Archiwum wiadomosci za miesiac wrzesien 2009 rok

Polski portal z tematyka Ukrainska - Archiwum wiadomości za miesiac wrzesien 2009 rok
Monday, September 14 2009

Elton John adoptuje 14-miesięcznego Ukraińca ?

Posted by reporter on 2009-09-14 09:27:57 CEST

Brytyjski gwiazdor muzyki pop Elton John i jego życiowy partner chcą adoptować czternastomiesięcznego chłopczyka z Ukrainy. Malec o imieniu Lew jest nosicielem wirusa HIV. Przebywa obecnie w sierocińcu w południowej części kraju.

Razem z Davidem wielokrotnie rozmawialiśmy o adopcji. David zawsze chciał adoptować dziecko. Ja niezmiennie powtarzałem „nie”. Mam już 62 lata, wiele podróżuję i styl życia, jaki prowadzę, nie jest odpowiedni do wychowania dziecka. Ale jak dziś zobaczyłem Lwa, natychmiast go pokochałem i zapragnąłem go usynowić - stwierdził muzyk.

Elton John przebywa obecnie na Ukrainie jako przewodniczący swej fundacji na rzecz walki z AIDS. Warto zaznaczyć, że to właśnie za naszą wschodnia granicą najszybciej w Europie przybywa osób zarażonych wirusem HIV.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Mam nadzieję, że zimą nie będzie katastrofy", - Miller

Posted by reporter on 2009-09-14 09:26:11 CEST

Szef rosyjskiego Gazpromu uważa, że o ile do grudnia br. ukraińskie płatności za gaz nie są zagrożone, to w styczniu może się pojawić ryzyko, związane z wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

Aleksiej Miller mówił o tym w sobotę na spotkaniu Klubu Wałdajskiego. Wskazywał, że wynik wyborów przesądzi o tym, czy stosunki rosyjsko-ukraińskie poprawią się, czy też jeszcze pogorszą.

Reuters odnotowuje, że napięcie między Moskwą a Kijowem w związku z płatnościami za gaz osłabło w minionych dwóch miesiącach, ku uldze reszty Europy, dobrze pamiętającej dwutygodniowe wstrzymanie jednej piątej jej dostaw gazu z powodu ukraińsko-rosyjskiego sporu.

- Istnieje ryzyko. W połowie stycznia będą wybory, a płatność za styczniowe dostawy przypada 7 lutego - mówił Miller. - Kiedy spotykam się z kolegami z ukraińskiego Naftohazu i pytam, co się stanie w 2010 roku, odpowiadają mi: po prostu nie wiemy.

Reuters cytuje doradcę Kremla Arkadija Dworkowicza, który powiedział: "Rosja nie potrzebuje słabej Ukrainy. Rosji potrzebna jest silna Ukraina jako partner. Silna, politycznie stabilna Ukraina jest lepsza niż słaba Ukraina, która powoduje kryzys polityczny i gospodarczy".

Tymoszenko - kontynuuje Reuters - chce uniknąć nowego sporu gazowego z Rosją w okresie poprzedzającym ukraińskie wybory, w których zamierza wystartować.

Tymoszenko porozumiała się w tym miesiącu z premierem Rosji Władimirem Putinem, który zgodził się, by Ukraina importowała znacznie mniej gazu, niż to ustalono, i uchronił tym samym gospodarkę ukraińską przed potencjalnie wysokimi karami.

Reuters pisze w tym kontekście o spekulacjach, że Moskwa może popierać kandydaturę Tymoszenko w wyborach prezydenckich.

Agencja odnotowuje też, że Gazprom, pokrywający jedną czwartą zapotrzebowania Europy na gaz, zapłacił już Ukrainie za tranzyt z góry, do pierwszego kwartału 2010 roku. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nakazał jednak Gazpromowi w zeszłym tygodniu wstrzymanie dalszych takich zaliczkowych płatności, "co jest wyraźnym sygnałem, że Rosja chce się najpierw dowiedzieć, kto będzie przywódcą Ukrainy".

Miller nie przewiduje żadnych problemów do stycznia. "Myślę, że nie będzie problemów do końca grudnia. Dziś w kwestii gazu mamy bardzo dobre stosunki z Ukrainą, ponieważ realizuje ona swe zobowiązania kontraktowe, dotyczące płatności i tranzytu" - powiedział.

"Mam nadzieję, że zimą nie dojdzie do katastrofy. Jeśli wszystko będzie szło tak, jak przez ostatnie dwa miesiące, będziemy szczęśliwi" - dodał.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińcy chcą eksportować prąd do Polski

Posted by reporter on 2009-09-14 09:23:01 CEST

Należąca do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa Donbaska Kompania Paliwowo-Energetyczna (DTEK) chce eksportować prąd do Polski.

gotowi współfinansować budowę łącznika między Polską a Ukrainą - powiedział Witalij Butenko z DTEK .

Butenko był w piątek w Warszawie i rozmawiał z polskimi firmami. - Nie chciałbym na razie ujawniać, z kim się spotykałem . Ale mowa była o liniach łączących Polskę z Białorusią i Ukrainą. Linie te są na razie w opłakanym stanie - na granicy z Ukrainą działa tylko jeden kabel Zamość - Dobrotwór, ale jego moc jest niewielka.

Dużo większe perspektywy ma kabel wysokiego napięcia 750 kilowoltów łączący Rzeszów i Chmielnickyj. Linia ma moc 1300 MW, ale jest nieczynna. PSE Operator, państwowa spółka, która niedawno przejęła wszystkie linie wschodnie od innej państwowej spółki - Polskiej Grupy Energetycznej - także chciałaby je uruchomić, budując tam tzw. wstawkę na prąd stały.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Sunday, September 13 2009

Polska straciła miliony dolarów

Posted by reporter on 2009-09-13 19:23:25 CEST

Były premier Leszek Miller relacjonuje przebieg rozmów, które odbył w Moskwie przy okazji spotkania uczestników międzynarodowego klubu "Wałdaj"

Były premier spotkał się podczas pobytu w Moskwie z szefem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem.

- Zapytałem szefa Gazpromu ,dlaczego woli budować droższy gazociąg po dnie Bałtyku niż tańszy biegnący przez Polskę. Miller odpowiedział, że bezpośrednim powodem była odmowa przez polskie władze (rząd Buzka i prezydent Kwaśniewski) zgody na budowę nitki łączącej gazociągi Białorusi i Słowacji z pominięciem Ukrainy. Dla Polski Ukraina była ważniejsza niż plan dużego tranzytu przez Polskę - relacjonuje Leszek Miller

- Wasz kraj stracił miliony dolarów, a my wybraliśmy projekt biegnący prosto z Rosji do Niemiec – oświadczył Miller

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Saturday, September 12 2009

Rozszerzenie NATO o takie kraje, jak Ukraina i Gruzja byłoby decyzją błędną, - Pierre Lellouche

Posted by reporter on 2009-09-12 15:29:34 CEST

Rozszerzenie NATO o takie kraje, jak Ukraina i Gruzja byłoby decyzją błędną - uważa minister ds. europejskich Francji Pierre Lellouche.

Jeśli w Gruzji większość mieszkańców opowiada się za członkostwem kraju w NATO, to na Ukrainie sytuacja wygląda wręcz przeciwnie. Państwo to nie jest krajem stabilnym. Część establishmentu ukraińskiego chce do NATO, ale nic nie robi w tej sprawie. Także konfrontacja Ukrainy z Rosją nie zachęca do członkostwa w NATO - uważa Lellouche. W opinii francuskiego ministra, Ukraina nie potrafi także zabezpieczyć stabilnego tranzytu gazu do Europy. W związku z tym Europa powinna szukać nowych rozwiązań w dostawach gazu i nawiązywać ściślejsze kontakty z Rosją i Algierią.

Bezpieczny szlak tranzytowy nośników energii ze Wschodu do Europy wiedzie przez Turcję, która, zdaniem Lelloucha, prowadzi umiejętną grę dyplomatyczną z Rosją i UE. Zdaniem ministra, klucz od bezpieczeństwa Europy i świata leży w Rosji i Chinach. Dlatego nie wolno bagatelizować tych krajów - konkluduje Lellouche w wywiadzie dla gazety "El Pais".

Źródło Nasz Dziennik

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Mer Lwowa o Domu Polskim: brakuje nam wzajemności

Posted by reporter on 2009-09-12 15:21:41 CEST

W sprawie przekazania majątków ukraińskiej mniejszości w Polsce i polskiej mniejszości na Ukrainie brakuje wzajemności - oświadczył w piątek w rozmowie z PAP mer Lwowa Andrij Sadowy.

"Polakom na Ukrainie zwrócono dotychczas wiele kościołów i innych pomieszczeń, lecz nie mamy przykładów takich przywilejów udzielonych przez Polskę stronie ukraińskiej" - powiedział Sadowy.

Lwowski burmistrz odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy fakt oddania ukraińskiej społeczności Domu Narodowego w Przemyślu wpłynie na przyspieszenie decyzji władz miasta o przekazaniu polskiej wspólnocie Lwowa budynku dla Domu Polskiego w tym mieście.

"Zwrot ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu nastąpił zbyt późno. Wiadomo, że było to następstwem działań prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i polskiego rządu, który do stosunków ukraińsko-polskich podchodzi dziś bardzo pragmatycznie. We Lwowie nie mamy takich problemów. Szanujemy Polaków" - oznajmił Sadowy.

Mer Lwowa zapewnił PAP, że nie zważając na spory na tle historycznym, mieszkańcy jego miasta traktują Polaków pozytywnie.

"Rozumiemy, że nasza przyjaźń może wywoływać niezadowolenie państw trzecich, uważam jednak, że nie zważając na to we wzajemnych relacjach należy szukać dobra, a nie zła. Taka jest moja misja" - podkreślił Sadowy.

Ukraiński Dom Narodowy (Narodnyj Dim) w Przemyślu wybudowano w latach 1901-1904 ze składek mieszkających w tym mieście Ukraińców. Gmach mieścił salę teatralną, restauracyjną i biura, w których miały siedziby ukraińskie organizacje. W 1958 roku nieruchomość została przejęta przez państwo, a potem przekazana gminie w Przemyślu.

We wtorek Dom Narodowy został symbolicznie przekazany społeczności ukraińskiej Przemyśla. Udział w tym wydarzeniu wziął prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Polskie władze mają nadzieję, że zwrot Domu Narodowego w Przemyślu Związkowi Ukraińców w Polsce stanie się nowym impulsem w staraniach na rzecz uzyskania Domu Polskiego we Lwowie. Zabiegi o utworzenie tego domu oraz poszukiwania odpowiedniego obiektu na ten cel trwają ponad 10 lat.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Friday, September 11 2009

Wy tylko Katyń i Katyń, - Natalia Narocznicka

Posted by reporter on 2009-09-11 21:38:49 CEST

W Katyniu były trzy zbrodnie. Sowiecka NKWD miała dokonać dwóch. Jedna to sprawka hitlerowców - twierdzi Natalia Narocznicka. Rosyjska historyk w rozmowie z reporterką RMF FM Agnieszką Witkowicz apeluje, by w tej sprawie przeprowadzić śledztwo.

Natalia Narocznicka znana z antypolskich poglądów przyjechała do Krynicy, aby dyskutować o przyszłości stosunków polsko-rosyjskich, ale zdania co do przeszłości nie zmieniła.

- Nigdy nie twierdziłam, że w Katyniu nie doszło do zbrodni. Ale mieliśmy w Rosji tyle podobnych zbrodni, cóż... - stwierdza w rozmowie z Agnieszką Witkowicz.

- Chodziło mi tylko o to, że Polska cały czas używa Katynia jako instrumentu politycznego. Wciąż słychać z Waszej strony - Katyń, Katyń, Katyń. A przecież oba kraje mogą przedstawić sobie całą listę represji, które miały miejsce w historii.

Według Natalii Narocznickiej, wrzesień '39 to także efekt polskiej polityki. - Jeżeli chodzi o pakt niemiecko-rosyjski, czytałam wiele dokumentów na ten temat. Polska była oczywiście ofiarą Hitlera. Ale jej dramatyczny upadek był w pewnym sensie spowodowany też błędną polityką ministra Józefa Becka - usłyszała dziennikarka RMF FM.

Rosyjska historyk uparcie twierdzi także, że Rosja nie zaatakowała Polski 17 września. - Ci, którzy czytali moje książki i inne publikacje, wiedzą doskonale, że terytorium, które Polacy nazywają wschodnią Polską, my nazywamy zachodnią Ukrainą i zachodnią Białorusią. "Nie możemy nic powiedzieć, bo Rosjanie zajęli pozycje na lini Curzona". To cytat z Brytyjczyków - mówi.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie trwa IX Forum Wydawców, będące największymi na Ukrainie targami książki.

Posted by reporter on 2009-09-11 21:33:48 CEST

Piątek, drugi dzień tej imprezy, wypełniony był wydarzeniami związanymi z Polską i ze stosunkami polsko-ukraińskimi.

Największym zainteresowaniem uczestników Forum Wydawców cieszyła się dyskusja historyków z obu krajów, poświęcona badaniom najnowszych dziejów Polski i Ukrainy.

"Polscy i ukraińscy historycy osiągnęli w swej działalności bardzo wiele: potrafili znaleźć porozumienie mimo trudnej historii między dwoma narodami" - podkreślił jeden z uczestników rozmowy, ukraiński historyk Jarosław Hrycak.

Adam Manikowski, dyrektor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, zwrócił uwagę, iż mimo tego porozumienia w historii Polski i Ukrainy na pierwszy plan nadal wysuwa się kult ofiar. "Otwiera to drogę do zbyt daleko posuniętej martyrologii" - powiedział.

Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", ubolewał z kolei, iż prowadzone w dwóch krajach badania historyczne "wciąż nie przekładają się na świadomość zbiorową".

Tuż przed dyskusją we lwowskiej bibliotece naukowej im. Wasyla Stefanyka otwarto wystawę polskiej książki historycznej. Została ona zorganizowana we współpracy biblioteki z ambasadą RP w Kijowie, a otwarcia dokonał polski ambasador na Ukrainie Jacek Kluczkowski.

W piątek we Lwowie zaprezentowano także dorobek wydawniczy Instytutu Polskiego w Kijowie, który wraz z fundacją "Widrodżennia" (odrodzenie) wspiera tłumaczenia światowej literatury naukowej na język ukraiński. Jak poinformował dyrektor Instytutu Polskiego Jerzy Onuch, pod koniec bieżącego roku w Kijowie po raz drugi będzie wręczona nagroda literacka im. Josepha Conrada.

