 on 2010-08-19 08:43:27 CEST

18 sierpnia podpisano memorandum pomiędzy Lwowską Obwodową Administracją Państwową, Lwowską Radą Obwodową a Związkiem Ukraińców w Polsce.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma zwrócił uwagę że pomimo długotrwałej współpracy z organami władzy i organizacjami społecznymi na Ukrainie, Związek nie miał podpisanej takiego rodzaju dokumentu z żadnym obwodem Ukrainy.

Zgodnie z Memorandum, strony będą podtrzymywać identyczność narodową i kulturalną , tożsamość i język Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce.

Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa i Lwowska Rada Obwodowa będzie sprzyjać w przeprowadzeniu naprawczych robót i adaptacji pod ukraińskie centrum kulturalne Domu Narodowego w Przemyślu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina w szoku! Korupcja zżera piłkę w przeddzień Euro 2012

Posted by irekw1 on 2010-08-19 08:42:34 CEST

Nie mecz Dnipro Dniepropietrowsk z Lechem Poznań, nawet nie wtorkowy pojedynek w eliminacjach Ligi Mistrzów między Dynamem Kijów a Ajaxem Amsterdam (1:1) najbardziej elektryzuje ukraińskich kibiców piłkarskich. Kraj jest w szoku z powodu korupcji.

We wtorek gruchnęła wieść, że dwa ukraińskie kluby - Metallist Charków i Karpaty Lwów - zostają ukarane odjęciem dziewięciu punktów w tabeli za ustawienie meczu między sobą wiosną 2008 r. W meczu tym grał obecny piłkarz Lecha Poznań, Seweryn Gancarczyk, który do Dniepropietrowska nie pojechał z powodu kontuzji.

Ta historia zszokowała Ukrainę. Pisze sie o korupcyjnej ośmiornicy, która zżera tutejszy futbol i to w przeddzień Euro 2012. Mało tego, gazeta Siewodnia w środowym wydaniu daje wielki materiał, w którym właściciel Metallista Charków, oligarcha Ołeksandr Jarosławski oskarża innych właścicieli klubów i oligarchów, zwłaszcza braci Ihora i Hryhorija Surkisów (jeden jest szefem Dynama Kijów, drugi zasiada we władzach ukraińskiej federacji piłkarskiej) iż uknuli spisek na jego klub. - Surkisowie wypowiedzieli wojnę, a skoro tak, to niech będzie wojna! - grzmi Jarosławski. Zapowiada apelacje wszędzie, po Lozannę i FIFA.

Czy ta sytuacja na Ukrainie może zagrozić Euro 2012? Na razie trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Wiadomo, jaki wpływ ma ta historia na samych Ukraińców. - Ja na mecz nie idę - mówi taksówkarz z Dniepropietrowska - Nie idę, gdyż... proszę mi wybaczyć, że to mówię, ale nie uważam piłkarzy za sportowców. To łajdaki. Biorą łapówki. Ja w młodości trenowałem boks. Dostawałem 50 kopiejek za wyjście w ring. Nic na boku, nic na lewo - macha ręką taksówkarz. - Piłka nożna się kończy. Korupcja ją zabije.
Dziennikarze z Dniepropietrowska mówią, że Dnipro na razie jeszcze nie włączyło sie do tej wojny. Jeden z głównych konkurentów do czołowych pozycji w lidze, Metallist Charków stracił większość swego dorobku. Jednakże w Dniepropietrowsku uważa się, że nieuznanie bramki w ostatnią sobotę w meczu z właśnie Metallistem to też element układu, który zżera ukraiński futbol.

Źródło Sport.pl

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zmarł Ołeś Ulianenko

Posted by irekw1 on 2010-08-19 08:41:13 CEST

W nocy z 17 na 18 sierpnia 2010 r. zmarł Ołeś Ulianenko, wybitny ukraiński pisarz. Miał 49 lat.

Najważniejszą artystyczną nagrodę Ukrainy przyniosła mu powieść "Stalinka" o ludziach skazanych na życie w szaleństwie. Na klątwę moskiewskich batiuszków zasłużył sobie książką "Znak Sawaofa", w której pokazał hipokryzję, moralną zgniliznę i ohydę "świętych ojców" kościoła.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, August 18 2010

Decyzja ws. ograniczenia eksportu zboża odroczona

Posted by irekw1 on 2010-08-18 14:01:38 CEST

Rząd Ukrainy odroczył do 25 sierpnia rozpatrywanie kwestii ograniczenia eksportu zboża - poinformował wiceminister rolnictwa Serhij Melnyk.

Szef tego resortu Mychajło Prysiażniuk zapowiadał we wtorek, że następnego dnia zapadnie decyzja w sprawie ograniczenia, poprzez wprowadzenie kwot, eksportu zboża do końca roku w celu zapewnienia "bezpieczeństwa żywnościowego" kraju. Dodał, że kwoty mogą wynosić łącznie 2,5 mln ton ziarna.

Wiceminister Melnyk oświadczył, że ewentualne ograniczenie eksportu może dotyczyć "pszenicy na paszę, jęczmienia i żyta. Kukurydza nie jest rozpatrywana, nie będzie też ograniczeń, jeśli chodzi o rzepak". Dodał, że być może sprawa kwot na eksport kukurydzy będzie rozpatrywana, ale dopiero po zebraniu plonów. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu ukraińskiego, kwoty nie będą dotyczyć 1 mln ton zboża, które już znajduje się w portach.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


NBU informuje że poziom inflacji w sierpniu może osiągnąć około 1%

Posted by irekw1 on 2010-08-18 13:35:27 CEST

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) przyznaje, że w sierpniu prognozowana inflacja będzie w granicach od 0% do około 1% , poinformował szef Narodowego Banku Ukrainy Igor Szumilo.

Szumiło powiedział, że inflacja na Ukrainie w tym roku wyniesie 10-12%.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz twierdzi, że na Ukrainie nie ma cenzury

Posted by irekw1 on 2010-08-18 13:34:37 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaprzecza istnieniu cenzury na Ukrainie.


Prezydent podkreślił, że jeśli by na Ukrainie rzeczywiście istniało takie zjawisko, to z pewnością takie pytanie ze strony dziennikarzy w ogóle nie mogło być zadane.

Prezydent zwrócił się do przedstawicieli mediów podaczas swojej wizyty na jarmarku soroczyńskim z prośbą aby poinformować go o tym, "kto wam przeszkadza pisać prawdę", «Podajcie mi nazwiska, firmę, właściciela...".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sąd w Wenezueli skazał 2 ukraińców za przemyt narkotyków

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:56:51 CEST

Ukraiński MSZ poinformował, że wenezuelski sąd skazał dwóch ukraińskich marynarzy na kary dziewięciu lat więzienia za handel narkotykami.Krewni marynarzy mają nadzieję, że dojdzie do ekstradycji skazany na Ukrainę.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie SBU odkryło fakt przemytu śmigłowca wojskowego z USA

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:55:41 CEST

We Lwowie służba bezpieczeństwa ujawniła przemyt śmigłowców wojskowych, których koszt został zaniżony o ponad połowę.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ziuganow wezwał do zjednoczenia z Rosją , Ukrainą i Białorusią

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:54:41 CEST

Lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow jest zwolennikiem zjednoczenia Rosji, Ukrainy i Białorusi, w taki sposób aby byłe republiki radzieckie były bardziej konkurencyjne w całej Europie i w świecie, powiedział Ziuganow na konferencji prasowej w Symferopolu.

"Wzywam rosyjskie, ukraińskie, białoruskie władze aby zrobiły wszystko, aby wspólnie się rozwijać"- powiedział Ziuganow.

Ziuganow również zdecydował się poprzeć Krymskich komunistów w przeddzień wyborów parlamentarnych które odbędą się na jesieni br.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Polsce zostanie odsłonięty pomnik poległym Ukraińcom

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:38:59 CEST

21 sierpnia we wsi Gorajec, położonej w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, odbędzie się otwarcie i poświęcani pomnika tragicznie poległym w latach 1942-1947 mieszkańcom tej wsi.

Inicjatorami otwarcia pomnika tragicznie poległym mieszkańcom Gorajca, ale też ofiarom operacji wojskowej (podczas której zginęły 174 osoby), jest Społeczny Komitet Pamięci Ofiar Gorajca i Przemyski Odział Ukraińców w Polsce.

Gorajec (w latach 1977-1981 Dąbrowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Cieszanów, nad potokiem Gnojnik na Płaskowyżu Tarnogrodzkim.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.

Gorajec założony został w 1564 r. na prawie wołoskim na gruntach sąsiedniej wsi Żuków przez hetmana wielkiego koronnego i starostę lubaczowskiego Jana Tarnowskiego. Nosił poczatkowo nazwę Horajec i do końca XVIII wieku wchodził w skład dóbr starostwa lubaczowskiego. Później sprzedany został na licytacji baronowi Józefowi Brunickiemu.

Do II wojny światowej wieś zamieszkana był głównie przez Ukraińców. Gorajec należał do parafii w Żukowie, przejściowo – od 1618 r. do końca XVII wieku – był samodzielną parafią.

We wsi znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia NMP, jedna z najstarszych w Polsce, wzniesiona w 1586 jako cerkiew filialna parafii w Żukowie. Zaliczana jest do obiektów położonych przy szlaku architektury drewnianej.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zlikwidowano fabrykę podrabiającą papier toaletowy

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:32:08 CEST

Na Ukrainie zlikwidowano fabrykę, która podrabiała... papier toaletowy. Straty skarbu państwa liczone są w setkach tysięcy hrywien.

Nielegalna fabryka papieru toaletowego podrabiała znane marki tego wyrobu. Kierowało nią dwóch mieszkańców Dniepropietrowska, którzy zatrudniali 10 osób. Robotnicy, którzy pracowali jedynie w nocy, w ciągu jednej zmiany produkowali 10 tysięcy rolek papieru. Sprzedawano go w małych wsiach i miasteczkach obwodu dniepropietrowskiego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina chce o ponad połowę zmniejszyć eksport pszenicy i jęczmienia

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:31:23 CEST

Ukraina planuje w tym sezonie o ponad połowę zmniejszyć eksport jęczmienia i pszenicy w porównaniu z rokiem ubiegłym, podało we wtorek źródło branżowe. Dotkliwe zimowe morzy i upalne lato zniszczyły bowiem dużą część zasiewów.

Ukraina, największy na świecie eksporter jęczmienia i szósty co do wielkości pszenicy ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie kwot eksportowych w środę. Wcześniej sąsiednia Rosja całkowicie zakazała eksportu zboża, ponieważ dotkliwa susza dotknęła kluczowych producentów w regionie Morza Czarnego.

Obawy o zbiory pszenicy w regionie Morza Czarnego wywindowały ostatnio globalne ceny do poziomu najwyższego od prawie dwóch lat, bo na terenie tym znajduje się trzech spośród dziesięciu największych na świecie eksporterów pszenicy.

Źródło branżowe poinformowało Reutera, że Ukraina ogranicza eksport pszenicy i jęczmienia do 2,5 miliona ton w tym roku i kolejnych 2,5 miliona w pozostałej części sezonu handlowego, od stycznia do czerwca przyszłego roku. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Domniemany zabójca z Ukrainy ukrywał się w Polsce

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:30:25 CEST

Rzeszowscy policjanci zatrzymali Ukraińca podejrzanego o zabójstwo. Bogdan M. ukrywał się w jednej z podprzemyskich wsi. Obecnie jest w areszcie ekstradycyjnym.

Jak poinformował rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlar, mężczyzna podejrzany jest o zabicie w czerwcu tego roku młodego mężczyzny w Gródku na Ukrainie.

Bogdan M. wespół ze znajomym mężczyzną wdał się w bijatykę pod jedną z restauracji w mieście. Jak ustalili ukraińscy milicjanci, dotkliwie pobili oni mężczyznę, co w efekcie doprowadziło do jego śmierci. Milicjanci zatrzymali współsprawcę zabójstwa, a Bogdan M. ukrywał się. Ukraińska milicja ustaliła, że przekroczył granicę polsko-ukraińską i szuka azylu w Polsce - dodał Międlar. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Konferencja o wolności religijnej

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:29:34 CEST

W Kijowie odbyła się 15. międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu: „Wolność religijna i demokracja: stare i nowe wyzwania”. Gospodarzem spotkania, w którym uczestniczyli naukowcy z 13 krajów, była Ukraińska Akademia Nauk.

W czasie obrad wiele kontrowersji wywołała kwestia wolności religijnej na samej Ukrainie. Przedstawiciel Ukraińskiej Akademii Nauk, prof. Oleksij Oniszczenko, wskazał na wysokie standardy praw człowieka w tym kraju, o czym świadczy w jego przekonaniu dynamiczny rozwój organizacji religijnych. Innego zdania była natomiast koordynatorka konferencji, prof. Ludmiła Filipowicz. „Choć Ukraina wciąż jeszcze jest zaliczana do tak zwanych krajów bezpiecznych, ostatnie przemiany polityczne zagrażają wolności religijnej. Nie można też ignorować trudności i dyskryminacji, które napotykają tu organizacje wyznaniowe” – stwierdziła prof. Filipowicz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dwa kluby ukarane ujemnymi punktami

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:28:48 CEST

Dwie czołowe drużyny ukraińskiej ekstraklasy piłkarskiej Metalist Charków i Karapaty Lwów zostały ukarane przez krajową federację dziewięcioma ujemnymi punktami za ustawienie meczu 19 kwietnia 2008 roku - podała w poniedziałek miejscowa gazeta "Siegodnia".

Kara obejmuje obecny sezon ukraińskiej ekstraklasy.

Ponadto dożywotni zakaz wykonywania zawodu dostali dyrektor sportowy Metalistu Jewgienij Krasnikow i były zawodnik Karpat Siergiej Laszczenkow. Ten drugi we wspomnianym meczu (Metalist wygrał 4:0) najpierw strzelił samobójczą bramkę, a wkrótce potem osłabił zespół, otrzymając czerwoną kartkę.

Każdy z graczy lwowskiej drużyny, którzy wystąpili w przegranym meczu, musi zapłacić 10 tys. dolarów grzywny.

W 2008 roku jednym z filarów zespołu z Charkowa był Seweryn Gancarczyk, w kadrze Karpat znajdował się z kolei bramkarz Maciej Nalepa. W spotkaniu z 19 kwietnia wystąpił tylko Gancarczyk.

Obie ukraińskie drużyny w czwartek rozegrają pierwsze mecze czwartej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Metalist zmierzy się na wyjeździe z Omonią Nikozja, a Karpaty w Stambule z Galatasaray.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


PKB Ukrainy wzrósł w II kw. 2010 o 6,0 proc. rdr

Posted by irekw1 on 2010-08-18 09:27:44 CEST

Produkt Krajowy Brutto Ukrainy wzrósł w II kwartale 2010 r. o 6,0 proc. rdr, po wzroście w I kw. o 4,9 proc. - poinformował w poniedziałek w komunikacie Państwowy Komitet Statystyczny w Kijowie

W IV kw. 2009 ukraińska gospodarka skurczyła się o 6,8 proc., a w III o 16,0 proc.

W II kw. ub. roku spadek PKB wyniósł rdr 17,8 proc., a w I kwartale 2009 gospodarka Ukrainy skurczyła się aż o 20,2 proc.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sunday, August 15 2010

Proces "Iwana Groźnego" trwa już 9 miesięcy

Posted by irekw1 on 2010-08-15 19:39:50 CEST

Od 9 miesięcy trwa proces "Iwana Groźnego" - Johna Demianiuka przed sądem w Monachium. Sędziowie usiłują z zawikłanych faktów historycznych i teorii odtworzyć obraz zbrodni dokonanej przez oskarżonego - informuje serwis Deutsche Welle.

"W sali A 101 monachijskiego sądu odbyło się dotąd 50 rozpraw dotyczących Johna Demianiuka. Zarzuca się mu pomoc w zabójstwie 27 900 Żydów w niemieckicm obozie zagłady Sobibór w 1943 roku. Przed monachijskim sądem stoi nie lada zadanie" - pisze "Suedeutsche Zeitung". Sędziowie mają dojść w procesie poszlakowym do tego, gdzie naprawdę przebywał Demianiuk przed 67 laty.

Wersja Johna Demianiuka odbiega od tej oficjalnej. Według niego od czerwca 1942 do października 1944 roku był jeńcem wojennym Wermachtu i siedział w obozie w Chełmie. Dopiero później przyłączył się do własowców i walczył po niemieckiej stronie przeciwko sowieckiej armii. Tym czasem w akcie oskarżenia czytamy, że Demianiuka zwerbowały oddziały SS w Chełmie, a następnie od marca do końca września 1943 roku pracował, jako strażnik w obozie zagłady Sobibór. Prokuratura ma to dowody. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dzień Niepodległości Ukrainy

Posted by irekw1 on 2010-08-15 19:38:41 CEST

Dzień Niepodległości Ukrainy 21.08.2010 BIELICA

16.00 – Uroczysty koncert, podczas którego wystąpią:

- Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Osławiany” (Mokre),
- Izpreżdy Wika (Olsztyn),
- LEMKO TOWER (Strzelce Krajeńskie),
- Czornyj mocher (Olsztyn),
- Kochanyj spiw (Kołobrzeg).

Wystawa „Ziemie ojczyste dziadków moimi oczami”
zabawa taneczna

Dzien Niepodległości

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lech Wałęsa jest zaniepokojony łamaniem wolność słowa na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-15 19:10:09 CEST

Były polski prezydent Lech Wałęsa jest zaniepokojony pogarszającą się sytuacją w sferze wolności słowa na Ukrainie.

Takie stwierdzenia zostały zawarte w liscie od byłego polskiego prezydenta do Wiktora Janukowycza.

Szczególnie niepokoi polskiego prezydenta sprawa dotycząca licencji dla telewizji 5 Kanał i TVi.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Saturday, August 14 2010

Smog nad Charkowem

Posted by irekw1 on 2010-08-14 20:12:24 CEST

Smog nad obwodem Charkowskim spowodowany jest przez pożary torfu nad terenem Rosji - poinformowało Ministerstwo Sytuacji Kryzysowych.

