Sotnia Chrina

Stepan Stebelski , ps. Chrin (ur. 18 października , 1914 w wsi Hołyń koło Kałusza - zm. 9 września 1949 w Podhorilcach w Czechosłowacji) - nauczyciel, członek OUN, porucznik UPA.

Przed wojną pracował jako nauczyciel w Leszczawie Górnej, w czasie wojny był dyrektorem szkoły w Kuźminie, tam też się ożenił.

Od czerwca 1944 w UPA, dowódca czoty w sotni "Chomy". 28 października 1944 jego czota brała udział w największej na ziemiach polskich bitwie pomiędzy wojskami sowieckimi a UPA (koło Leszczawy Górnej). Wsławił się w tej bitwie odwagą niszcząc jeden czołg sowiecki. Został jednak ranny w obie ręce - jedna pozostała bezwładną.

Wiosną 1945 zorganizował i objął dowództwo sotni (zwanej "łemkowską", "Udarnyky 5", "95 a") w kureniu "Rena". Dowodzona przez niego sotnia brała udział w zasadzce na generała Karola Świerczewskiego pod Jabłonkami.

"Chrin" m.in. kazał stracić 30 wziętych do niewoli żołnierzy WP w odwiecie za spalenie swojego szpitala na Chryszczatej, jeńców wówczas rozstrzelano.

29 czerwca 1947 jego sotnia przebiła się w rejonie Sianek na terytorium sowieckie, a on sam został dowódcą 24 Odcinka Taktycznego "Makiwka". Został wtedy odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi I klasy. Cieszył się znacznym poważaniem wśród swoich podwładnych i miejscowej ludności łemkowskiej.

10 września 1948 sotnia "Chrina" została rozformowana, a żołnierze przeniesieni do innych jednostek. "Chrin" pozostał dowódcą 24 OT "Makiwka".

3 września 1949 roku rozkazem Naczelnego Dowódcy UPA rozformowano wszystkie pozostałe sotnie i włączono w struktury podziemia, a "Chrina" wysłano na Zachód.

Zginął 9 września 1949 w rejonie wsi Pohorilce w zachodniej Czechosłowacji, przeprowadzając grupę kurierów UHWR z Monachium na sowiecką Ukrainę, w czasie walki z wojskiem czechosłowackim. Niektóre źródła podają, że nie zginął w Czechosłowacji, lecz że został zatrzymany i przekazany władzom polskim, i tutaj skazany na karę śmierci.