UKRAINA - NARODZINY NARODU Reżyseria : Jerzy Hoffman Scenariusz Jerzy Hoffman and Tadeusz Iwanski 

UKRAINA - NARODZINY NARODU to zrealizowane w latach 2004 - 2007, podzielone na cztery czesci, dokumentalne dzielo Jerzego Hoffmana ukazujace tysiacletni proces ksztaltowania sie narodu ukrainskiego. W swoim filmie Jerzy Hoffman pokazuje przelomowe wydarzenia z historii Ukrainy, a zarazem jej kulture i obyczaje. Czy udalo sie rezyserowi opowiedziec historie ksztaltowania sie narodu ukrainskiego i niepodleglego panstwa ukrainskiego? Jak zaprezentowane zostaly w tym obrazie kontrowersyjne dla Polaków kwestie z historii Ukrainy? O tym warto przekonac sie juz samemu ogladajac "Narodziny narodu". 

Obraz podzielony jest na cztery czesci. Pierwsza z nich zatytulowana OD RUSI DO UKRAINY, obejmuje okres od chrztu Rusi Kijowskiej w 988 roku do likwidacji Siczy Zaporoskiej w 1775 roku.

Czesc druga - UKRAINA CZY MALOROSJA - obejmuje okres historyczny od konca XVIII wieku do poczatków wieku XX. Pokazuje ona miedzy innymi zreby tworzenia sie ukrainskiej inteligencji i rosnace poczucie wlasnej tozsamosci narodowej.

Trzecia czesc filmu autor nazwal NA WIEKI RAZEM - obejmuje ona okres od pokoju ryskiego w 1921 roku do zakonczenia konferencji w Jalcie w 1945 roku. Pokazane sa tu miedzy innymi narodziny i specyfika Ukrainskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej wraz z najwieksza ówczesna tragedia narodu ukrainskiego ! sztucznie wywolanym przez wladze sowieckie Wielkim Glodem.

Ostatnia czesc filmu to NIEPODLEGLOSC , w której Hoffman zawarl okres historyczny od konca II wojny swiatowej az do wyborów prezydenckich i Pomaranczowej Rewolucji w roku 2004 - chwili, kiedy to Ukraina znalazla sie na ustach calego swiata. W tej czesci pokazany jest miedzy innymi powojenny terror i represje wladz sowieckich oraz forsowna rusyfikacja Ukrainy w latach 70-tych.

Praca nad produkcją zajęła Hoffmanowi kilka lat. Przygotowując się do realizacji, twórca odwiedził wiele archiwów, muzeów i innych instytucji. - Sięgnąłem do prehistorii, pokazuję uroki Naddnieprza, przypominam chrzest Rusi w 988 roku, związki dynastyczne z Polską i Rosją; mówię, czym był Hetmanat, Kozaczyzna - opowiada o swoim nowym dziele Hoffman.

Pierwotnie filmowiec chciał zamknąć swoją opowieść w tryptyku, kończącym się na wojnach światowych. Później postanowił nakręcić część czwartą, poświęconą wychodzeniu Ukrainy z imperium radzieckiego.

Czesc I. "OD RUSI DO UKRAINY" - czas: 50 min.

Czesc II. "UKRAINA CZY MALOROSJA?" - czas: 50 min.

Czesc III. "NA WIEKI RAZEM" - czas: 50 min. 

Czesc IV. "NIEPODLEGLOSC" - czas: 50 min.The Birth of a Nation. Independence part1


The Birth of a Nation. Independence part2

The Birth of a Nation. Independence part3

The Birth of a Nation. Independence part4
The Birth of a Nation. Independence part5The Birth of a Nation.From Rus to Ukraine historical documentary by Jerzy Hoffman

The Birth of a Nation. Ukraine or Little Russia

The Birth of a Nation. Together Forever