Ruryk

Ruryk

Ruryk (zm. 879) - (Rodryk, starogerm. Roderich, staronord. R.rik) - przywódca oddziałów wikingów (Waregów), założyciel państwa ruskiego.

W 862 został sprowadzony ze swoją drużyną do Nowogrodu, dla zaprowadzenia porządku między zwaśnionymi plemionami słowiańskimi i ugrofińskimi. Znana jest wersja, że na wezwanie jednego z rywalizujących plemion przybył do Nowogrodu ze swoimi braćmi, Sineusem i Truworem. Jednakże ta wzmianka o braciach Ruryka jest efektem błędu do którego doszło w trakcie pisania kolejnych kopii Powieści minionych lat. Doszło do tego błędy ze względu na zniekształcenia słów sine-hus (krewniaków), co utożsamiono z Sineusem, oraz thru-voring (wojowników), skąd wziął się Truwor. Wedle przekazu z ruskiej kroniki Ruryk początkowo miał osiąść w Starej Ładodze, później korzystając z międzyplemiennych waśni zajął Nowogród, gdzie po stłumieniu oporu przejął władzę.

Ruryk jest protoplastą dynastii Rurykowiczów, której przedstawiciele panowali w księstwach ruskich do 1598. Jego syn, Igor, był w chwili śmierci ojca dzieckiem, więc na okres jego małoletniości władzę miał przejąć krewny Ruryka, Oleg, który jednak zawłaszczył sobie przyznane uprawnienia dożywotnio