Smog nad terytorium obwodu Charkowskim, który pojawił się w sobotę ze względu na występujące pożary torfu nad terytorium Federacji Rosyjskiej, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Barwy Ukrainy 2010"

Posted by irekw1 on 2010-08-14 20:01:59 CEST

Koncerty, spektakle teatralne, wystawy malarstwa, grafiki, fotografii oraz kino plenerowe znajdą się w programie trzydniowej imprezy "Barwy Ukrainy 2010", która rozpocznie się po południu w Rzeszowie.

Imprezę, która odbywać się będzie już po raz czwarty, rozpocznie pokaz filmu dokumentalnego "Tron na Ukrainie". Po projekcji zaplanowano spotkanie ze scenarzystą i reżyserem obrazu Andrzejem Kępińskim. Dwugodzinny film opowiada o współczesnej Ukrainie na tle ponad tysiącletniej historii narodów ukraińskiego i polskiego.

Na specjalnie wystawionym przy Ratuszu telebimie będzie można obejrzeć w czasie imprezy, która potrwa do niedzieli, jeszcze około 20 ukraińskich filmów fabularnych, w tym ponad 15 krótkometrażowych. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pierwsze na Ukrainie "internetowe" zatrzymanie

Posted by irekw1 on 2010-08-14 19:58:27 CEST

To była prawdopodobnie pierwsza taka akcja organów ścigania na Ukrainie. W Ługańsku zatrzymano internautę, który udostępniał muzykę i filmy w internecie. Kilka tysięcy plików audio i około 2 tysięcy filmów.

Do tej pory prawa autorskie nad Dnieprem mówiąc delikatnie lekceważono. Za równowartość kilkunastu złoty można było sobie kupić jakikolwiek album muzyczny, filmy były tylko ciut droższe. Dotyczy to także programów komputerowych.

Brak poszanowania dla praw autorskich był często Ukrainie wytykany - jako przeszkoda w integracji z zachodnimi strukturami.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Książka o znaczeniu złamania kodów sowieckich w Bitwie Warszawskiej

Posted by irekw1 on 2010-08-14 19:53:33 CEST

Historia złamania przez pracowników polskiego Biura Szyfrów sowieckich kodów radiowych i wpływ tego faktu na losy wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku znalazły się w najnowszej książce doc. Grzegorza Nowika pt. Rozszyfrowano „rewolucję”.

- Obchodzimy 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej, kulminacyjnego momentu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. 20 lat temu powołany został zespół naukowy do opracowywania i wydawania dokumentów tej batalii. Wydał on siedem obszernych tomów - pierwszy w 1995, ostatni w 2009 roku - powiedział Nowik.

Jak przypomniał, w trakcie kwerend zespół naukowy miał okazję przejrzeć tysiące teczek znajdujących się w Centralnym Archiwum Wojskowym, które przez lata nie były udostępniane badaczom.
- W trakcie tych kwerend, osiem lat temu udało się odnaleźć akta polskiego Biura Szyfrów. I te akta do pewnego stopnia zmieniły nasz obraz wojny. Wcześniej opracowując dokumenty zastanawialiśmy się, skąd polski wywiad miał tak precyzyjne informacje na temat działań nieprzyjaciela - podkreślił historyk.

Zaznaczył równocześnie, że dopiero kiedy natrafił na akta Biura Szyfrów okazało się, że każda niemal decyzja polskich sztabów była oparta na informacjach z komórek radiowywiadu. Zespoły te przechwytywały rosyjską korespondencję, następnie poddawały ją dekryptażowi i na jej podstawie formułowały własne plany działań zbrojnych.
- Te informacje były wykorzystywane od szczebla dywizyjnego aż po strategiczny. Dzięki szyfrom m.in. dowiedzieliśmy się, że Rosjanie przygotowują się do wojny 1920 roku. Dlatego uderzenie Piłsudskiego na Kijów było uderzeniem prewencyjnym, wyprzedzającym rosyjskie działania - mówił Grzegorz Nowik. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Siewierstal zwiększył sprzedaż na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-14 19:48:26 CEST

Siewierstal, rosyjski gigant stalowy trzykrotnie zwiększył sprzedaż produkcji na Ukrainie. W czerwcu tego roku Ukraińcy kupili 6,6 tys. ton rosyjskich wyrobów hutniczych.

Siewierstal-Ukraina, spółka córka giganta hutniczego poinformowała, że w okresie od stycznia do czerwca 2010 roku sprzedaż wyrobów stalowych na rynku ukraińskim wzrosła trzykrotnie w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku.

W czerwcu br. Rosjanie sprzedali 6,6 tys. ton produkcji, podczas gdy w analogicznym okresie ub.r. sprzedaż wyniosła 2,1 tys. ton.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Gigant hutniczy z Rosji otwiera przedstawicielstwo na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-14 19:46:39 CEST

Moskiewski Meczel, koncern górniczo-hutniczy zajmujący się produkcją węgla, rudy żelaza, stali i energii elektrycznej zakorzenia się na rynku ukraińskim. Rosjanie poinformowali o planach otwarcia przedstawicielstwa spółki w Kijowie.

Rada dyrektorów Meczel podjęła decyzję o otwarciu przedstawicielstwa spółki w Kijowie. Rosyjskie biuro będzie się mieściło w stołecznym centrum biznesowym FIM Center, gdzie już działa spółka spedycyjna Meczel Trans Ukraina.

Meczel działa zarówno w segmencie wydobywczym, hutniczym, jak i energetycznym. Jej oddziały znajdują się na terenie Rosji, Ameryki, Rumunii, Litwy i Kazachstanu. W skład rosyjskiej spółki wchodzą także trzy porty handlowe i operator transportowy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zakończył się IX międzynarodowy zjazd młodzieży redemptorystowskiej

Posted by irekw1 on 2010-08-14 19:44:33 CEST

Msza św. w greckokatolickiej katedrze św. Jura (Jerzego) we Lwowie pod przewodnictwem miejscowego arcybiskupa obrządku bizantyjskiego Igora Woźniaka zakończyła 13 sierpnia IX międzynarodowy zjazd młodzieży redemptorystowskiej.

W kazaniu o. Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, wezwał młodych, aby starali się upodobnić do Maryi, Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa Liguoriego oraz naśladować ich w swoim życiu.

W wieczornej ceremonii zamknięcia spotkania wzięło udział ok. 500 uczestników z Europy, w tym z Polski, oraz z Kanady.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Warszawa nie poczuwa się do odpowiedzialności za śmierć jeńców"

Posted by irekw1 on 2010-08-14 19:39:20 CEST

Polacy hucznie świętują zwycięstwo nad Armią Czerwoną - pisze "Komsomolskaja Prawda", podkreślając, że w obchodach 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej bierze udział cała elita polityczna Polski z nowo wybranym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Gazeta publikuje też opinię swojego sztandarowego komentatora Andrieja Baranowa, który przypomina, że wielu żołnierzy Armii Czerwonej dostało się do obozów jenieckich. Komentator dodaje, że "Warszawa do dzisiaj kategorycznie nie poczuwa się do odpowiedzialności" za śmierć tych jeńców.

"Jednocześnie Polacy coraz silniej poszturchują Rosję za niedawną katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem, oskarżając nas o «niedbałe» prowadzenie śledztwa w sprawie tragedii" - konstatuje ta wielkonakładowa gazeta sympatyzująca z premierem Władimirem Putinem.

"Czyżby «odwilż» w stosunkach Moskwy i Warszawy dobiegła końca i wkrótce znów powieje chłodem, do którego przywykliśmy w ostatnich latach?" - pyta "Komsomolskaja Prawda".

Gazeta publikuje też opinię swojego sztandarowego komentatora Andrieja Baranowa, który uważa, że "uczucia Polaków można zrozumieć, gdyż 90 lat temu zdołali uniknąć porażki w wojnie". "Jednak my też mamy swoją prawdę historyczną. Wszak rozpętała tę wojnę Polska, dochodząc do Kijowa. Gnać agresora musieliśmy aż od Dniepru" - pisze komentator "Komsomolskiej Prawdy".

"A może trzeba było zatrzymać się na «linii Curzona» i pogrozić uciekającemu przeciwnikowi pięścią? Proszę wybaczyć, ale tak się nie walczy. Owszem, skutek był taki, że Armia Czerwona potem doznała porażki, a w polskich obozach zginęły dziesiątki tysięcy czerwonoarmistów" - kontynuuje Baranow.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, August 13 2010

W Zaporożu topi sie asfalt

Posted by irekw1 on 2010-08-13 14:37:53 CEST

W związku z wysokimi temperaturami w Zaporożu, na wschodzie Ukrainy, zaczął się topić asfalt. Władze walczą o utrzymanie należytego stanu dróg polewając je wodą - podały lokalne służby komunalne.

Codziennie na ulice Zaporoża wyjeżdża 10-15 polewaczek, które chłodzą rozgrzany asfalt zimną wodą. Sposób ten jest tańszy niż remont dróg uszkodzonych wskutek upałów.

Od dłuższego czasu we wschodnich obwodach Ukrainy temperatura utrzymuje się na poziomie 40 stopni Celsjusza. Trochę chłodniej, w granicach 36-38 stopni, jest w obwodach centralnych.

Stolicę kraju, Kijów, po raz trzeci z kolei zasnuł dziś szary dym, pochodzący prawdopodobnie z tlących się wokół miasta torfowisk. Towarzyszy mu zapach spalenizny.

Kiedy dym ten pojawił się w Kijowie w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy, niektóre instytucje państwowe twierdziły, że może on być następstwem pożarów w Rosji.

W Kijowie, nie ma powodu do obaw o poziom zanieczyszczenia powietrza podało Ministerstwo Sytuacji Kryzysowych.
Szkodliwych dla zdrowia człowieka związków w powietrzu nie wykryto, oświadczył szef Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych Ukrainy w Kijowie , Władimir Zajec na briefingu w piątek.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Hymn Ukrainy zostanie odśpiewany w 14-tu językach świata

Posted by irekw1 on 2010-08-13 14:14:27 CEST

Od 10 sierpnia Ukraińcy mogą posłuchać hymnu Ukrainy w 14 wersjach językowych - rosyjskiej, białoruskiej, jidysz, ormiańskiej, gruzińskiej, itp.

Produkcją teledysków zajmie się telewizja Inter, a to wszystko z okazji Dnia Niepodległości.

Każdy teledysk posiada fabułę. W wersji jidisz, na przykład, wszystko zaczyna się od lekcji w szkole.Więcej teledysków pod adresem TV Inter

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Lwowianie rozpoczną uporządkowanie zaniedbanych ukraińskich cmentarzy w Polsce

Posted by irekw1 on 2010-08-13 10:50:51 CEST

W dniach, 14-23 sierpnia, odbędzie się letni obóz - ekspedycja "Wyrij" (Wyrój), którego głównym celem będzie zbadanie i uporządkowanie ukraińskich cmentarzy na terenie Polski.

W ciągu dwóch tygodni członkowie "Płasta" wspólnie ze studentami Politechniki Lwowskiej zorganizują na terytorium Polski letni obóz "Wyrij".W tym roku młodzi specjaliści - konserwatorzy pod kierunkiem docenta Politechniki Lwowskiej Heleny Stasiuk i członka "Płastu", konserwatora Andrzeja Kotlarczuka będą odnawiać zaniedbane ukraińskie cmentarze i rozmieszczać na nich informacyjne tablice dla turystów. Zostanie rozpoczęty także projekt inwentaryzacji wszystkich cennych obiektów, związanych z ukraińską ludnością na terytorium Polski i Słowacji i stworzenia dokładnej turystycznej mapy drogowej dla turystów z Ukrainy.

Jak zaznaczył Andrzej Kotlarczuk, "przedsięwzięcie to ma na celu zjednoczenie wszystkich nieobojętnych ludzi wobec zachowania narodowego dziedzictwa kulturalnego tak na Ukrainie, jak i zagranicą, a także zachęcanie ukraińskiej młodzieży z zagranicy do kontaktowania ze swoimi rówieśnikami z Ukrainy".

Więcej informacji pod adresem internetowym http://vyriy.org.ua/

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz mianował nowego dowódcę Sił Powietrznych Ukrainy. Nominacja wywołała protesty.

Posted by irekw1 on 2010-08-13 10:37:42 CEST

Prezydent Ukrainy, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Wiktor Janukowycz mianował nowego dowódcą Sił Powietrznych Ukrainy generała Siergieja Oniszczenko, który pełnił dotychczas stanowisko zastępcy głównodowodzącego.

Dotychczasowy dowódca generał-pułkownik Iwan Rusnak został usunięty ze stanowiska.

Onyszczenko, zajmował stanowisko pierwszego zastępcy Głównodowodzącego Sił Powietrznych i był jednym z podejrzanych ws. katastrofy lotniczej we Lwowie 27 lipca 2002 w czasie pokazów powietrznych na lotnisku Skniłów we Lwowie. Wtedy to podczas akrobacji powietrznych samolot Su-27 rozbił się o płytę lotniska. W następstwie tej katastrofy zginęło 85 osób, a ponad 100 zostało rannych. W 2008 roku Wojskowy Sąd Apelacyjny Centralnego Regionu uniewinnił Onyszczenkę z podejrzeń. W chwili obecnej karę więzienia odbywa tylko pilot Wołodymyr Toponar

Krewni ofiar tragedii na lotnisku Skniłów we Lwowie są oburzeni mianowaniem Onyszczenki.
Stefan Kozak oświadczył, że ta informacja wywołała u wielu krewnych ofiar szok i pragnienie aby ogłosić akcję protestacyjną. "Ale wszyscy wiedzą, że dekrety prezydenta są nieodwoływalne, a więc akcja rodziców, którzy stracili swoje dzieci, nie będzie skuteczna" – powiedział Stefan Kozak.

"Jedyne, co zostaje poszkodowanym – to zaapelować do prezydenta, wyraźić swoje oburzenie i przedstawić stanowisko” - wyjaśnia przewodniczący organizacji.

Mianując Onyszczenkę, prezydent dobrze wiedział o jego i pozostałych generałów udziale w rozprawach sądowych, którzy podejrzewani byli w sprawie wypadku lotniczego" – zaznaczył Kozak. Jego zdaniem, takie mianowanie jest "hańbą dla Ukrainy i Ministerstwa Obrony i nieposzanowaniem dla przygnębionych rodziców".

Więcej informacji o katastrofie na lotnisku Skniłowskim

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sekretarz generalny UEFA zadowolony z przygotowań Ukrainy do Euro 2012

Posted by irekw1 on 2010-08-13 10:30:09 CEST

Po dwudniowej wizycie na Ukrainie sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino pozytywnie ocenił w czwartek przygotowania tego kraju do organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

"Jestem absolutnie przekonany i pełen optymizmu co do gotowości Ukrainy do zorganizowania Euro 2012" - oświadczył Infantino na konferencji prasowej w Kijowie.

Przed spotkaniem z dziennikarzami w stolicy Ukrainy, Infantino przeprowadził inspekcję trzech innych miast, które także będą gospodarzami turnieju: Lwowa, Doniecka i Charkowa.

We Lwowie odnotował "widoczny postęp" w pracach, choć wskazał, że miasto musi jeszcze rozwiązać kwestię przemieszczania się gości turnieju i przygotować wolontariuszy mówiących po angielsku.W Doniecku i Charkowie Infantino również mówił o konieczności zwiększenia prac nad infrastrukturą oraz - tak jak w Kijowie i Lwowie - przypominał o nauce języków obcych.

"Wątpię, czy w ciągu 18 miesięcy (do Euro 2012) cały świat nauczy się ukraińskiego. Wyjście jest jedno: Ukraińcy powinni nauczyć się języka angielskiego" - powiedział sekretarz generalny UEFA.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz zaprosił Platiniego na Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-08-13 10:29:16 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaprosił w czwartek prezydenta UEFA Michela Platiniego, by przyjechał do jego kraju i na miejscu przekonał się o postępach Ukraińców w przygotowaniach do Euro 2012.

- Będę wdzięczny, jeśli przyjmie Pan moje zaproszenie do odwiedzenia Ukrainy w najbliższym czasie, by osobiście przekonać się o progresie w przygotowaniach do turnieju - napisał Janukowycz w liście do Platiniego, opublikowanym przez administrację prezydencką w Kijowie.

Janukowycz zapewnił w nim, że władze Ukrainy będą "maksymalnie wspierać" działania związane z organizacją turnieju oraz wypełnią wszystkie zobowiązania wobec UEFA.


- Możliwość goszczenia na Ukrainie finału piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku jest dla naszego państwa wielkim honorem, a doskonała organizacja rozgrywek - priorytetem wagi państwowej - czytamy w liście Janukowycza do Platiniego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko prowokuje niepokoje w kraju (Partia Regionów)

Posted by irekw1 on 2010-08-13 10:28:27 CEST

Była premier, lider BJuT Julia Tymoszenko prowokuje niepokoje w kraju, powiedział Wołodymyr Rybak (frakcja Partii Regionów).

Poseł podkreślił potrzebę wspólnych wysiłków na rzecz wspierania reform i zmian w kraju , bo tylko to zapewni sukces. "Jest to jedyny sposób ochrony ludzi" - powiedział W. Rybak.

"Tymoszenko robi odwrotnie. Ona potrzebuje protestów, pobudzenia, lęków, niechęci. Wykorzystuje ludzi do zemsty za porażkę wyborczą" - oświadczył polityk.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko wzywa do protestów

Posted by irekw1 on 2010-08-13 10:27:07 CEST

Julia Tymoszenko, która jest w opozycji do prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, wezwała w czwartek do protestów przeciwko podwyżkom cen gazu wprowadzanym przez ekipę szefa państwa.

"Uważamy, że władze nie mają prawa wprowadzać światowych cen gazu dla odbiorców indywidualnych podczas kryzysu finansowego, kiedy dochody naszych obywateli są znacznie niższe niż w krajach sąsiednich" - głosi apel Bloku Julii Tymoszenko (BJuT).