Zdaniem Onucha, twórczość Conrada pokazuje Polakom i Ukraińcom ich przynależność do światowego dziedzictwa kulturowego. "Polak urodzony nieopodal Kijowa, w Berdyczowie, stał się pisarzem rangi światowej. Conrad jest symbolem Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii, gdzie pisał, czyli dzisiejszej zjednoczonej Europy" - powiedział.

Forum Wydawców we Lwowie potrwa do niedzieli.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polska w 1939 r. niewiele różniła się od hitlerowskich Niemiec, - profesor Niall Ferguson

Posted by reporter on 2009-09-11 21:29:09 CEST

Rzecznik ambasady RP w Londynie Robert Szaniawski w liście opublikowanym na łamach piątkowego "Guardiana" zaprotestował przeciwko uogólnieniom harwardzkiego profesora Nialla Fergusona w artykule na temat II wojny światowej.

Ferguson w tekście zamieszczonym w dodatku do brytyjskiego dziennika z 5 września napisał, iż "w zakresie wolności politycznych i swobód obywatelskich dla mniejszości narodowych, Polska w 1939 roku niewiele różniła się od hitlerowskich Niemiec".

- Jest niewątpliwie prawdą, iż według dzisiejszych standardów Polska w 1939 roku nie była modelem demokracji, ale doszukiwanie się analogii między jej systemem politycznym, a w pełni rozwiniętym faszyzmem (w innych państwach) jest, co najmniej toporne, by nie powiedzieć, że zupełnie nieuzasadnione - oświadczył Szaniawski.Ceniów, województwo tarnopolskie. Publiczna szkoła powszechna; Napis na ścianie wykonany przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów wzywający dzieci, aby nie uczyły się w języku polskim, lecz po ukraińsku. (Wrzesień 1933 )


- Taką analogię można wytłumaczyć tylko tym, że prof. Ferguson nie widzi istotnej różnicy pomiędzy zagwarantowanym (w konstytucji RP) prawem do reprezentacji narodowych mniejszości w Sejmie, bez względu na to, jak Sejm z końca lat 30. był niedoskonały, a inspirowaną przez państwo przemocą na skalę całego kraju przeciwko mniejszości narodowej (...) podczas tzw. nocy kryształowej - dodał.

Oczywiście jesteśmy świadomi niedociągnięć II RP w latach 20. i 30. w zakresie politycznych wolności, ale warto odnotować, że braki występowały także w innych europejskich państwach, z kilkoma chwalebnymi wyjątkami (jednym z nich jest W. Brytania). Z pewnością ich skutkiem nie były żadne spośród najbardziej przerażających zbrodni XX wieku - napisał w swym liście Szaniawski.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, September 08 2009

Prezydent Ukrainy z wizytą w Przemyślu

Posted by reporter on 2009-09-08 19:55:36 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko przebywał z wizytą w Przemyślu (podkarpackie), gdzie m.in. złożył wieńce na cmentarzu ukraińskich żołnierzy, spotkał się z mniejszością ukraińską oraz uczestniczył w symbolicznym przekazaniu Domu Narodowego.

Na spotkaniu z przedstawicielami diaspory ukraińskiej Juszczenko powiedział, że relacje między Ukrainą a Polską są znakomite, dzięki wielu spotkaniom do jakich doszło na najwyższym szczeblu.

Zaznaczył, że były to spotkania wypełnione treścią, dialogiem na temat m.in. współpracy energetycznej i politycznej.

Juszczenko kilkakrotnie przypomniał, że bardzo istotne były spotkania z prezydentem Lechem Kaczyńskim w Pawłokomie i Hucie Pieniackiej.

W maju 2006 r. prezydenci Polski i Ukrainy uczestniczyli w uroczystości poświęcenia pomnika upamiętniającego 366 Ukraińców zamordowanych w 1945 roku przez Polaków w Pawłokomie k. Przemyśla. Natomiast w lutym tego roku, obaj prezydenci oddali hołd ofiarom mordu polskich mieszkańców Huty Pieniackiej na Lwowszczyźnie.

Zdaniem prezydenta Ukrainy, te spotkania świadczą o tym, że jest pełna świadomość, iż był konflikt polsko - ukraiński, i że są ofiary po obu stronach.

- Jednak spotkania w Pawłokomie i Hucie Pieniackiej są dowodem na to, że osiągnęliśmy sukces w trudnej drodze pojednania - dodał Juszczenko.

Powtórzył również, że jedyną drogą rozwoju dla Ukrainy jest współpraca z UE i NATO. - I także w tej kwestii wiele łączy nasze kraje - powiedział.

Wcześniej ukraiński prezydent złożył wieńce na cmentarzu w Pikulicach k. Przemyśla, gdzie, oprócz grobów strzelców siczowych Galicyjskiej Ukraińskiej Armii (formacji z czasów I wojny światowej), znajdują się także dwie zbiorowe mogiły członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Spoczywają tu bojownicy UPA, którzy w styczniu 1946 i w maju 1947 roku zginęli w Birczy i Lisznej na Podkarpaciu. Kilka lat temu ich szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Pikulicach.

W katedrze greckokatolickiej w Przemyślu spotkał się z arcybiskupem, metropolitą przemysko-warszawskim obrządku greckokatolickiego Janem Martyniakiem. W spotkaniu tym uczestniczyli również Ukraińcy z całego regionu.

Juszczenko zwiedził także Dom Narodowy, który oddany zostanie Związkowi Ukraińców w Polsce. Nieruchomość wybudowana została ze składek mieszkających w Przemyślu Ukraińców; w 1958 roku przejęło ją państwo, a potem została przekazana gminie.
В.Ющенко високо оцінює рішення про передачу українській громаді будівлі Народного дому в Перемишлі

Президент України Віктор Ющенко високо оцінює принципове рішення польської сторони про передачу українській громаді будівлі Народного дому у Перемишлі. Про це він сказав сьогодні під час зустрічі із української громадою Польщі, що відбулася у Перемишлі. Глава держави наголосив, що до успіху в даному питанні привело єднання зусиль, конструктивний діалог української влади, польського уряду на чолі з Прем’єр-міністром Д. Туском, міської ради Перемишля та мера міста Р. Хоми і, безперечно, української громади Польщі. «Це прекрасний подарунок українській громаді. Хотів би від імені Української держави сердечно подякувати усім, хто причетний до цієї події, за гідно зроблену роботу», – сказав В. Ющенко.

Глава держави закликав членів української громади активно долучатися до реконструкції Українського народного дому.

У своєму виступі Глава держави вкотре наголосив на стратегічному характері українсько- польських взаємин. Він зробив особливий наголос на винятковій важливості успішного завершення процесу історичного примирення між нашими народами.

В.Ющенко висловив переконання, що сьогодні українській і польській сторонам треба подати одне одному руки і через взаємоповагу та історичне прощення «разом сформувати пріоритети сьогоднішнього й завтрашнього дня».

Відзначаючи суттєвий прогрес України та Польщі на шляху до історичного примирення, Президент, зокрема, високо оцінив факт учорашнього відкриття на Вольському цвинтарі у Варшаві пам'ятного знаку жертвам Голодомору 1932-1933 рр. Він також висловив вдячність українській та польській громадам за активне долучення минулого року до участі у заходах із вшанування пам’яті жертв Великого Голоду, зокрема участі в акції «Незгасима свічка». Серед наступних важливих завдань у контексті взаємного шанування історії обох країн, В.Ющенко назвав відкриття пам’ятника М. Грушевському у Холмі та створення музею лемківської культури у Горлицях.

За словами Президента, також потребує остаточного вирішення питання реконструкції військового цвинтаря в польському селі Пікуличі. «Це буде зроблено», – висловив упевненість Глава держави. Він також відзначив активні зусилля, що вживаються для відкриття у селі Сагринь Люблінського воєводства меморіального комплексу пам’яті українців, які загинули у 1944 році. Президент висловив сподівання, що ця подія станеться вже найближчим часом.

Загалом Глава Української держави наголосив, що відносини України та Польщі можна вважати одними із найзразковіших для країн, що мали таку непросту спільну історію. В.Ющенко додав, що розвиток українсько-польських взаємин є свідченням того, як демократія може працювати на зміцнення міждержавних відносин.

Президент висловив українській громаді Польщі вдячність за активну національну роботу. «Без ваших зусиль, зусиль на міжлюдському рівні, ми не мали б таких успішних відповідей у наших відносинах», – сказав він. Глава держави вручив представникам української громади державні нагороди.

У зустрічі також взяла участь дружина Президента України пані Катерина Ющенко.

Довідково: Український народний дім (УНД) у Перемишлі було споруджено у 1904 році у центрі м. Перемишль (вул. Костюшка, 5) на кошти, зібрані місцевими українцями. До 1947 р. УНД використовувався для потреб української громади. Після акції «Вісла» у 1947 р. Український народний дім був націоналізований і до 1956 року не використовувався за призначенням. Після дозволу на повернення українців до попередніх місць проживання та створення своїх організацій (з 1956 року) Об’єднання українців Польщі (ОУП) орендує частину приміщень УНД для своїх потреб. З січня 2004 р. будинок перебуває у комунальній власності міста Перемишль.

Протягом кількох останніх років з польською владою велися переговори щодо повернення будинку УНД українській громаді Перемишля. 3 вересня 2009 року під час засідання Міської ради м. Перемишль було ухвалено рішення про передачу Українського народного дому у власність української громади Перемишля. Упродовж останніх років Президент України В.Ющенко неодноразово порушував питання передачі зазначеної будівлі у власність української громади.


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Do Przemyśla przyjeżdża dzisiaj prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko

Posted by reporter on 2009-09-08 12:27:18 CEST

Planowano o godz. 11 na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem ma wylądować prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Od razu pojedzie do Przemyśla, aby symbolicznie odebrać gmach Domu Narodowego.

Ukraiński prezydent odwiedzi również cmentarz żołnierzy ukraińskich w Pikulicach, złoży tam kwiaty. Potem pojedzie do katedry greckokatolickiej, i do Domu Narodowego. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 spotka się z samorządowcami, m.in. z przemyskimi radnymi.

Z lotniska w Jasionce do Przemyśla prezydenci przejadą kolumną samochodów. W związku z tym, około godz. 12 w Przemyślu spodziewane są utrudnienia w ruchu, szczególnie w okolicach Rynku. Już teraz nie wolno parkować samochodów w rejonie ul. Kościuszki, przy której znajduje się Dom Narodowy.


Źródło Nowiny24

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Były ambasador Polski na Ukrainie: relacje polsko - ukraińskie są "puste"

Posted by reporter on 2009-09-08 12:25:16 CEST

Były ambasador Polski na Ukrainie Jerzy Kozakiewicz uważa, że wizyta Wiktora Juszczenki nie ma większego znaczenia dla stanu stosunków polsko-ukraińskich.

Rozmówca Radia Podlasie powiedział, że podpisana przez prezydentów Polski i Ukrainy "mapa drogowa" wzajemnych stosunków również jest bez znaczenia. Były ambasador określił relacje polsko - ukraińskie jako "puste". Jego zdaniem, rząd Donalda Tuska nie ma pomysłu na politykę wobec Ukrainy i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie coś się zmieniło. Według Kozakiewicza, o braku pomysłu na wzajemne stosunki świadczy brak kontaktów gospodarczych z rozwiniętą przemysłowo wschodnią Ukrainą oraz słabość tak zwanego Projektu wschodniego Unii Europejskiej, do którego Kijów nie przywiązuje wagi. Był ambasador uważa, że w obecnych realiach politycznych Warszawa nie jest w stanie uwolnić Ukrainy ze strefy wpływów rosyjskich, co jest jednym z celów Partnerstwa Wschodniego.

Jerzy Kozakiewicz powiedział, że z błędnej diagnozy orientacji politycznej Ukrainy wynika popieranie przez Polskę tamtejszych środowisk nacjonalistycznych i antypolskich. Dodał, że iluzją jest myślenie o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej. Jego zdaniem, Polska wybrała Zachód, zaś Ukraina, mimo deklaracji, zwróciła się w stronę Moskwy.

Jerzy Kozakiewicz.mp3 (195,56 KB)

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Ukraina Mołoda": do zabliźnienia ran jeszcze daleko

Posted by reporter on 2009-09-08 11:09:17 CEST

Mimo nawoływań prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki do aktywizacji wysiłków na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego, wizyta Juszczenki w Polsce pokazuje, że do zabliźnienia wzajemnych ran jeszcze daleko - napisała we wtorek kijowska gazeta "Ukraina Mołoda".

"Chodzi o odsłonięcie pomnika zamordowanych Ukraińców w polskiej wsi Sahryń, (...) doszczętnie spalonej przez oddział polskiej podziemnej Armii Krajowej 19 marca 1994 roku (...) W przededniu rozmów prezydentów (w Polsce) okazało się, że Sahrynia w grafiku ich spotkania nie ma" - czytamy w dzienniku.

"Ukraina Mołoda" donosi, iż decyzję o odwołaniu uroczystości w tej wsi na Lubelszczyźnie podjął prezydent Lech Kaczyński pod wpływem organizacji kresowych.

Cytuje także polskie media, które powołując się na doradców prezydenta RP utrzymują, iż po spotkaniu szefów obu państw w Pawłokomie (wieś na Podkarpaciu, gdzie również doszło do zbrodni na ludności ukraińskiej) w 2006 roku w pałacu prezydenckim w Warszawie uznano, że kolejne takie uroczystości nie są potrzebne.

Gazeta przypomina, iż po upamiętnieniu ukraińskich ofiar w Pawłokomie Juszczenko i Lech Kaczyński oddali hołd polskim ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej.

"Polskie społeczeństwo przyjęło decyzję Kaczyńskiego z aprobatą. Dla większości Polaków Ukraińcy są w tych krwawych wydarzeniach wyłącznie katami, a Polacy tylko ofiarami. W polskiej historiografii zbrodnia w Sahryniu przedstawiana jest jako akt rewanżu za zbrodnie Ukraińskiej Powstańczej Armii na polskiej ludności Wołynia" - podkreśla autor artykułu.

Do tragedii w Sahryniu doszło 10 marca 1944 roku. Oddziały AK dowodzone przez Zenona Jahymka uderzyły wtedy na zamieszkaną głównie przez Ukraińców wieś, gdzie znajdował się jeden z najsilniejszych na Lubelszczyźnie posterunków policji ukraińskiej w służbie niemieckiej. Był tam też oddział Ukraińskiej Ludowej Samoobrony (formacji paramilitarnej) złożony z kilkudziesięciu osób.

