Archiwum wiadomosci wrzesien 2010 rok


News Arcive

Wednesday, September 01 2010

Dziś, ponad 400 tysięcy dzieci po raz pierwszy pójdzie do szkoły

Posted by irekw1 on 2010-09-01 08:37:41 CEST

Minister Edukacji i Nauki Dmitryj Tabacznik poinformował, że w tym roku w 20.600 szkół będzie poberać naukę blisko 4.3 mln uczniów.

405 tysięcy dzieci pójdzie po raz pierwszy do szkoły. W tym roku szkolnym ukraińskie ustawodawstwo w dziedzinie edukacji znowu uległo zmianie, co spowodowało powrót do 11 - letniego systemu edukacji i wprowadzenie obowiązkowego wychowania przedszkolnego po osiągnięciu wieku pięciu lat przez dzieci.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Zmiany w ukraińskiej kadrze przed starciem z Biało-Czerwonymi

Posted by irekw1 on 2010-09-01 08:36:49 CEST

Selekcjoner reprezentacji Ukrainy dokonał zmian w składzie na mecz z Polską, który odbędzie się 4 września w Łodzi - poinformował Polski Związek Piłki Nożnej.

Do składu dołączyło dziewięciu zawodników: Jewgen Kaczeridi (Dynamo Kijów), Włodymir Poliowy (Metalurg Zaporoże), Witalij Mandzuk (Dnipro Dnipropetrowsk), Denys Kozanow (Karpaty Lwów), Igor Hudobiak (Karpaty Lwów), Oleg Krasnopiorow (Worskła Połtawa), Denys Kulakow (Worskła Połtawa), Oleksandr Jakowenko (RSC Anderlecht), Marco Dewicz (Metalist Charków).

Nie zagrają natomiast: Jarosław Rakitski (Szachtar Donieck), Denys Oliwnik (Metalist Charków) oraz Ruslan Rotan (Dnipro Dnipropetrowsk).

Źródło sport/pzpn

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


List gończy Interpolu za ministrem rządu Tymoszenko

Posted by irekw1 on 2010-09-01 08:36:09 CEST

Bohdan Danyłyszyn, b. minister gospodarki w rządzie poprzedniej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, poszukiwany jest międzynarodowym listem gończym Interpolu. Władze w Kijowie podejrzewają go o narażenie państwa na straty w wys. 18,5 mln hrywien (7,5 mln zł).

Komentatorzy uważają, że oskarżenia pod adresem osób z otoczenia Tymoszenko mają doprowadzić do zastraszenia związanych z nią biznesmenów.

Nazwisko Danyłyszyna na liście poszukiwanych międzynarodowym listem gończym odkryły we wtorek ukraińskie media.

Zostało ono umieszczone na stronie internetowej Interpolu dzień wcześniej. Wtedy także o zamiarze wydania międzynarodowego listu gończego za byłym ministrem mówił szef resortu spraw wewnętrznych Ukrainy Anatolij Mohylow.

Władze Ukrainy wydały nakaz aresztowania Danyłyszyna 19 sierpnia w związku z oskarżeniami o nieprawidłowości przy wyłanianiu dostawców materiałów na budowę parkingu na lotnisku w Boryspolu pod Kijowem. Zdaniem prokuratury resort, którym kierował wówczas poszukiwany minister, bez przetargu wybrał jednego dostawcę, co doprowadziło do szkód w wys. 4,5 mln hrywien.


[align=center]

[/align] czytaj więcej...

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Władze walczą z wzrostem cen kaszy gryczanej

Posted by irekw1 on 2010-09-01 08:35:04 CEST

Ukraińskie władze przystępują do walki z wzrostem cen kaszy gryczanej. Ten produkt jest podstawą jadłospisu wielu ukraińskich rodzin.

Cena kaszy gryczanej wzrosła od początku lata prawie dwukrotnie. Sytuacja jest na tyle poważna, że zainteresował się nią prezydent. Wiktor Janukowycz nakazał Komitetowi Antymonopolowemu oraz władzom centralnym i regionalnym sprawdzić, jakie są podstawy wzrostu cen kaszy gryczanej. Według prezydenta, władze powinny interweniować na rynku.

Minister rolnictwa Mykoła Prysażniuk twierdzi tymczasem, że nie ma żadnych podstaw dla wzrostu cen kaszy gryczanej na Ukrainie. Jego zdaniem, w tym kraju nie ma takich problemów, jak w sąsiedniej Rosji, gdzie w wyniku pożarów i warunków klimatycznych, urodzaj kaszy gryczanej jest niższy niż popyt.

Ukraińcy spożywają 90 tysięcy ton kaszy gryczanej rocznie - po 2 kilogramy na osobę. Tegoroczny urodzaj na Ukrainie przewyższy tę kwotę o połowę.

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0


Janukowycz nie podbił Berlina

Posted by irekw1 on 2010-09-01 08:34:19 CEST

Wiktor Janukowycz nie podbił Berlina - napisał we wtorek dziennik "Kommiersant-Ukraina", relacjonując przeprowadzone dzień wcześniej rozmowy ukraińskiego prezydenta z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Głównym tematem spotkania były stosunki między Ukrainą a Unią Europejską, w tym także przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej (między Kijowem i Brukselą) i zniesienie wiz (dla Ukraińców). Niemcy nie są na razie gotowe do ustępstw w tych kluczowych kwestiach" - czytamy w artykule.

Z podobnym chłodem w Berlinie przyjęto prośbę Janukowycza o umieszczenie w przyszłej umowie stowarzyszeniowej pisemnego zapewnienia o perspektywie członkostwa Ukrainy w UE.

"Pani Merkel nie komentowała oczekiwań swego rozmówcy, zauważyła jednak, że stosunki między Kijowem i Brukselą nie powinny rozwijać się ze szkodą dla relacji między Kijowem a Moskwą" - podkreślił dziennik.

"Komsomolskaja Prawda w Ukrainie" zauważa, że kanclerz Merkel słuchała ukraińskiego prezydenta bardzo uważnie, lecz "zdradzało ją jej zachowanie".

"Kiedy Janukowycz zaczął mówić o NATO (o rezygnacji z dążeń Kijowa do członkostwa w tej organizacji) Merkel nerwowo przygryzała usta, a kiedy przeszedł do kwestii wizowej, Angela cicho westchnęła" - czytamy.

"Siegodnia", dziennik należący do najbogatszego obywatela Ukrainy i kolegi Janukowycza z Partii Regionów Rinata Achmetowa, także odnotowuje, że ukraiński prezydent przyjmowany był w Niemczech z rezerwą.

"Stworzono mu wizerunek człowieka, wpadającego w objęcia Rosji, a oliwy do ognia dolała sytuacja z Langem. W efekcie niemiecka prasa jeszcze przed wizytą Janukowycza pisała o nim w negatywnym świetle" - zaznaczyła gazeta, przypominając o niemieckim politologu Nico Langem, szefie ukraińskiego biura fundacji im. Konrada Adenauera, któremu w czerwcu przez kilka godzin nie pozwalano wjechać na Ukrainę.

Wywołane to było podejrzeniami ukraińskich służb specjalnych, że Lange ingeruje w sprawy wewnętrzne państwa, podejmując próby zjednoczenia ukraińskiej opozycji.


Źródło: PAP

Powiadom znajomego :: Zobacz wszystkie komentarze albo dodaj swój 0