Była premier poinformowała w nim, że 7 września w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy rozpatrywany będzie projekt ustawy o moratorium na podwyżki cen gazu dla ludności, i zaapelowała do Ukraińców, by przyszli poprzeć ten dokument.

"Z każdym dniem działania Janukowycza i jego ekipy wobec ludzi stają się coraz bardziej cyniczne i brutalne. Jeśli się nie zjednoczymy i nie stawimy im czoła, broniąc interesów obywateli, przyszłość będzie jeszcze gorsza" - czytamy w odezwie Tymoszenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, August 12 2010

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało, że nie torturowano aresztowanych w sprawie wybuchu w Zaporoskiej cerkwi

Posted by irekw1 on 2010-08-12 14:28:31 CEST

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że są czterej podejrzani pod zarzutem zorganizowania eksplozji w cerkwi w Zaporożu, a trzem z nich zostały postawione zarzuty i aresztowano.Ponadto, milicja nie potwierdza informacji jakoby w stosunku do aresztowanych zostały zastosowane tortury.

Informację przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Leonid Zima.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prokuratura Generalna odmawia informacji na temat zatrzymania dyrektora generalnego "Borispola"

Posted by irekw1 on 2010-08-12 14:18:53 CEST

Prokuratura Generalna odmawiła podania informacji na temat zatrzymania i przeszukania w jego biurze dyrektora generalnego międzynarodowego portu lotniczego "Borispol" w Kijowie.Rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego podał tylko informację że "11 sierpnia, przeszukano pokój dyrektora generalnego w porcie lotniczym, który znajduje się obecnie na zwolnieniu lekarskim " - powiedział rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz wycofuje się ze zdobyczy demokracji

Posted by irekw1 on 2010-08-12 13:57:12 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został skrytykowany przez dwie prodemokratyczne organizacje amerykańskie za wycofywanie się ze zdobyczy demokratycznych osiągniętych od pomarańczowej rewolucji z roku 2004 - pisze dziennik "Financial Times".

Wspólne oświadczenie w tej sprawie opublikują w najbliższych dniach dwa instytuty związane z Republikanami i Demokratami - głównymi partiami USA.

Oświadczenie, do którego dotarł "Financial Times", przygotowane przez International Republican Institute (IRI) i National Democratic Institute (NDI), koncentruje się na niedawno przyjętych na Ukrainie ustawach, które zmniejszają szanse partii opozycyjnych w wyborach lokalnych w październiku.

Będąc, jak pisze "FT", "najostrzejszą dotychczas zagraniczną krytyką demokratycznych kompetencji Janukowycza, oświadczenie porusza mnożące się zarzuty krajowych (ukraińskich) partii i mediów. I jedni i drudzy oskarżają zaprzyjaźnionego z Moskwą lidera i lojalną koalicję o ataki w stylu kremlowskim na demokrację i wolność prasy".

Nawiązując do uchwalonej niedawno przez ukraińskich proprezydenckich deputowanych ordynacji wyborczej autorzy oświadczenia krytykują ustawę za "ograniczenie możliwości wyborczych" partii opozycyjnych przez wprowadzenie zakazu udziału w wyborach bloków i partii politycznych istniejących krócej niż rok.

Ograniczenia nakładane na nowe partie i niezależnych kandydatów wydają się nieuzasadnione w świetle założeń ukraińskiej konstytucji, a także zobowiązań międzynarodowych, które wzięła na siebie Ukraina - głosi oświadczenie.

Prodemokratyczne instytuty amerykańskie wysoko oceniły postępy, które osiągnęła Ukraina od czasu pomarańczowej rewolucji. Ukraina była postrzegana jako rzadkie światło demokracji na rosyjskim podwórku i aktywiści mieli nadzieję, że trend ten utrzyma się mimo dojścia do władzy Janukowycza - pisze "FT".

Instytuty IRI i NDI uważają, że niedawne wydarzenia stanowią wielkie zagrożenie dla demokracji na Ukrainie, i że "można je scharakteryzować jako zmienianie ram prawnych w celu wprowadzenia ograniczeń dla współzawodnictwa politycznego i nieuzasadnionej odmowy obywatelom prawa wyboru".

Janukowycz, jak pisze "FT", ustawicznie zaprzecza oskarżeniom o bezprawne działania.

W otwartym liście wiedeński Międzynarodowy Instytut Prasy zaapelował w tym tygodniu do prezydenta Janukowycza o położenie kresu "pogarszającej się w ostatnich sześciu miesiącach sytuacji w dziedzinie wolności prasy" na Ukrainie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Milicjant ruchu drogowego zamiast dokumentów pokazał kierowcy figę

Posted by irekw1 on 2010-08-12 13:27:06 CEST

Milicjant ruchu drogowego podczas kontroli zamiast dokumentów pokazał figę

Film pokazuje, jak milicjant ruchu drogowego nie chciał wylegitymować się przed kierowcą i próbował zabrać mu telefon komórkowy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińską milicję czekają reformy - minister spraw wewnętrznych Mohylew

Posted by irekw1 on 2010-08-12 13:18:38 CEST

Do końca tego miesiąca, minister spraw wewnętrznych Anatolij Mohylew planuje wystąpić z wnioskiem do Prezydenta Ukrainy w sprawie reformy milicji.

"Musimy sprawić, by milicja pracowała dla ludzi a nie dla siebie", powiedział szef ukraińskich milicjantów.

Należy więc odpowiednio reagować i rozpatrywać skarg i wnioski nie naruszając praw i wolności - to jest obecnie jednym z naszych głównych zadań a jednocześnie i oceną naszej pracy, a nie raportowanie wyników, kontunuował Mohylew.

Minister Spraw Wewnętrznych nie ominął również bolesnego problemu korupcji w milicji.
"Dlatego też, jeśli fakty nadużyć milicji będą znane, kara będzie okrutna.

"Biznes i milicja - to dwie różne rzeczy" - powiedział Anatolij Mohylew.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz pyta Tabacznika "co dotychczas zrobiles?"

Posted by irekw1 on 2010-08-12 13:17:29 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz jest przekonany, że bez udziału społeczeństwa obywatelskiego nie można zbudować nowego systemu edukacji.

Podczas spotkania z ministrem edukacji i nauki Ukrainy Dmitrijem Tabacznikiem. "W jaki sposób chcecie budować strategię rozwoju edukacji? – zapytał prezydent u ministra. – Myślę, że bez udziału społeczeństwa obywatelskiego nie można zbudować nowego systemu edukacji".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Krym będzie starał się o rozszerzenie autonomii

Posted by irekw1 on 2010-08-12 08:31:49 CEST

Przewodniczący Rady Ministrów Krymu Wasyl Dżarty oświadczył, że język rosyjski w najbliższym czasie otrzyma status języka regionalnego na Krymie, jak również podejmie osobiste starania o rozszerzenie autonomi republiki.

"Musimy uczyć dzieci w szkołach, które pozwolą im rozwijać się dalej. Ukraiński czy rosyjski - jest to sprawa wyboru rodziców. Myślę, że nastąpi dzień, kiedy rosyjski stanie się językiem regionalnym na Krymie. Język rosyjski już miał ten status, teraz nastał czas na jego przywrócenie. Kwestia ta zostanie rozstrzygnięta w najbliższym czasie" - oświadczył Wasyl Dżarty.

"Rada Najwyższa Krymu otrzyma nie tylko funkcje przedstawicielskie, lecz także prawo do prawodawczej inicjatywy. Teraz parlament nie może opracowywać ustaw, według których Krym powinien rozwijać się", oświadczył Wasyl Dżarty.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz : zrobię wszystko, aby dziennikarze na Ukrainie czuli się wolni.

Posted by irekw1 on 2010-08-12 08:18:14 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz twierdzi, że nie pozwoli na powrót cenzury i inne metody nacisku na dziennikarzy.

"Po raz kolejny mówię - procesy rozwoju i rozszerzania wolności prasy na Ukrainie są nieodwracalne. I nigdy nie pozwolę na przywrócenie cenzury lub inne metody nacisku na dziennikarzy " - oświadczył prezydent Wiktor Janukowycz w liście otwartym skierowanym do International Press Institute.

Komentując sytuację związaną z telewizjami TV TVI i "5-ty kanał" Wiktor Janukowycz podkreślił, że jako obywatel i jako gwarant Konstytucji Ukrainy nie ma prawa wpływać na decyzje sądów.

Janukowycz po raz kolejny zapewnił, że był i jest nadal otwarty dla prasy.

"I zrobię wszystko, aby dziennikarze na Ukrainie czuli się wolni"- zapewnił prezydent Ukrainy.

Prezydent Ukrainy zwrócił się do ekspertów Międzynarodowy Instytut Prasy do przyłączenia się do procesu "debata pojęcia telewizji publicznej" poprzez przedstawienie swoich propozycji.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kulczyk zwiększa inwestycje w wydobycie gazu na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-12 08:16:47 CEST

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, KUB-Gas, firma której 70 proc. udziałów należy do Kulczyk Oil Ventures, chce jeszcze w tym roku wykonać na Ukrainie dwa odwierty, które pozwolą jej zwiększyć wydobycie gazu o 10-15 proc.

Gazeta przypomina, że obecne KUB-Gas wydobywa dziennie 166 tys. m sześc. gazu. KUB-Gas zamierza do końca tego roku zainwestować na Ukrainie 6-7 mln dolarów, z czego około 5 mln dolarów wyłoży Kulczyk Oil Ventures, a resztę posiadająca 30 proc. udziałów KUB-Gasu, zarejestrowana w Kalifornii firma Gastek – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, August 11 2010

Lwowski międzynarodowy port lotniczy nie będzie zamknięty

Posted by irekw1 on 2010-08-11 18:45:09 CEST

Lwowski międzynarodowy port lotniczy nie będzie zamknięty w czasie przebudowy związanej z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku. Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Wiktor Janukowycz - poinformował wicepremier Ukrainy Borys Kołesnikow.

Jak powiedział Kołesnikow w środę we Lwowie, decyzja podyktowana jest obawą, że zamknięcie lotniska niekorzystnie odbiłoby się na ruchu turystycznym.

- Będziemy musieli wydłużyć pas startowy o 300 metrów. Da to lwowskiemu lotnisku dodatkowe możliwości przyjmowania samolotów zagranicznych wykonujących rejsy dalekiego zasięgu - wyjaśnił wicepremier.

Według Kołesnikowa zawarto już wstępne umowy z liniami lotniczymi, w tym zagranicznymi, że w czasie przebudowy pasa niektóre rejsy, w tym do Warszawy i Stambułu, będą realizowane nie dużymi, lecz regionalnymi samolotami. "Ale żadnego zamknięcia ruchu nie będzie, bo inaczej utracimy Lwów jako miasto turystyczne" - zapewnił.

Wstępne założenia, opracowane przez grupę ekspertów, przewidywały zamknięcie lwowskiego stadionu na czas przebudowy pasa, od września br. do kwietnia 2011 roku. Ostro zaprotestował przeciwko takiemu rozwiązaniu burmistrz Lwowa Andrij Sadowy.

Borys Kołesnikow przebywał w środę we Lwowie w związku z inspekcją grupy ekspertów UEFA. Wicepremier towarzyszył sekretarzowi generalnemu UEFA Gianniemu Infantino, przewodniczącemu delegacji mającej ocenić stan przygotowań Lwowa oraz innych ukraińskich miast-gospodarzy Euro 2012 do przyszłych mistrzostw.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W przygotowaniach Lwowa do Euro 2012 jest powód do optymizmu - sekretarz generalny UEFA

Posted by irekw1 on 2010-08-11 13:49:54 CEST

Sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino pozytywnie ocenił obecny etap przygotowań Lwowa do Mistrzostw Europy w 2012 roku.

"Nie jest tajemnicą, że mamy pewne obawy i spędziliśmy wiele dyskusji na temat stanu przygotowań Euro 2012, w odniesieniu do stadionu i lotniska we Lwowie. Ale to co zobaczyłem dziś, chociaż miałam bardzo mało czasu, sprawia, wrażenie optymistycznie"- powiedział Infantino na konferencji prasowej we Lwowie.Według niego, istnieje obecnie pasja i pragnienie ludzi przygotowania z godnością do Euro 2012.

"Widziałem nie tylko infrastrukture, widziałem również niezwykły entuzjazm i silne pragnienie i gotowość społeczności lokalnych w celu przygotowania do Euro 2012", powiedział Infantino.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Miedwiediew jest gotów pomóc Ukrainie w gaszeniu pożarów

Posted by irekw1 on 2010-08-11 12:54:39 CEST

Rosja jest gotowa pomóc Ukrainie w gaszeniu pożarów. Informację taką podała służba prasowa Kremla po przeprowadzonej rozmowie telefonicznej pomiędzy prezydentami Wiktorem Janukowyczem i Dmitrijem Miedwiediewem.

Miedwiediew podziękował Prezydentowi za pomoc w gaszenia pożarów na terytorium Federacji Rosyjskiej gdzie sytuacja wraca do normy. W związku z tym wyraził gotowość udzielenia pomocy w walce z ogniem na terytoruim Ukrainy, czytamy w informacji biura prasowego Kremla.

Podczas rozmowy omówiono również plany dwustronnych kontaktów na najwyższym szczeblu, i niektóre aktualne zagadnienia handlu i współpracy gospodarczej pomiędzy krajami.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Do Lwowa przybył sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino.

Posted by irekw1 on 2010-08-11 12:52:47 CEST

W ramach swojej oficjalnej wizyty sekretarz generalny UEFA zapozna się z przebiegiem budowy nowego terminala lotniska, z pracami na placu budowy stadionu na ul. Stryjskiej.

Wizyta sekretarza generalnego UEFA odbędzie się przed posiedzeniem Rady Nadzorczej UEFA Euro 2012 a jej wyniki będą stanowić podstawę dla sprawozdania i staną się przedmiotem dyskusji kierownictwa UEFA.

Ponadto na 12.30 zaplanowano konferencję prasową Sekretarza Generalnego UEFA Gianni Infantino oraz wice premiera Ukrainy Borysa Kolesnikowa, który będzie towarzyszył delegacji UEFA.W ciągu trwającej przez 2 dni wizytacji na Ukrainie, sekretarz generalny UEFA Gianni Infantino przeprowadzi jeszcze wizytacje objektów sportowych w Doniecku, Charkowie i Kijowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz podpisał Dekret o umowie stowarzyszeniowej z UE

Posted by irekw1 on 2010-08-11 12:49:19 CEST

10 sierpnia Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał Dekret o niektórych zagadnieniach negocjacji z Unią Europejską w sprawie zawarcia umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską.

W dekrecie określono i uregulowano sprawy związane m.in ze składem osobowym delegacji, i inne zagadnienia dotyczące zawarcia Umowy o Stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską.

Anulowano dekret z dnia 5 lutego 2007 regulujący dotychczasowe kontakty z UE. Część treści aktualnego dokumentu utajniono.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


SBU zablokowała Krymskie biura Partii "Ojczyzna"

Posted by irekw1 on 2010-08-11 11:54:59 CEST

"Dziś rano w Symferopolu, grupa uzbrojonych funkcjonariuszy w maskach zablokowała biura partii republikańskiej, "Ojczyzna", poinformował prasę krymski oddział partii.

SBU tłumaczy ten fakt, że rzekomo poszukuje w pomieszczeniach parti działających i ukrytych firm handlowych, choć nigdy takich nie było", informuje krymski oddział partii.W informacji stwierdzono, że budynek z wyjątkiem pracowników recepcji "Ojczyzny" utrzymują posłowie z BJuT Andrij Senczenko i Siergiej Welizanskowo, którym również uniemożliwiono pracę.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na eksport produktów zbożowych z Ukrainy wprowadzone będą limity.

Posted by irekw1 on 2010-08-11 11:53:28 CEST

Ministerstwo Rolnictwa zaproponuje Radzie Ministrów wprowadzenie limitów na eksport zboża z Ukrainy, co pozwoli obniżyć ceny na wewnętrznym rynku i stworzyć rządowy zapas pszenicy.

Firmy zajmujące się handlem zboża na Ukrainie podjęły decyzję o zaproponowaniu rządowi aby wprowadził pełny zakaz na eksport pszenicy z Ukrainy.
Przewodniczący Ukraińskiej Asoscjacji Zbożowej Włodzimierz Klymenko oświadczył wczoraj że taki zakaz pozwoli powstrzymać szybki wzrost cen na pszenicę.W ciągu dwóch ostatnich miesięcy ceny na pszenice wzrosły o 300-400 hrywny za tonę. Sprzedawcy zboża są zainteresowani we wprowadzeniu tymczasowego zakazu, ponieważ pozwoli im to ze względu na "siłe wyższą" na anulowanie dotychczasowych kontraktów które zostały zawarte w czerwcu gdy obowiązywały niskie ceny zboża.

Z kolei wicepremier Andrij Klujew oskarża przedsiębiorców zbożowych o spekulacje na rynku ziarnem i przepowiada konieczność zwiększenia kontroli państwa na krajowym rynku zbóż. Według informacji podanych przez niego przedsiębiorstwa handlujące zbóżami manipulują i łamią ceny.

Klujew wskazał z imienia te firmy "Serna", "Vitalmar Agro" "Junigrein", "Alfred.S.Topfer", "Agroexport" . Klujew poinformował także, że Ukraina już wymłóciła około 28 mln ton ziarna.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Krymie znaleziono cenne artefakty w zatopionym statku z epoki bizantyjskiej

Posted by irekw1 on 2010-08-11 11:32:10 CEST

W zatopionym statku u wybrzeży Krymu archeolodzy odkryli unikatowe zabytki z epoki kultury bizantyjskiej.

Naukowcy próbowali pięć razy, dostać się do statku, ale uniemożliwił im penetrację silny prąd i burza.Tym razem udało się nurkom nie tylko dostać na stary statek, ale także odkryć unikalne eksponaty - trzy amfory. Pomimo faktu, że przeleżały w wodzie przez tysiąc lat, wyglądają jak nowe.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tigipko : Ukraina wywiąże się z zobowiązań wobec MFW

Posted by irekw1 on 2010-08-11 11:30:34 CEST

Wicepremier Siergiej Tigipko powiedział, że Ukraina wywiąże się z zobowiązań w stosunku do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, pomimo deklaracji niektórych polityków o niemożności wykonania niektórych zobowiązań.

