Julia Wołodymyriwna Tymoszenko
Premier Ukrainy
Okres urzędowania od 24 stycznia 2005
do 8 września 2005
Partia polityczna Blok Julii Tymoszenko, Batkiwszczyna
Poprzednik Mykoła Azarow
Następca Jurij Jechanurow
Okres urzędowania od 18 grudnia 2007
Poprzednik Wiktor Janukowycz


Julia Wołodymyriwna Tymoszenko
, ukr. Юлія Володимирівна Тимошенко z domu Hryhian, ukr. Григян (ur. 27 listopada 1960 w Dniepropietrowsku) - polityk ukraińska, była wicepremier, doktor ekonomii. Premier Ukrainy w 2005 roku i ponownie od 18 grudnia 2007 r.

Ukończyła studia ekonomiczne na uniwersytecie w Dniepropietrowsku (1984). Była działaczką Komsomołu. Po studiach pracowała jako ekonomista w przemyśle zbrojeniowym (Dnieprzańskim Zakładzie Budowy Maszyn im. Lenina). W 1988 r. razem z mężem, Ołeksandrem, rozpoczęła działalność gospodarczą (po uzyskaniu niepodległości ich firma negocjowała m.in. kontrakty rządowe), w latach 1996-1997 r. była prezesem Zjednoczonych Systemów Energetycznych Ukrainy.

Od 1996 r. była deputowaną i wiceprzewodniczącą partii byłego premiera, Pawła Łazarenki, Hromady. Po ucieczce Łazarenki z kraju (1998) i aresztowaniu go przez władze amerykańskie pod zarzutem prania brudnych pieniędzy, Tymoszenko, chcąc uniknąć niefortunnych skojarzeń, wystąpiła z partii z grupą deputowanych i utworzyła umiarkowanie nacjonalistyczno-demokratyczne ugrupowanie Batkiwszczyna (Ojczyzna). W latach 1997-1998 była przewodniczącą Państwowego Komitetu Budżetowego. W 1999 obroniła doktorat na kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym.

W wyborach prezydenckich poparła Leonida Kuczmę, tworząc w parlamencie proprezydencką większość, w zamian za co w 2000 r. otrzymała stanowisko wicepremiera ds. energetyki w rządzie Wiktora Janukowycza. Podjęcie walki z korupcją i drastyczne reformy rynku górnictwa przysporzyły jej wielu wrogów, szczególnie wśród ukraińskich (i rosyjskich) oligarchów. Jej relacje z prezydentem Kuczmą zaczęły się zmieniać, a w sierpniu 2000 r. jej mąż został aresztowany pod zarzutem, że jako szef Zjednoczonych Systemów Energetycznych Ukrainy doprowadził do utraty przez skarb państwa setek milionów dolarów. Jesienią tego samego roku rozpoczęło się również śledztwo przeciwko samej Julii Tymoszenko, która w styczniu 2001 została zdymisjonowana, a w lutym aresztowana pod zarzutem korupcji. W marcu sąd w Kijowie odrzucił zarzuty i anulował nakaz aresztowania. Po odejściu z rządu spotkała się licznymi utrudnieniami i szykanami ze strony władz.

W styczniu 2002 r., w czasie kampanii przed marcowymi wyborami parlamentarnymi, Tymoszenko uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu w Kijowie (odnosząc obrażenia głowy i klatki piersiowej), którego okoliczności nie zostały wyjaśnione - wysunięte zostały podejrzenia, że zdarzenie nie było przypadkowe.

W sierpniu 2004 Blok Julii Tymoszenko był współorganizatorem (razem z "Naszą Ukrainą" Wiktora Juszczenki) ogólnoukraińskiej akcji pod hasłem "Wołyń - ukraińska ziemia; OUN i UPA - nasi bohaterowie". Pikietowano między innymi polską ambasadę. Uczestnicy protestów domagali się, aby prezydent nie ważył się przepraszać Polaków za wołyńską tragedię. Parę miesięcy później Julia Tymoszenko w wywiadzie dla Gazety Wyborczej odcięła się od działań radykalnych nacjonalistów ukraińskich.

W wyborach prezydenckich 2004 Tymoszenko poparła kandydaturę Wiktora Juszczenki i wzięła aktywny udział w akcji protestu po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów ogłaszających zwycięzcą Wiktora Janukowycza.

24 stycznia 2005 r. została powołana na funkcję p.o. premiera Ukrainy. 4 lutego 2005 po zatwierdzeniu przez Radę Najwyższą objęła oficjalnie funkcję premiera. Została zdymisjonowana, gdy 8 września 2005 roku prezydent Juszczenko podpisał dekret o dymisji jej rządu, w wyniku konfliktu z otoczeniem prezydenta.

W wyborach jej blok zdobył 30,71% głosów i 156 miejsc w parlamencie, zajmując drugie miejsce po Partii Regionów Ukrainy. Jednak BJuTy jest uważany za faktycznego zwycięzcę tych wyborów. Po po wyborach 2007, jest kandydatką na premiera Ukrainy na podstawie umowy koalicyjnej BJTuTy-NU/NS. Politykom BJUT przypadną w ewentualnym rządzie głównie resorty gospodarcze.Oficjalne fotografie Pani Premier Julii Tymoszenko

Prywatne fotografie Pani Premier Julii Tymoszenko pochadzace z jej blogaУнікальні фото Юлії Тимошенко в трусиках

Сьогодні лідерку БЮТ Юлію Тимошенко впізнають по всьому світу завдяки особливій візитівці. Якщо комусь не запам‘яталося обличчя українського політика, то коса віночком не лишається непоміченою.

Але ж були часи, коли зачіска Юлії Володимирівни була зовсім інакшою. Замість заплетеної і укладеної коси на голові тоді ще Юлії Григян красувалися хіба що маленькі мишачі кіски чи хвостики та банти. А до школи і того не було.

Перші місяці життя Юлії Тимошенко

Юлія Володимирівна з бабусею

Тепер цю дівчинку називають 

Позувати з ляльками - не завжди весело

І не скажеш, що сьогодні ця дівчинка носить довжелезну косу на голові

А от до невеличкого чубчика на чолі Юлія Володимирівна повертається час від часу і тепер

Лисичка-сестричка Юля в дитсадку

Юля з подружками

Шкільні роки Тимошенко. Однокласники згодом зізнаються, що Юля запам'яталася їм найкрасивішою шкільною формою - зі складками-бантовками та фартухом із крильцями

У школі Тимошенко без проблем давала списувати домашні завдання з математики

А ще Юля була першою з атлетики та гімнастики

У школі Юля за 45 секунд збирала автомат Калашникова

Григян Юлія, фото з випускного альбому дніпропетровської школи №75

 NEXT