Wieś została spalona, a policjanci, jak również cywilni mieszkańcy wraz z kobietami i dziećmi - zabici. Według różnych szacunków w Sahryniu zginęło wówczas od 200 do 800 osób - w zdecydowanej większości była to ludność cywilna.

"Ukraina Mołoda" uważana jest za gazetę proprezydencką. Jej głównym redaktorem jest przyjaciel Juszczenki z czasów dzieciństwa, Mychajło Doroszenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


У Польщі Віктор Ющенко підписав дорожню карту та відкриє Український дім

Posted by reporter on 2009-09-08 08:44:48 CEST

Сьогодні завершується державний візит Президента України Віктора Ющенка до Польщі.

Учора глава української держави зі своїм польським колегою Лехом Качинським підписали дорожню карту співробітництва на 2009—2010 роки. Також лідери двох країн підписали спільну заяву про енергетичне співробітництво. Перед укладенням цих документів президенти обмінялися нагородами. Лех Качинський вручив Віктору Ющенку Командорський Хрест ордена Відродження Польщі. Президент України вручив Президентові Польщі орден Свободи.
Крім цього, важливими складовими візиту стануть: відкриття пам’ятного знака жертвам Голодомору 1932-1933 років на Вольському кладовищі у Варшаві, а також зустріч Віктора Ющенка з представниками місцевої влади та української громади в Перемишлі. Там же Президент візьме участь у церемонії передачі місцевій українській громаді приміщення Українського дому. Водночас відкриватиме цей дім глава української держави сам, без Леха Качинського. За повідомленнями «Газети виборчої», польського главу держави представлятимуть чиновники з канцелярії Президента. Цей факт обурив українську опозицію. Зокрема, представниця Партії регіонів Ганна Герман назвала такі дії пана Качинського недружнім жестом.

golos.com.ua

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W tym tygodniu możliwe formalne porozumienie Ukrainy z Rosją

Posted by reporter on 2009-09-08 08:41:49 CEST

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, zgodnie z sobotnimi zapowiedziami Naftohazu, Gazprom zrezygnuje z karania Ukrainy za odbiór mniejszych od wcześniej zamówionych ilości gazu i zgodzi się na ograniczenie importu paliwa w 2010 r.

Ukraina i Rosja mają podpisać w tym tygodniu aneks do zawartego w styczniu br. 11-letniego kontraktu na dostawy gazu. W aneksie zostaną zatwierdzone ustalenia podjęte przez premierów Rosji Władimira Putina i Ukrainy Julii Tymoszenko na spotkaniu w Sopocie.

W aneksie Gazprom formalnie ma zrezygnować z prawa do odszkodowania za odbiór w tym roku przez Ukrainę mniejszej ilości gazu niż ustalono w styczniu. Naftohaz zamówił wtedy w Rosji 41 mld m sześc. gazu na 2009 r., ale odbierze tylko 33 mld m sześc. Z drugiej strony Kijów zgodzi się na mniejszy tranzyt rosyjskiego gazu niż uzgodniono w styczniu. Zmniejszenie tranzyt paliwa wynika z tego, że do lipca Gazprom wyeksportował na Zachód o połowę mniej gazu niż przed rokiem.


W aneksie zostanie również określona ilość gazu, którą Ukraina sprowadzi z Rosji w przyszłym roku. Będzie to 33,8 mld m sześc., czyli o 18,2 mld m sześc. mniej niż ustalono w styczniu br.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polska, Ukraina i Białoruś chcą utworzyć batalion inżynieryjny

Posted by reporter on 2009-09-08 08:40:31 CEST

Jednym z efektów spotkania szefów sztabów generalnych Białorusi, Polski i Ukrainy jest inicjatywa wydzielenia pododdziałów do wspólnego wielonarodowego batalionu inżynieryjno-saperskiego, który zajmowałby się usuwaniem skutków klęsk żywiołowych - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik SGWP płk Sylwester Michalski.

Szefowie sztabów spotkali się w ostatnich dniach w Brześciu na Białorusi. Gospodarzem był szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych - pierwszy zastępca białoruskiego ministra obrony gen. Siergiej Guruliew. Stronę polską reprezentował gen. Franciszek Gągor, a ukraińską - gen. Serhij Kyryczenko.

Jak zaznaczył płk Michalski, było to pierwsze w historii wzajemnych kontaktów wojskowych spotkanie zorganizowane w formule trójstronnej.

Rzecznik poinformował, że głównym tematem rozmów była problematyka związana z transformacją sił zbrojnych. "Każda ze stron przedstawiła informacje o trwających procesach zmian i planach dalszego rozwoju" - powiedział.

Wojskowi rozmawiali także o możliwości udziału we wspólnych ćwiczeniach oraz o współpracy i wymianie szkoleniowej.

Podczas spotkania zgłoszono inicjatywę wydzielenia pododdziałów do batalionu, który zajmowałby się usuwaniem skutków klęsk na terenie Białorusi, Polski i Ukrainy.

"W przypadku akceptacji tej inicjatywy ze strony szefów resortów obrony narodowej wyznaczone jednostki uczestniczyłyby we wspólnym treningu i mogłyby być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych bez potrzeby zmiany ich narodowej dyslokacji czy podporządkowania" - wyjaśnił płk Michalski.

Jak podał, w czasie rozmów "podkreślono znaczenie współdziałania na rzecz utrzymania pokoju i stabilizacji w regionie poprzez budowę wzajemnego zaufania i rozwój współpracy".

Trójstronne spotkania szefów sztabów generalnych Białorusi, Polski i Ukrainy mają odbywać się cyklicznie raz w roku; kolejne - w Kijowie

Źródło PAP

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Katerina Juszczenko odwiedziała IPN

Posted by reporter on 2009-09-08 08:37:46 CEST

O współpracy między IPN a jego ukraińskim odpowiednikiem, m.in. wspólnych publikacjach dotyczących Wielkiego Głodu z lat 1932-1933, rozmawiała w poniedziałek żona prezydenta Ukrainy Katerina Juszczenko z prezesem IPN Januszem Kurtyką.

Żona prezydenta Ukrainy zwiedziła także archiwa Instytutu, gdzie odnalazła informacje na temat swojego ojca - ofiary represji niemieckich.

Pierwszej damie Ukrainy towarzyszyli m.in. szef ukraińskiego odpowiednika IPN Ihor Juchnowski oraz sekretarz ukraińskiej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych Swiatosław Szeremeta.

"Na spotkaniu pani prezydentowej z prezesem IPN Januszem Kurtyką omówiono dotychczasową współpracę pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a instytucjami ukraińskimi" - powiedział PAP rzecznik IPN Andrzej Arseniak. Dodał, że prezes IPN przedstawił Katerinie Juszczenko działalność wszystkich pionów Instytutu.

Po spotkaniu z szefem IPN Juszczenko zwiedziła archiwa Instytutu, gdzie - jak powiedział Arseniuk - odnalazła informacje na temat swojego ojca. "To są dane z przechowywanej w IPN kopii akt z bazy w Bad Arolsen" - wyjaśnił.

"Ta informacja o ojcu pani prezydentowej wyszła nieoczekiwanie podczas przeglądania tego, co znajduje się w naszych zbiorach" - powiedział rzecznik IPN.

(W niemieckim mieście Bad Arolsen znajduje się utworzone w 1955 r. przez aliantów archiwum, które gromadzi pod auspicjami Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża wszelkie materiały dotyczące ofiar niemieckich zbrodni wojennych)

Według Arseniuka, IPN od kilku lat prowadzi ożywioną współpracę ze stroną ukraińską dotyczącą Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 na Ukrainie. W jej ramach polscy i ukraińscy historycy wydali m.in. tom dokumentów pt. "Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933".

Wspólna polsko-ukraińska publikacja o Wielkim Głodzie - jak tłumaczył rzecznik IPN - miała na celu przedstawienie niepublikowanych wcześniej dokumentów, które dotyczyły tragedii głodu na terenie sowieckiej Ukrainy w latach 1932-1933 oraz reakcji mniejszości ukraińskiej w II Rzeczypospolitej Polskiej na napływające informacje zza wschodniej granicy.

Ponadto rzecznik IPN poinformował, że od 2001 r. IPN-owska Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu współpracuje z Państwowym Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w zakresie prac archiwalno-historycznych. "Podjęto tę współpracę, mając na uwadze poszerzenie wiedzy historycznej dotyczącej najnowszych dziejów Polski, a w szczególności tragicznych losów Polaków w latach 1939-1956 na terenach byłego ZSRR" - podkreślił Arseniuk.

Dodał, że współpraca ze stroną ukraińską obejmuje także dzieje ukraińskiej mniejszości narodowej w Polsce oraz konflikt polsko-ukraiński rozgrywający się w latach 1939-1948 na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Katerina Juszczenko jest prezesem rady nadzorczej Międzynarodowej Dobroczynnej Fundacji "Ukraina 3000". Od lat apeluje do Ukraińców na całym świecie o zbieranie informacji i dokumentów dotyczących Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933. Do tej pory fundacja, która działa od 2001 r., zebrała dane dotyczące ok. 1,5 mln ofiar głodu.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tymoszenko: nie ma rozbieżności z Rosją w kwestii gazu

Posted by reporter on 2009-09-08 08:32:15 CEST

Między Ukrainą a Rosją nie ma rozbieżności w sprawie kontraktów gazowych - oświadczyła w poniedziałek szefowa ukraińskiego rządu Julia Tymoszenko.


"Pragnę podkreślić, że żadnych sporów między Ukrainą a Rosją odnośnie do kontraktów gazowych nie ma. W naszych stosunkach panuje porządek" - powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie.

Tymoszenko poinformowała jednocześnie, że Ukraina zakończyła wtłaczanie rosyjskiego gazu do swych zbiorników podziemnych.

"W zbiornikach tych zgromadziliśmy 25,5 mld m sześc. gazu, więc możemy skończyć jego tłoczenie. Ilość ta pozwoli nam przeżyć jesień i zimę, zapewnić gaz odbiorcom wewnętrznym oraz zagwarantować bezproblemowy eksport rosyjskiego gazu do Unii Europejskiej" - podkreśliła.

Ukraińska premier powtórzyła, że w przyszłym roku jej państwo kupi od Rosji tylko 32 mld m sześc. gazu.

"Ukraina zużywała zazwyczaj 52 mld m sześc., a teraz przechodzimy na 32 mld. Oznacza to, że zamiast gazu będziemy korzystać z innych źródeł energii" - oświadczyła Tymoszenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Donald Tusk: relacje polsko-ukraińskie są wzorcowe

Posted by reporter on 2009-09-08 08:30:30 CEST

Współpraca polsko-ukraińska, europejskie aspiracje Ukrainy, polityka historyczna i kwestie bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmowy premiera Donalda Tuska z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenko.

Szef polskiego rządu ocenił, że relacje polsko-ukraińskie są wzorcowe. W jego ocenie, podstawą dobrych stosunków jest sympatia obu narodów oraz zainteresowanie współpracą w wielu dziedzinach. Wśród obszarów polsko-ukraińskiego współdziałania politycy wymienili sprawy gospodarcze, kulturalne, współpracę w dziedzinie oświaty i kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

Tusk i Juszczenko rozmawiali także o wspólnej historii Polski i Ukrainy. Zgodzili się, że stosunki obu krajów trzeba budować w oparciu o prawdę. Szef polskiego rządu podkreślił, że oba kraje powinny dbać o równowagę pomiędzy kwestiami przeszłości i wyzwaniami przyszłości.

W czasie spotkania poruszono także kwestię relacji polsko-ukraińskich w kontekście aspiracji Ukrainy w przystąpieniu do Unii Europejskiej. Premier Tusk zapewnił o wsparciu Warszawy w tej kwestii. Politycy omówili także aktualną sytuację gospodarczą Europy oraz perspektywy wyjścia z kryzysu ekonomicznego.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski spotkał się z prezydentem Ukrainy

Posted by reporter on 2009-09-08 08:29:29 CEST

Sprawa poparcia przez Polskę dążenia Ukrainy do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej była jednym z tematów poniedziałkowej rozmowy marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką.

Marszałek poinformował dziennikarzy, że poruszono również temat wtorkowej uroczystości przekazania mniejszości ukraińskiej w Polsce Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu.

"Z Domem Ukraińskim w Przemyślu był kłopot, tak, jak jest niestety do tej pory kłopot z wieloma sprawami ważnymi dla mniejszości polskiej we Lwowie. Miejmy nadzieję, że przekazanie obiektu Ukraińcom będzie owocowało większym zrozumieniem spraw mniejszości polskiej we Lwowie" - powiedział Komorowski.

Marszałek Sejmu podkreślił, że prezydent Juszczenko ma duże wyczucie dla spraw historii i relacji polsko-ukraińskich oraz współpracy naszych państw na arenie międzynarodowej. "Należy do kręgów polityków ukraińskich, o których można powiedzieć, że są życzliwi Polsce" - ocenił Komorowski.

"Polska chciałaby, żeby zmiany na Ukrainie przebiegały szybciej. Wspieramy Ukrainę w jej dążeniach do świata zachodniego, ale z niepokojem odnotowujemy, że wiele czasu zmarnowała ze względu na ostre konflikty wewnętrzne" - mówił Komorowski dziennikarzom tuż przed rozmową z Juszczenką.

Komorowski w trakcie spotkania wręczył ukraińskiemu prezydentowi kopię obrazu Józefa Rapackiego "Kaczeńce", którego oryginał wisi w gabinecie marszałka.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina jest strategicznym partnerem Polski, - Lech Kaczyński

Posted by reporter on 2009-09-08 08:27:53 CEST

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w poniedziałek przed południem w Warszawie rozpoczęły się rozmowy prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy Wiktora Juszczenki.

- Ukraina jest strategicznym partnerem Polski, Europie potrzeba wielu takich partnerstw, jak to na linii Warszawa-Kijów - powiedział Lech Kaczyński na wspólnej z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką konferencji prasowej. Prezydent odwołał się do ubiegłotygodniowych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, gdzie - jak mówił - padły "bardzo ważkie słowa".

- Nie będę już przypominał tego, co powiedziano o relacji między traktatem wersalskim, a drugą wojną światową, między paktem o nieagresji, a paktem Ribbentrop-Mołotow. Powiem to, co powiedziano w odniesieniu do przyszłości: padły słowa o relacji między dwoma państwami - ani Ukraina, ani Polska nie były tam wymienione - które mają się stać podstawą wielkiej czy też nowej Europy - powiedział polski prezydent.