Wszystkie rozmowy o tym, że nie można spełnić warunków memorandum z MFW, to osobista opinia "niektórych członków lub niektórych polityków.".

Wicepremier zauważył, że Ukraina wypełni swoje obowiązki, ponieważ ich brak może spowodować szkodliwy wizerunek kraju.

"W przeciwnym razie kto nas, jako państwo, będzie traktować poważnie ? " Co z zaufaniem, jakie otrzymujemy od inwestorów, którzy chcą inwestować w naszym kraju?"- pyta Tigipko.

Wczoraj, 10 sierpnia Gabinet Ministrów zażądał położenia kresu spekulacją krążącym wokół tego tematu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Aresztowano Dyrektora Nowomoskiewskich Wojskowych terenów leśnych.

Posted by irekw1 on 2010-08-11 11:29:17 CEST

Nowomoskiewski Sąd Okręgowy w obwodzie Dniepropietrowskim aresztował dyrektora Nowomoskiewskich leśnych terenów wojskowych Ministerstwa Obrony Narodowej, podejrzanego o zaniedbania które doprowadziły do zniszczenia przez ogień około 350 hektarów lasów.

Według prokuratury, dyrektor nie podjął niezbędnych środków w celu zapobieżenia pożarom lasów w zakresie leśnictwa. Prokuratura zakończyła dochodzenie w tej sprawie i przekazała je do sądu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tigipko : Ukraina może zbankrutować, jeśli nie podniesie wieku emerytalnego

Posted by irekw1 on 2010-08-11 11:28:32 CEST

Spełniamy wymagania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w zakresie reformy systemu emerytalnego na Ukrainie w celu uniknięcia bankructwa państwa, powiedział wicepremier Siergiej Tigipko.

W szczególności, wicepremier zasugerował, że "prawdopodobnie trzeba będzie stopniowo podnosić wiek emerytalny dla kobiet. "

Według niego, reforma wieku emerytalnego powinna odbywać się w dwóch etapach, i będą jej towarzyszyć niepopularne decyzje.

Tigipko nie wyklucza rewizji dotychczasowych zasad, zgodnie z którym obywatel Ukrainy może otrzymać emeryturę minimalną gdy przepracował 5 lat.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szuka nowej nazwy dla ukraińskiej milicji

Posted by irekw1 on 2010-08-11 10:21:39 CEST

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy zamierza zmienić starą nazwę milicja na policja.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Ukrainy Konstantin Stognij, omówił już tą ideę z szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Anatolijem Mohylewem. Według niego, utworzono nawet specjalną grupę roboczą która zajmie się zmianą nazwy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


FEMEN protestuje przeciwko naciskom ze strony SBU

Posted by irekw1 on 2010-08-11 10:07:32 CEST

9 sierpnia 2010 działaczka ruchu kobiet FEMEN weszła do budynku SBU w toplessie i z młotkiem w ręku z napisem na piersi "ZAPOMNIELI", w odpowiedzi na działania Służby Bezpieczeństwa w zakresie badania stanu faktycznego nacisków na działaczy FEMEN i ogłosiła ich wyniki jako absolutną fikcję.

Tak więc ruch kobiecy FEMEN wyraża oburzenie w stosunku do SBU za formalne podejście do zbadania stanu faktycznego nacisku na działaczy FEMEN i ogłasza wyniki jako absolutną fikcję.Przywódczyni ruchu kobiecego FEMEN Anna Gucoł otrzymała oficjalna odpowiedź ze strony SBU w którym stwierdza sie że:

Kontrola wykazała, że służba bezpieczeństwa nie podjęła jakichkolwiek działań w stosunku do lidera i działaczy "FEMEN".

23 czerwca 2010 w godzinach nocnych do mieszkania liderki FEMEN Anny Gucoł weszli ludzie którzy przedstawili się jako funkcjonariusze organów ścigania i wyprowadzili ją na ulicę . Następnie umieścili ją w swoim samochodzie i tam przetrzymano przez dwie godziny. Żądano, aby zaprzestała działalności, groźono śmiercią.

25 czerwca 2010 FEMEN złożył wniosek do SBU Ukrainy, Prokuratury Generalnej aby zapewnieniono ochronę jego działaczom. Decyzja ma zapaśc w ciągu miesiąca.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szef IPN Ukrainy krytycznie ocenia prace byłego szefostwa instytutu

Posted by irekw1 on 2010-08-11 09:30:38 CEST

Nowy szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Waleryj Soldatenko krytycznie ocenia prace Instytutu w latach poprzednich, a w szczególności przyznanie tytułu Bohatera Ukrainy, Romanowi Szuchewyczowi i Stepanowi Banderze.


Nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy ma wątpliwości do pracy Instytutu na temat działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów . W szczególności Soldatenko przekonany jest, że nie było podstaw do tworzenia heroicznych postaci przywódców OUN-UPA i przyznanie tytułu Bohatera Ukrainy, Romanowi Szuchewyczowi i Stepanowi Banderze to był błąd.


Ukraińcy pamiętają o ofiarach Wielkiego Głodu


"Myślę, że to był wielki błąd - nie było warto, bo człowiek, który nosił stopień oficera armii Wehrmachtu a więc państwa agresora, walczył nie tylko ze Związkiem Radzieckim, ale i z połową Europy, i nie może być bohaterem na Ukrainie. Jednak żadne naukowe podstawy do nadawania tytułu nie istnieją. W naukowych, środowiskach akademickich, decyzja ta została uznana za nieuzasadniona. Decyzja ta miała cele polityczne, a nie naukowe".


Walerij Soldatenko

Soldatenko jest również przekonany, że "Wielki Głód" nie był ludobójstwem Ukraińców.

Zajmowałem się problemem Wielkiego Głodu jeszcze w 1989 r. (...) W tym czasie przygotowywałem dla Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy uchwałę o głodzie (...). Głód nie był ludobójstwem narodu ukraińskiego. Nikt siedząc na tronie nie podejmował decyzji w rodzaju: "jak by tu się pozbyć ukraińskiego narodu" - mówił szef IPN Ukrainy.

Władza z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele przekształca Instytut Pamięci Narodowej w Instytut Narodowej Amnezji - skomentował wypowiedzi Sołdatenki deputowany opozycyjnego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona Jarosław Kendzior

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Traktat Ryski

Posted by irekw1 on 2010-08-11 09:01:27 CEST

Traktat zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.

Dziś, podobnie jak przed niemal 90 laty, oceny traktatu są rozbieżne. Dla jednych był on porażką polskich elit politycznych, dla drugich zwycięstwem ich realizmu. Jedno jest pewne, granice które wyznaczył traktat przetrwały do 1939 r. czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wojna polsko-bolszewicka - wyprawa kijowska

Posted by irekw1 on 2010-08-11 09:00:09 CEST

Po zawarciu przez Józefa Piłsudskiego polityczno-wojskowego sojuszu z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą, 25 kwietnia 1920 r. ruszyła polsko-ukraińska ofensywa, wyprzedzająca uderzenie przygotowywane przez Armię Czerwoną. 7 maja wojska polskie bez większych przeszkód zajęły Kijów.

W kwietniu 1920 r. strona polska zawarła układ z Semenem Petlurą, przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej, w sprawie wspólnej walki przeciwko Armii Czerwonej. Według istotnego zapisu umowy, po zakończeniu działań wojennych, na wniosek jednej ze stron polskie oddziały wycofają się poza wyznaczoną w umowie granicę między Rzeczpospolitą a Ukrainą.
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bitwa Warszawska 1920 roku

Posted by irekw1 on 2010-08-11 08:58:57 CEST

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Wojna polsko-bolszewicka rozpoczęła się krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Będąca początkiem wojny Operacja "Wisła" rozpoczęta została z rozkazu Lenina już 18 listopada 1918 roku. Pokonanie Polski było dla Lenina celem taktycznym - głównym było udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier.
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


List otwarty do Ministra Sprawiedliwości RP

Posted by irekw1 on 2010-08-11 08:56:41 CEST

List otwarty do Ministra Sprawiedliwości RP

Wrocław, 09.08.2010


LIST OTWARTY DO MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI


Szanowny Pan
Krzysztof Kwiatkowski
Minister Sprawiedliwości
Rzeczypospolitej Polskiej
Al. Ujazdowskie 11
00-950 Warszawa


Szanowny Panie Ministrze,
czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycza wezwano aby zaprzestał naciskać na ukraińskie media.

Posted by irekw1 on 2010-08-11 08:43:44 CEST

Międzynarodowy Instytut Prasy ( International Press Institute) zwrócił się do Prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza aby uszanował wolności prasy w kraju i zapobiegł wywieranej presji na media.

Głownym powodem napisania listu otwartego do Janukowycza była decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kijowie który w czerwcu 2010 r. pozbawił częstotliwości przeznaczonych do nadawania informacji radiowej i telewizyjnej Kanału 5 i TVi.

Przedstawiciele IPI mają nadzieję, że dalsze rozmowy będą otwarte dla publiczności, a proces wydawania pozwoleń na nadawanie będzie przejrzysty i odpolityczniony.

Ponadto list otwarty podnosi kwestię wzrostu ataków na dziennikarzy i niezdolności władz Ukrainy do ukarania winnych. Przedstawiciele International Press Institute wzywają Janukowycza aby przyczynił się do identyfikacji przestępców i pociągnął ich do odpowiedzialności.

Przedstawiciele opozycji ukraińskiej wcześniej powiedziali, że po wyborze Wiktora Janukowycza na prezydententa kraju zaczło dochodzić do wypadków cenzurowania wiadomości. W szczególności zaś, główne kanały telewizyjne mające zastrzeżenia do władz są usuwane z eteru. W odpowiedzi, szef państwa powiedział, że jest gotowy do współpracy z dziennikarzami w kraju aby bronić wolności słowa.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Koalicja rozszerzyła uprawnienia Janukowycza, bez zmiany Konstytucji.

Posted by irekw1 on 2010-08-11 08:42:05 CEST

Rządzącej koalicji udało się rozszerzyć kompetencje prezydenta Wiktora Janukowycza, bez wprowadzania zmian w Konstytucji, pisze Kommersant-Ukraina.

Rozszerzenie uprawnień prezydenta nie zostały zauważone przez opozycję.

Poprawki do ustawy "W sprawie bezpieczeństwa narodowego" wprowadziła tzw "Grupa Portnowa", a konkretnie deputowany Walerij Pisarenko. Przyjęcie ustawy, uchwalonej w godzinach wieczornych w prawie pustej sali plenarnej nastąpiło przy braku sprzeciwu posłów. Dzięki tym zmianom można powiedzieć, Janukowycz otrzymał wszelką władzę w kraju.

Autor poprawki, Pisarenko twierdzi, że chce wzmocnić pozycję prezydenta.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sytuacja w arsenale w Łozowie jest pod kontrolą

Posted by irekw1 on 2010-08-11 08:40:47 CEST

"Sytuacja na 61 - m w arsenale - Łozowo jest pod kontrolą" , - powiedział zastępca szefa sztabu Grigorij Sakowski w wywiadzie dla Kanału 5 w nocy we wtorek.

Według Sakowskiego, straż pożarną monitoruje sytuację i w przypadku pożaru będzie gotowa do jego wyeliminowania.

"Myślę, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia" - powiedział Sakowski.

W arsenale Łozowskim jest zgromadzone około 450 tysięcy ton amunicji. Obecnie ze wzgledu na upały zaprzestano nawet recyklingu starej amunicji i przeprowadzania jakichkolwiek ćwiczeń wojskowych."Nie wolno wykonywać żadnych prac w celu przygotowania materiałów wybuchowych przeznaczonych do usunięcia z arsenałów, baz i składów Sił Zbrojnych Ukrainy " , - powiedział minister obrony Michaił Jeżel.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Partia Ojczyzna we Lwowie zaproponuje jednego z trzech kandydatów na stanowisko burmistrza Lwowa

Posted by irekw1 on 2010-08-11 08:38:40 CEST

Partia Ojczyzna zastanawia się nad poparciem jednego spośród trzech kandydatów na wyborach na stanowisko burmistrza Lwowa.

10 sierpnia, podczas konferencji prasowej prezes lwowskiego biura Partii Ojczyzna Roman Ilyk powiedział że "Na dzień dzisiejszy nie ma uzgodnionego kandydata, którego będziemy popierać czy typować na stanowisko mera Lwowa".

Według jego słów, na dzień dzisiejszy partia zastanawia się nad poparciem jednego spośród trzech kandydatów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, August 10 2010

Minister Tabacznik chce przywrócić egzaminy wstępne do szkół wyższych

Posted by irekw1 on 2010-08-10 14:23:43 CEST

Minister Edukacji i Nauki Ukrainy opracował nowy projekt ustawy o szkolnictwie wyższym. Dokument proponuje sporo innowacji, z których najistotniejszą jest przywrócenie egzaminów wstępnych do szkół wyższych.

"Jedna z roboczych grup, które pracowały nad projektem, wniosła taką propozycję. Opcja ta na razie jest omawiana" - wyjaśnił minister edukacji Tabacznik

W komitecie parlamentarnym do spraw edukacji potwierdzono, że do ostatecznej wersji projektu ustawy wniesiono punkt mówiący o tym, że student zostanie przyjęty na uczelnię na podstawie trzech kryteriów: testu maturalnego, średniej oceny z matury, i oceny którą wystawia uczelnia.

Rada Najwyższa rozpatrzy ustawę o szkolnictwie wyższym we wrześniu

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Macedonia tymczasowo zniosła wizy dla Ukraińców

Posted by irekw1 on 2010-08-10 14:22:55 CEST

Departament Polityki Informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformował że Rząd Republiki Macedonia zniosł wizy dla obywateli Ukrainy.
Rozporządzenie Rządu Republiki Macedoni weszło w życie w dniu 5 sierpnia tego roku.


Zgodnie z decyzją podjętą przez Rząd Republiki Macedonii wizyty krótkoterminowe (do 90 dni) do dnia 15 października 2010 r.,obywatele Ukrainy mogą wjechać na terytorium Macedoni z ważnym paszportem, ubezpieczeniem i niezbędnymi do pozostania w kraju funduszami pieniężnymi lub potwierdzeniem otrzymania wsparcia finansowego z innych źródeł.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina stała się drugim co do wielkości dłużnikiem MFW

Posted by irekw1 on 2010-08-10 14:22:03 CEST

Ukraina zaciągając nową pożyczkę od MFW zwiększyła swoje zobowiązania wobec funduszu o 12,66 mld dolarów.

W ten sposób, Ukraina stała się drugim krajem na świecie mającym największy dług w stosunku do MFW.

Największym dłużnikiem MFW jest Ruminia z dlugime w wysokosci 9,03 mld dolarów, a na trzecim miejscu są Węgry z zadłużeniem 7,64 mld dolarów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Klujew polecił otoczyć składy amunicji w Łozowej : obcych nie powinno tam być

Posted by irekw1 on 2010-08-10 10:43:10 CEST

Wicepremier Andrij Klyuyev wydał polecenie Ministerstwom Obrony i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych aby odizolowano składy amunicji w Łozowej (Charków). Ponadto Ministerstwo Obrony zamierza wybudować kanały przepływowe wody do niebezpiecznych miejsc składowania materiałów wybuchowych.

"Złożyłem wniosek do Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych aby całkowicie otoczyć obiekt. Żadna postronna osoba nie powinna znajdować się na tym obszarze " - powiedział pierwszy wicepremier.

Tymczasem Departament Obrony ogłosił, iż zamierza zwiększyć w ciągu tygodnia (10-15 sierpnia) ilość rurociągów dla zapewnienia ciągłości dostaw wody do najbardziej niebezpiecznych miejsc składowania artykułów wybuchowych i substancji należących do arsenału i bazy Sił Zbrojnych w Łozowie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Zakarpaciu odsłonięto pomnik borówki

Posted by irekw1 on 2010-08-10 10:30:31 CEST

Ponad tonę borówek i dania z niej zostało zaprezentowanych podczas festiwalu "Werchowińska afyna" na Zakarpaciu.

Pomnik borówki stworzył użhorodzki rzeźbiarz Michał Kołodko

Impreza odbyła się w weekend we wsi Huklywe na Zakarpaciu. Miejscowi mieszkańcy nazywają swą wieś stolicą borówek (nazywanych tutaj afynami), ponieważ jest położona u podnóża góry Wielikij Wierch na której znajdują się największe na Ukrainie plantacje borówek.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tigipko powiedział, że nie boi się odpowiedzialności za niepopularne reformy

Posted by irekw1 on 2010-08-10 10:24:48 CEST

Wicepremier Siergiej Tigipko nie boi się odpowiedzialności za niepopularne reformy na Ukrainie.

"Nie ma miejsca w polityce i działalności gospodarczej na obawy. Boję się tylko populistów", powiedział S. Tigipko na briefingu we wtorek w Kijowie


S. Tigipko

Według wicepremiera, dostrzega potrzebę reform w kraju i ochrony ubogich. "Wierzę, że działania, jakie prowadzi rząd, są podejmowane w celu ochrony ubogich "- S. Tigipko .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie istnieje duże zagrożenie pożarowe - wicepremier Klujew

Posted by irekw1 on 2010-08-10 10:15:57 CEST

Zagrożenie pożarami na Ukrainie pozostaje niezwykle wysokie, powiedział Zastępca Prezesa Rady Ministrów Andrij Klujew.

"Zagrożenie pożarowe w naturalnych ekosystemach jest nadal ogromne"- powiedział na konferencji szefów regionalnych administracji państwowych we wtorek wicepremier Klujew.

