Ukraińska Narodowa Samoobrona


Ukraińska Narodowa Samoobrona (UNS) . Formacja zbrojna ukraińskiego ruchu niepodległościowego, powstała w Galicji 3 czerwca 1943.

Zorganizowana na bazie ukraińskiego podziemia w celu obrony ukraińskiej ludności Galicji przed działaniami sowieckiej partyzantki zgrupowania Sydora Kowpaka i terrorem niemieckich władz okupacyjnych.

W kwietniu 1943 utworzono pierwsze dwa kurenie UNS . "Siromanci" i "Mesnyky". W lipcu 1943 pod dowództwem por. Ołeksandra Łuckiego Andrijenko przeprowadzono reorganizację istniejących oddziałów. Przeprowadzając masową mobilizację utworzono 5 kureni UNS:

 • Czorni Czorty (.Łewy.) - dowódca Ilko Raczok "Łypej", działał w powiecie jaremczańskim
 • Mesnyky dowódca "Kozak",- działał w powiecie dolińskim
 • Siromanci dowódca D. Karpienko, - działał w powiecie bolechowskim
 • Pidkarpatie dowódca Pawło Wacyk, "Prut", - działał w rejonie Drohobycza
 • Hałajda . dowódca Myrosław Onyszkewycz "Bohdan",- działał w rejonie Starego Sambora.
  UNS dzieliła się na kurenie, sotnie, czoty i roje, analogicznie do struktury UPA. W lecie 1943 UNS stoczyła szereg bitew: koło Skola (18 sierpnia), koło wsi Suchodoli i Łypowyci w powiecie dolińskim.

  Po III Nadzwyczajnym Zjeździe OUN SD (21-25 sierpnia 1943) oddziały podziemia niepodległościowego podzielono na dwie grupy:
  UNS Kraju Karpackiego (obwód stanisławski, drohobycki, a później i czerniowski) . dowódca Ołeksa Hasyn
  UNS Kraju Lwowskiego (obwód lwowski i tarnopolski) . dowódca Wasyl Sydor W ostatnich miesiącach 1943 aktywność UNS spadła z powodu wprowadzenia od 2 października 1943 zasady rozstrzeliwania 10 zakładników za zabicie 1 niemieckiego żołnierza lub przedstawiciela władz okupacyjnych. UNS ograniczała się tylko do walk obronnych z oddziałami niemieckiej policji.

  W grudniu 1943 UNS weszła w skład UPA, tworząc grupę UPA-Zachód.