- Jeśli Europa ma być Europą kooperacji, a nie dominacji, to musi to być Europa oparta o wiele takich strategicznych partnerstw, wśród których polsko-ukraińskie jest niezmiernie istotne, dlatego że jesteśmy krajami dużymi. To partnerstwo trzeba utrzymywać i pogłębiać - powiedział Lech Kaczyński.

Podkreślił, że w relacjach polsko-ukraińskich były "czasy trudne". - Chcemy - i pan prezydent i ja - te problemy rozwiązać - zadeklarował Lech Kaczyński.
Juszczenko podkreślił, że historia relacji polsko-ukraińskich powinna "służyć dniu jutrzejszemu i dzisiejszemu". - Możemy sobie nawzajem otwarcie patrzeć w oczy. Jednak te strony, które wymagają głębokiego szacunku, wzajemnego przebaczenia też powinny być powiedziane - dodał.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że z Lechem Kaczyńskim robią wszystko, aby taka polityka dominowała, a incydenty we wzajemnych relacjach "mają jedynie charakter epizodyczny".
- Wy jesteście naszymi strategicznymi przyjaciółmi i partnerami" - podkreślił Juszczenko, dodając, że stawia po tych słowach trzy wykrzykniki.
Prezydent Ukrainy poinformował też, że z Lechem Kaczyńskim podpisali "mapę drogową" relacji polsko-ukraińskich dotyczącą m.in. polityki, gospodarki, pamięci historycznej i bezpieczeństwa.

Zdaniem Juszczenki, stabilne i dynamiczne relacje polsko-ukraińskie są najlepszym przykładem, którego potrzebuje dzisiaj Europa, w tym unijna Europa. Jednocześnie zapewnił, że Kijów dołożył wiele starań, aby "przybliżyć umowę stowarzyszeniową z UE" i liczy, że ta sprawa zakończy się sukcesem.

- Ukraina w sposób bardzo dobry odrabia swoją lekcję w domu - mówił prezydent Ukrainy. W jego ocenie, w wielu kierunkach Ukraina poszła "bardzo do przodu", a jedną z przyczyn tego było to, że zawsze obok stała Polska. Ukraiński prezydent podziękował za taką postawę Polski.

Lech Kaczyński zaznaczył, że państwowa wizyta prezydenta Ukrainy ma dzisiaj olbrzymie znaczenie, a nasza współpraca powinna dotyczyć gospodarki, kultury, ale przede wszystkim kwestii politycznych. Prezydent Polski jako "oczywiste" określił aspiracje Ukrainy do UE i NATO.

Lech Kaczyński i Juszczenko odsłonili także krzyż i pomnik na prawosławnym cmentarzu na Woli upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie lat 1932-33.
We wtorek Juszczenko odwiedzi Przemyśl, gdzie spotka się z przedstawicielami społeczności ukraińskiej i lokalnymi władzami.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik powiedział PAP, że jest to wizyta podsumowująca stosunki polsko-ukraińskie w kontekście zbliżających się na Ukrainie wyborów prezydenckich. Jednocześnie - jego zdaniem - celem wizyty Juszczenki jest potwierdzenie strategicznych stosunków między Warszawą a Kijowem. Polska - jak zapewnił minister - ponownie zadeklaruje poparcie dla aspiracji Ukrainy do Unii Europejskiej oraz NATO.

Jest to dwudzieste spotkanie obu prezydentów: dziesięć było w Polsce, dziesięć na Ukrainie.

Dokumenty do pobrania (PDF):

Wspólne oświadczenie Prezydentów RP i Ukrainy

Mapa drogowa współpracy Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy

Źródło prezydent.pl

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wiktor Juszczenko: świat musi potępić Wielki Głód, Katyń i Gułag

Posted by reporter on 2009-09-08 08:17:58 CEST

Świat musi potępić Wielki Głód, Katyń i Gułag podobnie jak potępił Oświęcim Babi Jar i Buchenwald - powiedział prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Prezydenci Polski i Ukrainy na prawosławnym cmentarzu w Warszawie wspólnie odsłonili Pamiątkowy Krzyż Wielkiego Głodu na Ukrainie. Złożyli też wieńce pod pomnikiem polskich i ukraińskich żołnierzy poległych w latach 1918-1920.Juszczenko i Kaczyński podczas odsłonięcia Krzyża Pamiątkowego Wielkiego Głodu na Ukrainie na Cmentarzu Wolskim Prawosławnym w Warszawie


Jak zaznaczył Juszczenko - nazizm i hitleryzm był równie zbrodniczy jak komunizm i stalinizm. Droga do pokoju, wzajemnego zrozumienia i poszanowania przebiega tylko poprzez prawdę - pełną prawdę o przeszłości - powiedział prezydent Ukrainy.

Jak podkreślił Lech Kaczyński kolektywizacja i Wielki Głód były częścią opętańczego planu komunistów. Realizowane były metodami, które trzeba nazwać ludobójstwem. Świat musi pamiętać o krwawych zbrodniach komunizmu - podkreślił Lech Kaczyński.

Krzyż odsłonięto na prawosławnym cmentarzu na Warszawskiej Woli. Wielki Głód, panujący w latach 1932 - 1933 był elementem polityki kolektywizacji rolnictwa na Ukrainie . Szacuje się, że w jego wyniku zmarło około 7 milionów osób.


Wiktor Juszczenko.mp3 (132,75 KB)

Lech Kaczynski.mp3 (164,06 KB)

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


"Krymska karta" zagraża niepodległości Ukrainy

Posted by reporter on 2009-09-08 08:11:21 CEST

Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko zarzucił Rosji podważanie suwerenności Ukrainy i próbę destabilizacji Krymu. W wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" zasugerował też, że premier Julia Tymoszenko sprzyja interesom Moskwy.

Juszczenko odniósł się do rosyjskiej decyzji o odwołaniu ambasadora na Ukrainie oraz listu prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który dał do zrozumienia, że nie wyśle nowego ambasadora, dopóki Juszczenko będzie prezydentem.

- Te niepoprawne ingerencje w nasze wewnętrzne sprawy dotyczą nie tylko nas, ale i całej Europy. Rosjanie są dużym narodem, szanujemy ich i staramy się o dobre relacje. Ale jak mają się one poprawić, skoro nasza suwerenność wciąż stawiana jest pod znakiem zapytania? List rosyjskiego prezydenta skierowany był nie tylko do mnie. Obawiam się, że w Europie zupełnie tego nie zrozumiano - powiedział Juszczenko.

Dodał też, że "z przykrością obserwuje, jak słabo europejskie demokracje angażują się w obronie swych podstawowych wartości".

Pytany, czy Krym może podzielić los separatystycznych republik gruzińskich Abchazji i Osetii Południowej, których niepodległość Moskwa uznała rok temu, prezydent Ukrainy odparł, że "nie ma ku temu wewnętrznych powodów". - Problem pojawi się wówczas, gdy ktoś w jakiś sposób zacznie rozgrywać krymską kartą. Potencjalne zagrożenie może być wtedy poważne. Jako prezydent czynię wszystko, by temu zapobiec - dodał.

Zdaniem Juszczenki to od Rosji zależy dalszy rozwój sytuacji. - Już w 1993 roku parlament Rosji ogłosił miasto portowe Sewastopol miastem rosyjskim; to była oficjalna decyzja, która wciąż jest w mocy. Pokazuje ona, że są siły, które chcą destabilizacji Krymu - ocenił.

Prezydent Ukrainy skrytykował również premier Julię Tymoszenko, zarzucając jej, że wstrzymała wolnorynkowe reformy. - W miejscu wolnorynkowej konkurencji pojawiły się populizm i korupcja - powiedział.

Jak dodał, Tymoszenko "nie jest w stanie przeforsować w parlamencie żadnej ustawy, nie istnieje koncepcja dla problemów polityki zagranicznej ani gospodarczej".

- Pani premier nawet nie wypowiada słowa NATO. Zapomniała o demokratycznych wartościach, które wznosiliśmy na transparentach pomarańczowej rewolucji. Polityka populistów prowadzi do ubezwłasnowolnienia kraju, także gdy wielu populistów w tej chwili jeszcze temu przyklaskuje. Utrzymanie władzy stało się celem samym w sobie. I to za każdą cenę: zdradę, tajne uzgodnienia, pucze - ocenił Juszczenko.

- Proszę spojrzeć na działania pani premier i jej podróże do Moskwy: gdy ostrzegam przed piątą kolumną, to wiem o czym mówię - dodał.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta, "w otoczeniu Tymoszenko są ludzie, którzy nie są zainteresowani śledztwem w sprawie zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego (w 2000 roku), bo pracowali dla byłego prezydenta Leonida Kuczmy, za którego rządów miało miejsce to morderstwo".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rosja nie zgadza się na zmianę warunków tranzytu gazu przez Ukrainę

Posted by reporter on 2009-09-08 08:07:44 CEST

Prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił szefowi Gazpromu Aleksiejowi Millerowi aby nie zgadzał się na zmianę warunków tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Prezydent Miedwiediew powiedział, że należy działać zgodnie z już istniejącym porozumieniem.

Prezydent Miedwiediew podkreślił, że porozumienie z Ukrainą w sferze gazu zrodziło się w mękach. Dodał, że trzeba działać zgodnie z zobowiązaniami, jakie na siebie wzięły strony i nie należy niczego zmieniać.

Prezes Miller poinformował, że jego koncern zapłacił Ukrainie za tranzyt gazu włącznie z pierwszym kwartałem przyszłego roku.

Radio Echo Moskwy przypomina, że premier Ukrainy Julia Tymoszenko poinformowała, iż w trakcie rozmów w Polsce z premierem Władimirem Putinem omawiano kwestię wzrostu od nowego roku o 65-70 procent opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Monday, September 07 2009

Premier Donald Tusk rozmawiał w z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką

Posted by reporter on 2009-09-07 19:39:51 CEST

Premier Donald Tusk rozmawiał w z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką m.in. o europejskich aspiracjach Ukrainy, polityce historycznej i kwestiach bezpieczeństwa energetycznego - wynika z komunikatu zamieszczonego na internetowych stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef rządu ocenił relacje między Polską a Ukrainą jako "wzorowe". Tusk i Juszczenko rozmawiając o wspólnej historii - jak wynika z komunikatu - zgodzili się, że stosunki obu krajów trzeba budować w oparciu o prawdę. Ponadto szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Ukraina powinny dbać o równowagę pomiędzy kwestiami przeszłości i wyzwaniami przyszłości. "Nasze narody są wielkie i nie muszą obawiać się budowania przyszłości na fundamentach prawdy" - powiedział cytowany przez służby prasowe KPRM premier Tusk.

Jak napisano w komunikacie, w czasie spotkania poruszono także kwestię relacji polsko-ukraińskich w kontekście działań, podejmowanych przez Ukrainę na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej. Premier Tusk miał zapewnić o wsparciu dla europejskich aspiracji Ukrainy.

Politycy omówili także aktualną sytuację gospodarczą Europy oraz perspektywy wyjścia z kryzysu ekonomicznego.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Prezydenci Polski i Ukrainy - Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko - odsłonili na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli krzyż upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie

Posted by reporter on 2009-09-07 19:37:43 CEST

Juszczenko i Lech Kaczyński złożyli też wieńce pod pomnikiem polskich i ukraińskich żołnierzy poległych w latach 1918-1920.

Lech Kaczyński podczas poniedziałkowych uroczystości złożył hołd ofiarom - jak powiedział - strasznej zbrodni, którą był Wielki Głód. - Głody się zdarzają, zdarzają się okresy nieurodzaju, ale to miał być głód, który miał złamać naród, który miał złamać wszelki opór przed kolektywizacją, a zastosowane metody zasługują na nazwę ludobójstwa - powiedział polski prezydent.

Jak dodał, miliony ludzi ginęły z powodu celowo spowodowanego głodu. - Nie przyjmowano ludzi do szpitali przez wiele miesięcy. Takie było polecenie - mówił prezydent.

- Dlaczego potrzebna była kolektywizacja? Po to, żeby móc złamać wszelką niezależność, żeby skumulować środki do rozwoju przemysłu, ale w olbrzymim stopniu przemysłu zbrojeniowego, żeby szykować się do kolejnych wypraw, w imię opętańczej ideologii, ale z czasem w coraz większym stopniu nacjonalizmu, imperializmu, który znaliśmy od wieków - powiedział Lech Kaczyński.

Zdaniem prezydenta, trzeba o tym pamiętać, bo - jak stwierdził - "świat XX wieku zna różne zbrodnie". - Niektóre są dziś elementem świadomości każdego przeciętnego Europejczyka. I słusznie. Ale niektóre nie. I to niesłusznie. Zróbmy wszystko, żeby cała krwawa, mordercza historia komunizmu była narodom Europy, Ameryki znana. Znana choćby jako ostrzeżenie - podkreślił Kaczyński.

Współpraca, przyjaźń i pojednanie polsko-ukraińskie, mimo trudnych momentów historii - mówił prezydent - "jest potrzebne także po to, żeby nic takiego w przyszłości nie mogło się zdarzyć".

Polski prezydent złożył hołd żołnierzom ukraińskim, którzy - jak przypomniał - "ramię w ramię z żołnierzami polskimi walczyli w latach 1919-1920".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Juszczenko i Kaczyński wręczyli sobie ordery

Posted by reporter on 2009-09-07 13:23:18 CEST

W Warszawie odbywa się oficjalnie spotkanie pomiedzy prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenko i Polskim prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Odbyła się ceremonia wręczenia Nagród. Prezydent RP, Lech Kaczyński udekorował Wiktora Juszczenkę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Ukrainy odznaczył Lecha Kaczyńskiego Orderem Wolności.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przed południem w Warszawie rozpoczęły się rozmowy prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik zapowiedział, że to wizyta podsumowująca stosunki polsko-ukraińskie w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich na Ukrainie. - Będzie to okazja do podsumowania dorobku wzajemnych relacji i kontaktów prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki - mówił Handzlik.

Jednocześnie - jego zdaniem - celem wizyty Juszczenki jest potwierdzenie strategicznych stosunków między Warszawą a Kijowem. Polska - zapewnił minister - ponownie zadeklaruje poparcie dla aspiracji Ukrainy do Unii Europejskiej oraz NATO.

