ORP Pomorzanin - polski okręt hydrograficzny, eks-niemiecki statek pasażerski "Deutschland". Był pierwszym okrętem Polskiej Marynarki Wojennej o tej nazwie..

Został zbudowany w 1893 roku w Niemczech jako mały parowiec pasażerski żeglugi przybrzeżnej, nosił nazwę "Deutschland". Podczas I wojny światowej służył w niemieckiej marynarce wojennej jako pomocniczy patrolowiec pod nazwą "Wotan". W grudniu 1919 roku został zakupiony w Hamburgu przez Polskę, przebudowany na okręt hydrograficzny i wcielony do służby 1 maja 1920 roku, będąc pierwszym okrętem Polskiej Marynarki Wojennej na Bałtyku. Jego dowódcą został por. mar. Jerzy Rychłowski. W okresie od marca 1922 do stycznia 1924 został przekazany do marynarki handlowej jako "Kaszub", następnie ponownie służył pod banderą wojenną. Został wycofany ze służby 14 lutego 1932 .

Zakupiony następnie przez prywatnego armatora - firmę W.J. Górniccy z Płocka, do 1939 roku pływał po Wiśle jako statek towarowo-pasażerski "Pomian". Po kampanii wrześniowej został przejęty przez Niemców. W 1945 został zatopiony przez Niemców w Gdańsku. Wrak został pocięty na złom około 1950.