Jarosław Hamiwka [ukr. Ярослав Гамівка] ps. "Wyszynśkij", "Meteor", "UNRRA" , "Kamiński" (26 VII 1918–25 V 1998) – ur. w Woli Oleszyckiej, ukraiński działacz niepodległościowy, referent gospodarczy Okręgu I OUN, inicjator utworzenia prowokacyjnej czoty „Czumaka”, tajny współpracownik, agent i prowokator służb bezpieczeństwa PRL.

Był synem grekokatolickiego duchownego ks. Pawła Hamiwki oraz absolwentem ukraińskiego gimnazjum w Przemyślu, rozpoczął naukę w Akademii Handlowej we Lwowie, ale przerwała ją wojna.

Prawdopodobnie w l. 1940–1941 współpracował z NKWD. Od początku 1945 był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów w Polsce.

21 maja 1947, podczas Akcji "Wisła" sam zgłosił się do władz bezpieczeństwa Grupy Operacyjnej “Wisła”. Dobrowolnie ujawnił znane mu struktury terenowe OUN-UPA, pseudonimy kadry dowódczej oraz znanych mu członków podziemia, a także lokalizację wielu bunkrów aprowizacyjnych z zapasami uzbrojenia, amunicji i żywności.

Zwerbowany przez bezpiekę do współpracy jako agent "Huragan". Przyczynił się w znacznej mierze do do dezorganizacji struktur UPA, jak również do rozbicia podziemia ukraińskiego, w tym do śmierci i aresztowania wielu żołnierzy UPA i działaczy OUN-B. Występował także jako świadek oskarżeń w ich procesach. W okresie późniejszym nieetatowy funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Po zakończeniu działań operacyjnych mieszkał w Polsce pod zmienionym nazwiskiem. Jako tajny współpracownik SB był wykorzystywany jeszcze w 1979 r. Zmarł w Rzeszowie.

Był inicjatorem utworzenia tzw. "oddziału pozorowanego" szerzej znanego jako "czota <Czumaka>" w maju 1947. Jej głównym zadaniem była próba likwidacji Jarosława Starucha "Stiaha", jednak akcja zakończyła się niepowodzeniem. Później grupa operowała w powiecie przemyskim.