Prezydenci - według Handzlika - mają rozmawiać także o współpracy energetycznej, m.in. rurociągu Odessa-Brody-Płock, wspólnych przygotowaniach do Euro 2012, współpracy przygranicznej, m.in. wizach, a także o sytuacji międzynarodowej, w tym na Kaukazie.

Ok. godz. 12.30 prezydenci spotkają się z mediami.

Następnie po godz. 13 Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko odsłonią krzyż i pomnik na prawosławnym cmentarzu na Woli upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie lat 1932-33. Sztucznie wywołana w czasach stalinowskich klęska pochłonęła co najmniej 3,5 miliona istnień.

Prezydent Ukrainy spotka się także w poniedziałek w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim.


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Spotkali się przedstawiciele dwóch dużych europejskich krajów, - Prezydent RP Lech Kaczyński

Posted by reporter on 2009-09-07 13:16:43 CEST

Spotkali się przedstawiciele dwóch dużych europejskich krajów, których łączą interesy strategiczne. Europa powinna być oparta o wiele takich partnerskich układów, wśród których nasz jest istotny, bo jesteśmy dużymi krajami - mówił prezydent Lech Kaczyński na konferencji z prezydentem Wiktorem Juszczenką. Przywódca Ukrainy przebywa w Polsce na oficjalnej wizycie

Jak podkreślił sam Lech Kaczyński dzisiejsza przyjazd delegacji ukraińskiej jest wizytą państwową, "czyli więcej niż wizyta oficjalna, co się zdarza rzadko". - Termin został wyjątkowo dobrze dobrany. Po trosze przez los. Sześć dni temu były tu ważne obchody, także z udziałem premier Ukrainy. Nie będę przypominał wszystkich słów, powiem to, co powiedziano w odniesieniu do przyszłości - mówił Lech Kaczyński. - Padły słowa o relacji między dwoma państwami, Ukraina i Polska nie były tam wymienione, które mają się stać podstawą nowej wielkiej Europy. Dlatego dzisiejsza wizyta ma takie znaczenie – spotkali się przedstawiciele dwóch dużych europejskich krajów, które łączą interesy strategiczne. Europa powinna być oparta o wiele takich partnerskich relacji, wśród których nasze są istotne, bo jesteśmy dużymi krajami - mówił prezydent Polski.

Prezydent mówiąc o interesach strategicznych wymienił wymianę kulturową, przygraniczną, ale przede wszystkim współpracę polityczną. - Jest jeszcze jeden istotny akcent naszej współpracy. To ostateczne pojednanie, ku któremu uczyniliśmy kilka kroków. Rozmawialiśmy dzisiaj o tym – to co dotyka duszę polską i ukraińską, zostało już rozwiązane. Mam nadzieję, że będziemy rozmawiali o tym jeszcze nie raz - powiedział Lech Kaczyński.

- To ważne, aby coś, co jest potrzebne partnerskiej Europie, a nie Europie gdzie powróci duch dominacji, zostało utrzymane. Bitwa o Europę współpracy rozegra się na terenie dwóch państw – Polski i Ukrainy. Jeśli dobro zwycięży, to będzie to nasza zasługa. Jeśli nie, to oczywiście nie będzie katastrofy, wojna nie wybuchnie, ale będzie gorzej, będą narastać napięcia - powiedział Lech Kaczyński, dziękując Juszczence za wizytę.

"Nasz historia musi być prawdą"

- Nasz historia nie zawsze była prosta, ale ona musi być prawdą i służyć dniu jutrzejszemu – powiedział następnie Wiktor Juszczenko. – Możemy jednak patrzeć sobie prosto w oczy – dodał, akcentując potrzebe pojednania polsko-ukraińskiego.

- Mam nadzieję, ze incydenty w naszych relacjach będą tylko epizodyczne – podkreślił prezydent Ukrainy. – Stosunki pomiędzy Polską a Ukrainą to test dla całej Europy. Pokażą one czy pójdziemy w kierunku konsolidacji czy też nastawimy się na preferencje wpływów politycznych pomiędzy naszymi państwami -dodał. Jak zapewnił, jego kraj dołoży starań, by zbudować przyjaźń poslko-ukraińską.

Nasze relacje to przykład tego, jak państwo, które nie należy do UE, może zmienić swe stosunki z sąsiadami i wnieść wkład do stabilności całego kontynentu – powiedział Juszczenko. Jak dodał, Ukraina cały czas odrabia europejską lekcję, choć pozostało jeszcze wiele do zrobienia.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wiktor Juszczenko rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce

Posted by reporter on 2009-09-07 12:38:05 CEST

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jego rozmowy w Warszawie będą prawdopodobnie dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego naszych krajów, przygotowań do Euro 2012, zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Polska chciałaby widzieć Ukrainę w obu organizacjach na prawach pełnego członkostwa.
Można się też spodziewać poruszenia tematów trudnych, wynikających z historii naszych państw.


Dziś w Warszawie Wiktor Juszczenko spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkiem Sejmu. Po 13:00 na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym odsłoni Krzyż Pamiątkowy Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Jutro prezydent Ukrainy spotka się z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej w Przemyślu. Złoży też wieniec na cmentarzu Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Pikulicach. Jej dowódcą był Symon Petlura.

Ukraińska Republika Ludowa powstała w wyniku I wojny światowej. Jej żołnierze walczyli zarówno z Armią Czerwoną, Armią Białych i Wojskiem Polskim. Wobec zagrożenia Polski przez bolszewicką Rosję w 1920 roku doszło do podpisania między Piłsudskim a Petlurą umowy o wspólnej walce przeciw bolszewikom. Tak zwana "umowa warszawska" została jednak złamana: Polska podpisała zawieszenie broni z Rosją Radziecką. Osamotniona i pokonana armia ukraińska ewakuowała się do Polski, gdzie została internowana.
Президент України разом з дружиною відбув із Державним візитом до Польщі


7–8 вересня Президент України Віктор Ющенко разом з дружиною пані Катериною Ющенко перебуватиме з Державним візитом у Республіці Польща. Візит відбувається на запрошення Глави Польської держави Лєха Качинського.

Програма візиту передбачає переговори державних делегацій під головуванням Президентів двох країн, після яких заплановано підписання двосторонніх документів. Також заплановано переговори Президента України з Прем’єр-міністром Польщі Д. Туском, зустріч із Маршалком Сейму Б. Коморовським, Маршалком Сенату Польщі Б. Борусевичем.

Планується, що під час переговорів з вищими посадовцями Польщі сторони обговорять увесь спектр тем українсько-польського співробітництва. Йдеться про питання глобальної, європейської і регіональної безпеки та стабільності; взаємодію у питаннях європейської та євроатлантичної інтеграції України; економічне, фінансове, транскордонне, регіональне співробітництво двох країн; співпрацю в підготовці до проведення ЄВРО-2012, а також у гуманітарних, освітніх та інших питаннях. У ході переговорів Президент має намір окремо наголосити на необхідності активізації спільних зусиль у процесі українсько-польського єднання та примирення.

У рамках візиту Президенти України та Польщі візьмуть участь у відкритті пам’ятного знака жертвам Голодомору 1932-1933 років на Вольському цвинтарі в Варшаві.

Також заплановано зустріч В. Ющенка з представниками місцевої влади та української громади в м. Перемишль. Там же Президент візьме участь у церемонії передачі місцевій українській громаді приміщення Українського дому.

У складі офіційної делегації: т.в.о. Міністра закордонних справ України В. Хандогій, Секретар РНБОУ Р. Богатирьова, Віце-прем'єр-міністр І. Васюник, Міністр культури і туризму Василь Вовкун, Міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Ю. Павленко, заступник Глави Секретаріату Президента А. Гончарук, в.о. Голови Українського інституту національної пам’яті І. Юхновський.
У Варшаві відбулася офіційна церемонія зустрічі Президента України та Президента Республіки Польща

У Варшаві відбулася офіційна церемонія зустрічі Президента України Віктора Ющенка та Президента Республіки Польща Лєха Качинського.

Військовий оркестр виконав Гімни обох країн. Лідери держав обійшли стрій воїнів Почесної варти. Після цього відбулося взаємне представлення офіційних делегацій країн.

В рамках церемонії відбулося представлення президентському подружжю дипломатичного корпусу, акредитованого у Польщі.

Сторони також обмінялися пам’ятними подарунками.

Також відбулася церемонія вручення державних нагород України та Польщі. Президент Польщі вручив Вікторові Ющенку Командорський Хрест Ордена відродження Польщі. Президент України вручив Лєху Качинському Орден Свободи.

У складі української делегації: т.в.о. Міністра закордонних справ України В. Хандогій, Секретар РНБОУ Р. Богатирьова, Віце-прем'єр-міністр І. Васюник, Міністр культури і туризму Василь Вовкун, Міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Ю. Павленко, заступник Глави Секретаріату Президента А. Гончарук, в.о. Голови Українського інституту національної пам’яті І. Юхновський.

Після завершення офіційної церемонії розпочалася зустріч В. Ющенка з Л. Качинським у форматі «віч-на-віч».

7-8 вересня Президент України перебуває в Польщі з Державним візитом.
В.Ющенко та Л.Качинський підписали Дорожню карту українсько-польського співробітництва на 2009-2010 роки

Президент України Віктор Ющенко та Президент Республіки Польща Лєх Качинський підписали Дорожню карту українсько-польського співробітництва на 2009-2010 роки.

Підписання Дорожньої карти підтверджує стратегічний характер партнерства України та Польщі, скерованого на перспективу та закріплює основні завдання двосторонньої співпраці наших країн.

Також В. Ющенко і Л. Качинський підписали спільну заяву Президентів двох країн про енергетичне співробітництво.

Підписання відбулося у рамках Державного візиту Глави Української держави до Республіки Польща після завершення зустрічі Президентів у форматі «віч-на-віч».

Після церемонії підписання розпочалися українсько-польські переговори у розширеному складі під головуванням Президентів.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Do udziału w konkursie na projekt pomnika profesorów lwowskich zamordowanych przez hitlerowców na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie zgłosiło się 60 autorów

Posted by reporter on 2009-09-07 08:28:10 CEST

Zakończył się pierwszy etap konkursu na najlepszy projekt pomnika profesorów lwowskich zamordowanych w lipcu 1941 roku przez hitlerowców na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Do sekretariatów konkursu we Lwowie złożono 17 zgłoszeń, do sekretariatu we Wrocławiu – 43

Do udziału w konkursie dopuszczono łącznie 60 autorów i zespołów autorskich. Następny etap – składanie projektów konkursowych zakończy się 30 września. Podsumowanie wyników konkursu odbędzie się 15 października.

Konkurs na projekt pomnika zorganizowano z inicjatywy władz Lwowa i Wrocławia które powini wyznaczyć autora albo autorów, którzy zrealizują projekt budowy pomnika na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie, w miejscu, gdzie w 1941 roku hitlerowcy rozstrzelali lwowskich naukowców i członków ich rodzin.

Jury konkursu wyznaczyli wspólnie prezydent Wrocławia i mer Lwowa. W jego skład weszli:

- Tadeusz Luty (były rektor Politechniki Wrocławskiej, Polska),
- Adolf Juzwenko (dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu,
- Jurij Bobało (rektor Politechniki Lwowskiej, Ukraina),
- Jarosław Hrycak (Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki, Ukraina).

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


PiS ma problem z Ukrainą

Posted by reporter on 2009-09-07 08:06:28 CEST

Prezydenci Polski i Ukrainy nie pojadą we wtorek do Sahrynia, gdzie w marcu 1944 r. oddział AK spacyfikował ukraińską wioskę, zabijając kilkuset ludzi. Uroczystości odwołano w ostatniej chwili. Lech Kaczyński nie pojedzie także do Przemyśla, gdzie jego ukraiński kolega Wiktor Juszczenko weźmie udział w symbolicznym przekazaniu ukraińskiego domu ludowego, o którego zwrot spór trwał 20 lat. Prezydenta RP będzie w Przemyślu reprezentował szef jego kancelarii Władysław Stasiak. To krok w tył w budowanej z trudem przyjaźni między Polską a Ukrainą.

W zeszłym tygodniu po karczemnej awanturze przemyscy radni po prawie 20 latach sporów przekazali mniejszości ukraińskiej zbudowany przez nią jeszcze na początku ub. wieku dom ludowy. Ten spór był jedną z większych zadr w stosunkach polsko-ukraińskich. Dobrze, że wreszcie położono mu kres.

Obecność Lecha Kaczyńskiego w Przemyślu mogła być gestem wobec Ukrainy i mniejszości ukraińskiej w Polsce. Tym bardziej że niedawno na cmentarzu w podprzemyskich Pikulicach w rocznicę uzyskania niepodległości przez Ukrainę w tajemniczych okolicznościach spłonęła ukraińska mogiła. Nie wiadomo, czy był to akt wandalizmu, czy samozapłon, jak twierdzi policja.


Ostra, czasami brutalna dyskusja przemyskich radnych w sprawie oddania ukraińskiego domu ludowego pokazuje, ile stosunki z naszym wschodnim sąsiadem budzą w Polsce emocji. Za oddaniem domu głosowali radni PO i SLD, a PiS oraz inne partie prawicowe były przeciw. Ludzie PiS-owskiego marszałka woj. podkarpackiego podburzali wręcz radnych do głosowania przeciw. Twierdzili, że oddadzą dom, tylko jeśli władze Lwowa przekażą jakąś działkę pod dom polski. Na szczęście innym klubom starczyło odwagi i rozsądku. Władze miejskie nie powinny zajmować się polityką zagraniczną. Przed laty doprowadzało nas do białej gorączki, gdy radni Lwowa blokowali otwarcie Cmentarza Orląt. A teraz część polskich rajców próbowała zachować się tak samo.

Widać, że PiS ma problem ze zdefiniowaniem swego stosunku do Ukrainy. Prezydent i szefostwo partii jest za poprawą klimatu, kontynuacją pojednania. Ale doły i znaczna część elektoratu są przeciw, co widać nie tylko w Przemyślu, ale nawet w Warszawie podczas sporów o Instytut Kresowy czy o budowę pomnika ofiar czystek etnicznych na Wołyniu, które radni PiS koniecznie chcieli nazwać ludobójstwem.

Rok przed wyborami prezydenckimi Lech Kaczyński wyraźnie puszcza oko do swego elektoratu, że nie jest tak proukraiński, jak mogłoby się wydawać. Prezydentowi, a zwłaszcza PiS-owi, w sprawie Ukrainy potrzebny jest głęboki namysł. Inaczej ataki na rząd Donalda Tuska, że rzekomo zaniedbał stosunki z Ukrainą kosztem relacji z Rosją, będą niewiarygodne. W przypadku zwrotu ukraińskiego domu ludowego w Przemyślu to PO wzięła na siebie polityczny ciężar niepopularnej decyzji.