Główną przyczyną pożarów lasów jest nieostrożne obchodzenie się z ogniem. Tylko w poniedziałek na Ukrainie miało miejsce 167 pożarów, które wygasły lub zostały zlokalizowane i ugaszone w ciągu kilku godzin.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ze względu na ciepło zużycie energii elektrycznej na Ukrainie wzrosło o 25%

Posted by irekw1 on 2010-08-10 10:14:48 CEST

Ze względu na bardzo wysokie temperatury na Ukrainie wzrosło zużycie energii elektrycznej o 25% , powiedział wicepremier Andrij Klujew.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Komunisci proponują ogłoszenie referendum w/s współpracy z MFW

Posted by irekw1 on 2010-08-10 09:43:31 CEST

Komunistyczna Partia Ukrainy ( KPU ) sugeruje, ogłoszenie referendum w sprawie dalszej współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW ) w związku z wymogami Funduszu w/s podwyższenia cen na Ukrainie od towarów i usług, poinformowała służba prasowa Partii Komunistycznej we wtorek.

"Jeśli rząd nie jest w stanie wytrzymać presji ze strony MFW i innych międzynarodowych terrorystów finansowych, proponujemy bezpośrednie odwołanie się do ludzi na Ukrainie i ogłoszenie referendum które zdecyduje o zakazie współpracy z MFW na takich drakońskich warunkach", powiedział lider ukraińskich komunistów Petro Symonenko .

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ossolineum kończy operację skanowania gromadzonych przez zakład rękopisów, które po II wojnie zostały we Lwowie.

Posted by irekw1 on 2010-08-10 09:42:44 CEST

W ciągu czterech lat wykonano 2,5 miliona skanów. We wrocławskiej czytelni przy ul. Szewskiej można już przeglądać m.in. archiwa wielkich polskich rodów i dokumenty własne biblioteki.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich wielokrotnie usiłował odzyskać zbiory przejęte po wojnie przez ukraińską Bibliotekę im. Wasyla Stefanyka. Wprawdzie we Wrocławiu znalazły się najcenniejsze ossolińskie kolekcje, ale szacuje się, że we Lwowie pozostało 70 proc. przedwojennych zasobów biblioteki.

- Niestety, łatwiej było zjednoczyć Europę, niż scalić zbiory rozrzucone po różnych krajach. W tej chwili jedyną szansą na połączenie naszych kolekcji jest przeniesienie ich na nośniki elektroniczne. W 2004 roku podpisaliśmy umowę o współpracy z Biblioteką im. Stefanyka. Ukraińcy zgodzili się na skanowanie zbiorów Ossolineum. Jeden zestaw skanów zostaje we Lwowie, drugi wyjeżdża do Wrocławia. Na razie nasza współpraca bardzo dobrze się układa - mówi dyrektor ZNiO dr Adolf Juzwenko

Ossolineum ma w tej chwili we Lwowie własną salę wystawienniczą (w dawnym pałacu Baworoskich, mieszczącym oddział zbiorów graficznych Biblioteki im. Stefanyka) i pełnomocniczkę - Wiktorię Malicką. Organizuje ona we Lwowie wystawy i odczyty, ale przede wszystkim kieruje akcją skanowania ossolińskich zbiorów. - Szczególnie ważne są dla nas dokumenty "domowe", czyli materiały dotyczące fundatora lub pokazujące, jak biblioteka działała: listy płac, spisy osób korzystających ze zbiorów, korespondencja z kuratorami. Już niemal wszystko skopiowaliśmy - mówi Malicka. - Skończyliśmy też ostatnio skanować archiwum Sapiehów, Dzieduszyckich i Pawlikowskich z Medyki.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydent Ukrainy Janukowycz wychwala Kuczmę. "To architekt reform"

Posted by irekw1 on 2010-08-10 09:41:00 CEST

Architekt reform ekonomicznych i stabilnego rozwoju kraju, jeden z najwydatniejszych twórców ukraińskiej państwowości - tak o Leonidzie Kuczmie napisał prezydent Wiktor Janukowycz.

Szef państwa złożył drugiemu prezydentowi niezależnej Ukrainy życzenia z okazji 72. urodzin. Mimo że prezydentura Leonida Kuczmy kojarzy się wielu Ukraińcom z ograniczeniem swobód obywatelskich, Wiktor Janukowycz napisał, że imię byłego szefa państwa powinno być "wpisane złotymi literami w historię budowy i rozwoju współczesnej Ukrainy".

W 2004 roku Wiktor Janukowycz miał być następcą Leonida Kuczmy. Na jego zwycięstwo pracowała cała państwowa machina propagandowa. Wywołało to jednak sprzeciw Ukraińców i zakończyło się pomarańczową rewolucją i przegraną Wiktora Janukowycza. Po jego zwycięstwie w tym roku Leonid Kuczma nie krył radości mówiąc, że "wszystko wraca na swoje miejsce".

Dziennikarze zaczęli coraz częściej mówić o przypadkach cenzury, do ministerstw wróciły dawne kadry sprzed pomarańczowej rewolucji, a na Ukrainę przyjechali politycy poszukiwani przez poprzednie władze za nadużywanie stanowisk państwowych. Podobnie, jak w czasach Leonida Kuczmy, urodziny prezydenta stają się niemal świętem państwowym. Wiktor Janukowycz obchodził je w tym roku w Kijowie i na Krymie, gdzie specjalnie z tego powodu odbył się szczyt przywódców państw postradzieckich.

Źródło PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


SBU udaremniła próbę zamachu

Posted by irekw1 on 2010-08-10 09:39:13 CEST

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała grupę młodych szantażystów, którzy grożąc serią zamachów w środkach transportu miejskiego w Kijowie domagali się 600 tys. dolarów okupu.

Aresztowani to 17-letni student chemii oraz trzech jego kolegów w wieku od 21 do 29 lat. W ich mieszkaniach znaleziono ładunki wybuchowe i środki niezbędne do ich konstruowania - podała SBU.

Terroryści wpadli w niedzielę, krótko po tym, gdy jeden z nich kilka razy zadzwonił do SBU i grożąc zamachami bombowymi w różnych miejscach Kijowa zażądał 600 tys. dolarów okupu.


Bomba domowej roboty, którą planowano wysadzić w centrum Kijowa


Funkcjonariusze podjęli negocjacje i umówili się, że przekażą te pieniądze. Do spotkania doszło w okolicach miejscowości Pyriatyn w obwodzie połtawskim (wschodnia Ukraina). Po odbiór okupu przyszedł 17-letni chemik, który natychmiast został zatrzymany.

W tym samym czasie w Pyriatynie milicja zatrzymała trzech jego kolegów. Wszyscy oni są bezrobotni.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, August 09 2010

Sąd Najwyższy Ukrainy wydał korzystny wyrok dla Rafako

Posted by irekw1 on 2010-08-09 19:47:17 CEST

Sąd Najwyższy Ukrainy rozpatrzył pozytywnie dla Fabryki Kotłów Rafako skargę kasacyjną w sprawie z powództwa spółki o odszkodowanie wobec Donieckbłenergo i utrzymał w mocy orzeczenie o odszkodowaniu na rzecz Rafako w wysokości 56,74 mln hrywien (11,5 mln USD), poinformowała spółka w komunikacie.

„Zarząd Rafako otrzymał od swojego ukraińskiego pełnomocnika procesowego Wyrok Izby Sądowej do spraw Gospodarczych Sądu Najwyższego Ukrainy wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem tego wyroku, w sprawie z powództwa Emitenta o odszkodowanie wobec Otwartej Spółki Akcyjnej DONIECKOBŁENERGO z powodu ostatecznego zaniechania przez tą spółkę realizacji budowy kotła. W niniejszym wyroku Sąd Najwyższy Ukrainy po rozpoznaniu skargi kasacyjnej złożonej przez Emitenta postanowił:
1. Skargę kasacyjną złożoną przez Emitenta rozpatrzyć pozytywnie,
2. Wyrok Najwyższego Sądu Gospodarczego Ukrainy z dnia 12 marca 2009 roku skasować,
3. Wyrok Donieckiego Apelacyjnego Sądu Gospodarczego z dnia 23 grudnia 2008 roku pozostawić w mocy” – czytamy w komunikacie.

„Utrzymany w mocy został więc wyrok Donieckiego Apelacyjnego Sądu Gospodarczego z dnia 23 grudnia 2008 roku, w którym to orzeczeniu została zasądzona na rzecz Emitenta tytułem odszkodowania, odsetek za zwłokę, kosztów sądowych i kosztów zastępstwa procesowego łącznie kwota 56,74 mln hrywien, co w przeliczeniu stanowiło w dniu wniesienia powództwa kwotę około 11,5 mln USD” – czytamy dalej.

„Emitent zwraca jednak uwagę na fakt, iż ze względu na całkowicie nieznaną dla Emitenta sytuację finansową Otwartej Spółki Akcyjnej DONIECKOBŁENERGO, w chwili obecnej nie jest możliwe prognozowanie efektów ewentualnej egzekucji przeciwko tej spółce” – podano również.

Spółka Rafako miała 10,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 8,80 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 237,09 mln zł wobec 211,47 mln zł rok wcześniej.

źrodło Bankier.pl

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zatrzymano podpalaczy lasu w regionie dniepropietrowskim

Posted by irekw1 on 2010-08-09 19:46:21 CEST

Wszczęte śledztwo w sprawie świadomego podpalania lasów w obwodzie dniepropetrowskim doprowadziło do aresztowania sprawców, oświadczył Prokurator Generalny Aleksander Medwedko podczas spotkania z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowiczem.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Minister edukacji Tabacznik poniża godność człowieka, naukowca i państwa - Iwan Wakarczuk

Posted by irekw1 on 2010-08-09 19:45:24 CEST

Rektor Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego oskarżył ministra edukacji o umyślne zwolnienie z pracy kilku rektorów znanych uniwersytetów.

"To było niespodziewane i prawie tajne, ze względu na brak jakichkolwiek informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, zwolnienie ze stanowisk rektorów znanych ukraińskich uniwersytetów: Włodzimierza Szewczenki, rektora Donieckiego Narodowego Uniwersytetu, członka Ukraińskiej Akademii Nauk, przewodniczącego Rady Rektorów Obwodu Donieckiego; Walentego Smyntyny, rektora Odeskiego Narodowego Uniwersytetu im. I. Mecznikowa; Michała Martyniuka, rektora Humańskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. P. Tyczyny nie ma analogi w światowej praktyce, ponieważ akademicka swoboda i uniwersytecka autonomia – to kamień węgielny systemu wyższej edukacji we wszystkich cywilizowanych społeczeństwach", czytamy w apelu byłego ministra edukacji, rektora Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. I. Franki Iwana Wakarczuka.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz polecił, aby uniknąć nieuzasadnionego wzrostu cen na chleb

Posted by irekw1 on 2010-08-09 19:44:10 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz polecił wicepremierowi Siergiejowi Tigipce aby zapobiegł nieuzasadnionemu wzrostowi cen chleba i wyrobów piekarniczych.

Biuro prasowe państwa, poinformowało w poniedziałek że podczas spotkania z Siergiejem Tigipko, przypominając ogólną sytuację w regionie Czerkas, gdzie jeden z zakładów piekarniczych niepotrzebnie podniósł ceny swoich produktów Prezydent powiedział:

"Chciałbym prosić, by razem z kolegami prowadzono pracę nad nieuzasadnionymi podwyżkami cen, i nie pozwalać każdemu to robić " - powiedział prezydent.

Z kolei Mykoła Azarow premier Ukrainy oświadczył w sobote w czerkasach że:

"Posiadamy dosyć zapasów zboża, zakupionego po starych cenach. Oprócz tego, Rada Ministrów przeznaczyła 5 miliardów hrywien na stworzenie zapasów Funduszu Agrarnego", – oświadczył Mikołaj Azarow.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Od kwietnia 2011 Ukraina zamierza podnieść ceny gazu dla ludności o kolejne 50 %

Posted by irekw1 on 2010-08-09 09:57:33 CEST

Ukraina zamierza stopniowo podnosić ceny gazu dla ludności i sektora usługowego aż do wyrównania cen krajowych z cenami importowymi. Taka informacja zawarta jest w protokole uzgodnionym z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

"Dalszy wzrost cen o 50 % dla ludności i usług komunalnych przewidywany jest na kwiecien 2011 r.", - planują władze Ukrainy.

Zgodnie z memorandum podpisanym z MFW, przewiduje się dalszy wzrost cen gazu dla ludności i usług co sześć miesięcy, aż do osiągnięcia równowagi z cenami importowanymi.

"Po tym wszystkim cena gazu będzie regulowana tak, by odzwierciedlała cenę rynkową" - stwierdzono w memorandum.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pożar w regionie Dniepropietrowskim wygasł

Posted by irekw1 on 2010-08-09 09:46:13 CEST

W regionie Dniepropietrowska w Nowomoskiewska pożary terenów leśnych udało się wyeliminować.

Według służb prasowych, ogień zgasł w nocy 8 sierpnia. Siły jakie zostały użyte do gaszenia pożarów składały się z 855 osób, 88 wozów gaśniczych, i 3 śmigłowce Mi-8.Pożar zniszczył około 400 hektarów terenów leśnych.

Prokuratora Dniepropietrowskiego regionu w stosunku do dyrektora wojskowych terenów leśnych Anatolija Mitskana wniesła akt oskarżenia ze względu na fakt zaniedbań które doprowadziły do poważnych konsekwencji i zagrożenia pożarowego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Komorowski nie odwróci się od Kijowa

Posted by irekw1 on 2010-08-09 08:38:43 CEST

Prezydent Bronisław Komorowski nie odwróci się od Ukrainy, jednak ranga stosunków polsko-ukraińskich będzie zależeć wyłącznie od Kijowa - komentowali w dniu zaprzysiężenia Komorowskiego znawcy ukraińskiej sceny politycznej.

- Komorowski pochodzi z dawnych Kresów, więc jego zainteresowanie Ukrainą czy Białorusią jest naturalne. Niestety, obecne władze ukraińskie zdają się nie zauważać Polski, i choć Warszawa nadal będzie gotowa pełnić rolę adwokata Ukrainy, to widzimy, że polski kierunek dla prezydenta Wiktora Janukowycza nie jest priorytetem - mówił na konferencji prasowej Wołodymyr Horbacz, analityk z Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej w Kijowie.

Jak podkreślił, takie podejście władz Ukrainy do Polski jest błędne - chociażby z tego względu, że w połowie przyszłego roku Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

- Pamiętajmy o tym, że Polacy zdołali wywalczyć sobie dobrą pozycję w UE i nie są tam traktowani jak ubodzy krewni, lecz partnerzy, z którymi należy się liczyć - wtórował politolog Ołeksandr Palij.

Paweł Rudiakow z centrum analitycznego Perspektywa wskazał, że choć Polska jest jednym z największych sąsiadów Ukrainy, to w planach prezydenta Janukowycza na bieżący rok nie ma wizyty w Warszawie.

- Na szczęście stosunki między naszymi krajami nie ograniczają się do oficjalnych wizyt i istnieje jeszcze współpraca transgraniczna, wymiana kulturalna oraz relacje między zwykłymi ludźmi - powiedział politolog.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Femen - Ukraina nie wagina

Posted by irekw1 on 2010-08-09 08:36:51 CEST

Zgrabna blondynka leży z rozłożonymi nogami na marmurowej podłodze. Oprócz fioletowych fig ma na sobie jedynie ludowy wianuszek i sięgające za kolana czerwone kozaczki na niebotycznie wysokich obcasach. Licznie zgromadzonym fotografom prezentuje transparent ze zgrabnym hasłem „Ukraina nie wagina”.To jeden z wielu performatywnych protestów feministycznej grupy „Femen”, tym razem poświęcony krzywdzącemu stereotypowi Ukrainek, które za granicą cieszą się wątpliwą sławą. - Nasz kraj nie jest domem publicznym – głoszą aktywistki ruchu.

czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, August 06 2010

Na Ukrainie, ceny zboża gwałtownie wzrosła, a to nie koniec?

Posted by irekw1 on 2010-08-06 14:13:51 CEST

W wyniku zakazu ogłoszonego przez Federację Rosyjską na eksport ziarna z Rosji, cena zboża na krajowym rynku wzrosła o 150 uhr za tonę.

"Cena zboża na rynku krajowym wzrosła o 150 uhr i oczekujemy, że będzie rosnąć jeszcze o 100 uhr. "- powiedział prezes Konfederacji Agrarnej Ukrainy Leonid Kozachenko.

Rząd Federacji Rosyjskiej ustanowił zakaz eksportu zboża z terytorium Rosji w dniach od 15 sierpnia do 31 grudnia 2010 roku. Dekret podpisany został przez premiera Władimira Putina. W szczególności dotyczy, wywozu z Federacji Rosyjskiej pszenicy, jęczmienia, żyta, kukurydzy, mąki pszennej lub pszenno-żytniej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


15% Ukraińców chce na zawsze wyjechać z kraju

Posted by irekw1 on 2010-08-06 11:44:51 CEST

Prawie każdy piąty Ukrainiec marzy o tymczasowej pracy za granicą, a 15% chciałoby opuścić swoją ojczyznę na zawsze podał międzynarodowy instytut Gallupa, która bada procesy migracyjne w byłym ZSRR

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Krymie ujawniono 40 hetarowe pole konopi

Posted by irekw1 on 2010-08-06 11:44:16 CEST

Na Krymie podczas trwania operacji "Mak-2010" w pobliżu wsi Syziwka ujawniono posiewy konopi o łącznej powierzchni uprawnej ponad 40 hektarów.

W rejonie symferopolskim, w pobliżu wsi Konstiantyniwka funkcjonariusze wydziału ds. walki z narkotykami MSW wspólnie z przedstawicielami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ujawnili na polu o powierzchni ok. 2 ha prawie 25 tys. roślin konopi.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Odescy urzędnicy za pieniądze sprzyjali adopcji

Posted by irekw1 on 2010-08-06 11:43:30 CEST

Według słów zastępcy kierownika wydziału ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej MSW Ukrainy Eduarda Fedosowa troje pracowników dziecięcego szpitala i jednej z rejonowych administracji państwowych pomagali szybko i bez problemów za łapówki w wysokości od 3 do 10 tys. dolarów adoptować niemowlęta.

