Haydamaky

Haydamaky rozpoczęli swoją karierę w 1991 roku w Kijowie jako undergroundowy zespół Aktus. Sytuacja zmieniła się po przyjściu do grupy Oleksandra Yarmoły i Ivana Leno, znanych muzyków folkowych. Na muzycznym pograniczu spotkały się wówczas reggae, punk, ska i "alternatywa" Aktusa z nutami ukraińskiej muzyki folkowej. Zespół zaczął szukać sobie miejsca na ukraińskiej scenie muzycznej. Nie chciał iść drogą postsowieckiej estrady, nie chciał również kopiować zachodnich standardów muzycznych. Dla Aktusa granie było misją społeczną - edukacja niepodległej Ukrainy przez muzykę przodków. Ta idea zaowocowała. W 2001 roku wytwórnia fonograficzna EMI zauważyła zespół i podpisała z nim pierwszy na Ukrainie kontrakt. Wówczas też Aktus zmienił się w Haydamaky.

Pierwszy album - "Haydamaky" wywołał spore zamieszanie na rodzimym rynku muzycznym. Na płycie pojawiły się ludowe brzmienia z regionów Polesia, Bukowiny i Zakarpacia, zagrał również jeden z najbardziej znanych ukraińskich kobzarzy - Taras Kompanichenko. Unikalnego charakteru płycie nadały również elementy folklorystyczne z różnych stron świata i kultur. Płyta "Haydamaky" została okrzyknięta najciekawszym projektem muzycznym na Ukrainie 2001 roku.

Trzy lata później dyskografia zespołu wzbogaciła się o kolejny krążek - "Boguslav". Ten album również został ciepło przyjęty nie tylko na Ukrainie, ale i w Zachodniej Europie i USA, gdzie nazwisko bandurzysty Romana Hrynkiva, biorącego udział w nagraniach, jednoznacznie kojarzyło się melomanom z jego wspólnymi projektami z Andreasem Vollenweiderem czy Al Di Meola.

W 2005 roku na Ukrainie ukazała się płyta "Perverzija" - będąca swoistą muzyczną parafrazą twórczości znanego współczesnego ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Na początku 2006 roku Haydamaky podpisali kontrakt z wytwórnią fonograficzną EastBlok Music (Niemcy) i agencją koncertową Agents 4 Music (Niemcy), wchodząc na rynek zachodnioeuropejski z albumem "Perverzija", zmienionym na "Ukraine Calling". Obecnie album "Ukraine Calling" zajmuje siódmą pozycję na World Musics Chart Europe, zaś utwór "Za nashov stodolov" znalazł się na playliście Charley Gilletta 

Oleksandr Yarmola - wokal, sopiłka (fujarka), teksty

Ur. 08.04.1966 w Czarnobylu (Polesie). Dzieciństwo spędził w rodzinnym mieście, gdzie jego muzyczne gusta kształtowały ukraiński śpiew ludowy, cygańska muzyka weselna i grupa Boney M. W wieku kilkunastu lat przeniósł się wraz z rodziną do Kijowa. Młode lata w stolicy to czas wpływów modnej w Europie Zachodniej muzyki punk (Sex Pistols, The Clash). Sasza zaczął kształtować nie tylko ducha, ale również i ciało - rozpoczął przygodę z zapasami w stylu wolnym, potem amatorsko z boksem. Zanim trafił do Haydamaków śpiewał w chórach. Ma wyższe wykształcenie muzyczne.


Ivan Leno - akordeon, cymbały (lepszy od Jankiela...), instrumenty klawiszowe

Ur. 11.08.1971 w Monastyryjsku (woj. Tarnopol). Jego rodzina pochodzi z Bieszczadów. Wychował się na Bukowinie, stamtąd też czerpie inspiracje muzyczne. Drugim konikiem Ivana jest cygańska muzyka weselna. Podobnie jak Sasza skończył akademię muzyczną w Kijowie.


Volodymyr Shverstyuk- gitara basowa

Ur. 9.08.1967 w Wasylkowie (woj. Kijów). Pochodzi z rybackiej rodziny, która zajmowała się połowami na Dnieprze. Wychowany na ludowym śpiewie i Led Zeppelin. Na basie nie gra ot tak, ale przekłada niskie partie ukraińskiego śpiewu chórowego, dodając do tego schematy daabowe i hardcorowe.


Oleksand Dem'yanenko (zwany również Dimą) - gitara elektryczna, mandolina, kobza

Pochodzi z Połtawy. Od dziecka grał w ludowych zespołach na mandolinie i kobzie. Pierwsze lekcje pobierał od jednego z ostatnich autentycznych kobzarzy ukraińskich. Jako kilkunastolatek trafił na płytę Nirwany, zaczarowany brzmieniem zmienił instrumenty ludowe na gitarę elektryczną. Jego muzyczny styl to próba pogodzenia starodawnej tradycji kobzarzy (kobza jest instrumentem strunowym!) z muzyką punk.


Eugeniu (Hayduk) Didyc - trąbka

Urodził się w Popowicach w Mołdawii. W dzieciństwie pasł krowy i świnie. Na trąbce nauczył się grać sam, co otworzyło mu drzwi przed weselami. Postanowił zainwestować w swój talent, zakończył akademie muzyczną w Kiszyniowie na specjalizacji współczesne formy jazzu. Zanim trafił do Haydamaków grał z wieloma znanymi jazzmanami.


Ruslan Ovras - perkusja

Ur.6.06.1971 w Kijowie. W Haydamakach gra od samego początku czyli od 1991 roku (jeszcze jako zespół Aktus). Ruslan pozostaje pod silnym wpływem instrumentalnej muzyki huculskiej oraz reggae, obydwa te odmienne nurty stara się łączyć w swojej grze.

Muzyka