Źródło: Gazeta Wyborcza - Marcin Wojciechowski


:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraińskie przygotowanie do Euro 2012

Posted by reporter on 2009-09-07 08:02:09 CEST

Ukraińskie przygotowanie do Euro 2012 to kłótnie między politykami, brak pieniędzy na infrastrukturę i pomysłu jak nadrobić stracony czas. Kłopotów miast ubywać, przybywa. Wczoraj prezydent Juszczenko zawetował ustawę finansującą przygotowania do mistrzostw.

Co się nie spodobało Juszczence? Prezydent Ukrainy nie zgadza się, by przygotowania były finansowane z zysków Narodowego Banku Ukrainy. Tak wymyślił rząd Julii Tymoszenko. Juszczenko wymyślił, że przygotowania finansować powinny zyski banków komercyjnych. Szanse na porozumienie niewielkie, bo od miesięcy skłócony rząd i prezydent wymyślają sobie nawzajem. Za to nikt nie myśli o Euro.

A prawda jest brutalna. Przed kilkoma dniami uroczyście otwarto piękny stadion w Doniecku. Czy to przybliża stolicę Donbasu do mistrzostw? W niewielkim stopniu. Bo poza stadionem w Doniecku nie ma nic. Sytuacja z hotelami jest katastrofalna! Z wymaganych 2,6 tys. miejsc, gotowa jest ledwia jedna trzecia. A i to marna pociecha, bo TUI, które kontraktuje hotele z ramienia UEFA, zaakceptowała ledwie 10 proc. miejsc. W Charkowie zmodernizowany stadion zostanie oddany do użytku 5 grudnia. Tu też sytuacja jak w Doniecku. Stadion jest a potem długo, długo nic. Że stadion to nie wszystko, przekonał się o tym Dnietropietrowsk. Jako pierwszy mógł się pochwalić areną na Euro 2012. I co? I już go nie ma wśród miast organizatorów.

Wyrok na Ukrainę ma zapaść 30 listopada. To wtedy Komitet Wykonawczy UEFA ma podjąć ostateczne decyzje, które miasta na Ukrainie dostaną prawo organizacji mistrzostw. Choć już są pierwsze przecieki, że decyzja może zostać opóźniona. Chyba będziemy musieli poczekać do stycznia. Wtedy na Maderze piłkarscy oficjele zdecydują, czy Euro z Polski będzie promieniować na Wschód czy może jednak na Zachód. Tam też wszystko bez zmian. I drogi, i hotele, i lotniska...

Źródło Newsweek

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Oświadczenie ws Narodowego Domu w Przemyślu

Posted by reporter on 2009-09-07 07:56:23 CEST


O Ś W I A D C Z E N I E
Związku Ukraińców w Polsce w związku z decyzją Rady Miejskiej Przemyśla w sprawie przekazania budynku „Narodnego Domu”


Związek Ukraińców w Polsce i cała mniejszość ukraińska z zadowoleniem i satysfakcją przyjęli decyzję Rady Miasta Przemyśla o przekazaniu naszej społeczności budynku „Narodnego Domu” – ważnej instytucji kultury i symbolicznego miejsca, o którego zwrot staraliśmy się od 1956 r.


Pragniemy podziękować Panu Prezydentowi Robertowi Chomie, Zarządowi Miasta oraz wszyst-kim radnym, którzy przyczynili się do podjęcia stosownej uchwały. Społeczność ukraińska jest wdzięczna także Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej Lechowi Kaczyńskiemu oraz Prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence za zbudowanie mechanizmu dialogu, który umożliwił wypracowanie pozytywnych wzorców rozwiązywania problemów z przeszłości.
Jesteśmy wdzięczni Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji i osobiście Panu Wiceministrowi Tomaszowi Siemoniakowi za determinację we wspieraniu władz miasta w doprowadzeniu do tej decyzji. Słowa wdzięczności za zrozumienie i okazaną pomoc kierujemy również na ręce Pan Aleksandra Mocyka, Ambasadora Ukrainy w RP. Uznanie i wdzięczność należą się też władzom województwa podkarpackiego, Pani Wicewojewo-dzie Małgorzacie Chomycz, która w ostatnich dwóch latach dołożyła wielu starań, by sprawa „Narodnego Domu” nie ciążyła na relacjach polsko-ukraińskich.

Szczególną wdzięczność kierujemy także do Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Et-nicznych oraz Pana Posła Mirona Sycza za pomoc i wsparcie, jakiego doznawaliśmy w naszych staraniach. Nasze podziękowania należą się też Panu Posłowi Markowi Rząsie oraz parlamentarzystom z regionu, którzy rozumiejąc wagę i potrzebę rozwiązania ww. kwestii wspierali władze administracyjne w poszukiwaniu realnych rozwiązań.

Dla społeczności ukraińskiej przekazanie „Narodnego Domu” jest aktem częściowego zadośćuczynienia za krzywdy, jakich doznaliśmy w czasie deportacyjnej akcji „Wisła” z 1947 r. Jesteśmy przekonani, że decyzja Rady Miasta Przemyśla na trwałe wpisze się w dzieje porozumienia i pojednania pomiędzy Polakami i Ukraińcami.


Piotr Tyma
Prezes Związku


Mirosław Kupicz
Sekretarz Zarządu Głównego
Źródło ZUwP

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Dziś przylatuje do Polski Prezydent Wiktor Juszczenko

Posted by reporter on 2009-09-07 07:45:41 CEST

W poniedziałek przyjedzie do Polski z dwudniową wizytą prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko z małżonką. Spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami Sejmu Bronisławem Komorowskim i Senatu Bogdanem Borusewiczem. We wtorek odwiedzi Przemyśl, gdzie spotka się z przedstawicielami społeczności ukraińskiej i lokalnymi władzami.


W programie wizyty Juszczenki nie przewidziano pobytu w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie - według zapowiedzi - miało dojść do odsłonięcia pomnika ukraińskich ofiar Armii Krajowej.

Prezydencki minister Mariusz Handzlik powiedział w piątek PAP, że jest to wizyta podsumowująca stosunki polsko-ukraińskie w kontekście zbliżających się na Ukrainie wyborów prezydenckich. - Będzie to okazja do podsumowania dorobku wzajemnych relacji i kontaktów prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki - zapowiedział Handzlik.

Jednocześnie - jego zdaniem - celem wizyty Juszczenki jest potwierdzenie strategicznych stosunków między Warszawą a Kijowem. Polska - zapewnił minister - ponownie zadeklaruje poparcie dla aspiracji Ukrainy do Unii Europejskiej oraz NATO.

Prezydenci - według Handzlika - mają rozmawiać także o współpracy energetycznej, m.in. rurociągu Odessa-Brody-Płock, wspólnych przygotowaniach do Euro 2012, współpracy przygranicznej, m.in. wizach, a także o sytuacji międzynarodowej, w tym na Kaukazie.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w poniedziałek o godz. 11 zaplanowana jest ceremonia oficjalnego powitania ukraińskiej pary prezydenckiej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, następnie mają odbyć się rozmowy w cztery oczy prezydentów; ok. godz. 12.30 prezydenci spotkają się z mediami.

Handzlik poinformował, że Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko odsłonią także krzyż i pomnik na prawosławnym cmentarzu na Woli upamiętniający ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie lat 1932-33. Sztucznie wywołana w czasach stalinowskich klęska pochłonęła co najmniej 3,5 miliona istnień.

We wtorek Juszczenko udaje się z wizytą do Przemyśla. Według Handzlika będzie to część wizyty prezydenta Ukrainy poświęcona relacjom przygranicznym i regionalnym między naszymi krajami.

Prezydent Ukrainy spotka się z przedstawicielami mniejszości ukraińskiej, złoży wieniec na cmentarzu armii URL w Pikulicach oraz spotka się z władzami województwa i miasta. Weźmie też udział w przekazaniu ukraińskiej społeczności miasta Ukraińskiego Domu Narodowego, który wybudowano na początku ubiegłego wieku ze składek mieszkających tu Ukraińców. W czasach komunistycznych dom został przejęty przez państwo.

W programie wizyty Juszczenki przesłanym PAP przez stronę ukraińską nie przewidziano pobytu w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie miało dojść do odsłonięcia pomnika ukraińskich ofiar Armii Krajowej. Dwa dni wcześniej sekretarz ukraińskiej Międzyresortowej Komisji ds. Wojen i Represji Politycznych Swiatosław Szeremeta informował PAP, że zaproszenie na uroczystość w Sahryniu przesłano zarówno Juszczence, jak i Lechowi Kaczyńskiemu.

Udziału ukraińskiego prezydenta w odsłonięciu pomnika nie wykluczała również w rozmowie z PAP Łarysa Mudrak z wydziału polityki informacyjnej kancelarii prezydenckiej w Kijowie.

Do tragedii w Sahryniu doszło 10 marca 1944 roku. Oddziały AK dowodzone przez Zenona Jahymka uderzyły wtedy na zamieszkaną głównie przez Ukraińców wieś, gdzie znajdował się jeden z najsilniejszych na Lubelszczyźnie posterunków policji ukraińskiej w służbie niemieckiej. Był tam też oddział Ukraińskiej Ludowej Samoobrony (formacji paramilitarnej) złożony z kilkudziesięciu osób.

Wieś została spalona, a policjanci, jak również cywilni mieszkańcy wraz z kobietami i dziećmi - zabici. Według różnych szacunków w Sahryniu zginęło wówczas od 200 do 800 osób; w zdecydowanej większości była to ludność cywilna.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Udaremniony przemyt papierosów wartych 240 tys. zł

Posted by reporter on 2009-09-07 07:39:59 CEST

Przemyt 30 tys. paczek papierosów wartych około 240 tys. zł udaremnili celnicy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku (Lubelskie) - poinformowała w niedzielę rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej, Marzena Siemieniuk.

Papierosy marki "Bond" ukryte były w naczepie tira, który wiózł damskie palta z Ukrainy do Francji. Wykrył je pies celników, gdy w sobotę wieczorem ciężarówka podjechała do odprawy na przejściu w Dorohusku. "Gdyby papierosy udało się przemycić, uszczuplenia podatkowe przekroczyłyby 300 tys. zł" - powiedziała Siemieniuk.

Ukraiński kierowca tira, Siergiej G., nie przyznał się do próby przemytu. Tłumaczył, że otrzymał już załadowaną ciężarówkę i nic nie wiedział o kontrabandzie ukrytej w naczepie. Został zwolniony, gdy wpłacił 20 tys. zł na poczet grożących mu kar. Będzie przeciwko niemu wszczęta sprawa karno-skarbowa.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zgrzyt w stosunkach polsko-ukraińskich

Posted by reporter on 2009-09-07 07:37:48 CEST

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w ukraińskiej stolicy nie będzie na razie pomnika polskiego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego - poinformowała Anna Łazar, p.o. wicedyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.

Do odsłonięcia monumentu miało dojść w dniu obchodzonej w piątek 200. rocznicy urodzin poety. Obelisk miał stanąć na skwerze przy ulicy Kostiolnej (Kościelnej) w samym centrum Kijowa, tuż obok kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem św. Aleksandra.

W uroczystości miał uczestniczyć polski minister kultury Bogdan Zdrojewski, jednak w ostatniej chwili odwołał wizytę w Kijowie.

Kilka dni wcześniej kijowski ratusz poinformował, że "prace związane z ustanowieniem pomnika (...) zostały zakłócone z powodu akcji protestacyjnej mieszkańców pobliskich kamienic".

Napisał o tym w liście do ukraińskich resortów kultury i spraw zagranicznych wicemer Kijowa Serhij Rudyk. Z treści listu, który uzyskała PAP, nie wynika, co wywołało protesty mieszkańców przeciwko pomnikowi Słowackiego.

PAP nie udało się uzyskać komentarza polskiego Ministerstwa Kultury. Nie udało się też dotrzeć do organizatorów protestu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że komitet protestacyjny liczy zaledwie kilka osób.

Zamiast dotychczasowej lokalizacji monumentu władze Kijowa zaproponowały stronie polskiej nowe miejsce. Jest to skwer przy innym znanym stołecznym kościele rzymskokatolickim p.w. św. Mikołaja. Choć świątynia funkcjonuje obecnie jako sala organowa, regularnie odbywają się tu nabożeństwa.

Na razie przywieziony z Polski pomnik Słowackiego znajduje się w magazynie. Nie wiadomo, kiedy może dojść do ceremonii jego odsłonięcia.

Główne obchody rocznicy urodzin Słowackiego zaplanowano na sobotę i niedzielę w zachodnioukraińskim Krzemieńcu, gdzie się urodził.

Zaplanowano tam uroczystą akademię, akcję literacką "Dialog dwóch kultur" oraz odsłonięcie okolicznościowej tablicy pamiątkowej. W niedzielę w mieście odbędzie się również święto ulicy Juliusza Słowackiego. Od 2004 roku w Krzemieńcu działa muzeum Słowackiego, znajdujące się w dworku rodziny Słowackich.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wednesday, September 02 2009

Kijów wyraził gotowość do obniżenia opłat za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy

Posted by reporter on 2009-09-02 12:09:08 CEST

Kijów będzie zmuszony do ustępstw na rzecz Rosji w zamian za zgodę Moskwy na ograniczenie zakupów gazu przez ten kraj. O porozumieniu w tej sprawie poinformowali wczoraj w Sopocie Julia Tymoszenko i Władimir Putin.

Dziennik "Kommersant-Ukraina” pisze, że ogłoszone wczoraj porozumienie zostało osiągnięte 19 sierpnia w czasie rozmowy telefonicznej obydwu premierów. Ustalono wtedy, że Kijów będzie płacił jedynie za zużyty gaz, a nie za ilość zapisaną w kontraktach. Nie ujawniano tego jednak do 1 września. Julia Tymoszenko i Władimir Putin oświadczyli wczoraj, że rozwiązali wszystkie "problemy gazowe" między dwoma krajami.

Ukraińska premier nie ujawniła jednak w zamian za co Rosja zdecydowała się na ustępstwa. Zdaniem "Kommersanta", Kijów wyraził gotowość obniżenia opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. Władze mogą zdecydować się także na wybór firmy z Rosji, która zbuduje fabrykę paliwa jądrowego na Ukrainie. Dziennik twierdzi, że Julia Tymoszenko zgodziła się także wesprzeć inne spółki z Rosji, które chcą inwestować w tym kraju.