Urzędnicy łamiąc prawo pozbawiali pozbawiali praw rodzicielskich niezamożne rodziny. Niektórym rodziców informowano, że ich dziecko umarło lub potrzebuje długotrwałego leczenia w specjalnych szpitalach.

Udowodniono cztery przypadki przestępczej adopcji, które trwały od 2008 roku aż po dzień dzisiejszy. Milicja sprawdza jeszcze 17 podobnych przypadków.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińskie hotele na 10 lat zwolnione od podatku dochodowego

Posted by irekw1 on 2010-08-06 07:46:55 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę "O zmianach do niektórych ustaw Ukrainy o rozwoju i przygotowaniu infrastruktury hotelowej w celu przeprowadzenia finału Mistrzostw Europy 2012 roku w piłce nożnej".

Ustawa przewiduje, że zaczynając od dnia 1 stycznia 2011 roku przedsiębiorstwa które uzyskają usługi hotelowe w kategorii 3, 4, i 5 gwiazdek i były modernizowane czy zbudowane od początku, jak również zostaną oddane do użytku przed dniem 1 września 2012 roku, zostają zwolnione na 10 lat z opłaty podatku dochodowego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wzrósł tranzyt gazu przez Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-08-06 07:46:12 CEST

UkrTransgaz, spółka zarządzająca siecią gazociągów tranzytowych na Ukrainie, poinformowała o wzroście tranzytu gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy.

Według informacji UkrTransgaz w okresie od stycznia do lipca br. wzrost tranzytu gazu przez Ukrainę wyniósł 20 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku.

O możliwym zwiększeniu tranzytu gazu mówi także Rosja. Obydwa kraje przygotowują nowe umowy dotyczące współpracy w sferze gazowej i tranzytu ropy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Kijowscy chirurdzy zamieszani w nielegalne transplantacje

Posted by irekw1 on 2010-08-06 07:45:31 CEST

Ministerstwo spraw wewnętrznych rozpracowało międzynarodową grupę przestępczą, która zajmowała się nielegalnymi przeszczepami nerek.

W proceder, który przynosił ok. 18 mln dolarów zysku rocznie, zaangażowanych było czterech głównych chirurgów znanego Instytutu Chirurgii i Transplantologii im. Szalimowa w Kijowie - podał przedstawiciel resortu spraw wewnętrznych Jurij Kuczer. Nazwisk lekarzy nie opublikowano.

Na czele 12-osobowej grupy stał obywatel Izraela. Wraz z współpracownikami werbował on mieszkańców Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Uzbekistanu, którzy godzili się na oddanie własnych organów; przeszczepiano je następnie pacjentom w krajach Unii Europejskiej, Azji i w Izraelu.

Niektóre z tych operacji przeprowadzane były w Kijowie, niektóre zaś - z udziałem ukraińskich lekarzy - odbywały się za granicą.Dawcami były przeważnie kobiety w wieku 18-25 lat, cieszące się dobrym stanem zdrowia. Za zrealizowany przeszczep ich organów płacono im ok. 10 tys. dolarów.

Osoba, która potrzebowała "nowej" nerki", płaciła za nią przestępcom nawet 200 tys. dolarów. Ukraińscy chirurdzy, jako wykonawcy zamówienia, dostawali za swe usługi od 10 do 20 tys. dolarów.

Ukraińskie organy ścigania ustaliły, że grupa tzw. czarnych transplantologów zarobiła dotychczas na swej działalności ok. 40 mln dolarów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dzieci z Ukrainy zostaną w Polsce. Urzędnicy znaleźli im hotel.

Posted by irekw1 on 2010-08-06 07:44:40 CEST

Zawodnicy z Krzemieńca na Ukrainie, którzy przyjechali do Zagórza na obóz sportowy, wezmą udział w bieszczadzkim pucharze w skokach narciarskich. Gmina zakwaterowała dzieci w hotelu, opłacając wszystkie koszty.

Dzieci przyjechały na Podkarpacie w ramach współpracy między zagórskim a krzemienieckim klubem. Obóz miał być nagrodą za osiągnięcia sportowe. Klub zaniedbał jednak sprawę noclegów. Naprędce zakwaterowano dzieci w drewnianej kolibie obok skoczni, w której nie ma nawet łazienki.

Nie mogliśmy dopuścić, by dzieci wyjechały z Polski. Teraz będą mogły normalnie mieszkać i trenować. Postaramy się także zorganizować im jakieś wycieczki. Niech to będzie rekompensata za to, co się stało. Dzieciom należą się przeprosiny, ale ze strony KN "Sokół” – dodaje burmistrz.

Jaworski zapowiada, że będzie zmuszony wyciągnąć konsekwencje w stosunku do kierownictwa KN "Sokół”.

Źródło Nowiny24

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Thursday, August 05 2010

Janukowicz przerwał urlop na Krymie i powraca do Kijowa

Posted by irekw1 on 2010-08-05 18:58:58 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowicz przerwał urlopu na Krymie i wraca do Kijowa, gdzie będzie nadzorować sytuacje pożarową w kraju.

Takie oświadczenie wygłosił Janukowycz podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej, które odbyło się w państwowej rezydencji w Forosie na Krymie.Prezydent podkreślił, że jest niezadowolony ze sposobu wykonywania decyzji rządu Ukrainy ws. zapobiegania powstania pożarów w kraju.

"Dlatego powracam do Kijowa i będę czuwał nad sytuacją a także sprawdzał, jak na miejscu będą wykonywane te decyzje", powiedział Janukowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W obwodzie dniepropietrowskim spłoneło 300 hektarów lasu

Posted by irekw1 on 2010-08-05 12:17:51 CEST

4 sierpnia na terytorium Nowomoskiewskiego Leśnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony w obwodzie dniepropetrowskim wybuchł pożar, który do końca dnia rozpowszechnił się na obszar ponad 300 hektarów.

W jego gaszeniu brało udział ponad 1 tys. strażaków, wraz ze specjalistycznym sprzętem i helikopterem gaśniczym.Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, wstępna przyczyną powstania pożaru to zaprószenie ognia przez nieznane osoby.

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych zapewnia że w skutek pożaru nikt nie ucierpiał i nie ma żadnego zagrożenia dla okolicznych miejscowości.Ze względu na zagrożenie pożarami prezydent Janukowycz przerwał urlop i zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, które odbędzie się na Krymie w czwartek, 5 sierpnia o godzinie 14:30.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko wzywa obywateli Ukrainy do obrony swoich interesów w związku ze wzrostem cen gazu

Posted by irekw1 on 2010-08-05 10:59:24 CEST

Lider BJuT, Julia Tymoszenko wezwała Ukraińców do złożenia odwołania od decyzji władz o podwyżce cen gazu."Zachęcam wszystkich zainteresowanych obywateli Ukrainy do przystąpienia do mojej inicjatywy.Musimy chronić siebie i bronić kraju. Nie ma wątpliwości, że państwo weźmie pieniądze z kieszeni każdego obywatela", powiedziała Tymoszenko

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dzieci z Ukrainy zakwaterowano w poniżających warunkach

Posted by irekw1 on 2010-08-05 10:44:51 CEST

Dwudziestu młodych narciarzy z Ukrainy przebywa w Zagórzu na obozie sportowym. Mieszkają w drewnianej kolibie, w jednym małym pomieszczeniu, w skandalicznych warunkach. Nie mają nawet łazienki.

Materace na podłodze, między nimi skrawek wolnego przejścia. Tu leżą torby, buty, ubrania. W pomieszczeniu nie ma oświetlenia z prawdziwego zdarzenia. Po kątach błyskają tylko maleńkie lampki, brakuje stołu, przy którym można zjeść posiłek - tak wygląda izba, w której śpią pokotem ukraińskie dzieci.

Dramatycznie jest z higieną. Nie ma łazienki i dzieci nie mają się, gdzie umyć po treningach. Na szczęście są dwie ubikacje.

Koliba znajduje się w ośrodku "Zakucie”, tuż obok skoczni narciarskich. Ośrodek jest administrowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu. Kolibę wydzierżawiono Klubowi Narciarskiemu "Sokół”, jako miejsce gdzie mogą przebierać się zawodnicy.

Młodzi ukraińscy sportowcy są dobrze znani w Zagórzu. Na podstawie porozumienia między "Sokołem”, a klubem sportowym w Krzemieńcu często przyjeżdżają na zawody sportowe. Startują nawet w barwach "Sokoła”.

Podczas ostatniego pobytu spali w Gimnazjum nr 1 w Zagórzu, gdzie udostępniono im na salę gimnastyczną, wraz z sanitariatami. Żywili się we własnym zakresie.

Obecny przyjazd związany jest z zawodami w skokach narciarskich o puchar burmistrza Zagórza. Konkurs ma odbyć się 14 sierpnia. Wcześniej zawodnicy mieli trenować na zagórskich skoczniach.
Są to dzieci w wieku od 7 do 12 lat, w tym również dziewczynki. Towarzyszy im 5 dorosłych osób.


W takich warunkach zakwaterowano młodych narciarzy z Krzemieńca na Ukrainie. Koliba nie spełnia standardów dla obiektów noclegowych.(Fot. Dorota Mękarska)


- Przyjeżdżamy tu chętnie, bo współpracujemy od lat z Zagórzem. Zawodnicy z Polski też startują u nas - podkreśla ukraiński trener Wasilij Nikiforuk. - Już zaprosiliśmy ich na Memoriał im. Juliusza Słowackiego, który odbędzie się we wrześniu.

Za wschodnią granicą traktuje się naszych młodych sportowców znacznie lepiej. - Na Ukrainie jesteśmy wspaniale przyjmowani. Wita nas mer miasta. Śpimy w hotelu. Organizowane są wycieczki krajoznawcze - podkreśla Małgorzata Usyk, prezes KN "Sokół”.

Trudno do tego dojść, bo z różnych stron padają całkowicie odmienne wyjaśnienia. Według Małgorzaty Usyk, pobyt grupy z Ukrainy był wcześniej uzgodniony z władzami gminy. Przed samym przyjazdem narciarzy prezes zadzwoniła do gimnazjum w Zagórzu, aby potwierdzić zakwaterowanie. Usłyszała od dyrektora, że szkoła to nie hotel.

- Musieliśmy zakwaterować zawodników w kolibie, nie mieli się gdzie podziać – przyznaje prezes "Sokoła”.

Jestem zaskoczony sytuacją, przyjazd ekipy z Ukrainy nie był ze mną konsultowany. Koliba nie spełnia standardów, które powinny posiadać obiekty noclegowe – oburza się Artur Rudnicki, dyrektor MGOKiS w Zagórzu. - Zrobię wszystko, by te dzieci umieścić w jakichś przyzwoitych warunkach.

Jeszcze wczoraj dyr. Rudnicki wynajął dla całej ekipy miejsca noclegowe w ośrodku wypoczynkowym na Białej Górze w Sanoku. Niestety, tylko na dwa dni.

- Jeden nocleg kosztuje 25 złotych za osobę. To są koszty, na które nie jesteśmy przygotowani. Nie możemy ich zakwaterować w szkole, bo rozpoczyna się tam remont – tłumaczy dyrektor.

Dzieci z Ukrainy jutro prawdopodobnie będą musiały zwinąć narty i wrócić do Krzemieńca. Prawdopodobnie nie wezmą udziału w zawodach o puchar burmistrza. Zresztą, po co miałyby po raz drugi jechać prawie 400 km do Zagórza, jak i tak nie ma tu dla nich miejsca.

Źródło Nowiny Gazeta Codzienna

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina wysłała dwa samoloty aby pomóc gasić pożary w Rosji

Posted by irekw1 on 2010-08-05 10:24:51 CEST

Wczoraj z Kijowa do Woroneża w Rosji wysłano dwa samoloty AN-32P Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, w celu udzielenia pomocy w gaszeniu pożarów na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Od kilku dni Moskwa spowita jest gęstym dymem z płonących na południowy wschód od stolicy lasów i torfowisk. Widoczność na moskiewskich ulicach jest minimalna. Wielu mieszkańców skarży się na złe samopoczucie. Stężenie dwutlenku węgla w powietrzu siedmiokrotnie przekracza dopuszczalną koncentrację. Samochody przez cały dzień jeżdżą z zapalonymi światłami.Pożary ogarnęły 21 z 83 regionów Federacji Rosyjskiej. W szalejących od kilkudziesięciu dni pożarach lasów zginęło 48 osób, a 447 zostało rannych. Ogień pochłonął prawie dwa tysiące domów, około 3,5 tysięcy osób straciło dach nad głową

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraiński rząd odroczył otwarcie sezonu polowań ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe

Posted by irekw1 on 2010-08-05 10:23:12 CEST

Ze względu na wysokie ryzyko pożaru rząd zalecił Radzie Ministrów, regionalnej administracji państwowej, administracji miejskiej Sewastopola aby podjęto działania w zakresie zakazu otwarcia sezonu łowieckiego na ptaki.

Odpowiednie rozporządzenie wydał premier Ukrainy Mykoła Azarow. Zakaz będzie obowiązywać do chwili wydania odrębnej decyzji przez Radę Ministrów Ukrainy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Z powodu zagrożenia pożarowego Janukowycz przerwał swój urlop i zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Posted by irekw1 on 2010-08-05 10:22:30 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przerywa urlop i zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy które odbędzie się na Krymie w czwartek, 5 sierpnia o godzinie 14:30.

Prezydent odwołał wszystkie zaplanowane wydarzenia i przerywa urlop ze względu na konieczność zapobieżenia rozprzestrzenianiu się zagrożenia pożarowego, która może stanowić zagrożenie dla życia obywateli, jak również w związku ze skomplikowaną sytuacją w regionach z powodu wysokiego zagrożenia pożarowego" - głosi komunikat.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Podejrzany o eksplozję w świątyni na Zaporożu przyznał się do winy

Posted by irekw1 on 2010-08-05 08:35:15 CEST

Główny podejrzany o spowodowanie eksplozji w świątyni na Zaporożu przyznał się do winy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jeszcze nie potwierdziło tej informacji, powołując się na fakt, że dochodzenie jest w toku.
Podejrzany pracował wcześniej w świątyni, zbierał datki od parafian, ale oskarżony o kradzież pieniędzy został zwolniony.

Według Prokuratora Generalnego Oleksandra Medwedki postępowanie karne jest prowadzone w sprawie o morderstwo z premedytacją, usiłowanie zabójstwa i umyślnego uszkodzenia mienia innych osób.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Kijowie nie będzie defilady z okazji Dnia Niepodległości

Posted by irekw1 on 2010-08-05 08:12:46 CEST

W tym roku 24 sierpnia, z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy nie będzie wojskowej defilady w Kijowie.

W zatwierdzonym scenariuszu obchodów Dnia Niepodległości nie umieszczono punktu mówiącego o defiladzie wojskowej. Na centralnej ulicy stolicy 24 sierpnia wystąpią orkiestry wojskowe, będzie stać warta honorowa - informuje Interfaks-Ukraina.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sobór Mądrości Bożej w Kijowie może znaleźć się na „czarnej liście” UNESCO

Posted by irekw1 on 2010-08-05 08:12:04 CEST

UNESCO odmówiła Ukrainie we wpisaniu na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego XII-wiecznej cerkwi św. Cyryla i XVIII-wiecznej cerkwi św. Andrzeja w Kijowie

Według słów rzecznika UNESCO, Ukraina nie przekazała wszystkich niezbędnych materiałów UNESCO. "Dlatego daliśmy przedstawicielom Ukrainy jeszcze czas w celu przygotowania materiałów", – dodał rzecznik UNESCO.

Na obecnej sesji UNESCO będzie omawiana kwestia umieszczenia Soboru Mądrości Bożej w Kijowie na tak zwanej "czarnej liscie" - obiektów, zagrożonych zniszczeniem. Ten problem został podjęty po tym, jak aktywiści przeciwko zabudowie historycznej części Kijowa zwrócili się z listem do UNESCO, w którym pionformowali o chaotycznej i bezprawnej zabudowie buforowej strefy zabytkowej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


47 stopni ciepła w Dniepropietrowsku

Posted by irekw1 on 2010-08-05 08:11:13 CEST

Plus 47 stopni Celsjusza - taką temperaturę wskazał w środę późnym popołudniem miejski termometr w centrum Dniepropietrowska na wschodniej Ukrainie. Według wcześniejszych prognoz synoptyków maksymalna temperatura w tym regionie miała wynieść 42 stopnie.

Nie zważając na wskazania miejskiego termometru, meteorolodzy w Dniepropietrowsku nie spieszą się z ogłaszaniem rekordu temperatury. Słupek rtęci na tzw. oficjalnym termometrze na miejscowym lotnisku zatrzymał się tego dnia na poziomie 38,9 stopni Celsjusza.

Mimo to temperatura 47 stopni na termometrze w centrum miasta wywołała żywe zainteresowanie zgromadzonych tam ludzi, którzy uwieczniali ją za pomocą aparatów fotograficznych - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

W związku z wysokimi temperaturami ulice Dniepropietrowska całą dobę polewane są zimną wodą. W mieście działa także 38 punktów, w których rozdawana jest woda pitna.

Kilka dni wcześniej ukraińskie ministerstwo zdrowia zleciło pracodawcom, by chroniąc pracowników przed zgubnymi skutkami upałów, wprowadzili sjestę.

Zgodnie z rekomendacjami resortu zwyczajowa przerwa obiadowa, która trwa na Ukrainie od godz. 13 do 14, w czasie upałów powinna być wydłużona do godz. 16.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Stadion we Lwowie będzie oddany do użytku w lecie 2011

Posted by irekw1 on 2010-08-05 08:10:15 CEST

Opóźnienia w harmonogramie budowy zostały zdecydowanie nadrobione i zapewniam, że lwowski stadion na EURO 2012 będzie oddany do użytku w lecie przyszłego roku - powiedział szef ukraińskiego komitetu organizacyjnego Markijan Łubkiwski.