Ukraińskie gazety komentują także skrócenie wizyty ukraińskiej premier w Polsce z powodu wyjazdu do Libii. "Na tle ukraińsko-polskiej przyjaźni taki flirt z Libijczykiem wydaje się oburzający. Ale Muammar Kadafi to ropa, wielkie kontrakty i wschodnie słodycze..." - pisze "Ukraina Mołoda".

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Miedwiediewa nazwano analfabetą za przyrównywanie żołnierzy UPA do nazistów

Posted by reporter on 2009-09-02 09:09:35 CEST

Deputowany do Rady Najwyższej z grupy "Za Ukrainę!" Jarosław Kendzior nazywa prezydenta FR dwójkowiczem z historii za to, że on nazywa uczestników ruchu narodowowyzwoleńczego na Ukrainie nazistowskimi poplecznikami. "To oświadczenie cechuje rosyjskiego prezydenta jako analfabetę z historii" - oświadczył Kendzior.

Również Kendzior uważa za objaw analfabetyzmu komentarze Miedwiediewa na temat rezolucji międzynarodowych organizacji, które jednakowo potępiły reżimy Hitlera i Stalina. "Jestem zdziwiony, że Miedwiediew dotychczas nie nauczył się historii - zaznaczył deputowany. - Moskiewski prezydent, jeśli nie wierzy temu, co jest napisane, musi przynajmniej obejrzeć kroniki filmowe tego czasu, kiedy bratali się Mołotow i Ribbentrop".

"Dziś jest więcej niż dosyć faktów, żeby przekonać się o przestępczości i faszystowskiego, i radzieckiego reżimów - konstatuje deputowany. - To, że Hitler i Stalin to dwaj tyrani XX wieku, którzy spowodowali światowy pożar i wrzuciły w niego ukraiński naród - jest faktem niezaprzeczonym".

"To, że reżimy Stalina i Hitlera były przestępcze, dziś nikt zaprzeczać nie będzie - zauważył Jarosław Kendzior. - Co więcej, faszyzm radziecki był dużo razy gorszy, bo niszczył najpierw własny naród".

Źródło

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W centrum Łucka pojawiły się ulotki z obrazem Bandery i swastyką

Posted by reporter on 2009-09-02 09:07:33 CEST

1 września rano w centrum obwodowego miasta Wołyniu znów pojawiły się ulotki o treści antybanderowskiej - informują "Wołyńskie Wiadomości".

Ulotki, poprzyklejane przeważnie na ulicy Łesi Ukrainki, są dwóch rodzajów. Pierwsze przedstawiają przekreślony portret Stepana Bandery ze swastyką, wykorzystywaną w czasach III Reichu. Na ulotkach napisane jest hasło "Nie nacjonal-faszyzmowi w Łucku".

Inne ulotki przedstawiają karykaturę na "Nachtigal" i "Galicję" i napis "Nasza władza musi być straszną! Stepan Bandera". Nad rysunkiem widać dewizę "Nacjonał-banderowszczyznę - precz".

Na żadnej z pocztówek nie ma informacji o ich autorach, czyli są oni anonimowe.

Źródło

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Międzynarodowy Fundusz Walutowy pomoże Ukrainie opracować projekt państwowego budżetu na 2010 rok

Posted by reporter on 2009-09-02 09:05:28 CEST

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego przybyli na Ukrainę w celu omawienia projektu państwowego budżetu na 2010 rok.

Eksperci funduszu przybyli na zaproszenie ukraińskiego rządu. Wizyta będzie trwać do 4 września. Omawianie projektu państwowego budżetu-2010 będzie przeprowadzone w ramach przygotowania do przyjazdu na Ukrainę w końcu października misji MFW.

Przewiduje się, że misja omówi z ukraińską władzą trzecią cześć programu współpracy stand by. Przypominamy, że, 19 sierpnia, premier Julia Tymoszenko, oświadczyła o tym, że zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego z prośbą o pomoc w opracowaniu projektu państwowego budżetu na 2010 rok. Tymoszenko akcentowała, że skierowała odpowiednią podanie do europejskiego departamentu MFW z prośbą, żeby eksperci fundacji odwiedzili Ukrainę w dniach, 31 sierpnia – 4 września.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Wczoraj 1 września Partia Regionów zablokowała mównicę i prezydium parlamentu

Posted by reporter on 2009-09-02 09:03:02 CEST

Rada Najwyższa Ukrainy po raz drugi nie uchwaliła projekt ustawy o wniesieniu zmian do państwowego budżetu na 2009 rok (odnośnie podniesienia wysokości minimalnej pensji i emerytury). Na projekt ustawy, na uchwale którego nalegała frakcja Partii Regionów, zagłosowało 200 posłów ze 385, zarejestrowanych na sali sesyjnej.

Po nieefektywnym głosowaniu przewodniczący obradom parlamentu pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Aleksander Ławrynowycz, ogłosił przerwę na 30 minut. Od razu po tym frakcja Partii Regionów zablokowała mównicę i prezydium Rady Najwyższej i zablokowała drzwi krzesłami.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


W Haliczu w obwodzie iwano-frankowskim otwarto Muzeum Historii Cerkwi XII-XXI

Posted by reporter on 2009-09-02 09:01:14 CEST

W obwodzie iwano-frankowskim, w Narodowym Rezerwacie «Starożytny Halicz», otwarto Muzeum Historii Cerkwi z trzystu eksponatami XII-XXI wieku

Unikalnym eksponatem nowego muzeum jest pastorał metropolity halickiego, znanego mecenasa Andrzeja Szeptyckiego.

Przypominamy, że Narodowy Rezerwat «Starożytny Halicz» został założony w 1994 r. i obejmuje zarówno grodzisko starożytnego miasta Halicz (dzisiaj wieś Kryłos) i średniowieczne miasto Halicz. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele zabytków z IX-XVIII wieków.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Druga wojna światowa była tragedią narodów Europy, - Julia Tymoszenko

Posted by reporter on 2009-09-02 08:42:58 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko powiedziała, że druga wojna światowa była tragedią narodów Europy. Podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny na Westerplatte premier Ukrainy przypomniała, że w Gdańsku, gdzie zaczęło się zniewolenie Europy, przed 20 laty zaczęło się jej wyzwalanie.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko mówiła we wtorek na Westerplatte podczas międzynarodowej części obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, że Europa nie potrzebuje już podziału, nienawiści i bezprawia. Jak przekonywała ukraińska premier, potrzebujemy za to współczucia, wielkoduszności i zrozumienia dla cierpienia.
Tymoszenko zwróciła uwagę, że w II wojnie wzięło udział 7 mln żołnierzy narodowości ukraińskiej. "Co drugi z nich nie wrócił, a co drugi z tych, którzy przeżyli, odniósł trwałe rany" - powiedziała i podkreśliła, że w sumie podczas II wojny światowej zginęło ok. 10 mln Ukraińców.

"Zapłaciliśmy ogromną cenę, ale przetrwaliśmy, nie tylko przetrwaliśmy, ale także zwyciężyliśmy" - dodała.

Tymoszenko zaznaczyła, że Gdańsk jest bardzo dobrym miejscem obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. "To, że spotykamy się właśnie tutaj jest właściwe, to tutaj zaczęła się niewola Europy, a 20 lat temu rozpoczęło się wyzwalanie Europy" - mówiła premier Ukrainy. Dodała, że pamięć o obrońcach Westerplatte i robotnikach Solidarności żyje nadal.

Jak podkreśliła, zarówno Gdańsk jak i Polska należą do zjednoczonej Europy. "To jest wasz, Polaków, wybór; to jest to, co udało wam się uczynić" - mówiła Tymoszenko. "Pamiętajcie jednak, że wolność, którą się dziś cieszycie, mogłaby być również dana wielu innym narodom" - zaznaczyła.

Jej zdaniem, po 70 latach nie powinniśmy podkreślać rozpoczęcia wojny, ale raczej przywrócenie jedności. "Powinniśmy złożyć także hołd tym, którzy podali sobie dłonie, mimo że kiedyś stali po dwóch stronach frontu" - mówiła.

"To jedność utrzymuje naszą wolność - mówiła Tymoszenko - więc trzeba porzucić marzenia o zemście i resentymentach". Podkreśliła, że "w 1945 r. cała Europa mogła wybrać ścieżkę wypominania, ale tak się nie stało".

"Z ruin Europy powstała Unia Europejska, dlatego wszyscy musimy śmiało postarać się szukać zrozumienia i porozumienia, aby razem pójść ku wspólnej przyszłości" - powiedziała Tymoszenko.

Premier Ukrainy przypomniała także słowa prof. Leszka Kołakowskiego, który - przywołując greckich filozofów - powiedział "spróbujmy oswoić dzikość człowieka, spróbujmy uczynić łagodnym życie na tym świecie".

Tymoszenko dodała, że dzisiejsza uroczystość jest świętem jedności Europejczyków. Choć po wojnie cała Europa mogła pójść w kierunku eskalacji napięć, to zaczęła budować Unię. "Wiemy, że trzeba przemoc i podejrzliwość zastąpić współczuciem i umiejętnością zrozumienia" - powiedziała Julia Tymoszenko.

Szefowa ukraińskiego rządu zaapelowała o modlitwę w tej intencji poległych. Wezwała też, aby wznieść się ponad złe wspomnienia ku jutrzejszym nadziejom. Tymoszenko podziękowała obecnym na uroczystości kombatantom mówiąc, że jest dla niej zaszczytem udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Julia Tymoszenko jednak spotkała się z Tuskiem

Posted by reporter on 2009-09-02 08:38:27 CEST

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko spotkała się we wtorek w Gdańsku z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Tematem ich rozmów były stosunki dwustronne, w szczególności przygotowania obu krajów do wspólnej organizacji Euro 2012 - podało biuro prasowe ukraińskiego rządu.

Wcześniej strona ukraińska informowała, że do zaplanowanego spotkania z Tuskiem nie dojdzie w związku z napiętym grafikiem pani Tymoszenko.

Ukraińcy tłumaczyli, że wprost z uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej szefowa rządu udała się z wizytą do Libii, a rozmowy z Tuskiem miały się odbyć dopiero po zakończeniu obchodów.

Jak zapewnił PAP rozmówca z kręgów ukraińskiej dyplomacji, w odwołaniu spotkania premierów nie było podtekstów politycznych.

Biuro prasowe Tymoszenko nie podało w swym komunikacie ani czasu trwania spotkania z Tuskiem, ani jego miejsca. Poinformowało jednak, że polski premier podziękował szefowej ukraińskiego rządu za udział w uroczystościach na Westerplatte.

Według komunikatu, przy rozmowach obecni byli: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz ukraiński wicepremier Hryhorij Nemyria. Jest on uważany za głównego doradcę Tymoszenko w sprawach międzynarodowych.

Biuro prasowe rządu w Kijowie przekazało też, że podczas obchodów w Gdańsku Tymoszenko przeprowadziła krótką rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem
У Польщі Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко зустрілася з головою Ради Міністрів Польщі Д. Туском, канцлером ФРН А. Меркель та президентом Європарламенту Є. Бузеком

В рамках візиту до Польщі у Гданську Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко провела зустріч з Головою Ради Міністрів Республіки Польща Дональдом Туском.

Під час зустрічі обговорювалися питання співпраці між Україною та Польщею, зокрема, у напрямку підготовки до проведення Чемпіонату Європи 1012 року з футболу „Євро-2012”.

Дональд Туск подякував Юлії Тимошенко за її участь у церемонії відзначення 70-ої річниці початку Другої світової війни та за її промову під час цього урочистого заходу.

У зустрічі також взяли участь Віце-прем’єр-міністр України Григорій Немиря та міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.

Під час заходів у Гданську відбулося коротке спілкування Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко з канцлером Федеративної Республіки Німеччини Ангелою Меркель та президентом Європейського парламенту Єжи Бузеком.

Виступ Прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко у церемонії відзначення 70-ї річниці початку Другої світової війни

Під час робочої поїздки до Республіки Польща Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко у Гданську взяла урочистих у церемонії відзначення 70-ої річниці початку Другої світової війни.

В рамках урочистих заходів Юлія Тимошенко разом з главами іноземних делегацій взяла участь у церемонії покладання вінка на військовому кладовищі Вестерплатте та виступила з промовою.

Наводимо повний текст виступу Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко на церемонії відзначення 70-ої річниці початку Другої світової війни:

„Ми зібралися сьогодні не тільки на місці болю, але і на місці свободи. 70 років тому поляки захищали тут на Вестерплатте свій народ і країну. Починаючи звідси, темрява вкрила усю Європу, вільні народи опинилися у неволі: українці, євреї, поляки, росіяни, французи, білоруси і багато-багато інших народів волали з концентраційних таборів, набирав свого жахливого поступу Голокост, народи молилися за звільнення від страху і відчаю. Понад 7 мільйонів українців пішли на війну, кожен другий не повернувся додому, кожен другий з тих, хто вижив – залишився інвалідом. Загалом на фронтах та в концтаборах, у масових каральних акціях загинуло майже 10 мільйонів моїх співвітчизників.

Разом з іншим нардами, які представлені сьогодні, тут ми заплатили надзвичайно високу ціну, але все ж таки зуміли вистояти і не просто вистояти, а перемогти. Можна закрити очі на дійсність, але не можна закрити очі на спогади. Отже, правильно, що ми зустрілися сьогодні тут, де розпочалося поневолення Європи і де два десятиліття тому завершилося її повне звільнення. Мало з тих, хто вижив у боях за Польщу, присутній з нами сьогодні, але пам’ять про їхню мужність живе у нас усіх так само, як і про всіх, хто загинув на цих фронтах.

Але сьогодні багато синів та доньок Польщі, активістів Солідарності, які завершили боротьбу за свободу, разом з нами. Їхня мужність – це також наше натхнення. Сьогодні в пам’ять про них, ми відзначаємо не початок війни, а тріумф свободи. Ми підтверджуємо волю людей, які боролися у визвольній війні, об’єднатися у непорушний мирний союз з тими, хто колись був на іншій стороні фронту. Тільки ця єдність може зробити нас непереможними. Сьогодні ця сама єдність продовжує примножувати нашу свободу.

Наша історія, починаючи з тих чорних днів, показала, що держави визначають себе завдяки вибору, який вони постійно роблять. Ті, хто пережив гіркоту вторгнення, окупації і поразки, могли бути сповнені образою, ненавистю та жагою помсти. У період після 1945 року уся Європа могла зробити крок у напрямку взаємних звинувачень та ескалації напруги. Але Європа почала шукати нову солідарність, її народи утворили потужний і могутній Європейський союз на руїнах війни. Ми всі повинні, як вони, докласти сміливих зусиль, щоб зрозуміти і почути один одного, а також змінити насильство та підозрілість на співчуття і почуття нашої спільної долі.

Мій улюблений поет Есхіл якось писав: „Навіть уві сні біль, який не забувається, крапля за краплею лягає на серце, поки у нашому відчаї проти нашої волі не прийде розум через волю Божу”.

Сім десятиліть болючих спогадів та гіркого досвіду краплина за краплиною принесли нам мудрість розуміння, що світ не повинен бути розділений, що ми не потребуємо ненависті, жорстокості, беззаконня, а потребуємо щедрості та мудрості, співчуття та справедливості наших цінностей. Саме тому я прошу, пам’ятаючи про тих, хто поклав своє життя заради свободи, помолитися про ті порозуміння та співчуття, про які я щойно говорила, тому що перемоги над тиранією не ознаменували кінець ненависті, не поклали край беззаконню та безпорядку.

Гданськ, Польща зараз є частиною вільної та об’єднаної Європи – це те, що ви, поляки, обрали та вибрали для себе. Дозвольте мені наприкінці моєї промови звернутися до всіх з проханням піднятися над негараздами сьогодення заради надій і майбутнього, піднятися над свободами, якими ми зараз насолоджуємося, заради свободи повсюди, піднятися над спогадами заради того дня, коли уся Європа та весь світ будуть об’єднані у мирі та справедливості. „Наш виклик сьогодні, - як вчив нас покійний Лешек Колаковський, - це питання лікування волі”. Тому, згадуючи біль та шрами минулого, та святкуючи тріумф свободи сьогодні, давайте себе присвятимо тому, про що античні греки написали ще на світанку Європи: приборкувати лють людини та зробити життя цього світу м’якшим.

Зараз я схиляю голову в глибокій пошані перед усіма, хто ціною власного життя виборов для нас мир. Дякую вам усім, для мене та моєї країни велика честь бути з Вами сьогодні, цього святого дня”

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Ukraina i Rosja blisko rozwiązania problemów gazowych, - Julia Tymoszenko

Posted by reporter on 2009-09-02 08:31:03 CEST

Ukraina i Rosja są bliskie rozwiązania dwustronnych problemów gazowych - oświadczyła premier Ukrainy Julia Tymoszenko na spotkaniu z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem w Sopocie

- Ukraina będzie płaciła za tyle gazu, ile go zużywa - oświadczyła Tymoszenko już po rozmowach.

Jak informował obecny na miejscu korespondent agencji Interfax-Ukraina, Putin zgodził się z Tymoszenko, że w rozliczeniach gazowych między Kijowem a Moskwą należy brać pod uwagę kryzys, który dotknął oba kraje.

- Ustaliliśmy, że zlecimy uczestnikom rynku gazowego (w Rosji i na Ukrainie), by wzięli pod uwagę te okoliczności - dodał ze swej strony Putin.

Zgodnie z rosyjsko-ukraińskimi umowami gazowymi z początku roku Ukraińcy muszą dziś płacić Rosjanom za co najmniej 80 procent zamówionego gazu, nawet jeżeli nie będzie on im potrzebny.

- Uważam, że można dziś mówić o tym, że pokonaliśmy wszystkie problemy związane z gazem, a przynajmniej, że znajdujemy się na dobrej drodze, by nie mieć kłopotów w tej sprawie - powiedziała Tymoszenko.

Pisząc o ukraińsko-rosyjskich relacjach gazowych w przededniu sopockich rozmów premierów Rosji i Ukrainy, Interfax-Ukraina przypomniała, że Kijów chce porozumieć się z Moskwą na temat zmniejszenia dostaw gazu dla Ukrainy w przyszłym roku.

Tymoszenko niejednokrotnie mówiła, że zamiast 33 mld metrów sześciennych gazu zakupionego od Rosji w roku bieżącym i 52 mld nabytych rok wcześniej, w 2010 r. Ukraina chciałaby importować tylko 25-27 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

Ukraińska premier oświadczyła w Sopocie, że do jej następnego spotkania z Putinem dojdzie już w październiku w Charkowie, gdzie odbędzie się posiedzenie ukraińsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.

Putin zauważył, że relacje gospodarcze między Moskwą a Kijowem nadal pozostają w centrum uwagi obu stolic.

- Jesteśmy dla siebie największymi partnerami (gospodarczymi - PAP) i zawsze mamy o czym rozmawiać. Tradycyjnie skupiamy się na energetyce, ale istnieją także inne dziedziny (...), takie jak lotnictwo i budowa samolotów - powiedział Putin na spotkaniu z Tymoszenko.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Motocyklowy Rajd Katyński w podkijowskiej Bykowni

Posted by reporter on 2009-09-02 08:27:25 CEST

Uczestnicy IX motocyklowego Rajdu Katyńskiego dotarli we wtorek wieczorem do Bykowni pod Kijowem, gdzie oddali hołd pogrzebanym w miejscowym lesie polskim ofiarom zbrodni katyńskiej.

W trakcie ich wizyty doszło do spotkania z mieszkającymi na Ukrainie Polakami, a po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem zamordowanych trójka przedstawicieli Polonii otrzymała z rąk polskich dyplomatów Karty Polaka.

"Bykownia to straszne miejsce. Pochowano tu ponad 100 tysięcy ludzi. Miejsce, w którym każda grudka ziemi przesiąknięta jest krwią" - powiedział przed mszą świętą szef konsulatu RP w Kijowie Edward Dobrowolski.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Tuesday, September 01 2009

Julia Tymoszenko nie spotka się z Tuskiem

Posted by reporter on 2009-09-01 10:06:20 CEST

Nie będzie spotkania Julii Tymoszenko z Donaldem Tuskiem, do którego miało dojść w Polsce w trakcie obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Premier Ukrainy z niewyjaśnionych na razie przyczyn postanowiła skrócić swoją wizytę w Polsce i wrócić do kraju - informuje TVN24.

Odwołanie rozmów premier Ukrainy Julii Tymoszenko z polskim premierem Donaldem Tuskiem nie ma żadnego podtekstu politycznego - dowiedziała się PAP w ukraińskich źródłach dyplomatycznych w Polsce.
- Grafik wydarzeń związanych z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku jest tak napięty, że nie ma fizycznej możliwości zorganizowania takiego spotkania - powiedział rozmówca PAP.
Tymczasem, jak podała agencja informacyjna UNIAN decyzję o odwołaniu spotkania z Tuskiem podjęła sama Tymoszenko. Agencja powołała się na własne źródła, które twierdzą, iż do rozmów szefów rządów Polski i Ukrainy nie dojdzie, gdyż wprost z Gdańska Tymoszenko udaje się z wizytą do Libii.

Według UNIAN półgodzinne spotkanie Tuska i Tymoszenko miało się odbyć dopiero po zakończeniu uroczystości w Gdańsku. Ukraińska premier pozostanie na tych uroczystościach do końca, a do krótkiej rozmowy z Tuskiem może dojść w ich trakcie - twierdzi ukraińska agencja.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Sopocie Tymoszenko będzie rozmawiała z premierem Rosji, Władimirem Putinem.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


We Lwowie zapalą 70 świec, aby uszanować ofiary drugiej wojny światowej

Posted by reporter on 2009-09-01 09:56:19 CEST

1 września na Polu Marsowym cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie przy udziale młodzieży i kleru odbędzie się akcja «70 świec pamięci», poświęcona 70-tej rocznicy początku drugiej wojny światowej. Uczestnicy akcji zapalą świece dla upamiętnienia ofiar wojen.

«W latach światowych wojskowych konfliktów miliony Ukraińców zginęło po różnych stronach barykad. Zapalenie 70 świec pamięci – to nie tylko uszanowanie naszych rodaków, poległych podczas drugiej wojny światowej, ale i uszanowanie wszystkich ukraińskich żołnierz, którzy oddali życie w obronie ojczyzny», zaznaczył przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Mikołaj Kmit’.

Zdaniem gubernatora obwodu lwowskiego, zapalenie świec pamięci – to również wyrażenie solidarności ze wszystkimi państwami świata, które poniosły straty w latach drugiej wojny światowej.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Polscy konserwatorzy odrestaurowali najstarszy fresk we Lwowie

Posted by reporter on 2009-09-01 09:53:33 CEST

Polscy specjaliści zakończyli renowację jeszcze dwóch fresków w Katedrze Ormiańskiej we Lwowie: najstarszego fresku świątyni (który również uważa się za najstarszy we Lwowie) «Apostoł Jakub i donator oraz Ewangelista Jan Teolog z swoim uczniem św. Prochorem» (XV w.) i fresku Jana Rosena «Zwiastowanie» (pocz. XX w.).

Oprócz tego, konserwatorzy odnowili autentyczny kolor ścian wokół fresków, który był tłem dla malarstwa Jana Rosena. «Po Rosenie, ściany świątyni malowano na różne kolory. Na przykład, kiedy do Lwowa miał przyjechać papież Jan Paweł II, całą dolną część katedry pomalowano na szary kolor. Jednak polscy konserwatorzy podczas swojej pracy odznaleźli ten kolor ścian, który służył jako tło dla fresków Jana Rosena, i odsłonili go», opowiedział deputowany Rady Miejskiej Lwowa, prezes Koordynacyjnej Rady Nadzorczej ds. Renowacji Ulicy Ormiańskiej Wardkes Arzumanian.

Na następny rok polscy konserwatorzy planują odnowić malowidła na dwóch filarach katedry, a także zrobić wewnętrzne oświetlenie soboru.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rzeczniczka premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Maryna Soroka o spotkaniu z Putinem: nic nie powiem

Posted by reporter on 2009-09-01 09:47:10 CEST

Rzeczniczka premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Maryna Soroka, potwierdziła, że we wtorek w Trójmieście dojdzie do spotkania jej szefowej z premierem Rosji Władimirem Putinem. Nie chciała podać ani miejsca, ani godziny ich rozmowy. - Spotkanie odbędzie się z całą pewnością, jednak ze względów bezpieczeństwa nie mogę mówić o żadnych szczegółach - powiedziała w rozmowie telefonicznej.

Soroka ujawniła jedynie, że Tymoszenko spotka się z Putinem "na pewno przed uroczystościami z okazji 70-lecia wybuchu II wojny światowej".

Rzeczniczka ukraińskiej szefowej rządu nie chciała także powiedzieć, o czym będą rozmawiać premierzy Rosji i Ukrainy. - O ile wiem, informowali już o tym Rosjanie - oznajmiła.

Na pytanie PAP, czy o temacie rozmów mogłaby poinformować również strona ukraińska, Soroka odpowiedziała twardym "nie".

Taka sama odpowiedź padła na pytanie o nazwę hotelu, w którym zatrzyma się Tymoszenko w Trójmieście.

- Hotel również jest tajemnicą. Chodzi przecież o bezpieczeństwo - powtórzyła rzeczniczka ukraińskiej premier.

Wcześniej w poniedziałek zastępca szefa aparatu (kancelarii) rządu Rosji Jurij Uszakow podał, że w trakcie rozmów dwustronnych w Gdańsku Tymoszenko i Putin będą rozmawiali przede wszystkim o gazie.

- Premierzy podejmą mnóstwo tematów, łącznie z problematyką gazową - powiedział.

Według informacji podanych w poniedziałek przez agencję ITAR-TASS, powołującą się na wypowiedź Uszakowa, rosyjski premier spotka się w Trójmieście także z pięcioma innymi europejskimi premierami - z szefem rządu Holandii Janem Peterem Balkenende, nowym premierem Bułgarii Bojko Borisowem, a także z premierem Słowenii Borutem Pahorem i premier Chorwacji Jadranką Kosor.

Uszakow powiedział, że Putin najpierw będzie rozmawiać z bułgarskim premierem Borisowem. Według szefa kancelarii rosyjskiego premiera Borisow, który wcześniej nie wykluczał rezygnacji Bułgarii ze wspólnych z Rosją projektów, gotów jest do konstruktywnego dialogu. Dodał, że Borisow poprosił, aby szczegóły tych projektów przedstawili rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko i szef Rosatomu - Siergiej Kirijenko.

Podczas wizyty w Polsce premier Putin spotka się z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Na godzinę 9.30 we wtorek zaplanowane są rozmowy w cztery oczy. Pół godziny później obaj premierzy będą współprzewodniczyć rozmowom plenarnym.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Na Ukrainie powstała pierwsza brygada straży pożarnej złożona z zakonników

Posted by reporter on 2009-09-01 09:45:02 CEST

W ten sposób prawosławni duchowni wyręczają władze.

Wieś Lypky położona jest w odległości 15 km od najbliższej remizy. Wiejska rada nie miała pieniędzy, aby utrzymywać własnych strażaków, choć byli bardzo potrzebni.

Problem postanowili rozwiązać miejscowi mnisi, którzy sami sformowali ochotniczą jednostkę straży pożarnej.

Ministerstwo do spraw sytuacji nadzwyczajnych postanowiło im pomóc przekazując specjalny samochód oraz odpowiedni sprzęt. Na razie mnisi gasili tylko jeden pożar - w czasie ćwiczeń.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Rząd wesprze finansowo organizację Euro 2012 we Lwowie

Posted by reporter on 2009-09-01 09:43:34 CEST

Ukraiński rząd podjął decyzję o wsparciu finansowym organizacji Euro 2012 we Lwowie. Miasto ma otrzymać na realizację projektu budowy stadionu dodatkowe 50 milionów hrywien, czyli 17 milionów złotych.

Oprócz nowego obiektu, rząd przekazał także pieniądze na modernizację dróg oraz przygotowania do budowy nowego terminalu lotniska. Rada Ministrów podjęła też decyzję o stworzeniu specjalnej instytucji, podległej radzie obwodowej, która ma się zająć portem lotnicznym. Dotąd nie wybrano inwestora, który gotów byłby wziąć udział w tym projekcie. Przetarg musi być przeprowadzony jeszcze raz bowiem żadna firma nie spełniła stawianych wymagań.

Dziś także przedstawiciele Ministerstwa Sportu po raz kolejny zapewnili, że prace modernizacyjne na kijowskim stadionie Olimpijskim przebiegają zgodnie z planem. Mają oni także nadzieję, że stolica nie straci prawa do organizacji meczu finałowego Euro 2012.

:: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0