Ważną kwestią jest też uporządkowanie terenów przylegających do przyszłej lwowskiej areny" - podkreślił po wizycie na stadionie dyrektor spółki "EURO 2012 Ukraina", odpowiedzialnej za organizację turnieju w tym kraju.

Łubkiwski zaprezentował postęp prac na budowie przebywającemu we Lwowie wicepremierowi ds. Euro 2012 Borysowi Kołesnikowowi. Wicepremier zauważył, że "postęp jest oczywisty", ale jednocześnie podkreślił, że nie rozpoczęły się jeszcze ważne prace - układanie instalacji elektrycznych i teletechnicznych.

"Zauważalny dla laików postęp nastąpi jesienią, a my już w przyszłym tygodniu zajmiemy się kwestią zagospodarowania terenów naokoło stadionu" - powiedział Kołesnikow, zapewniając, że jesienią przyszłego roku na lwowskim stadionie odbędą się pierwsze mecze.

Wicepremier i szef ukraińskiego komitetu organizacyjnego "EURO 2012 Ukraina" przeprowadzili w poniedziałek inspekcję obwodu lwowskiego, zapoznając się ze stanem przygotowań do organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Plac budowy lwowskiego stadionu odwiedzić ma niebawem grupa ekspertów UEFA z sekretarzem generalnym tej organizacji Giannim Infantino, która spodziewana jest na Ukrainie 11 i 12 sierpnia.

Obok Lwowa ukraińską część EURO 2012 gościć będą jeszcze trzy miasta - Kijów, Charków i Donieck. (PAP)

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Szef parlamentu świadkiem w sprawie zabójstwa dziennikarza

Posted by irekw1 on 2010-08-05 08:09:28 CEST

Ukraińscy śledczy, badający sprawę zabójstwa przed 10 laty dziennikarza Georgija Gongadzego, przeprowadzili konfrontację między głównym podejrzanym, byłym generałem milicji Ołeksijem Pukaczem, a przewodniczącym parlamentu Wołodymyrem Łytwynem.

Informację tę podała we wtorek z powołaniem na własne źródła założona przez Gongadzego gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

Gongadze, dziennikarz tropiący korupcję na szczytach ówczesnych władz, zaginął we wrześniu 2000 roku. Dwa miesiące później jego pozbawione głowy ciało odnaleziono w lesie w okolicach Kijowa.

Według mediów likwidacji dziennikarza miał domagać się ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, on jednak temu zaprzecza. Łytwyn był w tym czasie szefem kancelarii Kuczmy.

Źródła "Ukrainskiej Prawdy" nie podały, czym zakończyła się konfrontacja między Pukaczem a Łytwynem. Poinformowały jedynie, że obecny przewodniczący parlamentu występował w niej jako świadek w sprawie morderstwa Gongadzego.

"Ukrainska Prawda" poinformowała jednocześnie we wtorek, że jako głównego zleceniodawcę zabójstwa dziennikarza Pukacz wskazał śledczym nieżyjącego już byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Krawczenkę.

Wiosną 2005 roku Krawczenko został znaleziony martwy z ranami postrzałowymi głowy na terenie swojej daczy pod Kijowem. Milicja podała wówczas, że popełnił samobójstwo.

"Pukacz poinformował (śledczych), że był świadkiem rozmów telefonicznych między Krawczenką, a prezydentem Kuczmą, oraz że został przedstawiony Łytwynowi kilka dni po zabójstwie Gongadzego" - napisała "Ukrainska Prawda". Do spotkania Pukacza z Łytwynem - czytamy dalej - doszło w gabinecie Krawczenki.

"Rozkaz odcięcia głowy i zmiany miejsca ukrycia ciała Gongadzego otrzymał on (Pukacz) drugiego dnia po wydarzeniach (spotkaniu z Łytwynem) w gabinecie Krawczenki" - utrzymuje internetowa gazeta.

W czerwcu bieżącego roku prokurator generalny Ukrainy Ołeksandr Medwedko oświadczył, że śledztwo w sprawie zabójstwa Gongadzego dobiega końca, a jego wyniki będą znane w sierpniu. "Ukrainska Prawda" wątpi by tak się stało, informując, że niedawno sąd przedłużył termin aresztowania Pukacza do 8 października.

Ołeksij Pukacz, były generał ukraińskiego MSW, został zatrzymany w lipcu 2009 roku po sześciu latach poszukiwań. Tuż po aresztowaniu wskazał miejsce, gdzie ukryto głowę Gongadzego; po zabiciu dziennikarza mordercy odcięli ją od reszty ciała. Specjaliści zidentyfikowali odnalezione pod Kijowem fragmenty czaszki, jako należące do zabitego.

Według ustaleń śledztwa to właśnie Pukacz nadzorował grupę trzech oficerów milicji, którzy porwali Gongadzego i wywieźli go z Kijowa. Pukacz miał także osobiście zamordować Gongadzego, dusząc go paskiem.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, August 03 2010

Europa pożyczy Ukrainie miliard euro na budowę dróg.

Posted by irekw1 on 2010-08-03 14:17:13 CEST

450 milionów euro jest gotów przeznaczyć dla Ukrainy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju na budowę dróg dojazdowych do Kijowa.

Według projektu, pożyczkę skredytuje państwo, ale otrzyma ją Państwowa Służba Dróg Ukrainy. Bank ocenia wartość wszystkich prac na ponad miliard euro. Dlatego planuje się, że oprócz EBOR, jeszcze jeden kredyt w wysokości 450 milionów euro przyzna Europejski Bank Inwestycyjny.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz przygotowuje się do szczytu ONZ

Posted by irekw1 on 2010-08-03 08:32:42 CEST

Na Krymie Prezydent Wiktor Janukowycz i szef MSZ Kostiantin Hryszczenko omówili najbardziej aktualne kwestie, które obecnie dotyczą resortu polityki zagranicznej Ukrainy, priorytetowe zadania i kierunki dalszej pracy.

W okresie prezydentury Wiktora Janukowycza "dynamika wzajemnych stosunków z głównymi partnerami strategicznymi nabrała całkiem innego charakteru". Kostiantyn Hryszczenko podkreślił, że chodzi o ich istotną aktywizację, o czym świadczy m.in. państwowy status zaplanowanej na 2–5 września wizyty Prezydenta Ukrainy w Chinach.

Minister również przypomniał o zaplanowanej na 30 sierpnia wizycie w Niemczech, w ramach której zaplanowano spotkanie z Kanclerz Niemiec Angelą Merkel i innymi politycznymi liderami kraju. Minister podkreślił, że ta wizyta "pozwoli nam przedstawić swój punkt widzenia na te porozumienia, które pragniemy osiągnąć z Unią Europejską, i rozwinąć obustronne stosunki z Niemcami".

Obecnie trwają zaawansowane przygotowania do udziału Wiktora Janukowycza w sesji Zgromadzenia Generalnego ONZ. "Wszystkie te międzynarodowe dwustronne przedsięwzięcia, a także udział Prezydenta w sesji ONZ pod koniec września ukierunkowane są na wzmocnienie międzynarodowej pozycji Ukrainy" – powiedział Kostiantin Hryszczenko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ze względu na upały na Ukrainie zabroniono wjazdu do lasów

Posted by irekw1 on 2010-08-03 08:24:46 CEST

Prawie na całym terytorium Ukrainy wprowadzono zakaz wjeżdżania do lasów, powiedział zastępca przewodniczącego Państwowy Komitet ds. Gospodarki Leśnej Wiktor Czerwonyj

"Szczególne niebezpieczeństwo grozi lasom iglastym w centralnych, wschodnich i południowych obwodach. Na Polesiu natomiast, gdzie są teraz wilgotne lasy liściaste, zakaz wjazdu nie obowiązuje", – powiedział zastępca przewodniczącego Państwowego Komitetu ds. Gospodarki Leśnej.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Skok na kasę po ukraińsku

Posted by irekw1 on 2010-08-03 08:15:43 CEST

Budowlańcy z Ukrainy wypowiadają wojnę polskiemu MSZ, żądając dodatkowych pieniędzy za wybudowanie nowego gmachu naszego konsulatu we Lwowie - pisze "Nasz Dziennik".

Ukraińska firma BEEM Budservice, budująca nowy gmach Konsulatu Generalnego RP w Lwowie, ogłosiła wczoraj rano strajk bezterminowy. Nazywa go akcją obywatelskiego protestu i jednocześnie apelem do władz w Warszawie, aby polski rząd dokonał "sprawiedliwego zakończenia tej inwestycji" - informuje gazeta.

Zdaniem ukraińskiego przedsiębiorstwa, strona polska nie wywiązuje się z umowy i nie wypłaciła mu należnych pieniędzy za budowę placówki dyplomatycznej RP. Przedstawiciele naszego MSZ zaprzeczają temu, oceniając żądania Ukraińców jako bezpodstawne. O tym dziś więcej w "Naszym Dzienniku".

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Pomnik polsko-ukraińskiego braterstwa broni

Posted by irekw1 on 2010-08-03 08:14:50 CEST

Kolejny krok ku wzajemnemu pojednaniu – tak komentowane jest odsłonięcie nowego pomnika na Ukrainie upamiętniającego ofiary bitwy Wojska Polskiego i Ukraińskiej Armii Ludowej z Armią Konną Budionnego. Uroczystość odbyła się w 90. rocznicę bitwy w Komnacie k. Krzemieńca. Tablicę i krzyż poświęcili ksiądz rzymskokatolicki i kapłan z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

Jak mówi krzemieniecki proboszcz, ks. Władysław Iwaszczak, „odsłonięcie pomnika w Komnacie, poświęconego żołnierzom polskim, którzy tam zginęli w obronie swojego kraju, było ważne nie tylko dla Polaków mieszkających w Krzemieńcu i okolicy, ale też i dla mieszkańców samej wioski. Takie wydarzenie w jakiś sposób wpływa na zbliżenie obydwu narodów: polskiego i ukraińskiego. Uroczystość ukazała też, że społeczność polska na tym terenie stara się w jakiś sposób upamiętnić te miejsca, które są związane z historią narodu. I to dzięki wielkim wysiłkom, ponieważ Polaków mieszkających na tym terenie jest niewielu, dzięki ofiarnej pracy, pomocy, funduszom własnym ten pomnik odnowili przy dużym zaangażowaniu Towarzystwa Kultury Polskiej. Jest to też takie dobre świadectwo i lekcja historii dla młodego pokolenia, które powinno znać prawdę o pewnych wydarzeniach i nadal kontynuować tę polską tradycję” – dodał ks. Iwaszczak.

W zbiorowej mogile, nad którą wznosi się odnowiony pomnik, spoczywa wspólnie 77 Polaków i Ukraińców, którzy polegli w 1920 r. w bitwie z bolszewikami.

Źródło (rv/zk, © Radio Vaticana 2010)

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, August 02 2010

Lekarze są zaniepokojeni spadkiem poziomu szczepień na Ukrainie i mówią o niebezpieczeństwie epidemii

Posted by irekw1 on 2010-08-02 19:22:13 CEST

Tendencja spadkowa szczepień na Ukrainie, obserwowans w ostatnich latach , może doprowadzić do epidemii. Takie obawy wyrażają lekarze specjalisci, którzy uczestniczyli w okrągłym stole "Zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii i poważnch chorób w obecnych warunkach gospodarczych " które odbyło się w poniedziałek w Kijowie.

Od 2007 roku istnieje tendencja do zmniejszenia szczepień. Średni poziom szczepień u dzieci spadł o 10% w pierwszych 5 miesiącach tego roku.

"Widzimy , że zbyt mało dzieci jest szczepionych przeciwko błonicy, tężcowi, polio, odrze i różyczce", powiedziała szef pediatrii immunolog z Kijowa Alla Woloha.

Według Wolohy, główne przyczyny spadku szczepień u dzieci - to odmowa szczepienia przez rodziców dziecka z powodu niedostatecznej podaży szczepionki.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl znów planuje odwiedzić Ukrainę

Posted by irekw1 on 2010-08-02 18:58:48 CEST

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl w najbliższym czasie znów zamierza odwiedzić Ukrainę, poinformował wikariusz diecezji dniepropetrowskiej biskup Ewlogiusz.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej biskup poinformował, że aktuwalnie omawiana jest kwestia nowej wizyty patriarchy Cyryla do Krzywego Rogu. Dokładna data wizyty jeszcze nie została ustalona.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ministerstwo Obrony jest w stanie alarmu ze względu na zagrożenia pożarowe.

Posted by irekw1 on 2010-08-02 14:46:33 CEST

Ministerstwo Obrony Ukrainy wzmocni kontrolę nad wszystkimi obiektami sił zbrojnych ze względu na ostry stopień zagrożenia pożarowego, skoncentruje się na przechowywaniu i odpowiednim zabezpieczeniu amunicji, broni i sprzętu wojskowego, powiedział rzecznik prasowy wojska Konstantin Sadilow.

"Monitorujemy sytuacje w celu ustalenia obecności i możliwości zaistnienia zagrożenia pożarowego wokół terenów sił zbrojnych, nawiązaliśmy współpracę z biurami regionalnymi Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych ", powiedział Sadilow.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Milicja zapobiega rozprzestrzenianiu się ulotki o podwyżce cen gazu.

Posted by irekw1 on 2010-08-02 14:08:33 CEST

"Dziś rano, pod pretekstem rzekomego rozliczenia" w Czerkasach w regionalnym oddziale BJuT, milicja dokonała rewizji pomieszczeń i skonfiskowała wszystkie ulotki na temat działań władz "- powiedział zastępca frakcji BJuT Igor Jereszko.

"Te ulotki zawierały informacje, że od dnia 1 sierpnia rząd Janukowycza podniósł ceny gazu o 50%, oraz wyjaśnienie gdzie są pieniądze ludzi z budżetu". Oświadczył również, że już złożono zażalenie i skargę w Urzędzie Prokuratora Generalnego i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, - powiedział Jereszko.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Do Kijowa przyjadą Stallone, Lungren i Statham

Posted by irekw1 on 2010-08-02 14:00:17 CEST

Na Ukrainę na zaproszenie ukraińskiego biznesmena i filantropa , założyciela Międzynarodowej Organizacji TOP Ukraina, Aleksandra Oniszczenko przyjadą Stallone, Lungren i Statham.Gwiazdy wezmą udział w konferencji prasowej w Kijowskim hotelu Premier Palace.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Bubka i Kolesnikow o zimowych Igrzyskach Olimpijskich na Ukrainie

Posted by irekw1 on 2010-08-02 13:54:32 CEST

Przewodniczący Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy Sergij Bubka uważa że w Karpatach można przeprowadzić zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 roku.

"Dlaczego nie? Przecież wszyscy zaczynali od zera" - oświadczył 2 sierpnia podczas wizyty na Lwowszczyźnie przewodniczący Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy Sergij Bubka.

Jednocześnie Serhij Bubka dodał, że Ukraina musi rozwijać sporty zimowe, tym bardziej, że w Karpatach istnieją ku temu wspaniałe możliwości.

Słowa te potwierdził wicepremier Kolesnikow podczas wspólnej roboczej wizyty w obwodzie lwowskim z Bubką.

"W regionie Karpackim są doskonałe warunki do przeprowadzenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich, więc teraz jest ważne - aby przekonać Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) w zdolność Ukrainy do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022", powiedział wicepremier Borys Kolesnikow.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Reprezentacja kobiet z Ukrainy zdobyła złoty medal w sztafecie

Posted by irekw1 on 2010-08-02 13:45:11 CEST

Reprezentacja Ukrainek zdobyła złoty medal w finale sztafety 4x100 metrów w Mistrzostwach Europy w Barcelonie.Reprezentacji Ukrainy wystartowała w składzie: Olesia Powh, Natalia Pogrebniak, Maria Remen i Elzbieta Bryzgina

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dym z Rosji zasnuł Kijów

Posted by irekw1 on 2010-08-02 13:34:45 CEST

Ukraińskie służby ratownicze szukają źródeł szarego dymu, który zasnuł w poniedziałek Kijów oraz obwody kijowski i czernihowski. Przypuszcza się, że przyczyną zadymienia mogą być pożary lasów w sąsiedniej Rosji.

Według wstępnych informacji dym nadchodzi z Rosji - poinformował przedstawiciel Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) Ukrainy.

MSN odnotowało, iż w okolicach Kijowa płonie około hektara torfowisk, jednak - jak podkreślono - pożar ten nie jest tak wielki, by dym rozpostarł się aż nad dwoma obwodami.Władze ostrzegają, iż w związku z panującymi na Ukrainie upałami utrzymuje się wysoki stan zagrożenia pożarowego.W najbliższych dniach we wschodnich i centralnych obwodach kraju temperatura wyniesie od 35 do 39 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach słupek rtęci może dojść nawet do 42 stopni.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zabroniła Olegowi Szynkarence krytykowania władzy na swoim blogu

Posted by irekw1 on 2010-08-02 13:18:49 CEST

Na żądanie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy autor bloga Oleg Szynkarenko złożył pisemne oświadczenie, że nie będzie krytykować władzy w swoim blogu.

Szynkarenko poinformował również, że z jego bloga zniknęły niektóre informacje, które prawdopodobnie usunęła bez jego wiedzy i zgody SBU.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz chce wznowić negocjacje w sprawie strefy wolnego handlu z UE

Posted by irekw1 on 2010-08-02 13:08:33 CEST

Prezydent Wiktor Janukowycz ma nadzieję odblokować negocjacje z UE w celu ustanowienia strefy wolnego handlu z Ukrainą.

Janukowycz polecił premierowi Mykole Azarowi, ministerowi gospodarki Wasylowi Tsuszko i ministerowi spraw zagranicznych Konstantinowi Griczence przygotowanie i złożenie do rozpatrzenia przez Prezydenta skoordynowanego i ugruntowanego projektu, w celu odblokowania negocjacji i ustanowienia strefy wolnego handlu z UE.

Wcześniej, Janukowycz wielokrotnie stwierdzał, że w tym roku Ukraina ma szansę na podpisanie porozumień z Unią Europejską w celu ustanowienia strefy wolnego handlu.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Bajkowym Cmentarzu w Kijowie nieznane osoby uszkodziły grób Lesii Ukrainki

Posted by irekw1 on 2010-08-02 12:54:24 CEST

1 sierpnia w Kijowie, w rocznicę śmierci Lesi Ukrainki uszkodzono nagrobek na cmentarzu ukraińskim podaje "Gazeta Kijowska".

Według informacji, wandale ukradli z nagrobków części z brązu.Kilka tygodni temu przy pomniku poetki były jeszcze cztery brązowe "wieńce", mówi Natalia Osmak z Kijowa, która pierwsza zauważyła kradzież.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Stawnijczuk skrytykowała przepisy nowej ustawy o wyborach lokalnych

Posted by irekw1 on 2010-08-02 12:43:09 CEST

Członek Komisji Weneckiej Maryna Stawnijczuk skrytykowała przepisy nowej ustawy o wyborach lokalnych i uważa, że Rada Najwyższa na początku sesji jesiennej będzie zmuszona wprowadzić zmiany do niej.

"Dzisiaj zostały stworzone warunki, które nie zapewniają siłą politycznym równego traktowania i równych szans udziału w wyborach" - powiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek, przypominając, że prawo zawiera przepisy dotyczące udziału w wyborach do władz lokalnych tylko dla tych stron, które zostały zarejestrowane na co najmniej rok przed kampanią wyborczą.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ministerstwo Zdrowia Ukrainy zaleca siestę

Posted by irekw1 on 2010-08-02 12:42:23 CEST

Ze względu na niezwykle wysokie temperatury Ministerstwo Zdrowia zaleca szereg środków w celu zmniejszenia negatywnego wpływu ciepła na organizm w budynkach mieszkalnych i publicznych oraz budynków biurowych.

Ministerstwa Zdrowia zaleca, aby w domach i urzędach używać urządzenia chroniące przed słońcem na oknach, pożądane jest aby zainstalować okna z przyciemnianymi szybami.

Zaleca się stosowanie lokalnych klimatyzacji, centralnych systemów klimatyzacji, chłodzenia i wentylacji w domach, jak również użycie elektrycznych wentylatorów.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina otrzymała już pierwszą transzę pożyczki od MFW

Posted by irekw1 on 2010-08-02 11:35:38 CEST

Ukraina otrzymała już pierwszą transzę nowej pożyczki od MFW w wysokości 1,89 millirda dolarów, powiedział wicepremier Siergiej Tigipko

Tigipko zauważył, że z tej kwoty, 1 mld dolarów zostanie wykorzystany na pokrycie deficytu budżetowego.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spis ludności na Ukrainie będzie kosztować około miliard hrywien

Posted by irekw1 on 2010-08-02 11:25:30 CEST

Spis ludności, który rząd przełożył na lata 2010/2012, może kosztować budżet państwa około 1 mld hrywien, pisze magazyn "Dieło".

Z powodu braku pieniędzy spis ludności został przełożona na lata 2011-2012, chociaż według zaleceń ONZ, procedura ta powinna odbywać się co 10 lat. Po raz ostatni rząd przeprowadził spis ludności w 2001 roku.

Państwowy Komitet Statystyczny podał przykład Kazachstanu, gdzie koszt ostatniego spisu ludności wyniósł 2,1 euro za osobę. W tym samym czasie w Rosji, na spis ludności przeznaczono 562 mln. dolarów

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Niemcy wycofali zastrzeżenia w/s przystąpienia Ukrainy do konwencji haskiej

Posted by irekw1 on 2010-08-02 11:24:19 CEST

Niemcy wycofały swoje zastrzeżenia w sprawie przystąpienia Ukrainy do konwencji haskiej z 1961 r., uchylające wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych.

Minister Sprawiedliwości Ukrainy Ołeksandr Ławrynowicz poinformował, że Niemcy są jedynym krajem, który nie chciał uznać udziału strony Ukraińskiej w Konwencji Haskiej . Głównym motywem był brak zaufania do dokumentów złożonych w konsulacie Niemiec potwierdzających stan cywilny obywateli. Wśród złożonych dokumentów znaleziono przypadki fałszowania.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W obwodzie lwowskim 10 osób hospitalizowanych z podejrzeniem wirusowego zapalenia wątroby

Posted by irekw1 on 2010-08-02 11:23:22 CEST

Dziesięć osób zostało hospitalizowanych na oddziale zakaźnym szpitala miejskiego we Lwowie w okresie od 19 do 31 lipca.

Jak podał serwis prasowy Generalnej Dyrekcji Ministerstwa Sytuacji Kryzysowych w obwodzie lwowskim, wśród hospitalizowanych są dzieci z wstępnym rozpoznaniem wirusowego zapalenia wątroby typu "A". Badanie w laboratorium potwierdziło diagnozę u 4 chorych.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie powstanie pierwszy pomnik Lwa Trockiego

Posted by irekw1 on 2010-08-02 09:44:36 CEST

Centrum dzielnicy Bobrinec w regionie Kirowogradu stanie się pierwszym miastem na Ukrainie gdzie powstanie pomnik rewolucjonisty Lwa Trockiego. W ten sposób rodacy starają się przyciągnąć turystów do kraju, pisze Focus.

Rada Miasta uznała, że pomnik jednego z przywódców rewolucji 1917 roku, pomoże przyciągnąć turystów do miasta, co z kolei pomoże uzupełnić braki w lokalnym budżecie.

Trocki jest znany na całym świecie jako utalentowany polityk i pisarz, ma miliony wyznawców, a jego prace znajdują się na uniwersytetach. Istnieje nawet pomnik Trockiego w Meksyku, gdzie został pochowany, a w Bobrincu, w ojczyźnie , nie ma nic " - powiedział burmistrza miasta Leonid Krawczenko.

Pamiętać należy, iż decyzja o budowie pomnika Trockiego przyjęty jesienią ubiegłego roku, spowodowała mieszane reakcje w kręgach politycznych Ukrainy.


Lew Trocki


Lew Dawidowicz Trocki, wł. Lew Dawidowicz Bronstein (ur. 7 listopada 1879 w Janówce, zm. 21 sierpnia 1940 w Meksyku) – rewolucjonista rosyjski, jeden z twórców i przywódców RFSRR i ZSRR.
Urodzony w zamożnej chłopskiej, żydowskiej rodzinie jako piąte z ośmiorga dzieci (czworo z nich zmarło już w wieku dziecięcym). W jego domu rodzinnym używano mieszanki języka rosyjskiego i ukraińskiego (surżyk). Jego rodzice byli ateistami i nie używali jidysz.

Ukończył z wyróżnieniem szkołę realną im. Św. Pawła w Odessie, planował studiować matematykę, jednak w 1897 zaangażował się w rodzący się w Rosji ruch robotniczy, zakładając razem z kilkoma przyjaciółmi i pierwszą żoną Aleksandrą Sokołowską Południoworosyjski Związek Robotniczy, co uważa się za początek działalności rewolucyjnej Trockiego. W 1898 organizacja została wykryta i rozbita, a on aresztowany wraz z innymi działaczami. W 1900 został skazany na zesłanie na Syberię do miejscowości Ust'-Kut w pobliżu jeziora Bajkał.

W 1902 uciekł stamtąd do zachodniej Europy, posługując się fałszywym paszportem na nazwisko Trocki. W Londynie poznał m.in. Włodzimierza Lenina, który już wcześniej dostrzegł w Trockim obiecującego dziennikarza marksistowskiego i planował wciągnąć go do redakcji Iskry, oficjalnego organu Socjaldemokratycznej Partii Rosji. Obaj działacze szybko jednak się ze sobą poróżnili. Trocki nie popierał leninowskiej wizji monolitycznej partii i poparł na II zjeździe frakcję mienszewików.

W 1905 powrócił sekretnie do Rosji, by wziąć aktywny udział w rewolucji (notabene jako jedyny z ważniejszych rosyjskich działaczy socjalistycznych). Był ostatnim przewodniczącym Piotrogrodzkiej Rady Robotniczej, wzywał do obalenia caratu poprzez strajk generalny. Po klęsce rewolucji skazany na dożywotnią katorgę w kolonii karnej w Obdorsku, jednak w 1907 udało mu się uciec do Szwajcarii.

Wkrótce po wybuchu I wojny światowej przeniósł się z Zurychu do Paryża, gdzie podjął pracę w redakcji rosyjskojęzycznego dziennika "Nasze Słowo". Zdecydowanie występował przeciwko wojnie i postawie kierownictwa Drugiej Międzynarodówki i większości socjalistów europejskich, którzy przeszli na pozycje patriotyczne i popierali władze swoich krajów w konflikcie. Podczas konferencji socjalistów w Zimmerwaldzie we wrześniu 1915 r. odegrał istotną rolę, m.in. był autorem tekstu deklaracji końcowej. We wrześniu 1916 r. władze francuskie, na prośbę Rosji, zamknęły redakcję "Naszego Słowa" i postanowiły wydalić Trockiego z kraju. Próbując za wszelką cenę uniknąć wydalenia do Rosji, Trocki trafił do Hiszpanii i stamtąd do Nowego Jorku (styczeń 1917). Po wybuchu rewolucji lutowej, wrócił do Rosji, z krótkim przystankiem w obozie dla jeńców wojennych w Amherst w Kanadzie.

W Piotrogrodzie Trocki natychmiast podjął intensywną działalność polityczną, ostro krytykując kolejne rządy i występując w obronie Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. Należał wówczas do tzw. frakcji międzydzielnicowców (ros. miezrajoncy), odrębnej od frakcji bolszewickiej i mienszewickiej SDPRR. Trocki przystąpił do bolszewików we wrześniu 1917 r., by od razu znaleźć się w Komitecie Centralnym SDPRR(b). W miesiącach poprzedzających Rewolucję Październikową Trocki był jednym z jej "kół napędowych" – zręcznym mówcą, bardzo popularnym wśród robotników i żołnierzy, a także organizatorem politycznym o rosnących wpływach. Po rozruchach lipcowych, 23 lipca trafił do więzienia ze sfabrykowanymi zarzutami o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Więzienie opuścił 4 września.

23 września został wybrany na przewodniczącego Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich. W październiku odegrał kluczową rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu zbrojnego przewrotu, jako przewodniczący Komitetu Wojskowo-Rewolucyjnego i w zakresie polityczno-agitacyjnym ( w decydującym okresie przemawiał na wielu wiecach i zebraniach). Był wówczas jednym z kilku czołowych przywódców bolszewickich
Po rewolucji październikowej, jako ludowy komisarz spraw zagranicznych, negocjował brzeski traktat pokojowy, a następnie był komisarzem spraw wojskowych i morskich i głównym organizatorem Armii Czerwonej. 4 września 1918 jako komisarz wojny i marynarki wojennej stanął na czele Rady Wojennej RFSRR.

Po śmierci Lenina (1924) pozostawał w ostrym konflikcie ze Stalinem na tle walki o sukcesję po Leninie i walki z rozrastającą się w ZSRR biurokracją. Dostrzegał degenerację ideową, do jakiej dochodziło w partii bolszewickiej, upadek wewnątrzpartyjnej dyskusji i rosnącą rozbieżność między ideałami socjalistycznymi a dążeniami wielu nowo wstępujących członków. W licznych artykułach prasowych i książce Platforma Lewicowej Opozycji domagał się walki z tymi problemami, których uosobieniem dla niego był Józef Stalin. Wokół haseł Trockiego uformowała się nieformalna frakcja w WKP(b) określana jako Lewicowa Opozycja. Poniósł jednak klęskę. W 1925 musiał odejść z komisariatu wojny, (zastąpiony na krótko przez Michaiła Frunzego, a po jego śmierci przez stalinowca Klimenta Woroszyłowa), w 1926 usunięto go z Biura Politycznego , a w listopadzie 1927, po próbie zorganizowania bloku wraz Zinowiewem i Kamieniewem i demonstracjach zwolenników w dniu 7 listopada 1927 został usunięty z WKP(b). Kilka miesięcy później znalazł się na wygnaniu w Ałma-Acie. Jego zwolennicy i sprzymierzeńcy zostali wydaleni z WKP(b) i poddani przez OGPU policyjnym prześladowaniom

W styczniu 1929 został deportowany z ZSRR na podstawie uchwały Biura Politycznego WKP(b), za "działalność kontrrewolucyjną" a w 1932 pozbawiony obywatelstwa ZSRR. Przebywał na emigracji w Turcji ( na wyspie Prinkipo (Büyükada)), Norwegii , Francji, i w Meksyku. Z zagranicy toczył walkę ze Stalinem. Stworzył Biuletyn Opozycji, jako stałe wydawnictwo periodyczne relacjonujące i komentujące wydarzenia w ZSRR. Krytykował dyktaturę Stalina jako zdradę ideałów rewolucji i wynaturzenie istoty państwa radzieckiego. Komentował również bieżące wydarzenia w polityce międzynarodowej, analizując m.in. przebieg rewolucji hiszpańskiej, rozwój faszyzmu i nazizmu i upadek demokracji w Europie Środkowej.

Przez cały okres emigracyjny był tropiony przez radzieckich tajnych agentów, którzy starali się śledzić każdy jego krok i donosić o nim Stalinowi. Trocki nie zdawał sobie sprawy ilu z jego sekretarzy, pomocników itp. miało związki z NKWD. Co najmniej trzykrotnie radzieckie służby bezpieczeństwa usiłowały pozbawić go życia – pozorując pożar jego willi na wyspie Prinkipo (Büyükada), a następnie domu pod Paryżem oraz organizując zmasowany atak z użyciem broni maszynowej na jego dom w Meksyku w kwietniu 1940.

14 lutego 1938 w niejasnych okolicznościach w szpitalu w Paryżu zmarł syn Trockiego – Lew Siedow, prawdopodobnie skrytobójczo zamordowany przez agenta INO NKWD. W podobny sposób zginęła właściwie cała rodzina Trockiego, oprócz jego drugiej żony Natalii Siedowej.

W 1938 utworzył IV Międzynarodówkę.

20 sierpnia 1940 został zamordowany na rozkaz Stalina w Meksyku przez agenta NKWD Ramóna Mercadera. Mercader uderzył z zaskoczenia czekanem w tył głowy Trockiego, który pracował wówczas przy biurku nad biografią Stalina. Zamachowca aresztowano. Trocki, ciężko ranny w głowę, zmarł w szpitalu w 26 godzin po zamachu. Jego pogrzeb w Meksyku zgromadził 300 tysięcy osób.

Miał czworo dzieci: z pierwszą żoną dwie córki – Zinaidę (w 1933 popełniła samobójstwo w Berlinie) i Ninę (w 1928 zmarła na gruźlicę w ZSRR), a z drugiego małżeństwa z N. I. Siedową dwóch synów – Lwa Siedowa i Siergieja Siedowa (w 1937 stracony w ZSRR).

Trocki nie został nigdy oficjalnie zrehabilitowany w ZSRR, jak wielu innych działaczy zamordowanych z rozkazu Stalina. Niemniej w latach 80. wydano pamiątkowy znaczek z jego postacią, a w 1987 zniesiono zakaz publikacji lub posiadania jego książek.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina pomoże Rosji w walce i przezwyciężeniu skutków pożarów - Janukowycz

Posted by irekw1 on 2010-08-02 08:10:04 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew omówili w rozmowie telefonicznej w sobotę, sytuację w Rosji w związku z pożarami.

"Szefowie państw uzgodnili, że Ukraina udzieli pomocy Rosji w przezwyciężaniu skutków pożarów " - podkreśliła służba prasowa prezydenta.

Ponadto Wiktor Janukowycz polecił ministrom, Ministerstwu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Ministerstwu Obrony Ukrainy i innym centralnym organom wykonawczym podjęcie wszelkich niezbędnych środków , aby pomóc Rosji w przezwyciężeniu skutków katastrofy.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Z pod Konsulatu Polski we Lwowie usunięto przyczepy handlarzy ulicznych

Posted by irekw1 on 2010-08-02 08:09:17 CEST

Z pod Konsulatu Generalnego Polski we Lwowie przy ulicy Smiływych usunięto przyczepy, w których handlarze sprzedawali ankiety wizowe, robili ksera starającym się o wizy.

Organy porządku publicznego uporządkowały terytorium koło konsulatu. Usunięto przyczepy, które stały tam półlegalnie gdyż handel nie może być prowadzony w przyczepach kempingowych które nie są do tego przystosowane.

Przyczepy stanowią zagrożenie - kiedy koło przyczepy pracuje generator elektryczny, aby w przyczepie funkcjonowała kserokopiarka czy Internet, prowokuje to powstanie sytuacji nadzwyczajnej. Jeśli jakiś samochód zaczepi o generator, może dojść do wybuchu" – podkreśliła przewodnicząca administracji Natalia Fedorowycz.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Euro 2012 bez schronisk młodzieżowych

Posted by irekw1 on 2010-08-02 08:07:51 CEST

Kibice, którzy przyjadą na Euro 2012 na Ukrainę raczej nie mogą liczyć na tani nocleg w schroniskach młodzieżowych. Ukraińscy biznesmeni przyznają, że ta działalność ich nie interesuje, bo przynosi małe zyski.

Według prezesa Stowarzyszenia Ukraińskich Schronisk Młodzieżowych Romana Ponomarenki, kibice na pewno byliby zainteresowani tego typu noclegami, jest jednak wątpliwe, aby w najbliższych latach, do Euro 2012, powstało więcej niż 10 - 20 takich placówek. Powodem są małe zyski.

Na Ukrainie hostele można znaleźć tylko w kilku miastach. Liczba oficjalnie działających schronisk młodzieżowych sięga 35. Do tego trzeba dodać około 10 działających nielegalnie, głównie we Lwowie. Ogółem liczba miejsc noclegowych wynosi 1600. W tej sytuacji turysta, czy biznesmen musi wybierać między drogim nowoczesnym hotelem, a niewiele tańszym noclegiem w hotelu pamiętającym jeszcze czasy ZSRR. W związku z tym ogromną popularnością cieszy się wynajem mieszkań na dzień, czy dwa, gdzie za rozsądną cenę otrzymuje się lokal na odpowiednim poziomie.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0